Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Panouri solare si pompa de caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vasilemb2021

vasilemb2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.06.2021
Am o centrala termica pe gaz (Viessmann Vitodens 100-W 32 kW) si imi montez panouri solare de 10kw.

Vreau sa stiu care este varianta cea mai buna ca sa incalzesc apa din instalatie electric, astfel incat sa consum cat mai putin gaz.

Pot pune un boiler mare pe circuitul centralei ?

Pompe de caldura?

Ce imi recomandati?

Multumesc

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă ai centrală instant, un boiler cu serpentină nu te ajută cu nimic în ceea ce privește reducrea consumului de gaz.

Pompă de căldură dacă-ți permiți. Merită doar dacă treci și încălzirea casei pe pompă de căldură.

Mai există o soluție de compromis, ok zic eu. Boiler cu pompă de căldură. De ex: https://www.leroymer...4b7xmoPieOgw1Uo

Și ar mai fi una, foarte ok vara, adică colectorul solar-termic.

Edited by Valy_User, 21 March 2024 - 19:03.


#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 02.12.2007
Panouri solare + pompa de caldura + puffer
Sau si mai bine tuburi solare vidate care incalzesc un boiler pt apa calda si cu surplusul incalzesc un puffer.

#4
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.01.2021
Boilerul acela cu pompa de caldura ar fi ok vara.
Dar iarna face mai mult rau ca iti ia caldura din camera ca sa incalzeasca apa, deci o sa consumi mai mult sa incalzesti camera cu boilerul.
Si sincer si vara nu iti face economii prea mari ca vara oricum boilerele clasice nu consuma asa mult

#5
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 21.01.2013
Lasa apa calda in seama centralei pe gaz. Costul producerii ei cu gaz este nesemnificativ comparativ cu alte investitii pentru a face acest lucru. Nu vei recupera niciodata investitiile in boilere de orice fel sau alte echipamente.
Si eu am CT gaz si voi monta curand panouri fotovoltaice. Cand imi voi permite o PDC, voi monta una probabil monobloc exclusiv pentru caldura, CT gaz ramanand sa produca ACM si ca backup pentru caldura.

#6
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006
Pompa de caldura cat Mai performanta in caz ca ai costuri Mari cu gazul, apa-apa, sol-apa aau aer-apa.
Pentru apa calda menajera un boiler cu pompa de caldura bun va incalzi apa calda direct din fotovoltaice cand ai surplus Sau la jumatate de pret in restul timpului vs. gaz. In plus va reduce si risipa de apa pe care o face centrala pe gaz fara boiler.
Sunt topicuri dedicate pe aria de Instalatii.


#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 02.12.2007

Vizualizare mesajrammbo, pe 22 martie 2024 - 08:28, a scris:

Boilerul acela cu pompa de caldura ar fi ok vara.
Dar iarna face mai mult rau ca iti ia caldura din camera ca sa incalzeasca apa, deci o sa consumi mai mult sa incalzesti camera cu boilerul.
Si sincer si vara nu iti face economii prea mari ca vara oricum boilerele clasice nu consuma asa mult
Aiureli.

#8
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.12.2013

 vasilemb2021, pe 21 martie 2024 - 18:44, a scris:

Am o centrala termica pe gaz (Viessmann Vitodens 100-W 32 kW) si imi montez panouri solare de 10kw.

Vreau sa stiu care este varianta cea mai buna ca sa incalzesc apa din instalatie electric, astfel incat sa consum cat mai putin gaz.

Pot pune un boiler mare pe circuitul centralei ?

Pompe de caldura?

Ce imi recomandati?

Multumesc
Cel mai bun raport pret/rezultat pare a fi, de departe, vara, un boiler electric ordinar.
Vara este(in general) energie electrica in exces, la cei 10kwp instalati
ceea ce consuma boilerul e aproape partea de dupa virgula. Am redus boilerul la 600w , e in functiune de la 9 la 17, pt 4 persoane e ok.

#9
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Zi te rog cum ai redus puterea rezistentei la 600w? Merci

#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Cel mai simplu cu o dioda de putere-20A minim -pusa pe circuitul de alimentare.Dioda montat pe radiator, intr-o carcasa izolanta dar cu aerisire.
Ar mai fi o varianta cu variatoare de putere, dar alea rezista la maxim 1.000 sau 1.200W

#11
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 28.11.2017
Dar oare nu ar merge cu un regulator de turatie tiristor de 2000w?
Parca ciopârțește din sinusoida dar si partea negativa si a pozitiva egal fata de o dioda care taie toata sinusoida pozitiva de ex.
Bine, diferenta de potential blablabla.

Ca butoanele alea de la aspirator de reglare turatie.

#12
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Merge, se numeste "Phase Control" si o folosesc de peste 7 ani. Am mai scris pe topicurile dedicate, da na.  Testat si pe ongrid si pe hybrid/offgrid(invertoare voltronic, easun si mppsolar).
Unele pompe de caldura au semnal de SG (Smart Grid) si PV pentru a le putea nunta ca exista conditii propice cu surplus de energie si pot functiona la regim de consum mai ridicat pentru ACM. Unele au comanda si pentru a activa o rezistenta auxiliara din boiler care prin intermediul unui releu pot activa direct rezistenta din boiler ori alte forme de dump load on/off sau adaptive.
Daca exista PV nu mai are sens sa cumperi pompe ce nu suporta aceste functii.

Attached Files


Edited by dakota, 25 April 2024 - 09:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate