Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

cum scap de chirias?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Contractul înregistrat la Anaf îți dă dreptul să-l dai afară fără să mai trebuiască să-l dai în judecată. Poți direct cu executorul judecătoresc. Normal la expirarea contractului.

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Este subiectul interesant.
Este util de citit pentru toti care se gandesc sa bage in chirie.
Am cautat si eu in urma cu ani de zile pe google si am fost descurajat sa investesc in imobiliare.

Noi nu avem un registru al chiriasilor, legislatia este ciudata ca vine iarna.

O sa iti citesc cu atentie subiectul.

#21
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Executor este singura sansa legala.
Trebuie sa contactezi unul si sa te ajute. Costurile vor fi platite de chirias, daca ai ce sa ii executi silit.

#22
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostPieptoasa, on 05 octombrie 2023 - 19:46, said:

Eu i-as opri apa.. ca fara apa nu sta nimeni in casa.

Aditional poti avea clauze in contract de oprire a utilitatilor si o taxa zilnica cu fiecare zi de intarziere.

Asa cel mai rau e sa ramai fara curent electric, detasat - se transforma in pestera locuinta si daca ai centrala de apartament ca bonus nu mai ai nici apa calda.

#23
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
daca are contract care expira pur si simplu chiriasul ala nu mai are drept de rezidenta acolo la expirare...deci frumos poti schimba incuietoarea si sa vina sa isi ia lucrurile.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015
Fara contract EL e ilegal
Apartamentul e al tau cu acte
Il anunti unde-i duci lucrurile daca nu si le ia si schimbi yala.

La fel mi-a facut si mie gagica de mi-a vandut apartamentul.
Ca mai lasa vreo 3 zile televizorul si niste mobila.

I-am zis ca nu o rog, dar, daca la sf zilei in care am samnat hartiile nu si-a luat lucrurile, yala va fi schimbata.
In 3 ore a fost gol apartamentul.

Daca esti prost, roaga-te de el. Fii baiat bun si accepta sa nu-ti mai plateasca deloc.
Voi invatati asa piata.
La mine nu merge.
La fel imi zicea unu ca n-am voie pe locul meu de parcare sa ii ating masina.
Si-a gasit-o cu un cauciuc desumflat.
Asta se intampla acum un an. De atunci nimeni nu mai parcheaza acolo.

Locul meu proprietate personala NIMENI nu are dreptul sa beneficieze de el.
N-au platit, nu e al lor, au revoir.

Ii anunti si schimbi yala, ce-ti poate face? O sa-ti sparga apartamentul?
Cel mult te da in judecata. Sa vedem ce scrie acolo? Sechestrare de bunuri?? DUPA ce i-ai anuntat sa si le ia si le-ai dat posibilitatea sa si le ia?
Treaba voastra.

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Iti iei 3 prieteni si te duci sa vezi meciul la el...defapt la tine in apartament. Nu deschide, spargi usa, ca doar e usa ta. Nu il dai afara, ci stai cu el in casa. In definitiv stai in casa ta, nu in casa lui.

#26
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Când expira contractul, legal el e out dacă nu i prelungești. Când expira contractul?

Ma gândesc însă că el ar putea sa nu și mai plătească utilitățile, sa facă consumuri uriașe, sa strice prin apartament, sa plece cu mobila/electrocasnice și de abia atunci începe greul, tre sa te judeci cu el.

#27
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Ce valoare are contractul daca chiriasul devine stapan pe bunul tau? Il rogi frumos, ii promiti ca platesti 12 luni chiria in alta parte si ai scapat elegant si ieftin! :D

#28
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Caile justitiei sunt intortocheate, suntem si noi cu paradoxurile occidentale pe cap acum. Ati vazut la straini cum pleaca lumea in vacanta, apoi cand se intoarce sta cateva luni la poarta si asteapta judecatorul si executorul sa ii scoata aurolacii din casa, aurolaci care pana nu vine ordinul, sunt la ei acasa, nu ai voie sa intri peste ei, sa ii dai afara, sa le scoti lucrurile in strada etc.

Jagardeaua aia poate se se planga apoi ca i-ai scos lucrurile afara si i-au fost furate, ca nu l-ai evacuat legal sau cine stie ce. Nu stiu la noi cum functioneaza legea, dar eu m-as informa bine inainte. Si cu evacuarea e nasol daca nu ai pe ce sa-l executi sa recuperezi banii.

Faza cu intratul peste el ar merge, cum zicea cineva, cand nu e acasa sa puna siguranta, sa te gaseasca acolo cu amicii, ii muti mobila prin casa, imprastii lucrurile prin toata casa la nimereala. Desi asa e rost de scandal si te poate acuza de hartuire sau stiu eu ce...

Din pacate, legea nu functioneaza in spiritul dreptatii, ci dupa niste texte care in unele situatii sunt absurde.

Edited by RaimondMacelaru, 05 October 2023 - 20:51.


#29
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
du-te mah ca te complici degeaba si sperii omu aiurea. nu exista temei legal daca a expirat contractu. te duci peste el si ii zici ca il ajuti sa isi mute mizeriile in alta parte...asa ca esti baiat de treaba. daca nu vrea il anunti ca le gaseste afara in fata cladirii...

#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018

View Posttclau, on 05 octombrie 2023 - 20:49, said:

Ce valoare are contractul daca chiriasul devine stapan pe bunul tau? Il rogi frumos, ii promiti ca platesti 12 luni chiria in alta parte si ai scapat elegant si ieftin! Posted Image

In principiu chiriasul are drept de uzufruct. Chiar e un fel de proprietar pe durata contractului de inchiriere.

Intrarea fara acceptul chiriasului in apartament se incadreaza la violare de domiciliu. Fapta penala.

Edited by abac, 05 October 2023 - 20:59.


#31
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Mi s-a propus o solutie sa scoti usa de la intrare si sa pleci cu ea.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View Postabac, on 05 octombrie 2023 - 20:58, said:

Intrarea fara acceptul chiriasului in apartament se incadreaza la violare de domiciliu. Fapta penala.

Unde-ai citit tampeniile astea?
Nu e chirias. Unde scrie ca e chirias?

#33
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Acest chirias al meu este defapt o firma. Cu firma am contractul. In apartament sta un nene, care il foloseste ca bun personal, adica sta acolo, 7 zile din 7. Nu m-a deranjat asta cat timp a platit.
Firma lui are cifra de afaceri de cateva zeci de mii lei pe an, si profit mai deloc. Daca as ajunge in instanta, probabil judecatorul ar zice, hai sa executam firma sa-ti recuperezi tu chiria, utilitatile si ce pagube a mai facut asta... Doar ca nu are ce sa execute. La active imobilizate e o suma pana in 1000 de lei, la active circulante e 0. Capitalul social e 200 de lei. Si tipul face pseudo..consultanta...ceva...abureala, nu face mai nimic.... Pana se termina procesul, chiriasul inchide firma... Asadar, cum scap de el elegant? Acum, cat inca nu se acumuleaza chirii neplatite si restante la intretinere si mai stiu eu ce..
Fara "vii cu niste baieti". Nu sunt adeptul violentei.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
legal e foarte greu sa scoti chiriasul afara.
in afara legii, depinde care e mai smecher... tare in pcr.

#35
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
1. Pe viitor nu mai face nici un contract de inchiriere, numai contract de comodat !

2. Mai bine convingi javra sa plece altfel:
Aduci o masina de transport cu 2-3 oameni demontezi toate usile interne sau spre exterior, toate ferestrele mobile iar la cele fixe doar geamul termopan si pleci cu ele nu inainte de a opri toate utilitatile pe care le poti opri.
La plecare sa lasi si usile de la parter ale blocului deschise ca sa simta curentul de aer proaspat :)

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdhaneey, on 05 octombrie 2023 - 21:09, said:

. Asadar, cum scap de el elegant? Acum, cat inca nu se acumuleaza chirii neplatite si restante la intretinere si mai stiu eu ce..

De cate ori sa mai scriu
Poti fi prost sau poti sa actionezi

Scrisoare recomandata sa plece la sf contractului.
Ii spui ca in ultima zi ii muti lucrurile sau scoti afara si schimbi yala.

SCRISOARE RECOMANDATA CU SEMNATURA DE PRIMIRE.

Fara negocieri, fara, daca-mi dai atat, facem asa, fara tiganeli
NU VREI sa mai ai de-a face cu unul care iti creaza probleme.

Asta daca vrei o cale legala

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate