Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Recomandare ipad

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018
Aș vrea să iau un iPad pentru Netflix/youtube și web browsing. Nu vreau nou ca mi se par nesimțit de scumpe. Nu vreau mini pentru ca mi se pare prea mic dar nici pro ca mi se pare prea mare.
Aș vrea ceva care să mai primească update pentru următorii 3 ani minim. Cer ajutorul vostru pentru ca eu nu mă pot hotărî ce model să iau. Sunt familiarizat cu universul Apple pentru ca tot ce am electronic în casă e de la ei, m-ai puțin televizorul. Mulțumesc. Buget ar fi până în 1000 de lei maxim 1500 de lei.

#2
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 09.11.2010
Eu am un iPad 7 de 4 ani. Merge si acum brici. Nu mi se par nesimtit de scumpe avand in vedere durabilitatea lor.  

Iti recomand https://www.vexio.ro...BxoCQMIQAvD_BwE

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 16.03.2007
cu ipad-ul ala din 2021 o sa ai ultima versiune de os cel putin pana in 2030.

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,398
  • Înscris: 28.10.2018
Ia-ti o tableta Samsung S.

Ai posibilitatea sa instalezi mult mai multe aplicatii care sunt interzise in Apple store, ai Samsung Dex, ai posibilitatea de multi-user, ca pe computer, ca si cum ai avea mai multe tablete pentru mai multi useri. Nu stiu daca conteaza pentru tine, dar pentru mine asta este fundamental.

Utilizator de ipad de 10 ani. Nu cred ca o sa mai am tableta ipad (noua) prea curand.

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Ia nou ca e ieftin pentru cat e de bun și durabil. La 330$ e mai ieftin ca un telefon ieftin.


#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajabac, pe 12 martie 2024 - 09:20, a scris:

Ia-ti o tableta Samsung S.

Ai posibilitatea sa instalezi mult mai multe aplicatii care sunt interzise in Apple store, ai Samsung Dex, ai posibilitatea de multi-user, ca pe computer, ca si cum ai avea mai multe tablete pentru mai multi useri. Nu stiu daca conteaza pentru tine, dar pentru mine asta este fundamental.

Utilizator de ipad de 10 ani. Nu cred ca o sa mai am tableta ipad (noua) prea curand.

Tab S-urile de la Samsung au ajuns sa coste mai mult ca IPAD-urile....

Eu am un S7+ din decembrie 2020 (are putin peste 3 ani, dar merge impecabil de altfel) si am zis sa o schimb cu un Tab S9 Ultra... cand am vazut pretul m-am lasat pagubas...

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,398
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmirel3003, on 12 martie 2024 - 10:02, said:

Tab S-urile de la Samsung au ajuns sa coste mai mult ca IPAD-urile....

Eu am un S7+ din decembrie 2020 (are putin peste 3 ani, dar merge impecabil de altfel) si am zis sa o schimb cu un Tab S9 Ultra... cand am vazut pretul m-am lasat pagubas...

Poti sa iti iei un S9+ care e prin multe locuri la promotie sub 900 de euro. Se compara la performante brute cu ipad pro, dar de fapt primesti de doua ori mai multa tableta raportat la functionalitate si versatilitate.

#8
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010

Vizualizare mesajabac, pe 12 martie 2024 - 10:18, a scris:



Poti sa iti iei un S9+ care e prin multe locuri la promotie sub 900 de euro. Se compara la performante brute cu ipad pro, dar de fapt primesti de doua ori mai multa tableta raportat la functionalitate si versatilitate.
Bai voi nu înțelegeți ce scrie omul?? Are buget 1500 de lei și voi recomandați S9 la promoție la 900 €/4500 de lei??

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajabac, pe 12 martie 2024 - 10:18, a scris:


Poti sa iti iei un S9+ care e prin multe locuri la promotie sub 900 de euro. Se compara la performante brute cu ipad pro, dar de fapt primesti de doua ori mai multa tableta raportat la functionalitate si versatilitate.

Isi face treaba S7+ inca... in plus daca iau Tab S9+ trebuie sa iau obligatoriu varianta cu 5G si urca pretul pe la ~1000 Euro... si la 1100-1200 iau Tab S9 Ultra.
Eu S7+ il folosesc zilnic intre 8 si 17 si pe post de hotspot. Deh la birou avem semnal doar pe Orange/Yoxo si eu am numarul personal pe Vodafone si la servici Wifi-ul e blocat... si nu doar eu ci si colegii de birou se conecteaza la hotspot-ul tabletei... suntem 8-10 useri in fiecare zi conectati intre 8 si 17 la tableta + acasa forjata pe netflix, youtube, inetnet, etc si inca functioneaza impecabil... Tableta asta chiar a fost maltratata.

Vizualizare mesajunderrated, pe 12 martie 2024 - 10:30, a scris:

Bai voi nu înțelegeți ce scrie omul?? Are buget 1500 de lei și voi recomandați S9 la promoție la 900 €/4500 de lei??

El imi raspundea mie nu initiatorului

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajtehnics, pe 12 martie 2024 - 10:38, a scris:

Colegul momentsuk are dreptate. Dar daca nu stii cu ce se mananca Apple, treci peste. Si da, ecosistemul Apple e pana acum cam cel mai stabil ecosistem existent pe piata.
Nici nu au nevoie de alte electronice, cu alea cateva care le produc, sunt top in vanzari

Ecosistem cu 3 produse...   Posted image Posted image
Cea mai buna gluma pe ziua de azi...


@initiator: APPLE iPad 9 - 10.2"  - alta varianta mai buna nu gasesti.. depaseste putin bugetul tau dar aia e.

Edited by mirel3003, 12 March 2024 - 10:53.


#11
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018
O să cumpăr un iPad 9.

Edited by Ciubex, 13 March 2024 - 09:40.
Atentie la limbaj!


#12
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
iPad 9 e excelent pentru ce vrei tu, eu am tot 9, și fac fix browsing, citit si uitat la chestii pe Infuse pe el. E foarte puțin laggy comparat cu telefonul (13 Pro) si in stil Apple, bateria tine nesimțit de mult.

Edited by Ciubex, 13 March 2024 - 09:40.


#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
Nu prea ii inteleg pe cei care acasa prefera sa urmareasca media (ca e Netflix, YT sau Kodi pe Tab-uri Samsung) pe tableta fie ea ipad de 10" sau S9 Ultra de 14,6"  si nu pe tv ... dar sigur fiecare cu preferintele.
Daca urmaresti poti prinde un ipad 9 resigilat la emag .

Edited by MD, 13 March 2024 - 23:23.


#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Nici eu nu fac asta dar in realitate ca sa obții același unghi dintr-un TV trebuie sa fie destul de mare și tot nu poți să-l iei in pat, iar căștile sunt mai ușor de folosit.

#15
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View PostMD, on 13 martie 2024 - 23:16, said:

Nu prea ii inteleg pe cei care acasa prefera sa urmareasca media (ca e Netflix, YT sau Kodi pe Tab-uri Samsung) pe tableta fie ea ipad de 10" sau S9 Ultra de 14,6"  si nu pe tv ... dar sigur fiecare cu preferintele.
Daca urmaresti poti prinde un ipad 9 resigilat la emag .

Personal, nu stiu daca pot spune ca prefer, e un trade-off. Am doua terase si stau intr-o tara calda, imi place sa stau afara si sa ma uit la chestii uneori.

Nu ma uit la Kaurismaki sau Past Lives pe iPad, dar Rick&Morty sau rewatching Bob's Burgers in timp ce fac altceva, asa ca ipad-ul e folositor. Sincer, in pat, inainte sa adorm, ma uit la ceva pe telefon (acum ma reuit la Adventure Time, blast from the past), sprijinit pe noptiera, luminozitate la minim, si da, stiu ca nu e good sleep hygine.

Ma ma uit la chestii pe iPad cand fac ceva prin casa si vreau o imagine de fundal, vreun tv-show etc, sau film prost, dar de obicei e Youtube.

Laptopul meu (Mac Pro retina 16) se vede mai bine decat televizorul, e un TV cheapish (aprox 600 EUR) de la Samsung care e cam meh dpdv al calitatii imaginii, uneori prefer sa ma uit pe laptop daca cinematografie e axata pe culoare de exemplu. Nu am decat un televizor, pentru ca asa ne-am obisnuit de ani, in realitate e mai mult o chestie sociala sa ma uit cu wife la ceva pe tv pe canapea.

Am si un proiector, pe care-l folosesc rar, pentru ca e cam inconvenient, dar merge cand suntem mai multi si vrem sa ne uitam la ceva afara, seara.

Asta e experienta mea, sper ca te-am ajutat sa intelegi un pic mai mult :D

Edited by Yoyolaun, 14 March 2024 - 10:45.


#16
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018

 MD, on 13 martie 2024 - 23:16, said:

Nu prea ii inteleg pe cei care acasa prefera sa urmareasca media (ca e Netflix, YT sau Kodi pe Tab-uri Samsung) pe tableta fie ea ipad de 10" sau S9 Ultra de 14,6"  si nu pe tv ... dar sigur fiecare cu preferintele.
Daca urmaresti poti prinde un ipad 9 resigilat la emag .

Uite eu prefer să mă uit pe televizor de obicei cu soția. Avem un tv bun (LG C2) iar ceea mai bună socializare e în fața televizorului. IPad va fi pentru dormitor pentru ca ne stricăm ochii cu telefoanele. Oricum nu îți imagina ca stăm cu ora pe iPad, un pic browsing/email/softpedia și foarte rar ceva pe Netflix.  Amândoi avem un program încărcat și de-obicei pe la ora 22-23:00, visam la ziua următoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate