Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Probleme baterie Samsung A54

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 07.02.2011

Vizualizare mesajcosteld69, pe 03 martie 2024 - 21:15, a scris:

Baterie - Vizualizare detalii
... -verifica consumul


Vizualizare mesajcosteld69, pe 04 martie 2024 - 20:52, a scris:

... print, dupa un ciclu complet incarcare - descarcare.
Acolo, (in telefonul tau), ai raspunsurile pe care le cauti de o saptamana.
Printul sa il ai macar pentru tine, sa compari daca au efect cele incercate de tine.

Edited by costeld69, 10 March 2024 - 02:43.


#38
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018
Eu cred ca bateria e...putin dusa, nu e posibil ca in aceleasi conditii cu aceleasi app si frecventa de folosire, sa se intample asa.
Nu stiu acuma aia de la service daca recunosc problema ca fiind problema, adica lor sa nu li se pare ca se descarca mai repede ca inainte cu o luna.
Hai daca aveam 1 an sa zici ca era, dar asa repede ?!

O sa vreau sa iau din ala ce masoara capacitatea bateriei, sa vedem, adica sa incarce si apoi sa descarce, nu stiu daca prin  mufa de incarcare se si poate descarca, adica sa se traga curent din baterie.
Cum se numeste concret dispozitivul ? Ca sa caut la Emag, am din ala de masoara cati amperi trage si ce tensiune este la incarcare.

Tensiunea cu telul inchis si app inchise e 4,97 V, si trage 0,76-0,79 Amperi. Daca are 5000 mAh bateria, mi se pare ca trage putin 0,79 A. Acelasi incarcatori pe care-l foloseam si inainte, nu stiu cat tragea inainte, oricum nici acum nu sta 5 ore sa incarce cum ar da socoteala, sta cam 2 ore si ceva.
Nu stiu daca e in ordine, dar asa e.

Edited by MinettoMatoi, 11 March 2024 - 20:29.


#39
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Schimba cablul și încărcătorul !

#40
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018
O sa fac si asta, insa nu neaparat asta e problema, dupa ce se incarca full, se descarca mai repede baterie, aia e mai mare probleme, nu procesul de incarcare.

#41
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018
O intrebare, am setat la baterie sa incarce pana la 85 %, cica asa se mai lungeste durata bateriei, e asa sau e vrajeala ?

#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Teoretic da, practic nu contează așa mult.
Cel mai mare cancer e descărcarea sub 20-30%. Aia să eviți, mai bine îl încarci până la 100% decât să-l descarci la sub 30%.
Eu îmi las telefonul la încărcat până la 100% peste noapte și uite că are peste 4 ani cu bateria originală și încă e ok.

#43
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 30.08.2006
Nu se strica bateria ca sta la 0% sau 100%. Am cumparat telefon din magazin fara curent in baterie. Probabil ca a stat cu lunile pe 0%. Dupa incarcare nu am avut nici o problema cu bateria. In timpul utilizarii e putin probabil sa ajunga la 0%, iar la 100% ajung toate telefoanele. Producatorii seteaza acel  100% cand e la 95% real pentru siguranta. La fel e si cu 0% care e de fapt 10%. La incarcatoarele rapide fac la fel. Nu sunt deloc conform specificatiilor. Toti ne plangem ca incarcatoarele noastre nu ating puterea maxima niciodata. Mult marketing si atat.
Daca facebook iti tragea toata energia din baterie, problema e rezolvata. Iti mai trebuie un incarcator rapid ca sa nu stai 1.5 ore la incarcat. Ecranul aprins are un consum ridicat. E normal sa vezi consum mare in aplicatie. Si la mine urca la 0.6A. Cu ecranul aprins, in 6 ore se descarca orice telefon. Unele si mai repede de atat. Eu il tin pe fundal inchis ca sa am un consum mai redus. E valabil la oled-uri.

Edited by Leo2006, 23 March 2024 - 09:46.


#44
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018
In aceleasi conditii inainte cu o luna era ok descarcarea, cu acelasi FB si altele, dar aia e, e bine si asa, nu s-a schimbat nimic, nu stateam 6 ore continuu pe el, dar in acelasi ritm cam stateam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate