Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Cumparare auto de la pers. juridica - suma mai mica

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
danbest

danbest

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2015
Buna tuturor,
Am gasit o masina de cumparat de la o firma, care nu se ocupa cu vanzarea de autoturisme, doar o au in inventar, in urma negocierilor am ajuns la un compromis, de 6500e, ideea ii ca respectivul imi poate face acest pret doar daca sunt de acord sa se treaca in contract o suma de 1500e  deoarece pentru o suma mai mare ar plati impozit, iar restul de bani sa ii dau cash. La ce riscuri ma bag daca accept acest lucru? Chiar trebuie sa platesca impozit? eu stiam ca se plateste de la a 3-a masina vanduta sau daca a cumparat masina mai ieftin decat o vinde, el mi-a zis ca plateste impozit pe venit, nu pe profit, dar nu ma pricep la acest aspect. Pe langa toate astea poate sa-mi comfirme cineva documentele necesare, contract de instrainare-dobandire cu viza de la ANAF  si factura fiscala, ambele in 5 exemplare.
Multumesc

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă e plătitor de TVA trebuie să plătească TVA.
Chestia aia se practică. În principiu nu-i o mare problemă, cu excepția cazului în care mașina aia ar avea ceva probleme. Atunci, problema e că dacă îl vei da în judecată/reclama la ANPC ceea ce vei putea primi vor fi acei 1500 e.
În principiu mașinile de pe firme se vând cu factură, nu cu contract.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/coPCHyWLJCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Valy_User, 02 April 2024 - 22:14.


#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Fa-le o reclamatie la ANAF, ca sa se linisteasca! Dupa ce iti fac o factura proforma...

#4
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004
Riscul este al societatii. Conform legii trebuie sa vanda la pretul pietei nu la valoarea de inventar ramasa dupa amortizare. In cazul unui control mai amanuntit ii schimba baza de impozitare si plateste si penalitati. Tu nu ai nicio treaba.

#5
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,478
  • Înscris: 15.11.2003

View PostValy_User, on 02 aprilie 2024 - 22:13, said:

În principiu mașinile de pe firme se vând cu factură, nu cu contract.
In pricipiu se poate face si contract daca partile doresc asta pe langa factura ca sa fie toate conditiile clare.
In ralitate la toti dealerii se face contract + factura

Edited by radu103, 02 April 2024 - 22:49.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,954
  • Înscris: 20.10.2015
Nu vad cu ce te deranjeaza sa treci in acte mai putin?

#7
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 09.11.2010

View PostTsunamii, on 03 aprilie 2024 - 05:40, said:

Nu vad cu ce te deranjeaza sa treci in acte mai putin?

Serios? Deci tu ai fi de acord sa dai 6500 e pe o masina dar sa ai acte in care spune ca ai dat doar 1500e? Esti real?

@initiator: este teapa, nu te baga.

#8
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
Asa si eu acum 5 ani, am luat o masina de pe PJ si nu am avut nici o problema, in loc 8,700 euro car era masina, contractul / factura s-a facut pe 2,000 euro, vanzatorul ca sa nu plateasca impozit prea mare. Mi-a dat toate actele masini, fiscalul si am mers cu ea la inmatriculari, fara ca cineva sa ma intrebe ( ce e cu acest pret ). Daca iti face act de vanzare cumparare / factura si iti da si Fiscalul, nu ai nici o treaba, oricum, daca vrei, poti merge sa verifici masina la mecanicul tau, inainte de a o cumpara.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,290
  • Înscris: 27.10.2007

View Postclausio, on 02 aprilie 2024 - 22:15, said:

Fa-le o reclamatie la ANAF, ca sa se linisteasca! Dupa ce iti fac o factura proforma...

Quote

Nu vad cu ce te deranjeaza sa treci in acte mai putin?

pentru ca suntem o natie de delatori, iar delatiunea e la nivel de arta.

#10
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

View PostTsunamii, on 03 aprilie 2024 - 05:40, said:

Nu vad cu ce te deranjeaza sa treci in acte mai putin?

Ca să plătească ăla impozit, aşa cum eu plătesc pentru fiecare leu câştigat. De aia.

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Nu. Acel impozit va fi plătit din pretul mașinii.
Care poate în loc să fie 6500 e va fi 7500 e.

#12
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004

View PostAutumn_Dream, on 03 aprilie 2024 - 06:06, said:


Serios? Deci tu ai fi de acord sa dai 6500 e pe o masina dar sa ai acte in care spune ca ai dat doar 1500e? Esti real?

@initiator: este teapa, nu te baga.
Poti explica care este teapa?

View PostVOC, on 03 aprilie 2024 - 07:36, said:

Ca să plătească ăla impozit, aşa cum eu plătesc pentru fiecare leu câştigat. De aia.
Asa da, bravo. Sa-si plateasca nene impozitele chiar daca eu dau mai mult cu vreo 25%(TVA+impozit pe profit+impozit pe dividende suplimentar). Asa suntem noi, filozofi pe buzunarul altuia.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,954
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVOC, on 03 aprilie 2024 - 07:36, said:

Ca să plătească ăla impozit, aşa cum eu plătesc pentru fiecare leu câştigat. De aia.

E acelasi lucru daca ai cere bon la restaurant si pentru bacsis.
Eu, dac-as putea sa nu platesc taxe, n-as face-o, pentru ca e bataie de joc ce face statul cu banii de taxe, mai bine ii las unuia care face afaceri. Foloseste banii aia in interesul meu mai mult decat o face statul.
Statul este un organism nesimtit care isi bate joc de mine cu aroganta.

Ceea ce probabil as facea eu este sa-i propun aluia sa mi-o vanda cu €6,000, sa castig si eu €500

Diferenta de TVA, la €5,000 este de aproape €1,000
El castiga €500, eu €500, statul €285 (TVA-ul la €1,500), destul pentru faptul ca statul nu face nimic

View PostAutumn_Dream, on 03 aprilie 2024 - 06:06, said:

Serios? Deci tu ai fi de acord sa dai 6500 e pe o masina dar sa ai acte in care spune ca ai dat doar 1500e? Esti real?

nu €6,500 ci doar €6,000, trei sa castig si eu ceva, doar e capitalism

#14
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Eu am luat o masina de 4000 EUR cu factura pe 100 lei.
Daca nu aveam obligatia ca la inmatriculare sa prezint factura de achizitie nu-mi trebuia deloc.

Nu-l obliga nimeni pe initiator sa cumpere masina aceea, daca-l deranjeaza propunerea vanzatorului sa mearga mai departe.

#15
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 17.02.2020
Eu stiu ca trebuie sa colecteze TVA de pe tine si sa il dea la stat.

#16
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012

View Poststrongsss, on 03 aprilie 2024 - 07:09, said:

pentru ca suntem o natie de delatori, iar delatiunea e la nivel de arta.

Până când ești obiect al unei țepe/faze/hoții și delaționezi și tu, că ești tot nația asta! Și vă mai mirați de ce mizerie în jurul vostru!

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
E evaziune fiscala. Teapa nu cred ca e, mai ales daca te lasa sa verifici masina. Pur si simplu nu vor sa plateasca la stat cateva sute bune de euro.

Se mai practica si la vanzari de imobile. Cred ca toata lumea stie pe careva care a vandut la un pret in acte si la alt pret in realitate.

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Firmele fac oferta fara TVA de obicei. Cand te factureaza o sa ai de plata 6500 +TVA.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate