Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Radiouri si antene in caz de shtf

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Si in astfel de scenarii crezi ca e timp de DX, ascultat la galena sau mai stiu eu ce? Sunt alte prioritati esentiale vietii.
Iar cand e dezastru, e si unde-i releul.

Edited by neagu_laurentiu, 29 February 2024 - 11:22.


#74
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002
Pai ascultatul la radio iti da o idee despre situatia generala, pentru a putea lua deciziile corecte. De exemplu, spre ce directie sa fugi si spre care directie sa nu fugi.

#75
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Evenimentele acestea nu vin cu incetinitorul.

#76
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002
Suntem in Romania. Dureaza o zi sa traversezi tara dintr-o parte in alta. Deci da, lucrurile vin cu incetinitorul.

#77
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajr_murphy, pe 18 februarie 2024 - 18:57, a scris:

cu greu pot sa "agatz" ceva pe manual. pe medii, asa cum am scris, parca Romania actualitati si antena satelor. dar slab de tot. la primavara o sa incerc sa intind o sirma prin curte,
Ia uite aici, fara sarme, doar cu ferita si sinteza din casa ecranat intre blocuri Posted image UK, TalkSport, emitator Droitwich, Worcestershire 500KW.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dPlc_nlKNWM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce mai zici ? Fara bobine, antene smechere, doar un receiver decent de medii. Claritate scot mai buna decat scot altii cu clone de Tecsun al aprox aceeasi distanta... gen asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-C3Qz0mMkow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Statia de emisie:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3d/Droitwichtransmitter.jpg/800px-Droitwichtransmitter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E in centrul UK, sud de Birmingham, distanta pana la mine. 2245KM. Postul transmite si pe 1089 dar din alta locatue, nu am stat sa caut, intra bine si ala.

Edited by andreic, 03 March 2024 - 01:52.


#78
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,121
  • Înscris: 30.04.2007
"rateuri" d'astea prinde si rapandula mea (cred), daca nu este cit de cit inteligibil si ascultabil, trec peste, chiar si pe medii. vreau sa aud ceva nu zgomot de fond.
cind s-o deschide "sezonul agricol" o sa urc o baleiere cap coada a spectrului mw.

#79
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajandreic, pe 03 martie 2024 - 01:26, a scris:

Ia uite aici, fara sarme, doar cu ferita si sinteza din casa ecranat intre blocuri Posted image
Pune asemenea pe 153 kHz si tot asa altul de pe medii (romanesc).

#80
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Pe vremuri, cind nu gaseai usor un standard de frecventa foarte stabil Droitwich era de baza deoarece emitea pe 200kHz.
Cu o antena buna, filtru pe intrare si un NE565 aveai un standard de frecventa pe o perioada de citeva ore, noaptea, absolut suficient sa ajustezi frecventa unei baze de timp.

#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajr_murphy, pe 03 martie 2024 - 12:20, a scris:

"rateuri" d'astea prinde si rapandula mea (cred), daca nu este cit de cit inteligibil si ascultabil, trec peste, chiar si pe medii. vreau sa aud ceva nu zgomot de fond.
cind s-o deschide "sezonul agricol" o sa urc o baleiere cap coada a spectrului mw.
Daca tu chiar ai o sursa de zgomot asa masiv incat sa-ti taie receptia, ar trebui sa o determini, sa o cauti dupa intensitate... ca nu e imposibil sa ai. Eu aici ai vazut ce performante fara antena reusesc desi sunt inconjurat de blocuri, lanuri gigabit, calculatoare, tot felul de dispozitive care arunca in spectru zgomote dar totusi gasesc locuri curate pe medii in casa. Ai vazut ca si telefonul Samsung A70 daca ma apropiu la sub 30cm de radio incepe sa perturbe ca arunca din electroncia interna, de aia il filmez cu zoom in general sa tin distanta corespunzatoare. Cand face cpu load in codare video emite gramada, cand e idle e mult mai cuminte.
Ar trebui sa cauti chiar langa reteaua electrica sa vezi daca nu cumva are dispozitive PLC ilegale in apropiere (in UE nu sunt permise din cate stiu ca perturba spectrul radio).

Vizualizare mesajIon_Bumbu, pe 03 martie 2024 - 19:24, a scris:

Pe vremuri, cind nu gaseai usor un standard de frecventa foarte stabil Droitwich era de baza deoarece emitea pe 200kHz.
Si acu se emite tehnic vorbind, pe 198kHz mai exact (canalizarea la 9kHz), e BBC 4, dar e usor mai slab ca putere... cica 200KW iar de prins se prinde in capitala daca cauti locuri fara zgomot si cu receptor bun.

Edited by andreic, 03 March 2024 - 20:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate