Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Spălătorii, uscătorii la clădiri

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Tot asa si la mine, 1992-2000 la bloc, 2 calorifere electrice, 2 boilere, bagai masina de spalat, zburau fuzibilele, prizele se topeau, prelungitoarele la fel, trista era incalzirii electrice.

Mutat la casa in 2000, pregatit toti vecinii trifazice cu cupru, au aparut centralele pe gaz (si imediat si toti de la blocuri si-au pus) si nu a mai fost cazul de trifazic, pana prin 2008-2011 cu aerul conditionat vara.

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Bătrânii ăia trebuiau ingnoraţi. La mine nu opreşte administratorul robinetul de la subsol, deci când vine pe ţeavă de la Punctul Termic apă caldă pentru calorifere, se încălzesc. Cui nu-i convine, închide bidenii termostatici.   :)
La Oneşti, dacă tot au făcut alea, puteau interzice sau suprataxa centralele de apartament. Nu au făcut aşa şi au făcut muncă în van.
Unele clădiri cu centrală de clădire (deci încălzire centrală) foloseau apa caldă sau aburul pentru a sufla aer prin nişte elemenţi şi aerul încălzit ajungea în dulapuri de uscat hainele. Dar cred că majoritatea camerelor de uscare erau cu uscare naturală...

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Orice suprataxa centrala apartament-comunism.

#22
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 24.09.2017

View Postdjl, on 07 februarie 2024 - 16:22, said:

La Oneşti, dacă tot au făcut alea, puteau interzice sau suprataxa centralele de apartament. Nu au făcut aşa şi au făcut muncă în van.
Unele clădiri cu centrală de clădire (deci încălzire centrală) foloseau apa caldă sau aburul pentru a sufla aer prin nişte elemenţi şi aerul încălzit ajungea în dulapuri de uscat hainele. Dar cred că majoritatea camerelor de uscare erau cu uscare naturală...
oamenii nu au trecut pe centrale automat, fiindca era o investitie mare. proiect la gaze, pentru mai multe focuri, centrala, tevarie si manopera, aprobari. mai ales ca era in vremea cand erau inflatiile alea mari, vechile fabrici se inchideau, s.a.m.d. doar ca oamenii s-au saturat de condiile descrise in postul trecut, asa ca incet/incet au facut pasul. la inceput, unii au optat pentru centrala pe scara, dar dupa, fiecare si-a pus separat.

si voi in Bucuresti, desi sunteti subventionati si toate cele, tot platiti sume enorme pentru servicii slabe. e ok pentru cei care vor caldura multa, dar pentru oameni care stau, cum e normal la un 21-22 grade, e mult mai ok cu centrala. multe din blocurile noi vin cu ipat, izolatii bune, asa ca suma platita pe luna e o gluma, chiar vorbeam cu cineva din Brasov(unde e mai rece) si avea facturi foarte mici.
plus ca mie nu-mi plac pierderile si ineficienta, iar la voi acolo e crancen ce se intampla.

Edited by bobitad, 07 February 2024 - 17:15.


#23
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,745
  • Înscris: 09.05.2008

View PostValy_User, on 07 februarie 2024 - 14:40, said:

Este cineva de pe aici care chiar să-și ducă rufele acolo?
Dap.

Nu sunt calorifere, fiecare apartament are cheie.

Mai sunt ceva spatii si la subsol, da' de cand s-a inventat supermarketu' si varza murata la kg, nu stiu ce mai e acolo.


Edited by futurist, 07 February 2024 - 17:35.


#24
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
La mine, daca o fi aia uscatorie, ca e la subsol, e spatiu de depozitare pentru diverse gioarse.
La mama, a fost un timp tinuta de cineva pentru lucruri personale si apoi,in urma unei sedinte, au renovat-o (cat de cat) si este inchiriata unui locatar care o foloseste ca birou.

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Spălătoriile nu cred că se mai folosesc, că acum există maşinile de spălat. Dar o uscătorie, ar avea sens, că maşinile de uscat rufe nu-s aşa de comune. Plus, precum s-a zis, dacă nu ai balcon la parter... La splătorie se poate pune o a doua maşină de spălat, pentru cine vrea; dacă există şi uscătorie, e şi mai bine.
Spălătoriile se puneau la subsol de obicei. Uscătoriile, nu ştiu. Dar probabil se puneau şi acolo, deşi e cam umezeală.
Unii încă fac provizii de mâncare.  La subsol se mai pot ţine şi damingenele.   Posted image
Mişto era să ai şi lift până la subsol. Nu mai ocupai bucătăria cu cartofi.
Prefer încălzirea centralizată sau de bloc. Nu-mi place centrala de apartament.

Edited by djl, 07 February 2024 - 17:50.


#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021

View Postdjl, on 07 februarie 2024 - 17:49, said:

Mişto era să ai şi lift până la subsol
Există așa ceva?

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Existau şi existăl. Cineva stă într-un bloc destul de noi (post 2010 cred) şi are aşa ceva, că duce la parcarea subterană, unde sunt şi biciciletele.
La interbelice de obicei erau la scara de serviciu, adică aia pe care mergeau servitorii. Nu toate aveau şi la scara de serviciu. Însă cu ajutorul unui băiat ce filmează lifturi (ascensoare) am mers cu unul într-un bloc interbelic - ajutorul constând în a găsi un bloc inerbeli ce să aibă asemenea lift; ăsta nu era liftul de serviciu, era cel principal, deci o raritate mare de tot la un interbelic. Anul trecut am fost... după vreo 24 de ani (minim) mi-am îndeplinit dorinţa.
Ca f.d. cică existau şi spălătorii mecanice. Probabil un motor agita o cuvă. Uscătorii cu aer cald şi spălătorii mecanice, însă nu am văzut cu ochii mei, doar am citit despre ele.

#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 27.10.2007
Soacra-mea sta intr-un bloc construit in 1985-1987 si are uscatorie, cel putin la parter!
In anii 90 un tip pusese stapanire pe uscatorie si trana vitei acolo. nu vreti sa stiti cum mirosea vara.
si acum cand trec prin fata usii, am impresia ca ma loveste mirosul de sange imputit!

Edited by strongsss, 07 February 2024 - 19:31.


#29
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Mi se pare ciudat cand vad ca aproape nicaieri nu mai exista uscatorii sau nu mai sunt folosite ca atare. Blocul parintilor mei, construit in 77, are uscatorie la ultimul etaj (10). Intotdeauna a fost folosita ca uscatorie, si acum are aceeasi destinatie. Este folosita intens de locatari, stiu pentru ca ai mei se mai plang ca nu prind cheia - e o singura cheie, sta la seful de scara si fiecare o cere cand are nevoie. Se foloseste uscatoria pentru ca aproape toata lumea a inchis balcoanele si s-a marit suprafata apartamentelor iar cand e o cantitate mai mare de rufe de uscat e mult mai ok acolo.

Blocul avea si calorifere pe scara, in holul de la intrare, imi amintesc ca iarna era placut sa mai intram acolo si sa ne dezghetam manusile, in rarele ocazii cand se dadea caldura (am copilarit in vremea comunismului). S-au desfiintat mai tarziu.

#30
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Am copilarit intr-un un bloc din '89 de 4 etaje, dar eu zic ca mai corect erau 5. Al 5-lea etaj arata ca oricare altul si se face intrarea in pod-uri, 3 la numar, pentru ca atatea paliere sunt.
Podul de pe palierul din mijloc, unde apartamentele sunt de 2 camere (vs 3 celalalte), deci cu suprafata cea mai mica, este singurul caruia i-am vazut cimentul pe jos si este prevazut cu geam. Cred ca era destinat a fii uscatorie, dar nu cred ca a fost niciodata altceva in afara de spatiu de depozitare. Podurile de pe celalalte paliere au pietre, nisip, moloz pe jos.
Totusi, toate apartamentele de la parter au balcoane, cred ca au fost construite de proprietari la scurt timp dupa terminarea blocului.
Blocul este prevazut si cu o boxa, unde la fel, doar spatiu de depozitare.

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
E posibil să fi vrut să facă ceva pe acolo, dar s-au zgârcit (iecomie, că doar erau anii '80) sau a venit Loviluţia şi nu au mai făcut.
Dacă balcoanele sunt făcute ulterior, uşor de observat, cu excepţia cazului în care blocul a fost izolat termic şi nu se mai vede faţada originală. Şi la mine în zonă au fost adăugate balcoane. Oricum, prostie să nu facă de la început şi la pater, că de obicei se putea - doar la blocurile aflate fix în dreptul trotuarelor era mai greu sau imposibil.
Spaţiu de depozitare biciclete, cărucioare la parter are cineva?

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Mi-aș dori să am balcoane mai mari, pentru a putea pune mai multe lucruri la uscat. Probabil pe viitor va fi "reactivat" balconul 2 pentru asta, deși acolo nu prea bate Soarele. Și poate va fi bun un uscător electric, dar să nu fie problemă dacă consum mai mult.
În fine, din Ing. Ilie Ionescu - "Materiale pentru instalații tehnico-sanitare, gaze, încălzire centrală și ventilație" *
cap. XVII "Utilaje pentru spălătorii-uscătorii"
pg. 344-345 uscătoare de rufe

Attached File  Ilie Ionescu - Materiale pt. instalatii... (Ed. Didactica si Pedagocia, 1961) pg. 344-345.jpg   480.32K   3 downloads

* Ed. Didactică și Pedagocică, București, 1961
Tiparul executat la Întreprinderea Poligrafică Sibiu Str. I.V. Stalin (azi N. Bălcescu) nr. 15 sub comanda nr. 5492
Redactor responsabil: Ing. Aurelia Turea
Tehnoredactor: Victor Mașek
Dat la cules: 06.10.1961
Bun de tipar: 15.12.1961
Apărut 1961

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate