Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Pacaleala livrare colet Fan Courier + OLX + Politia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Buna ziua!
Va relatez o intamplare recenta, care inca nu s-a finalizat:

Am publicat pe OLX un anunt cu un produs, cu toate detaliile posibile, eticheta, caracteristici, poze.
Am fost contactat de o persoana interesata, am convenit la pret si metoda de livrare.
Am livrat produsul cu optiunea de deschidere la livrare.
La cateva ore primesc mesaj ca acel produs nu se potriveste cu ce dorea cumparatorul sa faca, cum produsul a fost trimis cu verificare+ ca a avut toate detaliile inainte sa comande, mi-a ridicat semne de intrebare si i-am spus ca refuz prosusul.
Banii ramburs trebuiau sa fie trimisi in cont de Fan Courier.
Cumparatorul ma ameninta cu politia si altele, cum stiu ca am trimis fix ce a comandat si nu cartofi sau alt produs am stat linistit.
A doua zi vad ca nu au intrat banii, sun la curier si imi spune ca plata este blocata de catre organele competente.
Ok, spun, astept sa vina 'ceva' in zilele urmatoare, cumparatorul este din alt judet.
A 3 zi primesc mesaj de la cumparator: Am primit banii inapoi ! WTF zic eu... banii la el, produsul la el. Bun asa!
Suntem in a 4 zi lucratoare si eu nu am niciun detaliu despte ce dracu s-a intamplat de acea persoana are si banii si produsul.
Tot azi m-a contactat sa imi trimita inapoi coletul.

Am inaintat o petitie catre IPJ unde are domiciliul cumparatorul si o sesizare la ANPC pentru a verifica activitatea Fan Courier.
Ce pot face altceva?
Legat de retur, sa il primesc, sau sa astept?

Produsul este o baterie pt bicicleta electrica+incarcator.

Multumesc!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Care "organe competente" au blocat banii?
Cu Fan Courier trebuie sa te lupți acum.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View Postmarius2k, on 25 martie 2024 - 13:00, said:

La cateva ore primesc mesaj ca acel produs nu se potriveste cu ce dorea cumparatorul sa faca, cum produsul a fost trimis cu verificare+ ca a avut toate detaliile inainte sa comande, mi-a ridicat semne de intrebare si i-am spus ca refuz prosusul.
In ce sens ti-a "ridicat semne de intrebare"? Te-ai temut ca iti va returna o caramida (profitand de complicitatea/neatentia curierului) sau ca e un maniac care plateste produse doar pentru bucuria de a le trimite inapoi?

Edited by __Dan__, 25 March 2024 - 13:25.


#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
de pe site fan :

Quote

FAN Courier preia și predă coletul sigilat – deschiderea și verificarea coletului înainte de confirmare și, implicit, de plata rambursului și a transportului nu este permisă. Singura excepție o constituie opțiunea Check on delivery, care iți permite să deschizi coletul la livrare și poți vizualiza conținutul, fără însă a testa produsele aflate în colet. Această opțiune presupune costuri suplimentare și se poate selecta și achita doar de către expeditor.


deci ala maxim a putut inspecta vizual, daca tu ai trimis ce trebuia si era exact ca in poze nu vad cum putea sa pastreze si coletul si sa nu plateasca. ceva nu se potriveste in povestea asta...

Edited by smoke, 25 March 2024 - 13:25.


#5
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
manevra a angajatului Fan Courier

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Poate primesti inapoi o baterie forjata in loc de cea pe care ai trimis-o...

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Cere in scris Fan-ului sa te lamureasca ce s-a intamplat cu banii. Posibil sa te ajute mai departe, in caz ca se ajunge la ceva mai complicat. Plus ar trebui sa te ajute sa intelegi mai bine situatia. Asta ca nu stiu cine ti-a zis la telefon ca banii sunt blocati nu prea cred ca merge ca dovada in caz de ceva.

#8
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

View Postsmoke, on 25 martie 2024 - 13:25, said:

de pe site fan :



deci ala maxim a putut inspecta vizual, daca tu ai trimis ce trebuia si era exact ca in poze nu vad cum putea sa pastreze si coletul si sa nu plateasca. ceva nu se potriveste in povestea asta...
A ridicat coletul si a platit, banii au fost blocati inainte de a fi virati catre mine. A ridicat coletul, citeste cu atentie. El imi mentionase ca 'a mai comandat' una, dar era cam ciufulita.

View Posttigerheart, on 25 martie 2024 - 13:37, said:

Cere in scris Fan-ului sa te lamureasca ce s-a intamplat cu banii. Posibil sa te ajute mai departe, in caz ca se ajunge la ceva mai complicat. Plus ar trebui sa te ajute sa intelegi mai bine situatia. Asta ca nu stiu cine ti-a zis la telefon ca banii sunt blocati nu prea cred ca merge ca dovada in caz de ceva.
Raspunsul Fan:
Buna ziua ,

Rambursul a fost oprit din livrare , in urma adresei de retinere intocmita de catre oragene abilitate .
Avem rugamintea sa luati legatura cu acesteia pentru solutionarea dosarului .
O zi frumoasa !
Multumesc,

Cu care organe sa iau legatura?!?!

Edited by marius2k, 25 March 2024 - 13:46.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Mai rar un client să amenințe cu poliția că in colet e un produs care nu se potrivește cu ce dorea, mai ales că avea dreptul să-l returneze fara să plătească nimic.

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
pai vb cu fan sa iti trimita o copie a adresei de retinere sa vezi ce si cum...ca tot suspecta e treaba asta. cat de repede s-au miscat organele de au primit o sesizare, au facut o adresa, au si trimis-o la fan si aia nu au reusit sa iti trimita rambursul platit inteleg cash ?

#11
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

View Postsmoke, on 25 martie 2024 - 13:51, said:

pai vb cu fan sa iti trimita o copie a adresei de retinere sa vezi ce si cum...ca tot suspecta e treaba asta. cat de repede s-au miscat organele de au primit o sesizare, au facut o adresa, au si trimis-o la fan si aia nu au reusit sa iti trimita rambursul platit inteleg cash ?
Fix asa este. De aceea sunt iritat...
Al 2-lea raspuns fan cand am intrebat de adresa de la politie:

Buna ziua ,

Dupa cum a fost mentionat in mail-ul anterior , clientul destinatar a depus plangere la politie deoarece produsul comandat de pe platforma OLX , nu corespundea asteptarilor .
Cazul este in atentia organelor, astfel avem rugamintea sa luati legatura cu acestia sau cu clientul destinatar pentru rezolvarea situatiei .
Va multumim pentru intelegere !

Multumesc,

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
La viteza asta de reactie a organului vorbim da tara noastra draga Romania?

#13
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
ti-a dat teapa: o sa zica ca i-ai trimis o baterie defecta si in cele din urma o sa ti-o returneze pe aceea, iar tu o sa ramai si fara bani si fara baterie (sau mai bine zis cu o baterie defecta)

#14
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

View Postrexx, on 25 martie 2024 - 14:05, said:

ti-a dat teapa: o sa zica ca i-ai trimis o baterie defecta si in cele din urma o sa ti-o returneze pe aceea, iar tu o sa ramai si fara bani si fara baterie (sau mai bine zis cu o baterie defecta)
Posibil, dar poate mai citeste unul, altul si mai invata ceva.
Sunt curios cum vor raspunde ANPC si politia la petitia adresata...
Am totusi anuntul de pe OLX cu seria si ma pot adresa politiei pt inselaciune

Edited by marius2k, 25 March 2024 - 14:11.


#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmarius2k, on 25 martie 2024 - 13:00, said:

Produsul este o baterie pt bicicleta electrica+incarcator.

Multumesc!


Nu era mai simplu sa ii trimiti fara verificare sau cu plata in avans ? De unde atatea favoruri pentru o persoana necunoscuta ? Unu m-a intrebat si pe mine detalii referitoare la ce vand, mi-a cerut poze din X unghiuri pentru ca pe urma sa imi zica ca da, il vrea.  Nici nu m-am sinchisit sa ii raspund. Imi e mai usor sa mai asptept si sa il vand in Bucuresti si gata.

#16
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

Vizualizare mesajBogotta, pe 25 martie 2024 - 14:13, a scris:



Nu era mai simplu sa ii trimiti fara verificare sau cu plata in avans ? De unde atatea favoruri pentru o persoana necunoscuta ? Unu m-a intrebat si pe mine detalii referitoare la ce vand, mi-a cerut poze din X unghiuri pentru ca pe urma sa imi zica ca da, il vrea.  Nici nu m-am sinchisit sa ii raspund. Imi e mai usor sa mai asptept si sa il vand in Bucuresti si gata.
Acum, spun da! Era!
Dar am vazut ca omul pare cunoscator si serios si odata ce am pus cu deschidere si l-a si ridicat nu m-am gandit ca imi va da atatea batai de cap.

#17
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

View Postmarius2k, on 25 martie 2024 - 13:00, said:

La cateva ore primesc mesaj ca acel produs nu se potriveste cu ce dorea cumparatorul sa faca, cum produsul a fost trimis cu verificare+ ca a avut toate detaliile inainte sa comande, mi-a ridicat semne de intrebare si i-am spus ca refuz prosusul.
Nu pare nicio teapa. Nu e multumit si a vrut sa-l trimita inapoi. Tu l-ai refuzat si de aici intarzierea.

#18
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Ala nu pare raspuns Fan... mai ales scris in halul ala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate