Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

La ce te uiti cand vrei sa cumperi o casa intr-un complex rezidential

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
E un mare soc pentru romanii care adesea se muta de la bloc intr-un complex rezidential.
Adesea socul este dat de diferenta dintre asteptarile nerealiste si realitatea romaneasca, asa ca am sa descris mai jos niste probleme identificate de mine de ceva timp:

1. Inainte de a va muta, cereti sa vedeti daca esta un ROI/Administrator/Asociatie de Proprietari.
In functie de dezvoltator, in contractul de vanzare-cumparare exista clauze ce te obliga sa faci parte dintr-o viitoare asociatia de proprietari (AP), precum si acceptarea unui ROI gandit "adanc" de dezvoltator, adesea imposibil de pus in practica.

2. Utilitatile:
Daca curentul si gazele sunt fiecare cu contorizare oficiala, cand e vorba de apa, canalizare si gunoi, pot aparea surprize.

Vedeti daca aveti contor de apa si catre cine platiti (direct catre furnizor sau catre AP).

Mai nou, apa vine intr-un rezervor destinat cartierului, iar de aici e pompata catre consumatori.
Rezervorul si pompele ar trebui sa fie predate catre AP de catre dezvoltator.
Ele reprezinta un cost in plus (curent, mentenanta, inlocuire).

E de dorit sa existe si un generator pentru aceste pompe, pt ca atunci cand pica curentul, sa ai apa pentru WC.

Gunoiul este o mare problema, mai ales la casele insiruite.
Daca fiecare case are 2-3 pubele de gunoi, s-a dus dracu imaginea idilica din randari => doua abordari:

A. Un spatiu adesea prea mic intr-un colt al cartierului.
Acesta poate fi departe pentru unii, devine rapid insalubru si e o placere pentru cei care sunt in apropierea sa.
E un motiv de cearta continua.

B. Recipiente de gunoi ingropate, care sunt ideale, dar rar intalnite.

3. Puterea electrica instalata.

Aceasta este mica/minima per casa. Vorbesc de cea din hartii, nu de ce siguranta babana v-a montat electricianul.

Ideal ar fi sa aveti bransament trifazat in 2024, dar dezvoltatorii se uita la orice le aduce reduceri de costuri.
O eventuala trecere de la monofazat la trifazat implica cost si deranj mare.

Adesea se doreste plita electrica, care adesea are nevoie de o putere electrica foarte mare.
Nu are rost sa discutam de EV sau de cablu tras in parcare pentru EV.

4. Ale cui sunt... drumurile si ce e sub ele?

Aici problema e delicata.

- daca e drum public, poate trece oricine pe el si nu poti sa inchizi cartierul.
- daca aveti cota indiviza, e ideal dpdv legal, problema este dpdv al costurilor viitoare.
Costa enorm sa spargi si sa asfaltezi/cimentezi.

5. Cine face curatenie?
Nu va faceti iluzie, nu iese niciun roman la munca patriotica, iar mizeria apare pe spatiile comune.

Per total, costurile de intretinere sunt adesea neasteptat de mari.

Completez daca imi mai vine ceva in minte.

6. Exista un mic loc de joaca?
Adesea nu exista, deci copiii se vor juca inevitabil pe strada.

#2
tesla_s3xy

tesla_s3xy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 14.08.2023
Deci la fel ca la bloc.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Ideal este casa ta, pe terenul tau, cu acces la asfapt public si utilitati separate.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am luat o casa insiruita, casa face parte dint-o constructie cu 5 "apartamente"

Energie electrica - contror separat
Gaz - contor separat
Apa - contor separat
Canalizare... aici e buba, pentru ca avem un bazin de aprox 2mx2mx2m unde apa uzata se colecteaza de la toate cele 5 case si este pompata in sistemul de canalizare... De cand m-am multat in 2018 pana acum au fost schimbate 3 pompe si cred ca au fost vreo 10-12 interventii la pompa (reparare)... si vecinii nu vor sa luam o pompa serioasa, pompa industriala.... M-am ocupat si le-am adus si oferta... degaba... e prea scumpa. Dar daca adun banii de au fost cheltuiti pentru pompe, reparatii pompe, vidanja cand a venit sa scoata pompa, vidanja cand montezi pompa la loc, s-au cheltuit mai multi bani decat era o pompa calumea.

Edited by mirel3003, 14 February 2024 - 14:10.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Oamenii nu inteleg cat de mult costa utilitatile si mentenanta lor.
Rahatul nu se duce ordonat si din proprie initiativa la vale.

O pompa de apa menajere, cu tocator, costa cateva mii de eur.
La fel si un grup de pompare cu 2 pompe pentru X case, de preferinta cu turatie variabila.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ar strica sa se uiet si ce este prin imprejurimi - teren viran sau alte constructii. Ca daca e teren viran, maien poimaine te poti trezi si cu un bloc langa tine.

Si apropo de randarea idilica... pe langa mine se construieste un bloc micut - are o randare foarte frumoasa ca reclama cu balcoane care dau spre un parculet... Doar ca unde in randari apare parculetul e spatele unui alt bloc. Asta e la 5m de cel vechi. L-au facut chiar in spatiul verde dintre alte blocuri.
Si am mai vazut din astea si pe unde lucrez - case sau blocuri ridicate la distanta intre ele, cu spatiu verde, iar dupa ce s-au vandut s-a mai construit un bloc sau o casa intre ele...

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
E o mare problema cu vegetatia din randari.
Ea adesea nu apare in realitate, pentru ca:
- nu e loc lasat pentru copaci
- copacii cresc greu, iar cei platanti maricei rar se prind
- trebuie udati/ingrijiti cat sunt mici

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Sa existe apa, gaze, canalizare, curent trifazat, fibra optica.

Am auzit de cazuri cu contoare puse la misto, iar gazul era dintr-o butelie ingropata si apa curgea dintr-un bazin amplasat sus in pod.

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,892
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajAdm, pe 14 februarie 2024 - 14:08, a scris:

Ideal este casa ta, pe terenul tau, cu acces la asfapt public si utilitati separate.

din perspectiva de "prospect" de IF - ma uit cu mila si cu amaraciune la "Casele" de langa Autostrada (capat Caciulati). bai baiatule..la unele nu ai loc sa mergi pe langa casa (nu e loc intre gard si perete), poate doar daca mergi "intr-o parte".
de aglomeratie..parca e un bloc din Bucale dar in pozitie culcata. pesemne ca pentru orice loc cu un acoperis exista un cumparator..insa nu e de inteles de ce ai ingropa o palarie de bani intr-un loc ca asta. niciun avantaj (macar daca ai casa in sat si nu in "ghetourile astea" mai simti ca esti la "curte", in rest..tac.

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajAdm, pe 14 februarie 2024 - 14:19, a scris:

Oamenii nu inteleg cat de mult costa utilitatile si mentenanta lor.
Rahatul nu se duce ordonat si din proprie initiativa la vale.

O pompa de apa menajere, cu tocator, costa cateva mii de eur.
La fel si un grup de pompare cu 2 pompe pentru X case, de preferinta cu turatie variabila.

Prin 2018 pompa Grundfos + sistem alimentare cu protectie + montare era 1800 Euro... asta insemna 360 Euro/casa

Asa am cumparat 3 pompe x 400 euro (pompa + montaj) + vidanjare + reparatii... cred ca am depasit suma de 1800 de euro... dar na...

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am Dab Grinder 1000 pentru 2 case, montata in 2018 cand s-a mutat si fratele, eu am avut 18 ani de zile (din 2000) canalizare fara pompa, devenise nefunctionala, aproape, am facut alta cu pompa la capat.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAdm, on 14 februarie 2024 - 13:46, said:

1. Inainte de a va muta, cereti sa vedeti daca esta un ROI/Administrator/Asociatie de Proprietari.
In functie de dezvoltator, in contractul de vanzare-cumparare exista clauze ce te obliga sa faci parte dintr-o viitoare asociatia de proprietari (AP), precum si acceptarea unui ROI gandit "adanc" de dezvoltator, adesea imposibil de pus in practica.


Si care nu are acoperire legala de obicei, gen 'liniste de la ora 21'. Daca nu faci liniste de la ora 21 (22 este limita legala) nu au nicio parghie sa te pedepseasca.

#13
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010
Dacă aveți posibilitatea, uitați-vă și la cei care vă vor fi vecini.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Vecinii si rudele nu ti le alegi.
In general, ideea unui cartier rezidential e sa si trieze dpev financiar.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001
Prima data te uiți în buzunar (cont) să vezi dacă ai bani pt un apartament acolo.
Am locuit și eu la bloc foarte multi ani (vreo 35-40). Nici nu voiam să aud de casa.
De 2 ani m-am mutat la casa. E cu totul altceva. In toate privințele.

#16
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 22.10.2007
Exemplu pe care l stiu- Pompa DAB care deserveste un bloc de 20 ap. S-a stricat, 3000 lei reparatia. Si dupa ce au reparat-o tot stricata au adus-o, au luat-o inapoi sa vada ce are.
Canalizarea din complex este praf, a iesit rahatul afara, nimeni nu da doi bani, exista asociatie dar fara administrator.

#17
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Sumarizez eu, daca te uiti la toate astea, inca mai cauti casa, acolo sunt.

#18
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006
Cronometrezi cat faci pana la locul de munca, gradinita, etc si inapoi.
Peste 5...10 Ani timpul se poate dubla, tripla.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate