Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Dinte frontal - a gresit dentistul?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023
Buna ziua dragi forumisti, ma prezint la voi cu o problema ce tine de stomatologie. Recent m-am prezentat la medic pentru o problema de estetica, mai specific, inlocuirea unui dinte frontal, pe care l-am spart in urma cu ceva ani, dintele fiind pilit. Dintele (portelan) pe care l-am avut s-a spart si a necesitat o inlocuire. Acum, am amanat ceva timp mersul la doctor si cred ca s-au mai miscat dintii. De ce spun asta ? Pentru ca mulajul si dintele nou pe care l-am primit, nu se potriveste deloc cu ce aveam eu inainte. Dar aici, eu sper ca o sa gasesc o solutie impreuna cu medicul.

Bun...problema e alta. Doctorul mi-a mai pilit putin acel stift si in acelasi timp, a pilit marginile la dintii vecini (specific, omologul dintelui cu pricina - incisivul central superior si vecinul sau - incisivul lateral superior). Au trecut doua saptamani de atunci si am inceput sa observ o pata galbena (pe incisivul lateral superior), in locul unde a pilit acel dinte. In doar doua saptamani.

Ideea a fost de a-mi lua un mulaj....d-aia banuiesc ca a piliti marginile la cei doi dinte.

Cred ca s-a facut o greseala...d-aia voiam sa va intreb. Si care e solutia la asa ceva ?

Adica...ma cam oftic sa fiu sincer....n-am avut probleme mari cu dantura...am avut grija destul de mare de ea. Spalat de cel putin 2-3 ori pe zi. Si pentru o imbecilitate sa-mi compromit 2 dinti, care de altfel, sunt sanatosi.

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 14.02.2010
Dentistul nu trebuie să pilească un dinte sănătos, decât cu acordul tău și doar în caz extrem, în niciun caz pentru a lua un mulaj sau cu scop estetic.

#3
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Posttibi346, on 22 martie 2024 - 11:30, said:

Dentistul nu trebuie să pilească un dinte sănătos, decât cu acordul tău și doar în caz extrem, în niciun caz pentru a lua un mulaj sau cu scop estetic.

N-a pilit mult...eu am realizat cand am ajuns acasa...dar nici atunci nu eram sigur. Acum observ ca s-a ingalbenit, in nici doua saptamani, unde a pilit.

#4
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Ai sa fii mult mai atent pe viitor ... cel mai bine il intrebi ce vrea sa faca, care sunt pasii. Nu vrea sa iti spuna/ simti ca lucreaza la alti dinti ... te ridici si pleci.

#5
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 13.03.2023
La ce spui tu margini? La vârful dintelui? Sau la părțile laterale, spre dintele care a fost îmbrăcat?

#6
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 12:53, said:

La ce spui tu margini? La vârful dintelui? Sau la părțile laterale, spre dintele care a fost îmbrăcat?

La partile laterale.

#7
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 13.03.2023
Când se șlefuieste un dinte pentru o coroana, se intra cu o freză subțire prin spațiul dintre dintele respectiv și dintele vecin, dar nu se șlefuieste din vecin.  Acum nu zic ca e imposibil sa fie atins și dintele vecin, sa fi zgâriat puțin smalțul, dar nu își schimba dintele culoarea de la atâta lucru.
Poate erau niște depuneri de tartru în zona aia care au dispărut, și acum se vede culoarea reala a dintelui, care oricum e mai închisă în zona aia, spre gingie. Ca sa ia asa mult din dintele vecin încât să ajungă la dentina și sa își schimbe culoarea, ar fi trebuit sa ia din el vreo 2 mm, ceea ce e enorm și nu putea sa facă asta decât dacă era beat cumva 🙂

#8
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 14:10, said:

Când se șlefuieste un dinte pentru o coroana, se intra cu o freză subțire prin spațiul dintre dintele respectiv și dintele vecin, dar nu se șlefuieste din vecin.  Acum nu zic ca e imposibil sa fie atins și dintele vecin, sa fi zgâriat puțin smalțul, dar nu își schimba dintele culoarea de la atâta lucru.
Poate erau niște depuneri de tartru în zona aia care au dispărut, și acum se vede culoarea reala a dintelui, care oricum e mai închisă în zona aia, spre gingie. Ca sa ia asa mult din dintele vecin încât să ajungă la dentina și sa își schimbe culoarea, ar fi trebuit sa ia din el vreo 2 mm, ceea ce e enorm și nu putea sa facă asta decât dacă era beat cumva ��

Eu il aveam deja pilit, aveam nevoie de un dinte nou.

#9
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 13.03.2023
Era pilit pentru lucrarea veche. Probabil dentistul a considerat ca mai trebuie retușat, poate spațiul nu era suficient, poate forma nu era cea pe care si-o dorea el. Fiecare medic are un stil anume în care slefuieste un bont, tehnicienii care realizează lucrarea au cerințe diferite. Fiecare dinte este unic și e făcut de oameni, nu de roboti.
Eu vorbesc la modul general....nu discut strict cazul tău, pentru ca nu am cum sa știu exact ce s-a întâmplat. Dar pot sa bănuiesc.

#10
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 14:19, said:

Era pilit pentru lucrarea veche. Probabil dentistul a considerat ca mai trebuie retușat, poate spațiul nu era suficient, poate forma nu era cea pe care si-o dorea el. Fiecare medic are un stil anume în care slefuieste un bont, tehnicienii care realizează lucrarea au cerințe diferite. Fiecare dinte este unic și e făcut de oameni, nu de roboti.
Eu vorbesc la modul general....nu discut strict cazul tău, pentru ca nu am cum sa știu exact ce s-a întâmplat. Dar pot sa bănuiesc.

Mie nu mi s-a parut o greseala...a fost ceva intentionat, pentru a-mi lua masura la un dinte nou. Nu sunt eu in masura sa apreciez doctorul....daca face bine sau nu. Se vede in timp.

Dar a intrat in acei dinti cu freza...nu mult, ci cat sa-i dea o forma la mulaj.

Acel dinte era pilit de tot...efectiv un sift, iar eu m-am dus sa-mi schimb imbracamintea...un alt dinte.

Edited by Jimbo91, 22 March 2024 - 14:24.


#11
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 13.03.2023
Atunci mergi la el și roaga-l sa îți explice ce a făcut acolo. E dreptul tău.
Și repet...faptul ca dintele ala era deja șlefuit nu are relevanta. Dacă te duci la croitor sa îți faci un costum nou nu te duci cu costumul de la nunta sa îți facă unul identic. Te duci sa te măsoare și sa îți facă un costum pe situația actuala.

#12
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

Vizualizare mesajbarbosa1bis, pe 22 martie 2024 - 14:29, a scris:

Atunci mergi la el și roaga-l sa îți explice ce a făcut acolo. E dreptul tău.
Și repet...faptul ca dintele ala era deja șlefuit nu are relevanta. Dacă te duci la croitor sa îți faci un costum nou nu te duci cu costumul de la nunta sa îți facă unul identic. Te duci sa te măsoare și sa îți facă un costum pe situația actuala.

Dar noi nu cred ca ne contrazicem...voiam sa stiu daca doctorul a facut bine cand a intrat cu freza in dintii vecini...pentru ca eu vad ca s-a ingalbenit in acea zona. Dinti sanatosi de altfel.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018
ti-a luat mulaj recent,a făcut dintele și acesta n-a încăput între cei doi dinți?

#14
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View PostEMPP, on 22 martie 2024 - 14:35, said:

ti-a luat mulaj recent,a făcut dintele și acesta n-a încăput între cei doi dinți?

A incaput...nu e asta problema...ci ca a intrat cu freza in dintii vecini.

#15
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 13.03.2023
Pai nu ne contrazicem 🙂, dar nici nu pot sa știu de ce a decis el asa, dacă intr-adevar a șlefuit cu intenție dinții vecini. De aia zic ca cel mai bine e sa îl întrebi pe el. Eu pot doar sa îmi dau cu părerea, fără sa cunosc cazul.
Și dacă îl întrebi, pune și aici răspunsul. Chiar sunt curios.

#16
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 14:39, said:

Pai nu ne contrazicem ��, dar nici nu pot sa știu de ce a decis el asa, dacă intr-adevar a șlefuit cu intenție dinții vecini. De aia zic ca cel mai bine e sa îl întrebi pe el. Eu pot doar sa îmi dau cu părerea, fără sa cunosc cazul.
Și dacă îl întrebi, pune și aici răspunsul. Chiar sunt curios.

Avea suficient loc acolo...cat sa-si faca damblaua. A intrat un pic cu freza, nu mult, ci un pic. In ambele parti.

O sa-l intreb...

Dar, din ce am citit pe net...acel smalt, nu prea poti sa-l inlocuiesti cu nimic. Adica..daca eu ma duc intr-un an la el inapoi...nu prea imi convine. Si nu stiu daca a ajuns la dentita. Sper ca nu.

Edited by Jimbo91, 22 March 2024 - 14:43.


#17
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 14:39, said:

Pai nu ne contrazicem ��, dar nici nu pot sa știu de ce a decis el asa, dacă intr-adevar a șlefuit cu intenție dinții vecini. De aia zic ca cel mai bine e sa îl întrebi pe el. Eu pot doar sa îmi dau cu părerea, fără sa cunosc cazul.
Și dacă îl întrebi, pune și aici răspunsul. Chiar sunt curios.

Esti dentist ?

#18
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 13.03.2023
Da.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate