Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

cum scap de chirias?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#127
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Si eu am avut ceva stricaciuni cu unii chiriasi, am vandut. Cel putin in cazul meu, partea mea din apartamentul vandut, s-a transferat intr-o garsoniera care e locuita de mine, nu inchiriata.
Am caz in familie, 2 apartamente goale, i-am dat sfatul sa vanda unul, celalalt urma sa-l ocupe dupa separarea de copil, acesta ramanea in apartamentul locuit in comun si in prezent.
Mi-a replicat: si cu banii ce fac, nu vezi ca se devalorizeaza? Recunosc, nu am avut raspuns, partial ii dadeam dreptate. A zis ca unul il va renova serios, costisitor, il va inchiria pentru a avea un venit suplimentar pe langa pensie.
A inceput renovare serioasa in ambele, a nimerit o firma de escroci, e in proces cu ei de peste 2 ani, un apartament e aproximativ gata dar are instalatia electrica facuta aiurea, trebuie refacuta. Cel gandit a fi inchiriat a ramas neterminat, in afara de scos parchet, scos usi, instalat centrala si curatat peretii, foarte putin s-a facut pana a oprit colaborarea cu escrocii.
Asa ca la propunerea de a vinde vin si eu cu replica: si cu banii ce faci?
Lumea din care fac parte, vede o casa ca o investitie pe viata, sigura, care se devalorizeaza mult mai greu decat un cont in banca, o masina scumpa sau altele asemanatoare. Nu discutam de calamitati naturale, astea nu ai cum sa le previi.

#128
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaltuser09, on 23 februarie 2024 - 07:58, said:

si cu banii ce faci?

Corect, daca insa esti disciplinat, cred ca iesi castigator la sfarsit

#129
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Vinzi si pui banii in depozite, titluri de stat, ETFuri pe indice international clasice

Renovarile si inchirierile nu sunt pt toti.

Exista asigurare pt chiriasi. Ghici ce ? Dosarul de dauna trebuie deschis de chirias

#130
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postthe_blue_raven, on 24 februarie 2024 - 22:04, said:

Vinzi si pui banii in depozite, titluri de stat, ETFuri pe indice international clasice
... pe care nu ai nici un fel de control

View Postthe_blue_raven, on 24 februarie 2024 - 22:04, said:

Exista asigurare pt chiriasi. Ghici ce ? Dosarul de dauna trebuie deschis de chirias

Daca ajungi sa te certi cu chiriasii, mai bine te lasi de meserie

Chiriasii mei ii tratez ca pe cei mai importanti oameni din viata mea.
Au avut un "welcome package", au de ziua lor a fiecaruia cate o ciocolatica in cutia de scrisori, pachetele de cadouri de sarbatori, acum le-am cumparat unora o biblioteca de 5000 de lei sa se simta mai bine  FARA sa o ceara, eu le citesc contoarele, le platesc datoriile si le cer banii dupa, efort minim pentru ei...
Dar merita, sunt copii buni. Nu le-as mari chiria, e suficient sa fiu linistit si ei sa aiba grija de casa. Cum arata casa nu stiu ca nu am vizitat apartamentul in mai mult de un an.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate