Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Utilizare fisiere audio,video de windows

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Vreau sa trec in viitorul apropiat pe Linux dar inainte de asta vreau sa stiu daca pot folosi in Linux fisiere mp3,jpeg facute anterior in Windows.Multumesc anticipat

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Fără nici un fel de probleme.

Recomand ca pe Linux să instalezi VLC, se poate nativ, din magazinul de aplicații.


Foarte bine ar fi să instalezi Linux în Dual Boot cu Windows-ul, ca la nevoie să poți intra și pe Windows, pntru că unele chestii nu le poți face pe Linux. Cum ar fi să folosești Autocad, multe jocuri, Photoshop, etc.

Edited by Valy_User, 05 April 2024 - 17:33.


#3
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Ce versiune de Linux imi recomanzi?Inafara de Ubuntu.Eu m-am gandit la  Linux Suse

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Folosește versiunile cunoscute, că la ele ai cel mai bun suport și cele mai multe aplicații compatibile.
Eu sunt utilizator de Ubuntu și-ți recomand Ubuntu. Nu știu de ce nu-ți place.
Ar mai fi Linux Mint și Fedora.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu  folosesc Mint. Primește update-uri mai rar si acesta este un plus, pentru mine. Am folosit Ubuntu un timp si actualizările creau probleme. Si tot VLC folosesc de când MP Clasic a ieșit din scena.

Edited by YOUR_GOD, 05 April 2024 - 18:23.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Actualizările nu sunt așa dese, și nici nu prea le simți. Nici nu se compară cu Windows 10 de stai și juma de oră să le facă. Aici mereu se deschide la timp.
De cele mai multe ori vin prin Software Update, le descarcă automat, după îți cere parola ca să le instaleze.


De două ori am avut probleme din cauza actualizărilor.
Odată mi-a bulit driver-ul de la placa video, iar Ubuntu nu mai avea interfață grafică deloc, mi se deschidea ca și terminal. M-am chinuit o grămadă ca să mă conectez, am citit pe forumul ask Ubuntu și mi-am dat seama că numele de utilizator trebuie scris doar cu litere mici, chiar dacă el conține și litere mari. Până la urmă, după vreo trei zile de căutări intense am reușit să instalez driverul plăcii video din acel terminal și să-l fac să meargă. Și nu, nu mergea doar cu comanda aia: systemctl enable graphical.target --force și nici cu startx
A doua oară, după ce am trecut la o versiune mai nouă, mergea totul foarte bine cu excepția faptului că în niciun browser nu puteam deschide Google. Am făcut downgrade și totul a fost ok.

O altă mare bătaie de cap am avut când am vrut să instalez driverul de Wi-Fi pentru calculatorul meu HP. Parcă am găsit pe askUbuntu cum să fac, cred că era ceva ce trebuia accesat cu pparepository, până la urmă am reușit să-l fac.

Și de vreo două ori am pățit să nu-mi mai meargă Software Update deloc, clasica problemă cu Internet Connection, care nu e determinată de lista conexiunii la net, ci din alte cauze, nu mai știu cum am rezolvat.

Edited by Valy_User, 05 April 2024 - 19:01.


#7
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Eu vreau să trec la Linux fiindcă Windows 11 nu îmi recunoaște placa de retea

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Posted Image
Vezi ce calculator(dacă a fost pebuild) sau laptop ai sau ce placă de bază/ de rețea ai și caută driverele pe site-ul producătorului.

Dacă nu, treci la Win 10.

Edited by Valy_User, 05 April 2024 - 19:41.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Daca nu recunoaste placa de retea o fi defecta , o fi model foarte vechi sau nu sunt driverele instalate.  Pentru un fleac din asta se cumpara alta placa de retea, nu se complica nimeni cu Linux.   Daca placa se dovedeste defecta nu va merge nici sub Linux.

#10
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 19.07.2005
Ce placa de retea, vezi hardware id si cauta pe google drivere folosind acel id.

Daca placa e buna ma indoiesc ca nu poti instala driver pe windows, poate doar daca e o firma mai ciudata si are drivere doar pe 32 biti.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostValy_User, on 05 aprilie 2024 - 18:47, said:

Imi facea si mie figuri Linux Mint, din cauza placii grafice. Din nu stiu ce motiv, periodic la update, driverul video dadea chix. Dar tot pe forumuri, am vazut ca se recomanda down grade si am rezolvat. Mai era si problema cu sunetul (PAV). Ma rog, Linux.
Acum, ma ia cu rau cand vad WIndows, mai ales pentru ca sunt obligat sa-l folosesc la serviciu.
Pentru un incepator in Linux, cred eu, Mint este recomandat. De unii mai destepti decat mine.

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Eu recomand Ubuntu datorită faptului că există askUbuntu. Nu cred că pentru celelalte versiuni de Linux mai există o așa bază de date imensă cu toate erorile posibile.
Pur și simplu, orice problemă ai, o cauți pe Google și te duce pe askUbuntu.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Doar daca reusesti sa nu le stergi cand faci migrarea.

#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011

View Postvj_Heaven, on 05 aprilie 2024 - 20:32, said:

Ce placa de retea, vezi hardware id si cauta pe google drivere folosind acel id.

Daca placa e buna ma indoiesc ca nu poti instala driver pe windows, poate doar daca e o firma mai ciudata si are drivere doar pe 32 biti.


Daca placa aia de retea are drivere doar pe 32 biti inseamna ca e o antichitate si oricum tot sistemul nu poate rula windows 11, ceea ce initiatorul spune ca ruleaza, cu exceptia placii de retea

#15
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Poate nu m-am exprimat eu bine dar problema la mine a fost la instalarea windows 11  care nu a vazut  placa de retea si in final a trebuit sa il instalez fara conexiune la internet.Decat sa fac offtopic mai bine  vorbim in privat

#16
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 19.07.2005
Daca a mers pe Win 7-10 ar trebui sa mearga si pe 11. Mergi pe pagina producatorului si ia driverul de 10, 7 sau posteaza mai exact ce laptop e sau ce placa de retea/baza ai si putem incerca sa te ajutam sa-ti gasim un driver.

Daca nu te descurci sa instalezi manual un driver de Windows, pe Linux iti va fi si mai daca ai ghinionul si nu-ti instaleaza tot ce trebuie automat.

Edited by vj_Heaven, 06 April 2024 - 16:39.


#17
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Laptopul meu este un HP Pavilion 14-ec1008nq cu placa de retea Realtek.Nu stiu ce as putea sa fac sa nu trebuiasca sa instalez driverul de fiecare data cand  reinstalez sistemul de operare...

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Îl iei frumos de aici. https://support.hp.c...362?sku=6M2U9EA

View Postnandy007, on 06 aprilie 2024 - 17:14, said:

Nu stiu ce as putea sa fac sa nu trebuiasca sa instalez driverul de fiecare data cand  reinstalez sistemul de operare...
Ce?
Așa e când instalezi Windows. După instalare trebuie să cauți driverele, e ceva normal. Trebuie să facă parte din rutina ta de instalare a Windows-ului.
Le iei de pe site-ul producătorului de cele mai multe ori.
Sau folosești Tool-uri automate ca 3DPNet sau Iobit Driver Booster. De multe ori trebuiesc rulate amândouă, dar mai întâi de toate trebuie să ai conexiune la net.
Eventual înainte de reinstalare poți folosi Double Driver ca să salvezi driverele instalate și să le poți reinstala. Dar nu e cea mai fiabilă soluție, multe drivere vin cu utilitarte de instalare și multe alte chestii pe lângă.
Bine ar fi ca după ce reușești să instalezi toate driverele necesare, să le salvezi undeva pe o altă partiție sau pe un alt calculator ca să-ți fie simplu când o să mai faci o reinstalare de Windows.
Driverele întotdeauna dau bătăi de cap. De exemplu la un calculator HP nici prin cap nu mi-a trecut că e necesar un driver pentru a folosi USB-urile din față. Am căutat și am descoperit.


Am avut de curând mari bătăi de cap cu driverele la un laptop G550. Pe site-ul producătorului(EOL Portal ăla) sunt drivere de Vista și 7, iar driver-ul de Bluetooth nu poate fi instalat sub nicio formă. Iar cel de DVD-RW e instalat automat de Windows, am căutat și alte drivere prin părți și canci. Cu el instalat nu mă pot folosi sub nicio formă de unitatea optică. O vede Windows-ul, când dau dublu click pe ea în This PC îmi scoate tăvița afară, dar sub nicio formă nu pot citi un CD.
Cu Driver-ul de la Bluetooth am încercat eu să fac din rahat bici. Am extras arhiva cu 7 zip, am încercat să instalez de pe acolo fișierele .inf, am încercat să rulez executabilele de pe acolo și-mi dădea eroarea aia cu BTBalloon.dll . Am luat de pe net acel .dll l-am pus prin folder acolo, până la urmă am corupt tot Windows-ul și a trebuit să-l reinstalez de la zero.

PS: Mai era mai demult un topic pe aici pe forum cu un laptop pe care încerca să instaleze Windows-ul și nu-i vedea SSD-ul installer-ul. Până la urmă a ajuns la concluzia că trebuie instalat driverul din installer-ul de Windows pentu a-i vedea SSD-ul.

Edited by Valy_User, 06 April 2024 - 17:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate