Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Pacaleala livrare colet Fan Courier + OLX + Politia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
La început nu avea nici banii nici coletul.
Pe că baza blochează fancurier plata la un AWB cu ramburs? Ce organe abilitate?

#74
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 05.06.2002
n-as crede ca-i implicata politia in toata afacerea asta. ar fi un abuz in serviciu si isi cam risca postul din politie daca situatia escaladeaza. nici un politist intreg la cap nu se baga in asa ceva pt o afacere de cateva sute de lei.

eu tind sa cred ca a avut o cunostinta ceva sefut de pe la fancurier care a blocat plata si i-a intors banii si asta cu "organele abilitate" e o vrajeala menita sa-ti inchida gura.

#75
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 12.11.2012

View Postmarius2k, on 27 martie 2024 - 10:10, said:

Deci, iar:
Am livrat colet, cumparatorul a primit coletul, a platit.
Dupa N ore imi da mesaj ca nu mai vrea produsul, a avut livrare cu deschidere!
Eu ii spun ca a avut detaliile si posibilitate de refuz cand a venit curierul la el la usa, nu a profitat!
Se duce la politie, face sesizare pe OLX suna la curier cum ca a fost pacalit!
Cineva, inca nu se stie cine, a blocat banii care trebuiau virati mie.
La 3 zile de la ridicarea coletului, primesc mesaj de la cumparator ca a primit banii inpoi, in tot acest timp bunurile sunt la el.
UPDATE: Ma suna ieri ca imi trimite coletul ... azi am primit mesaj de la curier ca va livra un colet.
Deci daca intamplarea ta era un episod din seria de romane politiste da Agatha Christie sigur la final am fi aflat ca cumparatoru era mana in mana cu un sef ceva la Fan Curier si de aia a reusit ala sa i se dea repede banii inapoi asa repede

Traba aia cu implicarea Politiei sigur e vrajeala ca daca era reala te chema la sectie sa dai declaratie ca de ce ai incercat sa il excrochezi pa comparator.
Eu cre ca lu ala nu ia incaput bateria in bicicleta si a vrut sa isi recupereze repede banii si a apelat la prietenu lui de la Fan Curier si TI a trimis e-mailul ala la vrajeala ca banii nu s au virat la tine ca a deschis Politia un dosar si a cerut blocarea banilor care a doua zi s au intors tot la cumparator Posted Image

Dupa capu meu e singura explicatie logica! Zi mersi ca nu te a pacalit sa iti schimbe bateria cu alta defecta

Vad ca si altii au emis cam aceleasi teorii ca si mine

#76
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 05.06.2002
ma durea pateul cand vazusem ca mi se fura teoria! :P :D

#77
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 29.06.2005

View Postpateu_98, on 27 martie 2024 - 20:28, said:



Dupa capu meu e singura explicatie logica! Zi mersi ca nu te a pacalit sa iti schimbe bateria cu alta defecta



Daca e cardasie cu curierul.....poate cumparatorul a avut nevoie doar de niste celule bune de baterie, sau altceva de pe acolo (BMS...)

Oare initiatorul a sigilat cumva bateria inainte de livrare, s-a intors la fel de functionala si fara sigiliu afectat?

#78
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 12.11.2012
@florinel eu inteleg ca @OP a primit inapoi bateria lui in stare buna:

View Postmarius2k, on 27 martie 2024 - 12:32, said:

Acum cateva minute am primit coletul, cu verificare.
Sunt bunurile pe care le-am trimis, in stare buna, am testat incarcatorul si bateria, am verificat etichetele si sigiliile.
Tot acum am primit si raspuns de la fan courier
"Buna ziua,

Va informam ca in baza unui temei legal din partea organelor abilitate rambursul a fost restituit catre clientul destinatar.
In cazul acesta tot organele abilitate hotareste cum se va proceda cu produs.
Avem rugaminta sa verificati cu Politia Orasului Racari jud Dambovita.

Multumesc,"

Concluzie (poate o lipeste un Admin la primul post):

El: Daca primeste un colet si ai prieteni la politie sau curier pana ajung banii la vanzatori te pisi cu bolta pe orice lege.
Eu: daca mai taraganam o zi si banii intrau in cont, putea sa stea in cap si'n cur ca nu ii mai vedea (nu luam in calcul inselatoriile.)
Eu prost ca nu i-am spus ca accespt returul dar sa il trimita maine ca azi imi fata pisica, sau ceva de genul.

Voi reveni cu orice actualizare voi primi in urma sesizarilor la ANPC sau IGP Dambovita.
Dar cum totul a revenit ca inainte, eu am primit bunurile iar el banii nu vad ce vor mai putea dispune autoritatile.


#79
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 29.06.2005
In stare buna la prima vedere.
Eu sugerez ca ar trebui sa-i faca niste teste, sa vada cat mai "duce" cu o incarcare, s-ar putea sa aiba surprize....
Dar poate nu, sa fim optimisti.

#80
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Salut!
Ieri am primit un apel de la un agent de pol din localitatea de care apartine vanzatorul.
A ajuns la el sesizarea facuta pe site-ul politiei romane,
Cumparatorul nu a inregistrat nicio sesizare la ei.
Agentul m-a intrebat daca bunul a fost recuperat si daca este in starea initiala.
Mi-a cerut sa ii transmit pe email ca nu am suferit niciun prejudiciu si ca pot inchide petitia.

Mai astept raspuns de la ANPC cu privire la modul cum au gestionat livrarea acestul colet.

#81
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 05.06.2002
din cate vad teoria mea se confirma. politia n-are implicare in afacerea asta. cum ziceam, pt un politai o manevra din asta ar insemna abuz in serviciu si nici un politist intreg la cap nu-si risca serviciul pt o afacere de cateva sute de lei.

#82
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Mda, era prea fain ca politia romana sa se sesizeze atat de repede la orice plangere :)).

marius2k, eu ti-as sugera sa primesti in scris de la politist faptul ca nu s-a depus nicio plangere la ei, ca sa ai dovada la ANPC de abuz din partea Fan Courier.

#83
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajmarius2k, pe 04 aprilie 2024 - 07:12, a scris:

Ieri am primit un apel de la un agent de pol din localitatea de care apartine vanzatorul.
Vânzătorul ești tu.
Ce tot le amețești atât?

Tu trebuie sa ceri la Fancurier banii pe AWB -ul tau.
Atât.
Că era cu ramburs.
Apoi ai și obiectul și banii. ;)

#84
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 04 aprilie 2024 - 22:51, a scris:

Vânzătorul ești tu.
Ce tot le amețești atât?

Tu trebuie sa ceri la Fancurier banii pe AWB -ul tau.
Atât.
Că era cu ramburs.
Apoi ai și obiectul și banii. Posted image

Da, am scris pe graba.

Nu ai citit, sau nu ai inteles, am cerut dar nu m-a bagat nimeni in seama...

Poti sa nu mai fii acid?

Edited by marius2k, 05 April 2024 - 07:38.


#85
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 05.06.2002
in monentul de fata ti-ai recuperat obiectul, inteleg. chiar daca a fost ceva abuz din partea fancurier ma indoiesc ca vreo institutie a statului va dispune sa-ti dea fancurierul sau cumparatorul banii si tu sa-i dai inapoi obiectul.

pana la urma nu te poti considera pagubit, atata ca n-ai reusit sa mariti obiectul si eventual mandria stirbita ca a iesit pe a aluia.

eu ma gandesc ca daca acea baterie facea banii care-i cereai nu se apuca respectivul sa faca manevra de care zici. ai vrut sa-i dai o galusca fierbinte dar ala n-a inghitit-o. crezi ca as putea avea dreptate?

Edited by Fane, 05 April 2024 - 08:55.


#86
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajmarius2k, pe 05 aprilie 2024 - 07:37, a scris:

Nu ai citit, sau nu ai inteles, am cerut dar nu m-a bagat nimeni in seama...

Poti sa nu mai fii acid?
Plângere la poliție că nu ai primit banii pe AWB.
Voi fi "bază" de acum. ;)

#87
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,903
  • Înscris: 07.08.2008

Vizualizare mesajFane, pe 05 aprilie 2024 - 08:53, a scris:

pana la urma nu te poti considera pagubit, atata ca n-ai reusit sa mariti obiectul si eventual mandria stirbita ca a iesit pe a aluia.
Daca e pe bune ca politia nu a contactat Fan-ul, ar merge asa ca o stire de la ora 5... poate macar asa mai face Fan putina curatenie prin ograda.

Vizualizare mesajtigerheart, pe 25 martie 2024 - 13:37, a scris:

Cere in scris Fan-ului sa te lamureasca ce s-a intamplat cu banii. Posibil sa te ajute mai departe, in caz ca se ajunge la ceva mai complicat.
De asta si am zis la inceput ca totul trebuie sa fie in scris ;) cu cat mai multe dovezi ca cineva nu si-a facut meseria, cu atat mai bine.

Edited by tigerheart, 05 April 2024 - 14:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate