Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Germania a legalizat consumul recreațional de canabis

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021
https://www.hotnews....na-25-grame.htm

Germania a legalizat consumul de canabis, ceea ce mi se pare normal (anormal este că l-ai făcut atâția ani ilegal) și logic, dacă ai puțină viziune poți să prevezi ce înseamnă asta la nivel european, e clar că treptat va începe legalizarea în toate țările membre UE.Peste maxim 10 ani canabisul va fi legalizat în țări ca Italia, Franța, Portugalia, Suedia, Polonia, Ungaria, România, Cehia și Bulgaria. Iar peste maxim 20 de ani va fi legalizat la nivel global, consumul de canabis va fi atât de normalizat, exact ca și când auzi spunându-se azi "merg să beau o bere" fraza "merg să trag un joint".
Ținând cont de aceste predicții, România ar putea câștiga enorm dpdv. economic, am putea să ne apropiem de nivelul Germaniei ca economie rapid dacă am ști să profităm, și anume:
1 - Dai rapid legea descriminalizării canabisului
2 - Tu, ca STAT te implici rapid în cultivarea canabisului
3 - Începi să fabrici și să comercializezi produsele multiple rezultate din această minunată plantă, produse destinate și pentru piața medicală (în alte state se folosesc deja) și pentru piața recreațională.
4 - Până își dau seama și celelalte state europene menționate mai sus cum stă treaba,și încep și ele procesul de descriminalizare pe repede-înainte, tu România ai deja un avans de minimum 3 ani, deja ești lider de piață în Europa și te-ai îmbogățit...
Dar ținând cont de mentalitățile medievale de la noi ale celor aflați la putere (indiferent de culoarea politică) nu vom fi în stare să profităm de această șansă...

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019
Deci statul nu (mai) are regii de productie/comercializare tutun sau alcool dar ar putea da lovitura cu iarba. Statul asta nu-i in stare sa faca sa functioneze nimic, poate doar sa bage bete-n roatele afacerilor ca sa stimuleze mita, dar ar putea inflori prin canabis. Pe bune?
P.S. Va intra tot prin contrabanda, in locul/impreuna cu tigarile "normale". Sau ti-o cresti in curte, langa rosii si cazanul de tuica. :)

Edited by __Dan__, 08 April 2024 - 21:30.


#3
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021

View Post__Dan__, on 08 aprilie 2024 - 21:26, said:

Deci statul nu (mai) are regii de productie/comercializare tutun sau alcool dar ar putea da lovitura cu iarba. Statul asta nu-i in stare sa faca sa functioneze nimic, poate doar sa bage bete-n roatele afacerilor ca sa stimuleze mita, dar ar putea inflori prin canabis. Pe bune?
Da, ți-am zis, teoretic s-ar putea dar cu condiția ca toți politicienii să fie înlocuiți cu politicieni din generația tânără, să aibe acum maxim 45 de ani. E utopic, dar s-ar putea în teorie, chiar și cu mijloacele noastre limitate de acum, dacă ști cum să o faci poți cu oamenii potriviți...

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,563
  • Înscris: 06.03.2016

View PostComandorul, on 08 aprilie 2024 - 21:31, said:

să fie înlocuiți cu politicieni din generația tânără, să aibe acum maxim 45 de ani.
George Simion are 37 de ani. S-ar incadra?

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
A mai fost deschis un topic despre asta: https://forum.softpe...mul-de-canabis/

View PostComandorul, on 08 aprilie 2024 - 21:17, said:

.Peste maxim 10 ani
Poate 15-20 de ani. Dar mai întâi să legalizeze cânepa.

Edited by Valy_User, 08 April 2024 - 21:36.


#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Toată povestea asta ți-a venit de la iarbă, sau de la ceva mai tare? 🤭

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021

View PostComandorul, on 08 aprilie 2024 - 21:17, said:

4 - Până își dau seama și celelalte state europene menționate mai sus cum stă treaba,și încep și ele procesul de descriminalizare pe repede-înainte, tu România ai deja un avans de minimum 3 ani, deja ești lider de piață în Europa și te-ai îmbogățit...
Probabil culturile de cânepă sunt mai profitabile, pentru că e o piață mult mai mare. Dar, sunt multe țări producătoare de cânepă.

Edited by Valy_User, 08 April 2024 - 21:39.


#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
O decizie foarte proastă.

#9
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021

View PostValy_User, on 08 aprilie 2024 - 21:38, said:

Probabil culturile de cânepă sunt mai profitabile, pentru că e o piață mult mai mare. Dar, sunt multe țări producătoare de cânepă.
Trebuie să vezi potențialul uriaș al acestei idei întâi ca să-ți poți da seama de ce bani s-ar putea face într-un interval scurt de timp... din cultivarea cânepei atât industriale cât și medicinale și recreaționale, poți face sute, chiar mii de produse, cânepa ar putea înlocui chiar și plasticul și ar fi o soluție eco. Eu nu am intrat în detalii deoarece presupuneam că vi-ați făcut temele în domeniu și nu mai sunteți influiențați de propaganda guvernamentală...

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Chiar dacă să cultivi cânepă la noi în țară e foarte complicat dpdv juridic, produse din cânepă se găsesc.

Câlțiul de instalații care e absolut indispensabil, ulei de cânepă, ceai de cânepă, etc.

#11
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006
Hai, ma!
Acu vreo 4 ani, de revelion, am primit un joint de la cineva. L-am aprins si m-a apucat o tuse instantaneu. Sunt fumator inrait de peste 35 de ani, practic fumul/tigara este o bagatela pentru mine. Am zis ca asa trebuie sa fie. Nu aveam de unde sa stiu...Am mai tras cateva fumuri, am ma baut un spritz, iar la un momentdat m-a apucat un somn corelat cu o pofta de dulciuri de m-a dat peste cap.
Asta este senzatia sau am fumat leustean la mana a doua? Nu de alta, dar leustean am si eu in curte.Posted image

#12
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
La fel ca si prostitutia acest fenomen exista si ia amploare zilnic fie ca place sau nu la bor si altor ipozriti,  statul indolent si incompetent prefera sa nu ia nici un ban decat sa incaseze ceva. Ceva care s-ar dovedi deloc neglijabil. Viciile produc bani, alcoolul tabacul, jocurile...de ce nu ar fi si recreativele si tractirul pe lista?  Ele exista si niste dubiosi fac averi, de ce statul nu vrea o felie?

#13
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

Vizualizare mesajComandorul, pe 08 aprilie 2024 - 21:48, a scris:

Trebuie să vezi potențialul uriaș al acestei idei întâi ca să-ți poți da seama de ce bani s-ar putea face într-un interval scurt de timp... din cultivarea cânepei atât industriale cât și medicinale și recreaționale, poți face sute, chiar mii de produse, cânepa ar putea înlocui chiar și plasticul și ar fi o soluție eco. Eu nu am intrat în detalii deoarece presupuneam că vi-ați făcut temele în domeniu și nu mai sunteți influiențați de propaganda guvernamentală...

Vizualizare mesajValy_User, pe 08 aprilie 2024 - 21:38, a scris:

Probabil culturile de cânepă sunt mai profitabile, pentru că e o piață mult mai mare. Dar, sunt multe țări producătoare de cânepă.
Frate, subiectul cânepă este fumat de un secol și nu se vrea dinadins cultivarea și legalizarea ei din cauză de imbecilitate maximă din cauză de petrol. Jegurile fac miliarde și nu îi interesează de argumente și ce se poate face în realitate din cânepă.

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postliviu_np, on 08 aprilie 2024 - 21:50, said:

Hai, ma!
Acu vreo 4 ani, de revelion, am primit un joint de la cineva. L-am aprins si m-a apucat o tuse instantaneu. Sunt fumator inrait de peste 35 de ani, practic fumul/tigara este o bagatela pentru mine. Am zis ca asa trebuie sa fie. Nu aveam de unde sa stiu...Am mai tras cateva fumuri, am ma baut un spritz, iar la un momentdat m-a apucat un somn corelat cu o pofta de dulciuri de m-a dat peste cap.
Asta este senzatia sau am fumat leustean la mana a doua? Nu de alta, dar leustean am si eu in curte.Posted Image
Daca fumezi suficient timp, ajungi la o stare de miserupism total…ma rog, e impropriu spus miresupism, mai degraba e o stare de acceptare cu efect similar :). Cu alte cuvinte…ar mai fi o cale in plus de “legumit” populatia.
Folosita cu cap, poate fi foarte profitabila pentru unii, da’ nu neaparat financiar, sau nu aia e prioritatea lor…

#15
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View Postcristian_sen, on 08 aprilie 2024 - 21:53, said:

statul indolent si incompetent prefera sa nu ia nici un ban decat sa incaseze ceva.
Bos, „statul” este o secretară de antecameră vai morții ei, nu are nici o relevanță opinia ei și ce preferințe are despre orice pentru că oricum „șefii la lume” fac ce vor ei, să le fie lor bine adică pe termen lung. Adică pui problema greșit, ca și cum dacă ar fi competent, gata, ar și zice ceva și oligarhii ăia ăi mai mari ar și începe să tremure din buci. „Vai de mine, vrea România să legalizeze cânepa și să nu mai polueze cu petrol și plastic. Gata, vă rugăm să ne scuzați. Cum de nu ne-am dat seama până acum, ce proști suntem.”
Când vreodată? Cu vorbă bună, fără bătaie, în viața asta?

Edited by onisifor12, 08 April 2024 - 21:59.


#16
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021

View Postonisifor12, on 08 aprilie 2024 - 21:54, said:

Frate, subiectul cânepă este fumat de un secol și nu se vrea dinadins cultivarea și legalizarea ei din cauză de imbecilitate maximă din cauză de petrol. Jegurile fac miliarde și nu îi interesează de argumente și ce se poate face în realitate din cânepă.
Și aș mai menționa, din nou un lucru bun, și pe termen lung populația tânără ar deveni tot mai puțin interesată de alcool care dpmdv. este mult mai nociv...

#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 01.09.2021
Pe seama creșterii numărului de crime o sa se ajungă sa se legalizeze și astea. Deja unii au omorât câte 10 oameni și I au eliberat după 20 de ani. Oare pentru  10 judecători pedeapsa e aceeași?

#18
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Poți să și vizualizezi o memă cu Batman și Robin. Robin zice:„Știți. dar materialele din cânepă sunt cele mai rezistente și dura...mare palmă: marș în ambuteiaj în drum spre liquor store.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate