Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

cum scap de chirias?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,994
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdhaneey, on 05 octombrie 2023 - 21:44, said:

Nenea de la posta ii da scrisoarea si il pune sa semneze ca a primit-o. Nu sta sa i-o citeasca. Si pana la urma daca refuza primirea?

Daca n-o primeste, se intoarce la tine cu refuzul lui. Ai dovada trimiterii
Daca o primeste si zice ca a primit altceva de la tine TREBUIE sa prezinte instantei ce a primit cu semnatura ta
Pana la urma faci ce vrei.

View Postn-amname, on 05 octombrie 2023 - 22:33, said:

Arata fix ura romanilor pentru romani si pentru unii mai saraci decat ei, care nu isi permit sa fie propietari.

1. Aia mai "saraci ca e;" e firma.
Mie mi-e teama ca asta nici nu are contract

View PostTehCube, on 05 octombrie 2023 - 23:06, said:

Nu e tot timpul cea mai buna idee sa-ti pui mintea cu toti.
In locul tau sunam la politie sa-i dea amenzi/ridice/etc.. De ce sa te complici sa-i faci rele?
Acolo e proprietate privata
Rele? care e raul?
Cineva imi foloseste abuziv proprietatea care costa peste €8,000. Fara sa lase un nr de telefon.
Aceeasi masina care a mai folosit nesimtit si alte locuri.

View PostTehCube, on 05 octombrie 2023 - 23:06, said:

Legea e acolo sa protejeze si contra proprietarilor abuzivi, sa nu te poata da afara cu japca.

Nu-l da cu japca.
S-a terminat contractul, ii iau lucrusoarele usurel si schimb yala usurel. Il anunt din timp.
Nu-l dau eu in judecata si pierd timpul aiurea, sa ma dea el pe mine. Fac totul ca la carte, am acte si ... asta e.
Nu-l dau eu afara ci IMI FOLOSESC PROPRIETATEA de zeci de mii de euro.

View Postn-amname, on 05 octombrie 2023 - 23:06, said:

Mi-e greu sa cred ca cineva a fost un chirias suficient de bun cat sa fie lasat in apartament 6 ani si, dintr-odata, a devenit omul negru-asa ca adevarul poate fi undeva la mijloc.

E firma, nu stii ce e acolo...

View Postandrei_221, on 05 octombrie 2023 - 23:36, said:

din pacate asa e legea, chiar si cu contract cu clauze, tot nu poti sa il dai afara direct. Trebuie hotarare si executare.
Cumperi casa si fostul proprietar nu mai vrea sa plece.
Ce faci?
:lol:

Cum am mai spus, fostei proprietarite i-am spus ca schimb yala.
Si gata.
In 3 ore s-a rezolvat.
Exista vreo lege care sa imi interzica sa schimb incuietoarea DUPA CE AM ANUNTAT in casa mea?
Eu nu stiu de asa ceva.
Voi faceti ce vreti, voi incurajati mitocanii sa se poarte asa

#56
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,702
  • Înscris: 16.08.2010

View Postandrei_221, on 05 octombrie 2023 - 23:36, said:

din pacate asa e legea, chiar si cu contract cu clauze, tot nu poti sa il dai afara direct. Trebuie hotarare si executare.

Și proces cumva? De doi ani jumate?

Nu bre, RayTheButcher are dreptate, trebuie înștiințare și evacuare. În momentul în care a expirat contractul de închiriere, chiriașul nu mai are nici un drept să ocupe proprietatea. De fapt, chiriașul trebuie să aibe grijă să elibereze proprietatea de obiectele ce-i aparțin.

#57
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,366
  • Înscris: 27.10.2007
eu cred ca trebuie sa recitim prima postare. Contractul expira la finalul lunii, moment in care chiriarul nu mai are nici un drept. proprietarul l-a instiintat, verbal, dar chiriasul a igonorat avertismentul. acum proprietarul ne intreaba ce e de facut?
Daca chiriasul era de buna credinta, nu ignora acest aspect, nu recurgea la amenintari cu avocatii.
daca as avea un chirias ca acesta, in mod sigur as vrea sa scap de el.
nu e nimic abuziv, atat vreme cat contractul expira.

Quote

Am un apartament inchiriat in urma cu 6 ani. I-am reinnoit chiriasului an de an contractul cu fix acelasi pret. Acum nu mai vreau sa fac asta. Chiriile sunt duble in zona asta si de cateva luni nu a mai platit la timp chiria si utilitatile.
Contractul expira la sfarsitul lunii

Edited by strongsss, 06 October 2023 - 07:45.


#58
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.12.2003

View Postandrei_221, on 05 octombrie 2023 - 23:36, said:

din pacate asa e legea, chiar si cu contract cu clauze, tot nu poti sa il dai afara direct. Trebuie hotarare si executare.

Pai ....pe principiul asta inchiriez camera hotel sau pensiune si refuz sa plec,astept hotarare si executare , este corect ?
sau poate inchiriez o masina si astept hotarare si executare? si exemple se pot da la nesfarsit.....

#59
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 22.10.2007
nu schimbi nici o yala.Scoti usa de la intrare si pleci cu ea. Daca o incuie chemi un lacatus (dupa ce expira contractul de inchiriere)  si schimbi yala. Chemi Politia daca face scandal. Chiar daca te da in judecata, maxim pierzi niste bani de cheltuieli de judecata dar slabe sanse sa castige. Da-i sms cu informarea ca i se termina contractul lasa-i bilet in usa de notificare, da-i un mail oficial daca ai adresa lui.
Daca in contract ai prevazuta perioada de preaviz, va trebui s-o respecti.

#60
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLex404, on 05 octombrie 2023 - 21:32, said:


la bloc in Romania puteti scoate geamurile si usile dupa cum va taie capul? in mod normal alea sunt ale administratiei...

Ha? De unde ai scos-o pe asta?
Poate te referi la intrarile in cladire.


Ati omis cu totii ca acel chirias este PJ.
@initiator, de la cine e semnatura pe contract? Ce se prevede in contract dpdv utilizare a spatiului? E sediu social acolo?
Scrisoarea nu trebuie sa ajunga la nea Ion care sta acum acolo ca n-are nicio valoare.

#61
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
Da, este sediu social. Nea Ion este administratorul / proprietarul SRL-ului si foloseste spatiul ca locuinta in principiu.
Semnatura e a lui Nea Ion din urma cu 6 ani. Ulterior, am facut an de an act aditional in care a fost trecut " contractul se prelungeste pana la data de .... ", evident semnat si acesta pe fiecare an. Si depus la Anaf, cu nr de inregistrare si toate cele.
Nu exista nicio perioada de preaviz in contract. Contractul spune clar. Expira, trebuie sa elibereze... A semnat, a fost de acord, aleluia...
Problema e ce fac daca nu elibereaza? La banii astia sunt sigur ca nu gaseste in alta parte... Si il inteleg de ce insista sa ramana.... Dar nici eu nu pot sa-l mai tin...
Si nu stiu ce as putea sa execut la SRL-ul lui de 2 bani daca procesul se intinde pe luni / ani de zile. El poate si sa inchida firma dupa 2 zile... Eu cu cine ma cert in instanta? Si de la cine recuperez chiria / cheltuielile cu utilitatile pe lunile / anii astia, cheltuieli de judecata, evacuare, si alte propuneri costisitoare?

Am mai citit pe net ca as putea sa depun o cerere la registrul comertului sa-i radieze firma nemaivand sediu social ( datorita expirarii contractului de inchiriere ). Dar problema ramane... Daca el ocupa in continuare spatiul, eu cum recuperez banii pe toate cele, si de la cine? Bunuri personale nu are, si chiar si asa, contractul e semnat cu SRL-ul, nu cu el ca persoana fizica.

#62
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Deci notificarea trebuie adresata SRL-ului, cu nea Ion ca administrator.
Pentru contracte intre PJ-uri nu este valabil codul civil, probabil va trebui sa il actionezi in judecata.

Intre timp, cel mai sigur ar fi sa apelezi la un avocat, care sa redacteze si notificarea de incetare a contractului, sa nu te trezesti ca se leaga de vreo chichita nenea administratorul.

#63
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,366
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Problema e ce fac daca nu elibereaza? La banii astia sunt sigur ca nu gaseste in alta parte... Si il inteleg de ce insista sa ramana.... Dar nici eu nu pot sa-l mai tin...
Si nu stiu ce as putea sa execut la SRL-ul lui de 2 bani daca procesul se intinde pe luni / ani de zile.

cat mai are inca contract, fa toate eforturile sa il notifici ca se termina contractul si nu-l mai vrei chirias.
cand nu mai are contract, somatie in usa ca sta ilegal, apoi ii scoti boarfele afara.
Mi se pare si ca dramatizezi un pic, mii de oameni au evacuat chiriasii.

View Postdhaneey, on 06 octombrie 2023 - 09:02, said:

Nu exista nicio perioada de preaviz in contract. Contractul spune clar. Expira, trebuie sa elibereze... A semnat, a fost de acord, aleluia...
CORECT!

#64
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.12.2017

View PostFreeThinker, on 06 octombrie 2023 - 05:59, said:


În momentul în care a expirat contractul de închiriere, chiriașul nu mai are nici un drept să ocupe proprietatea. De fapt, chiriașul trebuie să aibe grijă să elibereze proprietatea de obiectele ce-i aparțin.

Daca ai contract inregistrat la Anaf, nu ai probleme.
Contractul expira pe 25 oct., pe 20 ii reamintesti ca 25 e ultima zi si ca pe 26 schimbi yala iar daca mai e acolo aduci executorul.
Ii spui si lui asta.
Si te tii de cuvant!
Pe 26 nu te duci sa te rogi de el si sa te mai intinzi la discutii.

Ce notificare ii trimiti cand voi aveti contract semnat de ambele parti ca pe 25 octombrie(am dat un exemplu) paraseste locatia? Sau nu ai scris asa in contract?

#65
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 22.08.2012
Orice vrei sa faci (in afara de executor sau judecata), sa faci de-a doua zi, dupa expirarea contractului.

Daca omul nu pleaca de buna voie, eu m-as duce a doua zi cu cateva lazi de bere, vreo 3-4 prieteni cu chef de baut si am face o bauta de 3 zile...la mine acasa.

Daca ala comenteaza, suni la politie si spui ca fostul chirias a intrat peste voi si va deranjeaza. Posted Image

#66
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,184
  • Înscris: 30.11.2021
Stai asa sa o luam pe rand.
1 - Este sediu social sau are si punct de lucru deschis.
2 -  De unde pana unde v-ati inteles voi sa isi faca sediu social acolo?

Stii cate subiecte sunt si pe forumul asta? Cand este discutie despre persoana juridica este si mai complicat.

Colegi au dreptate, cu toate ca numai legal nu este sfatul dar daca citesti raspunsurile de pe adresele alea recomandate, o sa vezi ca solutia aia este.
Pandesti pe tampit, schimbat repede iala, filmat, facut poze.
Punct.

Parte de judecata este cum zici colegi, in Romania, iarna.

Mai bine sa te dea el in judecata, asta sa-l dai tu pe el in judecata.
Inchide tot ce tine de utilitatile. Vorbesti cu asociatia sa nu ii primeasca intretinerea.

Noi pur si simplu nu avem legislatie, tot ce poti face in Romania in caz ca nu iti plateste chiria, tot ce poti face este sa-l actionezi in instanta. Nu exista procedura, degeaba te duci la politie, trebuie dat in judecata in civil.
Eu am vrut sa cumpar sa inchiriez o grasoniera, un apartament, pe post de investitie imobiliara si ce am citit. De ani de zile nu exista nici o baza de data cu chiriasi care dau tepe, nici o procedura standard in caz ca nu plateste. Pur si simplu nu exista legislatie.

#67
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Daca ai contract in care este mentionata explicit data de expirare nu trebuie sa dai pe nimeni in judecata. Contractul este executoriu.

Oricum speta nu este de drept civil avand in vedere ca este un contract incheiat intre doua persoane juridice.

#68
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,366
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAlexEn, on 06 octombrie 2023 - 14:23, said:

Oricum speta nu este de drept civil avand in vedere ca este un contract incheiat intre doua persoane juridice.

Sa inteleg ca codul civil nu opereaza in cazul persoanelor juridice? Hmmm...

#69
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
1. Faci contract de inchiriere cu un prieten, incepand cu ziua urmatoare expirarii contractului cu actualul chirias si il inregistrezi la ANAF. Il faci pe o luna, pe valoare mica, sa nu dai prea mult la impozit.

2. Trimiti notificare scrisa catre actualul chirias ca nu mai intentionezi sa prelungesti contractul actual si ca la expirarea contractului sa lase spatiul liber, ca deja ai alt chirias; mentionezi ca, daca nu gasesti spatiul eliberat, o sa ceri daune in instanta egale cu noua valoare a chiriei.

3. In ziua cea mare, te duci cu prietenul sa-i predai spatiul. Sau se duce el singur, baga cheia in usa si cheama politia ca a gasit un strain la el in apartament.

#70
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,184
  • Înscris: 30.11.2021
O sa citim subiectul asta si va zic, o sa citim ca a ajuns la o rezolvare, ca nu a mers in instanta.
Solutia, pana nu se prinde prostul, daca cumva nu s-a prins si a schimbat yala.
Urmarit chiriasul, schimbat yala.

Te muti repede in apartament.

#71
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007

 Tsunamii, on 06 octombrie 2023 - 05:19, said:

Acolo e proprietate privata
Cu atat mai usor sa recurgi la metode legale. Nu mi se pare un argument in favoarea ta. Posted Image

Quote

Rele? care e raul?
Pai, daca eu ti-as desumfla cauciucul noaptea nu ai considera ca ti-am facut un rau?
Ti-am zis, dai de un incapatanat care-ti face si el ceva, si chestiile astea se agraveaza tare rapid. Dintr-o prostie.
Pe langa asta, daca poate dovedi ca tu ai facut-o, si poate ai si ghinionul sa aiba o cunostiinta pe la politie, se poate incadra FOARTE usor la distrugere, si implicit amenda penala, folosind definitia asta: "aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia".
Chiar daca tu crezi ca e super justificat ca era pe locul tau, nu inseamna ca nu poti sa iti iei ditai sutul in fund de la politie pentru o fapta foarte simpla.

...si pe langa toate astea, ti-am zis, eu daca as pati asa as las-o acolo, ca n-as avea rabdare sa o umflu la loc. Deci ar avea fix efectul opus celui dorit.
Dar hei, fiecare cu metodele lui, ce sa zic? Chiar nu incerc sa te conving ca procedezi gresit, incerc sa conving pe altii care mai citesc p-aici ca nu e cea mai inteligenta miscare, chiar daca e posibil sa aiba efectul dorit.

Edit: ia priviti ce-am gasit - https://forum.softpe...are-cauciucuri/ :D

Edited by TehCube, 06 October 2023 - 15:50.


#72
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 greywolfact, on 05 octombrie 2023 - 18:37, said:

Mergi la un executor cu contractul si il anunti si pe chirias ca mergi la executor. Eu cred ca nici nu ajungi la executor ca iti elibereaza Posted Image)

Dar si daca ajungi la executor, ar trebui sa mearga destul de repede.
stii ca executorul ala executa o sentinta judectoreaca, nu un contract civil?

 smoke, on 05 octombrie 2023 - 20:05, said:

daca are contract care expira pur si simplu chiriasul ala nu mai are drept de rezidenta acolo la expirare...deci frumos poti schimba incuietoarea si sa vina sa isi ia lucrurile.
Aiurea! desi pare greu pentru unii, e violare de domiciliu!

 smoke, on 05 octombrie 2023 - 20:57, said:

du-te mah ca te complici degeaba si sperii omu aiurea. nu exista temei legal daca a expirat contractu. te duci peste el si ii zici ca il ajuti sa isi mute mizeriile in alta parte...asa ca esti baiat de treaba. daca nu vrea il anunti ca le gaseste afara in fata cladirii...
Matale sinteti jurist, sau doar va bagati in zeama???

 Lex404, on 05 octombrie 2023 - 21:32, said:


la bloc in Romania puteti scoate geamurile si usile dupa cum va taie capul? in mod normal alea sunt ale administratiei...
Ce naiba maestre, cum sa fie ale administratiei???

 Lex404, on 05 octombrie 2023 - 21:27, said:


Bucurestenii cica sunt obisnuiti sa stea fara apa Posted Image
prostii!

 Fane, on 05 octombrie 2023 - 22:09, said:

trimiti scrisoare recomandata cu inventarul plicului. adica mergi cu plicul deschis la posta, faci un inventar a ce contine plicul cu lucratoarea de la posta, ti-l semneaza aceasta ca martora ca acel plic contine notificarea sau ce ai pus tu in acel plic, apoi il sigileaza si ti-l expediaza. asa nu poate sa spuna ca el n-a primit notificarea.

faptul ca-i inchiriat unei firme ar trebui sa te avantajeze in cazul in care vrei sa-l executi. legea protejeaza chiriasul persoana fizica, cu firmele e business.
Totusi, cine/ce il obliga pe respectivul sa primeasca scrisoare???

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate