Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

cum scap de chirias?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Am un apartament inchiriat in urma cu 6 ani. I-am reinnoit chiriasului an de an contractul cu fix acelasi pret. Acum nu mai vreau sa fac asta. Chiriile sunt duble in zona asta si de cateva luni nu a mai platit la timp chiria si utilitatile.
Contractul expira la sfarsitul lunii.. L-am anuntat verbal acum vreo luna ca nu vreau sa mai prelungesc, a parut ca a inteles. Iar azi mi-a spus ca el nu are de gand sa paraseasca locuinta. Ca trebuia sa-l anunt in scris, ca sa-mi iau avocat si alte aiureli.
Cum fac legal sa scap de el? Contractul a fost incheiat cu o persoana juridica si a fost inregistrat la ANAF intreaga perioada.
Orice sfat e binevenit.

Edited by dhaneey, 05 October 2023 - 17:51.


#2
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Păi trebuia să îl anunti în scris cu câteva luni înainte. Nu știu dacă legea zice cu cât timp dar așa ar fi trebuit.

Plus că vine iarna în curând, dacă nu vrea sa iasă nu îl poți da afară.

Sau pune preț dublu la chirie, ce te oprește.
Daca nu semnează, trebuie sa plece.


#3
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

 pexCom, on 05 octombrie 2023 - 17:56, said:

Păi trebuia să îl anunti în scris cu câteva luni înainte. Nu știu dacă legea zice cu cât timp dar așa ar fi trebuit.


Dacă contractul e pe perioadă determinată, nu e necesar un anume termen. Se prezumă că știa că expiră și ar fi trebuit să își caute în altă parte.

#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
E ok zi si pret dublu la chirie.
Problema e cum fac efectiv asta? Cum demonstrez ca am facut asta? Citisem de scrisoare cu confirmare de primire, insa cum demonstrez ca acea scrisoare continea noul tarif?
Sa-i trimit sms / mesaj pe whatsapp / mail / sau cum ar trebui sa-l instiintez ceva de genul " de la data de ..... chiria va fi ..... "?

Si daca fac asta si tot nu pleaca, ce e de facut? In instanta pot primi chiria la noul tarif solicitat?

 VOC, on 05 octombrie 2023 - 18:03, said:


Dacă contractul e pe perioadă determinată, nu e necesar un anume termen. Se prezumă că știa că expiră și ar fi trebuit să își caute în altă parte.
Da, pe perioada determinata e. Dar daca nu vrea sa plece, ce sa-i fac?

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 dhaneey, on 05 octombrie 2023 - 17:51, said:

Cum fac legal sa scap de el?

Faci ce scrie in contract, in nici un caz:

 dhaneey, on 05 octombrie 2023 - 17:51, said:

L-am anuntat verbal acum vreo luna ca nu vreau sa mai prelungesc.

Daca contractul expira e gata.
L-as instiinta cu scrisoare recomandata, apoi, schimbi yala la indeplinirea termenului

#6
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 Tsunamii, on 05 octombrie 2023 - 18:05, said:

Faci ce scrie in contract, in nici un caz:


Daca contractul expira e gata.
L-as instiinta cu scrisoare recomandata, apoi, schimbi yala la indeplinirea termenului

A umplut apartamentul de tot felul de piese de mobilier. Nu cred ca e tocmai legal sa-i "confisc " bunurile.

Nu s-a mai confruntat nimeni cu o astfel de problema? Ce ati facut? Problema e ca vin si lunile de iarna si imi e ca lasa restante la intretinere.

Edited by dhaneey, 05 October 2023 - 18:09.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 dhaneey, on 05 octombrie 2023 - 18:07, said:

A umplut apartamentul de tot felul de piese de mobilier. Nu cred ca e tocmai legal sa-i "confisc " bunurile.

Nu s-a mai confruntat nimeni cu o astfel de problema? Ce ati facut? Problema e ca vin si lunile de iarna si imi e ca lasa restante la intretinere.

Adica e legal ca el sa-ti confiste tie apartamentul?

Il anunti, ii comunici unde ii pui lucrurile si apoi schimbi yala la termenul din scrisoare

#8
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
3-4 prieteni ne dusi la biserica sa scoata troacele in strada la expirarea contractului.

#9
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Dacă ai înregistrat contractul cum susții, la ANAF și el nu a plătit, cum susții, doar mergi cu executorul.

PS: acum am citit mai bine - a plătit dar cu întârziere.
In acest caz nu ai ce sa faci. Eventual poți sa ceri penalitati pentru întârziere, dar numai dacă ai prevazut așa ceva in contract.
Dacă nu ai prevazut - taci și rabda - pana expira contractul.

Edited by AztecWarrior, 05 October 2023 - 18:19.


#10
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Mai, eu nu sunt genul asta de om. Adica daca ar fi de acord cu pret dublu cum zicea colegul mai sus si sa plateasca la timp, i-as mai prelungi pe un an.
Doar ca el vrea in continuare tariful din urma cu 6 ani... Si nah. inflatie, euro, taxe la stat, etc /// nu mai am cum....

Da da, contractul a fost inregistrat pe intrega perioada. Pai si executorul cine il plateste / cum recuperez banii pe evacuare? Apartamentul e plin de diverse obiecte de mobilier ale chiriasului. Evacuarea costa...

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
https://www.avocatu....edura-pe-scurt/

Destul de cuprinzator articolul. Citeste si comentariile si raspunsurile din subsol, ca si acolo sunt informatii bune.

#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Si ce naiba zice in contractul ala?! Nu acolo e raspunsul?! Cine poate ghici ce clauze a-ti semnat voi!? In momentul in care a incetat contractul chemi Politia si il evacueaza, nu exista avocati si ce kkt zice el acolo.

#13
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 dhaneey, on 05 octombrie 2023 - 17:51, said:

Cum fac legal sa scap de el? Contractul a fost incheiat cu o persoana juridica si a fost inregistrat la ANAF intreaga perioada.

Mergi la un executor cu contractul si il anunti si pe chirias ca mergi la executor. Eu cred ca nici nu ajungi la executor ca iti elibereaza :))

Dar si daca ajungi la executor, ar trebui sa mearga destul de repede.

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 dhaneey, on 05 octombrie 2023 - 18:07, said:



A umplut apartamentul de tot felul de piese de mobilier. Nu cred ca e tocmai legal sa-i "confisc " bunurile.


"Everything you own in the box to the left" - Beyonce

În altă ordine de idei, in alte țări (de exemplu Franța) sunt reguli stabilite prin lege, cu cât poți mări chiria în fiecare an.
In România mă îndoiesc că există o așa lege.
Ceea de înseamnă că, ce poți face e dependent 100% de ce scrie în contract.

#15
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Ce legatura are cuantumul chiriei cu prelungirea automata? Exista in contract ca perioada de inchiriere se prelungeste automat cu inca 12 luni fara acordul partilor? Ma indoiesc! Poate vrei sa-l vinzi, sa te muti in el cu amanta, cu catelu amantei, cui ii pasa? E gata, pleaca si la revedere!

#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

 dhaneey, on 05 octombrie 2023 - 18:07, said:

A umplut apartamentul de tot felul de piese de mobilier. Nu cred ca e tocmai legal sa-i "confisc " bunurile.

Nu s-a mai confruntat nimeni cu o astfel de problema? Ce ati facut? Problema e ca vin si lunile de iarna si imi e ca lasa restante la intretinere.
nu  intra pe calea aia, citeste contractul, acolo scrie cum trebuie sa notifici chiriasul si termenul

daca nu vrea sa plece, doar cu  tribunalul poti sa-l dai afara

#17
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 dhaneey, on 05 octombrie 2023 - 18:07, said:

A umplut apartamentul de tot felul de piese de mobilier. Nu cred ca e tocmai legal sa-i "confisc " bunurile.
Pai nu i le confisti. Il suni si-i dai mesaje (pe care le pastrezi) sa stabiliti o zi sa vina sa-si ia ce are acolo.

#18
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Eu i-as opri apa.. ca fara apa nu sta nimeni in casa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate