Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

cum scap de chirias?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostPieptoasa, on 05 octombrie 2023 - 19:46, said:

Eu i-as opri apa.. ca fara apa nu sta nimeni in casa.

Bucurestenii cica sunt obisnuiti sa stea fara apa :lol:

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdagobar, on 05 octombrie 2023 - 21:21, said:

2. Mai bine convingi javra sa plece altfel:
Aduci o masina de transport cu 2-3 oameni demontezi toate usile interne sau spre exterior, toate ferestrele mobile iar la cele fixe doar geamul termopan si pleci cu ele nu inainte de a opri toate utilitatile pe care le poti opri.
La plecare sa lasi si usile de la parter ale blocului deschise ca sa simta curentul de aer proaspat Posted Image

la bloc in Romania puteti scoate geamurile si usile dupa cum va taie capul? in mod normal alea sunt ale administratiei...

#39
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
De ce nu pui o copie a contractului aici, sa vedem ce clauze ai in el? (Nu intereseaza pe nimeni prima parte, unde scrie care sunt partile sau care e obiectul inchirierii.)

#40
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostTsunamii, on 05 octombrie 2023 - 21:26, said:


De cate ori sa mai scriu
Poti fi prost sau poti sa actionezi

Scrisoare recomandata sa plece la sf contractului.
Ii spui ca in ultima zi ii muti lucrurile sau scoti afara si schimbi yala.

SCRISOARE RECOMANDATA CU SEMNATURA DE PRIMIRE.

Fara negocieri, fara, daca-mi dai atat, facem asa, fara tiganeli
NU VREI sa mai ai de-a face cu unul care iti creaza probleme.

Asta daca vrei o cale legala

Ok, am facut acum un text si maine trimit aceasta scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Dar el nu poate pretinde pe urma ca aceasta scrisoare recomandata cu confirmare de primire continea altceva si vezi domne "nu a fost informat"?
Nenea de la posta ii da scrisoarea si il pune sa semneze ca a primit-o. Nu sta sa i-o citeasca. Si pana la urma daca refuza primirea?

#41
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005

View Postdhaneey, on 05 octombrie 2023 - 21:44, said:


Ok, am facut acum un text si maine trimit aceasta scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Dar el nu poate pretinde pe urma ca aceasta scrisoare recomandata cu confirmare de primire continea altceva si vezi domne "nu a fost informat"?
Nenea de la posta ii da scrisoarea si il pune sa semneze ca a primit-o. Nu sta sa i-o citeasca. Si pana la urma daca refuza primirea?

Iei pe cineva care nu este inrudit cu tine si te duci la adresa.
Ii dai scrisoarea deschisa si filmezi cu telefonul in prezenta la a treia persoana / martor(a si nu ruda de familie.

In scrisoare ii spui ca ai intentia sa te muti in apartment ca proprietar de drept de la data de x 30 de zile.
Ai procedat legal.

Dupa,cu domnul.

Atat.

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdhaneey, on 05 octombrie 2023 - 18:05, said:

Problema e cum fac efectiv asta? Cum demonstrez ca am facut asta? Citisem de scrisoare cu confirmare de primire, insa cum demonstrez ca acea scrisoare continea noul tarif?
Sa-i trimit sms / mesaj pe whatsapp / mail / sau cum ar trebui sa-l instiintez ceva de genul " de la data de ..... chiria va fi ..... "?
trimiti scrisoare recomandata cu inventarul plicului. adica mergi cu plicul deschis la posta, faci un inventar a ce contine plicul cu lucratoarea de la posta, ti-l semneaza aceasta ca martora ca acel plic contine notificarea sau ce ai pus tu in acel plic, apoi il sigileaza si ti-l expediaza. asa nu poate sa spuna ca el n-a primit notificarea.

faptul ca-i inchiriat unei firme ar trebui sa te avantajeze in cazul in care vrei sa-l executi. legea protejeaza chiriasul persoana fizica, cu firmele e business.

Edited by Fane, 05 October 2023 - 22:11.


#43
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Daca ai numarul, trimite-i si un mesaj whatsapp si un SMS, la asta nu poate spune ca scria altceva, cum poate la scrisoare. La institutii, cand trimit scrisori, se poate proba ce scria in ele, la tine nu prea, la posta iti semneaza poate ca e "notificare de evacuare", desi posibil sa aiba terminologia lor si sa nu semneze legat de scopul scrisorii, si chiar si asa, poate spune ca in scrisoare zicea ca il evacuezi peste 8 ani.

Daca spui ca e cu firma si face pseudo-consultatii, pare tipul pe care niste litigii nu l-ar deranja, ba chiar i-ar tine de plictiseala. Asta daca isi permite taxa de timbru, ca un incurca-lume de genul il vad si reprezentandu-se singur, sa faca economie la avocat. Poti sa-i dai lucrurile in strada si afli.

Edited by RaimondMacelaru, 05 October 2023 - 22:24.


#44
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Executor.
Ii poti face notificare prin executor judecatoresc.
Costa pana intr-o suta de lei, dar e un mijloc mult mai sigur si mai eficient de a-l notifica pe chirias ca i se incheie contractul.

Edited by strongsss, 05 October 2023 - 22:27.


#45
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Lol cata ura pe chiriasi in Romania. Ma rog, nu stiu care e faza dintre tine si el, dar daca voiai sa-i dublezi chiria, nici nu e de mirare ca face figuri.
Bottom line, lasa ce sfaturi iti dau toti de pe forum ca te poti trezi in probleme mari. Vezi daca ai vreun var/prieten/vecin/prieten al unui prieten care e avocat, da-i sa citeasca contractul si dupa te va sfatui ce sa faci. Eventual, daca vrei sa fii sigur, cere si o a doua parere de la cineva profesionist.
Nu stii ce fel de om e chiriasul-poate ca joaca la cacialma faza asta si nu va merge mai departe pe cale legala, dar daca va merge? Fii sigur ca esti acoperit inainte sa iei vreo decizie. Si nu fa chestii de amenintari cu bataia, schimbari iale, intrari peste el in casa-orice faci, fa legal. Vorba lui Pisu si Suya sau cum se cheama aia de la bughi mafia, hai s-o facem legal, scapi de tribunal.

edit: Daca omul ti-a fost chirias 6 ani, nu ti-a facut probleme de genul sa te lase in datorii, sa iti faca casa praf sau alte prostii, mai bine te-ai intelege cu el pe cale amiabila. Macar din respect pentru cati ani ati fost impreuna pe acel contract. Plus ca, tu ceri dublu la chirie dupa ce scapi de el, insa de unde stii ca urmatorul nu va fi mai rau? Vorba unui proverb african, nu da diavolul de-l stii pe unul pe care nu-l stii. Cel putin, fara sa stiu toate datele problemei dintre tine si el, bazat fix pe ce ai scris, eu as fi incercat sa fac intr-un fel sa-l pastrez.

Edited by n-amname, 05 October 2023 - 22:32.


#46
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Interesant topic, interesantă problema.
Câteva sfaturi legale, în rest multe îndemnuri de a avea probleme cu legea.

Cel mai interesant aspect este mentalitatea românului faţă de închiriere. Din acest motiv românii nu vor să închirieze de conaţionalii lor şi caută să fie proprietari.

#47
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Arata fix ura romanilor pentru romani si pentru unii mai saraci decat ei, care nu isi permit sa fie propietari. Nu exista dusman mai mare al romanului, popor care oricum are multi dusmani, decat el insusi.

#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Poststrongsss, on 05 octombrie 2023 - 22:25, said:

Executor.
Ii poti face notificare prin executor judecatoresc.
Costa pana intr-o suta de lei, dar e un mijloc mult mai sigur si mai eficient de a-l notifica pe chirias ca i se incheie contractul.
da, si asta-i o varianta buna. si arata ca esti "pus pe fapte mari".

#49
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

View Postn-amname, on 05 octombrie 2023 - 22:33, said:

Arata fix ura romanilor pentru romani si pentru unii mai saraci decat ei, care nu isi permit sa fie propietari. Nu exista dusman mai mare al romanului, popor care oricum are multi dusmani, decat el insusi.

Adica e normal ca dupa ce ai facut contract de inchiriere cu cineva, sa refuzi sa parasesti locuinta fara sa ai nicio justificare, doar ca asa vrei tu?

Inca ceva, daca ii ziceai ca vrei sa il vinzi, oare ar fi mers? Acum nu mai merge daca deja i-ai zis ca nu esti multumit de el, ca e prea mica chiria, ca nu plateste utilitatile etc


Ce imi pare mie rau este ca nu e corecta legea. Ca sa il dai afara trebuie judecatori, avocati, executori. Ok, sa zicem ca suntem sclavetii lu stat si sa procedam corect, nu mutam un pai fara sa spuna judecatorul. Dar dupa aia, de ce nu e pedepsit ala care s-a dovedit ca nu avea ce cauta acolo si a stat fara drept sau nu a iesit la timp si te-a fortat la drumuri, stres, timp pierdut? Eu asa as zice, ok, nu vrei sa iesi, nu te scot eu, chiar daca e casa mea, e statul judecatorilor si al avocatilor, dar dupa aia, daca s-a dovedit ca stateai fara drept, dosar penal si gata, amenda, puscarie, nu stiu.
Adica, ala ce risca daca nu iese? Sa iasa, dar mai tarziu. Pai si asa cum sa nu tot stai...

Edited by RaimondMacelaru, 05 October 2023 - 23:00.


#50
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTsunamii, on 05 octombrie 2023 - 20:24, said:

La fel imi zicea unu ca n-am voie pe locul meu de parcare sa ii ating masina.
Si-a gasit-o cu un cauciuc desumflat.
Asta se intampla acum un an. De atunci nimeni nu mai parcheaza acolo.
Nu e tot timpul cea mai buna idee sa-ti pui mintea cu toti.
In locul tau sunam la politie sa-i dea amenzi/ridice/etc.. De ce sa te complici sa-i faci rele? Eu n-as parca pe locul altuia (legal, nu d-ala cu "stii de cat timp stau eu aici?"), dar daca mi-as gasi masina cu roata desumflata numa' de-al dracu as lasa-o acolo si as lua uber pana cand o umfla tot el la loc, sau mi-o ridica politia. :D Sunt extrem de incapatanat daca lumea e nestimtita cu mine fara motiv.
NU zic ca in cazul tau e fara motiv, zic ca poate dai de dubiosi si te trezesti cu masina facuta praf, chiar daca i-o strici si tu dupa, ce-ati rezolvat?

View PostRaimondMacelaru, on 05 octombrie 2023 - 22:54, said:

Adica e normal ca dupa ce ai facut contract de inchiriere cu cineva, sa refuzi sa parasesti locuinta fara sa ai nicio justificare, doar ca asa vrei tu?
Ma rog, asa zice OP, fara justificare, dar orice poveste are doua puncte de vedere, nu stim (tot) ce s-a intamplat de fapt.
Legea e acolo sa protejeze si contra proprietarilor abuzivi, sa nu te poata da afara cu japca. Depinde foarte mult de ce scrie in contract, ce termene sunt, etc. Executorul e alegerea ce mai corecta, chiar daca dureaza pana rezolvi.

#51
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View PostRaimondMacelaru, on 05 octombrie 2023 - 22:54, said:

Adica e normal ca dupa ce ai facut contract de inchiriere cu cineva, sa refuzi sa parasesti locuinta fara sa ai nicio justificare, doar ca asa vrei tu?

Inca ceva, daca ii ziceai ca vrei sa il vinzi, oare ar fi mers? Acum nu mai merge daca deja i-ai zis ca nu esti multumit de el, ca e prea mica chiria, ca nu plateste utilitatile etc


Ce imi pare mie rau este ca nu e corecta legea. Ca sa il dai afara trebuie judecatori, avocati, executori. Ok, sa zicem ca suntem sclavetii lu stat si sa procedam corect, nu mutam un pai fara sa spuna judecatorul. Dar dupa aia, de ce nu e pedepsit ala care s-a dovedit ca nu avea ce cauta acolo si a stat fara drept sau nu a iesit la timp si te-a fortat la drumuri, stres, timp pierdut? Eu asa as zice, ok, nu vrei sa iesi, nu te scot eu, chiar daca e casa mea, e statul judecatorilor si al avocatilor, dar dupa aia, daca s-a dovedit ca stateai fara drept, dosar penal si gata, amenda, puscarie, nu stiu.
Adica, ala ce risca daca nu iese? Sa iasa, dar mai tarziu. Pai si asa cum sa nu tot stai...
Nu stii toata povestea, ce au discutat inainte samd. Mi-e greu sa cred ca cineva a fost un chirias suficient de bun cat sa fie lasat in apartament 6 ani si, dintr-odata, a devenit omul negru-asa ca adevarul poate fi undeva la mijloc. Altfel, l-am sfatuit pe OP sa respecte legea ca sa nu aiba el probleme pe viitor, care lege..nu e corecta niciodata atunci cand nu te avantajeaza si intotdeauna e corecta atunci cand o face. Totul e subiectiv, mai ales in Ro, unde legea e interpretabila ca sa fie mereu loc de spaga si de abuzuri.

Edited by n-amname, 05 October 2023 - 23:08.


#52
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Ba, voi ati baut ceva?! Se termina un contract! Ce conteaza ce au discutat, care e povestea, care e mangleala. Se termina contractul, iar omul nu mai vrea sa il reinnoiasca.
Singura varianta in cazul cu "nu stim povestea" ar fi ca initiatorul sa minta ca se termina contractul, dar ce sens ar mai avea threadul in cazul asta? Ar cere solutii pentru un chirias fara contract ca sa le aplice pe un chirias cu contract, adica si-ar taia singur craca. Deci ce anume poveste nu stim? Dragostea cu forta se numeste viol. Omul nu mai vrea contract nou, care e problema? E apartamentul lui, cum puteti spune ca ar avea chiriasul vreun drept sau argument in situatia asta? Sunteti halucinanti

Acum realizez din ce cauza prin occident a aparut moda asta cu aurolaci care nu mai vor sa iasa din casele oamenilor si sta lumea cu lunile sa ii scoata si umbla pe la avocati si judecatori. Credeam ca aia care fac legile incearca sa umileasca oamenii cinstiti si normali, dar acum realizez ca nu doar autoritatile sunt de vina, dar e si o parte de populatie cu "nu stim povestea" pe care aia se bazeaza cand fac legile. Sper sa patiti la fel daca dati vreo ceva in chirie.

Edited by RaimondMacelaru, 05 October 2023 - 23:21.


#53
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
din pacate asa e legea, chiar si cu contract cu clauze, tot nu poti sa il dai afara direct. Trebuie hotarare si executare.

#54
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View PostRaimondMacelaru, on 05 octombrie 2023 - 23:16, said:

Ba, voi ati baut ceva?! Se termina un contract! Ce conteaza ce au discutat, care e povestea, care e mangleala. Se termina contractul, iar omul nu mai vrea sa il reinnoiasca.
Singura varianta in cazul cu "nu stim povestea" ar fi ca initiatorul sa minta ca se termina contractul, dar ce sens ar mai avea threadul in cazul asta? Ar cere solutii pentru un chirias fara contract ca sa le aplice pe un chirias cu contract, adica si-ar taia singur craca. Deci ce anume poveste nu stim? Dragostea cu forta se numeste viol. Omul nu mai vrea contract nou, care e problema? E apartamentul lui, cum puteti spune ca ar avea chiriasul vreun drept sau argument in situatia asta? Sunteti halucinanti

Acum realizez din ce cauza prin occident a aparut moda asta cu aurolaci care nu mai vor sa iasa din casele oamenilor si sta lumea cu lunile sa ii scoata si umbla pe la avocati si judecatori. Credeam ca aia care fac legile incearca sa umileasca oamenii cinstiti si normali, dar acum realizez ca nu doar autoritatile sunt de vina, dar e si o parte de populatie cu "nu stim povestea" pe care aia se bazeaza cand fac legile. Sper sa patiti la fel daca dati vreo ceva in chirie.
De ce esti asa suparat pe noi ca nu ne creste presiunea arteriala doar ca a sustinut OP ceva (ce n-ai cum sa verifici anyway) si ca nu ti se pare tie corecta legea, ti se pare ca scriem noi legile sau ce? Ca sa vezi, viata si legile nu functioneaza dupa cum i se pare corect lui raimond macelarul sau nici macar mie, de ex. Asta e viata.
Daca propietarul face o prostie bazat pe sfaturile unora dintre voi cu calificari legale la scoala vietii (De fapt, aia de la scoala vietii stiu legea la fel de bine ca si avocatii, poate ar trebui consulati) si propietarul ajunge la bulau, mergeti voi acolo in locul lui?
Viziunea ta este corecta din punct de vedere uman dar incorecta legal, ce e rau in a-i spune unui om sa verifice cu cineva care se pricepe la lege si nu la scoala vietii inainte de a lua decizii care-l pot afecta? Plus ca, nu exista doar "aurolaci de chiriasi", sunt si "aurolaci" de propietari care de n-ar fi legile astea, ar face niste abuzuri crunte ca doar e casa lui, nu conteaza ca-ti dai o mana si-un picior lunar ca s-o inchiriezi.
Altfel, iti doresc ce-mi doresti tu mie si sa ti se intample tie, lol.

Edited by n-amname, 06 October 2023 - 01:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate