Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Chiriasii nu mai tin pasul cu pretentiile proprietarilor

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
https://www.stiridec...adio-inchirieri


Quote

Nu mai țin pasul chiriașii cu pretențiile proprietarilor: „Fără trei luni garanție, o lună chirie, contractul făcut pe o lună - Adio închirieri!”

Într-o piață imobiliară tot mai competitivă și cu prețuri în creștere, chiriașii se confruntă mai nou și cu provocarea de a ține pasul cu cerințele tot mai mari ale proprietarilor. Tot mai mulți proprietari doresc să-și protejeze veniturile și să minimizeze riscurile asociate închirierii, solicitând de la chiriași, pe lângă plata pentru prima lună, chiar două sau trei garanții. Este și cazul unei proprietare din Capitală, care a stârnit furia internauților după ce a publicat pe un grup de închiriere un mesaj acid, destinat chiriașilor.

„Nu vedeți cât tupeu, nesimțire, nerușinare au? După ce ne distrug casele, ne lasă cu milioane datorii la întreținere, la lumină, gaz, să râdă? Nu vedeți că râd de durerile, de necazurile, de bolile, de banii investiți în căsuța aceea, de suferințele noastre! Bine că se dau de gol. Să știm și noi la cine închiriem!

Fără trei luni garanție, o lună chirie, contractul făcut pe o lună - Adio închirieri! Practic, cele trei garanții legale pe care le cerem, pentru că am case de avocatură, reprezintă trei nopți la hotel. Este normal ca garanția să fie mai mare decât chiria!”, a transmis bucureșteanca.

Postarea femeii a stârnit valuri de reacții, chiriașii fiind revoltați de atitudinea femeii:

„Adevărul e ca proprietarii se înghesuie să-ți dea luna de garanție, la final de chirie. Caută n motive sa nu-ți dea 200 de euro înapoi, darămite 3 luni de garanție?!”;

„Eu am investit într-un apartament mult, de la pus tapet, zugrăvit, reparații, etc… Am plătit totul înainte să plec, plus curățenie. Mai trebuia să-mi de-a garanția și tot m-a amânat că nu are acum, am lăsat-o așa…”;

„Aceia nu sunt proprietari sunt jepcari, sub rezerva că și chiriașul e OM nu animal”;

„Unii proprietari nu se mai satură de bani și de tras pe pielea chiriașului!”.

Plata în avans a trei luni de garanție poate fi dificilă pentru mulți chiriași, mai ales în contextul unei creșteri a chiriilor și a costurilor de trai din ultimii ani. Salariile românilor nu țin pasul cu asemenea pretenții. Această cerință este o povară financiară suplimentară pentru chiriași și le pune la încercare bugetul lunar.

Exemplu: În cazul unei chirii medii, de 400 de euro, chiriașul ar fi nevoit să-i plătească proprietarului din prima zi 1600 de euro, o sumă mult peste veniturile medii ale angajaților români. Amintim că, În România, câștigul salarial mediu brut era în decembrie 2023 de 6.400 lei (3.974 lei net).

contracte la ANAF vedem si noi? Vad numai "imbogatiti" din astia peste noapte si carora statul le-a dat apartamente pe temir ce in anii 90 cu 3-4 salarii si acum au ajuns sa isi bata joc de chiriasii amarati. Sunt si chiriasi care isi bat joc insa acesti asa zisi proprietari care isi bat joc de oamenii fara o casa sunt mult mai multi. Sa reglementeze statul piata chiriilor, platite toate in lei nu in euro, contracte la ANAF si sa poti inchiria apartamentele sa fie pe praguri nu sa vina unu si sa bage in euro sa platesti plus ca daca inregistreaza contract ANAF atunci sa mareasca chiria.

Cati proprietari iti dau garantia inapoi? Maxim 5-10% ca ceilalti de 90-95% zic ca garantia nu acopera stricaciunile care sa fim sinceri nu sunt de multe ori ce zic ei.

Trebuie un sistem de asigurari platit de chirias care il despagubeste pe proprietar. Evident asta inseamna ca ai chirie cu contract inregistrat. Proprietarul e dator sa aibe facturi la mobila si poze atasate in contractul de chirie. Asa nu mai ajung apartamente cu mobila bunicii neschimbata de 30 de ani.

#2
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Da, da, sa stii ca te imbogatesti din chirii.
Am scris aici ce am patit eu cu un chirias:
https://forum.softpe.../#entry30293670
Aviz amatorilor.

#3
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postdhaneey, on 09 februarie 2024 - 18:40, said:

Da, da, sa stii ca te imbogatesti din chirii.
Am scris aici ce am patit eu cu un chirias:
https://forum.softpe.../#entry30293670
Aviz amatorilor.
Este cam greu sa scapi de chirias daca ai contract la Anaf, aviz amatorilor!
Daca n-aveai contract puteai scapa de el mai usor

#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostDannyHuwe, on 09 februarie 2024 - 18:53, said:

Este cam greu sa scapi de chirias daca ai contract la Anaf, aviz amatorilor!
Daca n-aveai contract puteai scapa de el mai usor

Hai nu zau. Lumineaza-ne Einstein!
Sunt pline forumurile de plangeri ale proprietarilor care nu reusesc sa-i dea afara.

Edited by dhaneey, 09 February 2024 - 19:02.


#5
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022
Cred că bani din chirii fac cu adevărat doar cine a moștenit sau a cumpărat cu bani din șpăgi sau din bani făcuți din contracte pe bani publici, proxenetism, evaziune fiscală etc

#6
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Cine îi retine în tara?
Poate tine pasul cu pretențiile din vestul Europei

#7
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Sunt in asentimentul proprietarilor. 150%.

De cele mai multe ori respectul romanului pentru bunul public sau bunul altuia este inexistent. Inexistent.

#8
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 09.08.2006
Ce-i drept, daca nu-ti place in chirie, cumpara. Si nu te mai certi cu nimeni.

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007

View Postdoujdelei, on 09 februarie 2024 - 18:43, said:

Singurul motiv pentru care avem preturi de samsari e ca
Singurul motiv este acela ca samsarii aia au cerere pe piata.

#10
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,123
  • Înscris: 04.09.2013
Pai in afara e dintotdeauna asa, nu? In cate tari europene este mai ieftin sa cumperi apartament decat sa inchiriezi? La noi chiria e la acelasi pret cu rata sau mai mica uneori. In Anglia multi nu isi permit nici macar sa stea singuri in chirie.

Legat de cine detine parte din ansamblurile rezidentiale, fie ca sunt date in chirie sau nu, cred ca s-a mai discutat.

https://www.fanatik....uresti-19864869

E doar un exemplu.

#11
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postdhaneey, on 09 februarie 2024 - 19:00, said:

Sunt pline forumurile de plangeri ale proprietarilor care nu reusesc sa-i dea afara.
Baietas,nu reusesc sa ii dea afara. Tu esti Einstain! :D

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,555
  • Înscris: 16.03.2007
ba, io in toate chiriile in care am stat am facut dezastru. da am fost baeat. le-am lasat sa se spele pe cap cu garantia :lol:

#13
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Te duci la un executor judecatoresc si ii zici ce datorii are chiriasul la tine. Il dai pe chirias in judecata ptr plata restantei care o are la tine + intretinere + cheltuieli de judecata.
Dupa ce castigi procesul se ocupa executorul de recuperarea datoriei de la chirias si evacuarea lui din imobil cu politia ;)

View Postdhaneey, on 09 februarie 2024 - 18:40, said:



#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt multe uscaturi in piata de ambele parti. Am renovat acum o garsoniera si parca mi-e frica sa caut iarasi chirias. E greu sa mai gasesti oameni rezonabili.

Am avut pe unii care dupa 2 ani de la instalarea unei hote noi au zis ca trebuie inlocuita din nou ca nu mai merge. Nu o curatasera deloc, niciodata. Altii isi aruncau unghiile taiate in spatele canapelei, era depozit de unghii cand am tras canapeaua de la perete. Bineteles oameni de valoare, viitori medici, oameni cu pretentii.

Edited by atupi, 09 February 2024 - 20:08.


#15
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 06.08.2015
pt aia care spun ca e scumpa chiria, ii intreb atat- cat costa apartamentul ala, daca il cumparau, mobilau, il renovau(poate)?

banii aia sunt din zambete sau din munca?(ai propietarului?)

pe chiriasi ce ii retine sa munceasca mai mult, sa invete ceva nou? ca sa faca rost de bani? facultatile,scolile isi deschid portile in fiecare an.
zau asa, spuneti de parca banii propietarilor cresc in pom . si are cineva datorie fata de voi, sa va intretina gratis sau la preturi mai mici decat piata ca "nu ne permitem". nu iti permiti, muta-te unde iti permiti sa locuiesti. lasa orasele mari .
in orase mai mici chiria e 100 euro ap cu 3 camere. daca nu, alte tari.

si cum a spus cineva mai sus- respectul fata de celalalt e 0(ZERO) la fel ca pe acest forum.  aici vedem esenta romanilor.

si nu, nu am apartament de inchiriat

Edited by gogosaru100, 09 February 2024 - 20:07.


#16
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
90% dintre romani castiga sub 4000 de lei. Sau numai aia care muncesc mai mult si invata ceva nou au dreptul la chirie?
In orasele mari din SUA nu stiu cum sa se mai inghesuie cu colegi ca sa isi permita chiria.
E pe dracu' 100 de euro chiria la 3 camere in orase mici. Stai in oras mic, faci bani de oras mic si te dezvolti o lula.
Sunt sigur ca esti privilegiat.

#17
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

Vizualizare mesajatupi, pe 09 februarie 2024 - 20:04, a scris:


Io nu inteleg de ce sa-ti bati capu' cu asa giboni, nene. Nu inteleg si pace.

#18
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 06.08.2015

View Postvimann, on 09 februarie 2024 - 20:16, said:

90% dintre romani castiga sub 4000 de lei. Sau numai aia care muncesc mai mult si invata ceva nou au dreptul la chirie?
In orasele mari din SUA nu stiu cum sa se mai inghesuie cu colegi ca sa isi permita chiria.
E pe dracu' 100 de euro chiria la 3 camere in orase mici. Stai in oras mic, faci bani de oras mic si te dezvolti o lula.
Sunt sigur ca esti privilegiat.
ma doare fix in 14 cum e in sua. in sua stau pe ajutor social si vad marea doar in poze. se mai duc la unchiul Jon in fundul curtii fac un gratar si gata.
imi vorbesti de dezvoltare de parca un oras mare e sfantul gral . cu ce te dezvolti in bucuresti ca operator pc la superbet, comparativ cu un orasel ? sau vanzator la mega vs vanzator intr-un oras mic?
si inca ceva, cat costa apartamentul ala de sta chiriasul? asta nu pui ? inca ceva, e problema mea ca ala e pretul chiriei intr un oras? vrei sa il intretin pe gratis pe chirias?

Sau numai aia care muncesc mai mult si invata ceva nou au dreptul la chirie?

daca nu iti permiti din salariul tau, e clar ca nu ai ce cauta in acel oras . eu merg pe un principiu- decat sa duc o viata de cacao intr-un anumit oras, mai bine intr-un orasel mic. meseria mea o fac aproape oriunde(nu sunt in it).

si apropo
salariul mediu net in bucuresti e de 5.871 in 2023 .
sursa
http://statisticiromania.ro/clasamente

Edited by gogosaru100, 09 February 2024 - 20:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate