Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Oamenii copilarosi

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 23.10.2006

View Postgogosaru100, on 04 februarie 2024 - 18:14, said:

am observat ca acesti oameni stau cu parintii in general, care le pompeaza bani la peste 30 ani , le gatesc spala parintii
am si eu o prietena care e fix asa. maica-sa bolnava, ii gateste , spala, face curatenie in casa se duce la munca
ea, sta , si spune ca o doare spatele
cand ceilalti ii atragem atentia, mereu spune-mami are grija de mine(desi maica-sa mai are cativa ani de trait din cauza bolii)
nu iese deloc din zona ei de confort. vrea copil, dar nu vorbeste cu nimeni
si nu, nu este critica sau barfa . doar atrag atentia ca deja "nivelul de comoditate, copilarosenie " e foarte toxic pt persoana in cauza
deci...
ca sa nu mai zic ca in copilarie, a fost printesa casei.
si nu, nu are serviciu
Asta este o putoare, nu copilaroasa, e si vina lui ma-sa ca nu i-a dat un sut in cur, sa o trimita la munca.

#20
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,636
  • Înscris: 16.08.2010

View Posthelen76, on 04 februarie 2024 - 19:24, said:

L am luat ca si verb Posted Image

Să nu-l iei ca și BTS...     Posted Image

#21
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View Posthelen76, on 04 februarie 2024 - 19:19, said:


Tantrum =criza necontrolata de furie si frustrare la copii mici
Tantrum nu exista in dex.

#22
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 12.11.2012

View Posthelen76, on 04 februarie 2024 - 17:11, said:

Buna.

De ce unele persoane raman copilaroase si la varste inaintate?

Si prin asta ma refer  in sensul sa nu faca tantrumuri,sa nu fie iresponsabile,sa nu fie doar cum vor ei.

Au aceea chestie ca dau in mintea copiilor.E un fel de a lua viata mai in gluma sau pur si simplu , e firea lor?

Pentru mine un adult copilaros = om narcisist sau cu probleme psihice ori in cel mai bun caz putred da rasfatat(a), cum zic americanii  :)

#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
Daca la 41 de ani inca ma mai joc jocuri pe calculator, sunt copilaros?
Daca imi place sa zambesc si sa rad la diferite aspecte ale vietii, ca-s vesele, ca-s triste, important e sa fie ceva vesel in ele, sunt copilaros?
Daca nu ma intereseaza ca poate maine crap, sunt copilaros?
Daca imi plac glumele de autobaza, sunt copilaros?

Ce ar trebui sa fac sa fiu matur? Sa fiu mohorat tot timpul? Sa trag cu prastia in copii daca fac galagie? Sa discut politica? Sa nu dorm naptea de griji? Sa imi fac planuri de pensie sau "investitie" in locul de veci?
Ce este maturitatea si cum facem diferenta intre copilaros si matur?

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,067
  • Înscris: 30.11.2021
La 41 de ani daca te mai joci pe calculator iti irosesti viata nu ca esti copilaros.

Am si eu o cunostinta care se joaca pe calculator, este singur, trist, numai copilaros nu este.

Orice varsta are farmecul ei.

#25
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
e bine sa dai si in mintea copiilor mai ales cand iti vin impozitele, facturile si toate taxele de platit.

#26
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,510
  • Înscris: 21.04.2014

View Posthelen76, on 04 februarie 2024 - 17:11, said:

Buna.De ce unele persoane raman copilaroase si la varste inaintate?

Si prin asta ma refer in sensul sa nu faca tantrumuri,sa nu fie iresponsabile,sa nu fie doar cum vor ei.

Au aceea chestie ca dau in mintea copiilor.E un fel de a lua viata mai in gluma sau pur si simplu , e firea lor?

Ai reusit sa faci un ghiveci de termeni pe care se pare ca nu-i stapinesti. :facepalm:

A fi copilaros inseamna a fi un om zburdalnic, plin de vioiciune si voios. E de preferat in locul unui om posac si apatic.

A da in mintea copiilor inseamna a-ti pierde facultatile intelectuale si cele fizice odata ajuns la senectute. E un proces inevitabil de la o virsta incolo.

Accesele de furie, de asemenea, nu sint specifice oamenilor copilarosi, ci celor cu tulburari de personalitate.

Cred mai degraba ca imaturitatea emotionala a unor oameni ai vrut sa o dezbatem.  :)



#27
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

View PostDannyHuwe, on 04 februarie 2024 - 17:46, said:

Au gresit femeile prietenele lor ca i-a rasfatat pe prosti.
Mai bine nu ii luau in seama si ramaneau singuri.
De ce au facut-o - din prostie (sperand ca ei se vor maturiza nefortati)? Pentru ca le era si lor bine, ca sa nu-i piarda?
Daca aia plecau, cu ele cine ramanea? De obicei cand un defect e acceptat/tolerat, se face la reciprocitate.

#28
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003

View PostMindArchitect, on 04 februarie 2024 - 20:22, said:

La 41 de ani daca te mai joci pe calculator iti irosesti viata nu ca esti copilaros.
Orice faci iti irosesti viata, nu e ca si cum faci tractiuni sau strangi 2 suruburi si traiesti mai mult, tot pierzi timp din viata, important e sa-ti placa ceea ce faci atunci. :)

#29
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Poți să faci ceva productiv in timpul ăla, nu îți place pe moment dar tragi foloasele mai târziu. Dar mai merge și un joc pentru relaxare că e nevoie și de ea. Dacă ți în echilibru e sănătos.

#30
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
Acu ma bag la somn, ia uite cum pierd eu vreo treime din toata ziua, in loc sa fac chestii. :)

#31
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View Posthoneybee, on 04 februarie 2024 - 20:40, said:

Accesele de furie, de asemenea, nu sint specifice oamenilor copilarosi, ci celor cu tulburari de personalitate.
Cred mai degraba ca imaturitatea emotionala a unor oameni ai vrut sa o dezbatem.
Da, domn'e, da. Cam asta am vrut să spun și eu.

#32
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View Postcrisstonne, on 04 februarie 2024 - 17:22, said:

Ce mai este frăție și tantrumuri?!
Un fel de domnu' Goe. Bine, ăsta e cazul ce ține de educație, șapte ani de acasă, răsfăț, practic harfe. Dar tantrum de fapt e un fel de error 404 emoțional la copii răsfățați, când nu mai suportă o situație ( nu vorbim de cauze sau dacă sunt îndreptățiți, evident că nu) din cauza alintării.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2l5EYY_cyig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Răsfățul este o mare problemă și la oameni mari și nu ține de copilărie, de calitatea/ caracteristica de a fi copilăros.
La „oamenii mari” răsfățul e totuna cu comoditatea, puturoșenia și implicit îngălarea și jegul, apropo de poluare. Totul se întâmplă sub egida efectului de turmă, mulți și proști. O formă perversă de cenzură; nu poți să zici ceva, „bă, aia, așa nu e bine” că ești automat din ăla „pe vechi”. Cum să îți cerți copilul în public etc.? (de exemplu, apropo de crize de „plâns” în public).
Deci, atâta timp cât multe persoane nu realizează că sunt sclavii copiilor lor când îi lasă să meargă cu valul, din această „educație” „open-minded”, putredă de fapt, rezultă tot felul de specimene din astea zăpăcite, imature și chiar nesimțite, din păcate.
E boală veche asta, dar acum cu incluziunea și toleranța e prea de tot.
Înainte numai boierii ăia mari își puteau permite astfel de comportament. Acum „toată lumea” e pe nesimțire și opulență.
Părerea mea este că nu există să fie prea multă seriozitate și cumințenie. E prăpăd din puctul ăsta de vedere în ziua de azi „în vest”, prea multă destrăbălare. Mă rog, hai că asta e altceva, dar are legătură tangețial cu partea de control emoțional, cu caracterul.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMindArchitect, on 04 februarie 2024 - 20:22, said:

La 41 de ani daca te mai joci pe calculator iti irosesti viata nu ca esti copilaros.
Jocurile video sunt o forma de relaxare ca si mersul la film, privitul la TV, mersul la pescuit, iesitul la restaurant.

Statul si comentatul aiurea pe forum ... asta da pierdere de timp.

Edited by Bursul, 05 February 2024 - 08:52.


#34
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postsorin147, on 04 februarie 2024 - 20:19, said:

Daca la 41 de ani inca ma mai joc jocuri pe calculator, sunt copilaros?
Daca imi place sa zambesc si sa rad la diferite aspecte ale vietii, ca-s vesele, ca-s triste, important e sa fie ceva vesel in ele, sunt copilaros?
Daca nu ma intereseaza ca poate maine crap, sunt copilaros?
Daca imi plac glumele de autobaza, sunt copilaros?

Mai degraba imatur :)

#35
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 17.10.2018

View PostBursul, on 05 februarie 2024 - 08:51, said:

Jocurile video sunt o forma de relaxare ca si mersul la film, privitul la TV, mersul la pescuit, iesitul la restaurant.

Statul si comentatul aiurea pe forum ... asta da pierdere de timp.

Depinde de perspectiva,mie nu mi se pare statul degeaba pe forum ,daca ma intereseaza un subiect.
Daca nu ti place un topic,poti sa l ignori lejer.Thanks :)

#36
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,745
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMareleIntelept, on 04 februarie 2024 - 17:38, said:

Fiindca privesc in urma si constata ca nu exista perioada mai adevarata decat copilaria. Si e o fericire sa aiba un copil, cat mai zapacit, alaturi.
Maxim!!!
+916236153652 like.

View Postyuukan, on 04 februarie 2024 - 21:53, said:

Poți să faci ceva productiv in timpul ăla, ....
Nu fac de bunavoie ceva productiv decat pentru mine si ai mei.
Restu' se numeste munca si copiii sunt feriti de "dreptu' la munca".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate