Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Până la ce oră stăteați pe afară până când aveați 16-18 ani?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
În copilărie, stăteam în fața blocului și până la orele 21, când aveam 12-13 ani. Uneori poate un pic mai mult. Nemții am auzit că-s cam triști la faza asta, că la 21 cică e oră de culcare pentru unii.
Pe la 14-15 ani, dacă era de mers la discotecă (Costinești, Provița de Sus) stăteam și până la 1-2 noaptea.
Cred că acuma mă răzbun pe faptul că nu puteam ieși noaptea când vreau, adică până pe la 22-23. Pe la 19-20 de ani am început să umblu mai târziu, fără să mai cer voie. Doar anunțam. Eu de mic sunt nocturn.

#2
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,385
  • Înscris: 28.07.2008
16-18? veneam acasa pe la 5 dimineata...

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stateam. Nu ieseam.

Din 2010 ma plimb singur pe afara. Dupa 2017 chiar si la ora 0, ca au luat cainii de pe strazi.

Nocturn sunt si eu, nu ma culc mai devreme de 02-03 decat cand sunt obosit si am si job ziua urmatoare.

Pana in 2000, in vacantele de la tara, stateam pana pe la 22.

In 2000 aveam 15 ani.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

Citat

- Puferiu, e tarziu. Maine te trezesti devreme ca sa te duci la scoala.
- Hai, mami, mai lasa-ma putiin!
- Niciun putin.
- Putin de tot. Te rooog!
- Du-te si intreaba-l pe tac'tu daca te mai lasa.
...
- Tati, tati, pot sa mai stau putin afara?
- Du-te si intreab-o pe ma-ta!


#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Depinde de zile. Daca mergeam la liceu a doua zi, la 22-23 eram in casa. Sambata mergeam in discoteca pentru liceeni, 17-20, apoi intram la discoteca pentru adulti, 21-02. La 2 noaptea plecam spre casa, insa ma opream la vreun chef prin vecini. In permanenta erau chefuri (onomastice, plecari in armata, sau pur si simplu erai singur acasa, parintii erau plecati - si asta era motiv sa tii chef). In vacanta mergeam in discoteca de marti pana duminica. Mai aveam optiune duminica, de la 13 la 18, ziua. Apoi erau balurile bobocilor, care de regula se tineau in timpul saptamanii, dar se terminau tot pe la orele 2 noaptea. Asta se intampla prin anii 1991...
Nu ratam nimic...

Edited by 2Unlimited, 12 February 2024 - 12:13.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajdjl, pe 12 februarie 2024 - 11:55, a scris:

Nemţii am auzit că-s cam trişti la faza asta, că la 21 cică e oră de culcare pentru unii.
Normal, in general se respecta orele de liniste, nu-s nesimtiti. Stau si ei pana tarziu, am in fata casei un loc de joaca, mai vine tinereii si stau cam pana la orele 24:00. In princiu sunt linistiti. In Romania nu poti sa dormi, nebunii trebuie sa se dea in stamba.

Si eu stateam pana la 22:00-23:00, cand ai mei trebuiau sa doarma.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Eu pun muzica (daca nu sunt suparat sau obosit sau nu urmeaza zi de munca) numai noaptea, deci de asta stau la casa si nu la bloc, ies in oras sa ma plimb, in curte ies doar cand am treaba sau e vreun gratar.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pana se intuneca de tot si nu mai vedeam nimic.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Iluminat public nu era? Eu am avut si la tara, dar dupa 1996. Posted image

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Măi, dar chiar aşa de sărac era Jud. Olt? Că în Prahova era iluminat la ţară de când am ajuns să stau seara pe acolo, în 1993. Dar cred că funcţiona şi înainte. Nu mai ştiu cum era la rudele din Dâmboviţa.
Văd că nu prea mai stă lumea târziu afară de când cu pandemia.   :disgust:  Hai că iarna e frig, dar nici când e mai cald nu mai vezi aşa de multă lume. Eu, care doresc să se mai schimbe din obiceiuri.
@ Bursul : nu e vorba de făcut gălăgie. Mi se pare aiurea să te bagi la somn la orele 21; poate doar dacă ai până în 10 ani sau eşti vatman şi trebuie să te duci la 4 de dimieanţă la depou.

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
La ora 21 tragea cel mai bine crapul mare...deci ajuneam a doua zi, asta in vacante.
In timpul scolii la 16-18 ani eram acasa devreme, de`, urma examenul de facultate...

#12
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 13.03.2023
La 14 ani am plecat la liceu, în alt oraș...asa ca nu aveam ora de venit acasă, dar de obicei nu stăteam mai târziu de 22 - 23.
În weekend veneam acasă, dar tot asa, nu aveam ora de venit acasă. Asa ca ajungeam după 3 dimineața.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajdjl, pe 12 februarie 2024 - 12:53, a scris:

Măi, dar chiar aşa de sărac era Jud. Olt? Că în Prahova era iluminat la ţară de când am ajuns să stau seara pe acolo, în 1993. Dar cred că funcţiona şi înainte. Nu mai ştiu cum era la rudele din Dâmboviţa.
Văd că nu prea mai stă lumea târziu afară de când cu pandemia.   Posted image  Hai că iarna e frig, dar nici când e mai cald nu mai vezi aşa de multă lume. Eu, care doresc să se mai schimbe din obiceiuri.
@ Bursul : nu e vorba de făcut gălăgie. Mi se pare aiurea să te bagi la somn la orele 21; poate doar dacă ai până în 10 ani sau eşti vatman şi trebuie să te duci la 4 de dimieanţă la depou.
Mie imi place mai mult iarna cand nu e nimeni afara, cum da caldura, ies toti manelistii, bautorii de bere si mancatorii de seminte, urinatorii peste tot, la scarile de bloc.

Imi place sa ies dar singur, sa nu fie aproape nimeni. Ziua e prea aglomerat, vara nu pot cu canicula.

Da, iluminat 0 la Spineni pana in 1996-1997. Apoi pauza intre 2005 si 2007 cand au pus becuri-leduri chioare. Tot asa e si azi. La Miesti a fost mai bine iluminatul, din septembrie 2023 leduri profesionale, la Spineni tot improvizatii chioare si acum.

***********
Maica-mea ma enerveaza ca de ce iesi asa tarziu ca sunt oameni drogati pe strazi. De unde naiba ia ideile astea nu stiu, mie imi era frica doar de cainii maidanezo-comunitari, intr-adevar dupa ora 20 erau haite pe strazi, in 2017 s-a rezolvat.

Referitor la oameni, mult mai periculos a fost la scoala decat pe strada, bulying si batai, uneori cu semne vizibile, la scoala.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
În serile cu școală a doua zi veneam acasă pe la 21. În weekend stăteam cît aveam ceva de făcut, dacă era vreun bairam stăteam pînă dimineața, dacă nu, pînă terminam banii de bere. De fapt cam aveam 2 variante, dacă eram departe de casă, ori ultimul metrou, ori primul metrou. Că nu dădeam bani pe taxi.

#15
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 28.12.2012
In vremea liceului mergeam în Herăstrău la Punctul astronomic Sirius.
Si stăteam, și priveam. Ce vremuri frumoase și ce tânăr eram.
Apoi mi-am construit luneta și admiram cerul din balcon

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajdjl, pe 12 februarie 2024 - 12:53, a scris:


@ Bursul : nu e vorba de făcut gălăgie. Mi se pare aiurea să te bagi la somn la orele 21; poate doar dacă ai până în 10 ani sau eşti vatman şi trebuie să te duci la 4 de dimieanţă la depou.
Nu cred ca exista vreun adolescent neamt care sa se bage la 21 la culcare. Astia mici da, al meu la 21:00 e in pat, doarme pana la 07:00, e bine sa se trezeasca singur dimineata, sa-si faca somnul, nu sa trag eu de el.

#17
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Pana pe la 5 dimineata. Doar ca nu stăteam afara, stateam ca omu' civilizat. Adică la cârciumă.
Prin anii '90 era voie.

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde cand se intampla sa ai 16-18 ani.

Pre '89 la ora 22 era stingerea, ca omenii munceau si majoritatea se trezeau la ora 5-6.
Sambata se lucra.

Tin minte ca vara, cand canicula era groaznica intre betoane, era o lupta teribila intre peretii inrositi de soare si tantarii insetati.
Tot blocul spargea seminte pe scaunel, afara, pana pe la 22-23.

Dupa revolutie, a aparut TV non-stop, discoteci, libertate si fiecare facea ce dorea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate