Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Mancare "la pachet" care sa nu te constipe?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 30.11.2021
Ma intereseaza ceva idei, mancare la pachet care sa nu te constipe.

Poate suna ciudat ce am scris, este vorba despre mancare care sa fie usor de pregatit, sa nu ai nevoie de cuptor cu microunde sa o incalzesti si sa nu te constipe.
Am sandvis maker, ma feresc de sandvis-uri facute din carne, orez, painea. Mai bag sandvis-urile in sandvis maker si le "usuca" si mai mult.

Asa ca am nevoie de ceva idei de mancare sanatoasa, fibre.

Ceva salata caesar.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006
Omleta de oua, oua jumari, salata de vinete, salata de cartofi (cu ce vrei tu), paste cu sos tomat, sos alb, sos verde, mancare de fasole, mancare de mazare. etc.

Acuma chiar mancaruri traditionale romanseti de genul quinoa, avocado, somon, salata iceberg, broccoli, etc. nu-ti recomand, ca aste le gasesti in orice carte de bucate romaneasca.

#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 22.04.2005
1, Salata orientala (cartofi, ceapa, oua, masline)
2, Fasole batuta - eu o intind pe crackers cu secara dar gasesti painea crocanta de la WASA care este si intergrala.
3. Paste din grau dur cu branza de capra sau capra + oaie (este sarata si tine bine la pachet) sau cu pesto sau broccoli + ou (preferatele mele, iti pot lasa reteta).
3. Salate in toate combinatiile dar nu pui ulei si sare. Pe astea le adaugi cand servesti masa.
4. Mamaliga cu varza (mie imi place combinatie asta la nebunie, le mananc mereu reci din frigider)
5. Iaurt Napolact cremos 10% grasime + fulgi de ovaz + o lingurita de miere + nuci
Eu cam astea le iau la pachet insotite de un mar sau prune uscate ori struguri.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 30.11.2021
Caut pe google, ma documentez.

Eu m-am gandit doar la salata respectiva cu carne de pui si apoi pauza.
Ca ma si gandeam? Ia sa ma uit prin meniu pe la MC Donalds.

#5
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 28.02.2008
Cum zice si Y0samiteSam, daca vrei fibre multe, fulgii de ovaz cu iaurt si dulceata sau miere sunt perfecti, nici macar nu trebuie iaurt de 10% grasime, merge si Danone Cremosso cu 5%.

Nu stiu de ce te feresti de sandvisurile cu carne, poti face sandvisuri fara aparatul ala, de exemplu poti amesteca o conserva de ton cu o lingura de maioneza si o lingura de porumb dulce, intre doua felii de paine integrala, poti suplimenta chiar si cu niste inele de ceapa daca nu te incurca mirosul apoi. Mai adaugi niste rucola sau alte verdeturi, pentru un plus de fibre, si ai un pranz satios.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
Daca te tot constipi mananca altceva decat ce mananci acum .
Mai lasa carnea,

Tare faza cu luat mcdonalds, sanatoasa rau Posted Image

Edited by sirgoofy, 07 April 2024 - 13:33.


#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007
Comanzi prin Glovo un pepene rosu, doua beri si un iaurt mare. La pachet. Sigur nu te constipi dupa aia.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 30.11.2021
Era vorba de salate in genul la aia salata caesar.
https://www.mcdonald...c-chicken-salad

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
Da, totusi salatele lor n-au gust fara sos din ala plin de grasime/ maioneza si otet.
Poate s-a mai schimbat treaba,..  desi n-are cum, sunt niste legume + ou + carne, trebuie ceva sa "le lege".
Iei una si vezi... de fapt scrie ca are dressing.

Altfel usor de preparat cum s-a zis, iaurt/ alternativa vegana + musli/ fulgi porumb/ ovaz.
Ori iei caserola cu mancarica Posted Image, ori te apuci sa incerci / experimentezi variante ..

Edited by sirgoofy, 07 April 2024 - 13:54.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Mie constipatia mi se pare ceva tipic feminin, nicidecum masculin.

Indiferent ce mananc, ies de minim 2 ori pe zi, ba chiar unele chestii precum mozarella de la pizza ma fac sa ocup tronul fara drept de apel. De la shaorma nu am nimic. Carnea in exces (mai ales in decembrie la Sarbatori) iarasi ma trimite de mai multe ori pe tronul imparatului.

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 Neaceasca85, pe 07 aprilie 2024 - 13:43, a scris:

unele chestii precum mozarella de la pizza ma fac sa ocup tronul fara drept de apel
Daca celelalte chestii sunt tot din domeniul lactatelor (si asa cred ca e), înseamnă ca ai intoleranta la lactoză.
De regulă se manifesta mai pregnant la lactatele proaspete, mult mai puțin spre deloc la cele fermentate/maturate

#12
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,646
  • Înscris: 10.08.2009
Nu e mancare, e gustare dar te satura.
7-8 prune uscate la fum, 10-15 jumatati de nuci, o mana de merisoare/agrise/coacaze conservate fara zahar.
Sanatos si o sa fii king of the trone dimineata.Posted Image

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018
două trei mere pe lângă?

#14
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,646
  • Înscris: 10.08.2009
Daca mai intra da dar crede-ma ca mesteci mult la ce am zis eu, te saturi.

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 30.11.2021
Am descoperit ca daca ma apuc sa fac pachet folosind sandvis maker, incerc sa zic ca mai usuca/deshidrateaza si sandvis maker-ul, pai te constipi de atata paine.

Dar in timp ce citeam subiectul si cautand pe youtube, cumva mi-am dat seama ca merge ceva salata/verdeata/fructe, poate miez de floarea soarelui, alune.

Discutia este nici sa nu fie sandvis uscat dar nici sa nu fie mancare gatita "la borcan".

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 30.11.2021
Cold Lunch
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q32cwk0dv_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mx0T1XmXawI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceva mancare sa nu aiba nevoie sa fie incalzita in cuptorul cu microunde si sa contina legume si fructe.

#17
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 01.12.2018
NU exista mancare care sa TE constipe.

Lasi 3 ore de soare orice fel de mancare, o consumi si ai asigurata o iesire rapida.

Edited by tioopedi, 07 April 2024 - 17:43.


#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu înțeleg de ce crezi tu ca mâncarea mai uscată te constipă. Contipatia nu are nici o treaba cu câteva grame de apă pe care le evapora un sandwich maker. Bea o cana de apă în timp ce maninci dacă crezi ca asta e problema.
Pentru fibre ai două variante, ori mănânci în vegetale, ori le cumperi de la farmacii ca supliment alimentar. Dar trebuie și să bei multă apă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate