Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Vizita Oświęcim/Auschwitz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View Postarg, on 02 aprilie 2024 - 23:54, said:

am fost acu 40ani...
find copil m-au impresionat dar nu in mod placut.

Eu am fost la cele din Germannia. La Mittelbau Dora din Nordhausen si la inca unul pe care nu mi-l mai amintesc. Nu inteleg ce placeri ciudate aveti ca sa spuneti ca va place sa mergeti in astfel de locuri triste. Ma rog, fiecare cu ideile lui de vacanta. Mai bine economisiti banii si vizionati documentare despre holocaust acasa pe laptop.

#20
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Asta e ideea! Am vazut documentare cu acest loc, din aceasta cauza vreau sa vad in realitate locul. Cred ca e unul dintre cele mai pline de istorie si sentimente loc de pe Terra. Daca tu crezi ca un om merge acolo ca sa se simta bine vazand ce cruzimi s-au intamplat acolo, cam ti-ai pierdut increderea in umanitate/oameni.

Edited by maiokoti2, 03 April 2024 - 09:02.


#21
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 28.08.2021
Anual milioane de oameni viziteaza Auschwitz, e un muzeu . Nu e vorba de placere sau distractie. La fel cum oamenii merg la Memorialul victimelor comunismului din Sighetul Marmatiei ..e vorba de istorie

Edited by December, 03 April 2024 - 12:48.


#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Da, da, Istorie.  Bunicii mei au trait in Ramnicu-Sarat. Treceam pe langa infama inchisoare unde si-a gasit sfarsitul Iuliu Maniu si multi altii de fiecare data cand veneam de la gara. Nu m-as duce insa sa o vizitez, chiar daca ar fi posibil.

#23
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 28.08.2021

 Bogotta, on 03 aprilie 2024 - 10:37, said:

Da, da, Istorie.  Bunicii mei au trait in Ramnicu-Sarat. Treceam pe langa infama inchisoare unde si-a gasit sfarsitul Iuliu Maniu si multi altii de fiecare data cand veneam de la gara. Nu m-as duce insa sa o vizitez, chiar daca ar fi posibil.

Iuliu Maniu a murit in inchisoarea de la Sighetul Marmatiei...care e legatura cu Ramnicu Sarat?

#24
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Suntem pe Traveling... rãmânem şi noi la subiect ?
Mulţumesc !

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdandeburgh, on 03 aprilie 2024 - 11:45, said:

Iuliu Maniu a murit in inchisoarea de la Sighetul Marmatiei...care e legatura cu Ramnicu Sarat?


Ion Mihalache, nu Iuliu Maniu, greseala mea.  Oricum e irelevant. Este un loc trist, exact ca si orice alt lagar din Polonia sau Germania.

Scuze Barboso pentru offtopic. Eu ma opresc aici. Nu aveti decat sa vizitati ce doriti. Nu discut gusturile si placerile nimanui.

#26
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
cui ii place poate vedea si salina Wieliczka

#27
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 06.07.2023

View Postmaiokoti2, on 02 aprilie 2024 - 19:07, said:

Saptamana viitoare am dori sa facem o vizita la muzeul Auschwitz cu cazare in Oświęcim. M-am uitat pe Booking si am gasit cateva oferte bune. As dori cateva informatii utile de la cei care ati mai fost! In legatura cu orice, drum, taxe, cazare. Plecarea se va face din judetul Bihor.

Oświęcim sau Auschwitz este acelasi lucru...
Am avut tur de lagar cu ghid. Ni s-a povestit ca pe tot arealul primul strat de pamint este de fapt cenusa celor omoriti. Legenda, sau nu, in final mi-a parut rau ca m-am dus, mai ales ca vazusem deja Dachau cu multi ani in urma. Chestia asta mi-a stricat complet toata saptamina :(

Daca totusi te maninca sa te duci, cea mai buna varianta este cu cazare in Krakov si deplasare cu trenul. O zi cu totul este suficienta.
Daca as fi in locul tau as renunta la ideea asta si as face mai degraba o incursiune in capitala. In 4 zile vezi ambele orase si iesi mai cistigat

Attached Files



#28
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,337
  • Înscris: 14.06.2006
Ti-ai gasit cazare?

Cauta in zona asta, poate gasesti ceva in bugetul pe care ti l-ai propus: https://maps.app.goo...FaYcW7XkMKRuPb6
Eu doar in zona asta am stat de fiecare data.

#29
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Prima zi ne vom caza in Oświęcim. Multumita voua, cautam cazare si in Cracovia, vizitam fabrica lui Schindler. Exista cazare aproape de fabrica?

#30
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,337
  • Înscris: 14.06.2006
Vezi acolo unde ti-am dat link.
De acolo ajungi la toate obiectivele foarte repede pe jos (mai putin muzeul aviatiei) daca vrei sau cu autobuze, ca sa nu-ti bati capul cu locurile de parcare.
Attached File  434395746_2071580173235047_4657881992343571265_n.jpg   220.14K   13 downloads

Sau cu mijloacele de transport in comun la Schindler's Factory, la Muzeul Aviatiei si la Castel:
Attached File  Schindler.jpg   105.04K   14 downloadsAttached File  Muzeul Aviatiei.jpg   116.44K   9 downloadsAttached File  Castel.jpg   104.48K   7 downloads

Edited by December, 05 April 2024 - 14:46.


#31
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Multumesc frumos! Nu ai putea sa-mi dai ceva concret de pe Booking? Primul traseu, pe jos, ar fi perfect!

#32
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,337
  • Înscris: 14.06.2006
Vezi in zona aia ca-s mai multe, si de 3 si de 4 stele. Kazimierz II, Don Casimi, Hotel Rubinstein, etc.

#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,967
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu vreau sa fac un mic tur de vreo 7 zile pana la Auschwitz, eu nu tin neaparat sa ajung, dar isi doreste sotia, si cum happy wife = happy life, o sa mergem luna asta...

Plecare din Timisoara in 24.04.

24.04.2024 - Timisoara - Budapesta (cazare 2 zile in Budapesta)
26.04.2024 - Budapesta - Bratislava (cazare 1 noapte in Bratislava)
27.04.2024 - Bratislava - Praga (cazare 2 zile in Praga)
29.04.2024 - Praga - Cracovia (cazare 3 zile in Cracovia) - vizitat Auschwitz (3 zile ca e drumul lung intre Praga si Cracovia)
02.05.2024 - Cracovia - Timisoara

Mai pot adauga 1-2-3 zile daca as gasi chestii interesante ce le pot vizita daca nu ma abat foarte mult de la traseu.

Edited by mirel3003, 16 April 2024 - 07:53.


#34
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,337
  • Înscris: 14.06.2006
Daca pleci din Budapesta spre Bratislava, mergi oleaca inainte spre Parndorf si spargi cateva sute de euro pe acolo. Si poti sa continui drumul spre Viena, stai si acolo o noapte si de acolo vii inapoi spre Bratislava.

Nu ai decat 100 si ceva de kilometri in plus de facut si inca o noapte de cazare de platit la Viena

#35
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Ce pot sa zic... Auschwitz e un loc tare trist... dar merita vizitat! Oraselul e linistit, frumos, oameni calmi. Cracovia la fel... Am dormit in Kazimierz, cartierul evreiesc, chiar langa o sinagoga veche... Am vizitat muzeul Schindler, oamenii stateau pe strada la rand sa poata intra! Nu e ca un muzeu obisnuit, cu exponate pe un raft sau masa... tare de tot!

Edited by maiokoti2, 16 April 2024 - 17:22.


#36
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,337
  • Înscris: 14.06.2006
La ce hotel ai stat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate