Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

boxa portabila Akai ABTS X10 (noua versiune X10)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Dupa cateva zile de teste pot sa o recomand doritorilor de boxe portabile cu acumulator de mare putere .
Ce e nou :
difuzor 50W 4 ohmi bass cu un magnet imens vs 25W4 ohmi vechea versiune , suspensia e tot cauciuc
BT 5.0 vs 3.0 fara zgomot de fond, imperechiere instantanee, calitate audio foarte buna
Totul e nou in proiectare , alt amplificator, alt corector de ton , alt integrat de amplificare - calitatea este net superioara , suna excelent, fara fasaieli, foarte puternica .
Telecomanda care chiar functioneaza cu nou design , bate 5 metri din fata fara probleme
Microfonul foarte calitativ ca sunet, corp plastic ca vechea versiune
Carcasa reproiectata dupa cele profesionale, adica, partea de amplificare si de bateriea sepat de difuzor, mult mai simplu de schimbat bateria , nu trebuie dezintegrata toata boxa pentru o baterie . In interiorul carcasei se afla difuzoarele si partea de receptie microfon , atat, restul sunt in spate in alt compartiment
Are DSP integrat foarte eficient, in DJ mod are un deep bass fenomenal , la treapta 20 din 30 nu te mai auzi intr-o camera de 6/4 metri
Trecerea de pe potentiometru volum general si volum microfon la rotary encoder (potentiometru digital cu rotire infinit)
Suplimentarea de la un difuzor inalte la 2 inalte/medii de calitate net superioara, nu te raneste la timpan , nu urla .
Antena de radio functioneaza , firul de antena este prins de tija telescopica de transport - vrei radio ? ridici manerul sa ai antena Posted Image, ingenioasa si practica solutie.

Ce am gasit negativ pana acum - encoderele sunt de slaba calitate , impulsurile trimise sunt anapoda . Pe boxa ce o testez le voi schimba cu ceva mai de calitate .
Inafara de potentimetrele de sus de volum si microfon nu are leduri, cele doua sunt iluminate in alb plus display-ul fata , atat.
Daca doresti sa schimbi un difuzor te-ai ars ...trebuie dat jos grilajul de otel din fata ce este prins in interiorul boxei cu urechi indoite si lipite cu silicon , pentru unul ca mine conteaza acest aspect .

Note vechea versiune - noua versiune de la 1 la 10 :
volum 8 - 10
bass 6 -10
inalte 10 - 8 (dar nu in sensul bun !)
microfon 8-10
DSP (egalizator) 4-10
potentiometre 5-9
radio 5 - 8
Gbass 0 - 11 face surpriza placuta , la volum scazut ai un bass de ti-e mai mare dragul sa o asculti , fara zgomote parazite .

Autonomie si poze din interior pe parcurs .

Recomand !
Bate la SPL si bass Trosmart hallo 200 !

#2
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Salut ce parere ai de aceasta
https://www.emag.ro/...0/pd/DMCGWMBBM/
Are microfon ,telecomanda
Distanta de operare 10 metri.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Na, m-a mancat sa misc de radiatorul de la IC amplificare ...am ramas cu el in mana dar in tot raul si un bine Posted Image, am luat radiator cu banda adeziva termoconductiva de raspberry pi  de 10/9/12 mm si punem unul de aluminiu vs o tabla "U" indoita din fier .
Poze cu difuzorul bass si CI amplificare

Attached Files



#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Deci ca si concluzie nu cumparati asa ceva.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Ca si concluzie da dar fata de vechea versiune e un pas inainte.
La pretul ei pentru casa merita , pentru uz intensiv nu , ma refer sali sport, gradinita, scoala etc nu va rezista mult .
Daca am pus mana pe o bucata am spus sa zic doua cuvinte despre ea avand in vedere ca e cel mai vandut model in Romania .
E de lucru prin ea daca vrei sa scoti ceva bun .

Edited by ldpe, 30 January 2024 - 13:38.


#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
La test de anduranta si putere a cazut irecuperabil Posted image
Dupa 5 ore de mers la 28 din 30 volum a cedat , muzica de test cu bass de toate genurile .
Verdict : DUDA
Vechea versiune era mult mai cal de bataie decat cea noua , suna prost dar tinea mult .

L-am lamurit si a cumparat un Whaferdale pro Typhon ax8 bt + 2 microfoane wireless , nu era legat de acumulator , are nevoie la o gradinita pentru programe recreerative . Cand a auzit cum suna ceva din gama pro a spus ca de ce l-am lasata sa cumpere akai...dar nu mi-a spus numai dupa ce il avea in brate Posted image

"Deci ca si concluzie nu cumparati asa ceva."
Vin si intaresc aceasta afirmatie ! Posted image

Edited by ldpe, 01 February 2024 - 09:50.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Ejnebun. A murit Akai.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Poate si eu am fost vinovat ca am dat in ea prin receptor BT profesional de la Klark Teknik  pentru a asigura toata gama de frecvente care o poate scoate , el fiind puternic pe iesire am dus-o in inimaginabile zari Posted image
S-a stins frumos , la inceput am crezut ca a pierdut conexiunea BT dar nu, din exterior ce am vazut e finalul , totul e ok la afisaj dar e muta . A plecat retur rapid si am luat ceva care macar un 5 ani nu va mai avea batai de cap , spun 5 ani pentru ca sigur va "zbura" si pe la chefuri . Daca tragi tare cu bass mult pe FOH ca nu ai sub la ele se duc condensatori de putere si cam la 3-5 ani trebuie schimbati toti daca vrei sa ai boxa in mintile ei, repet, daca mergi cu ea fara sub , acolo e uzura mare la sursa , puterea de scurt parcurs poate creste de pana la 8 ori fata de ce scrie pe boxa . Behringer si Proel sunt primi pe lista condensatorilor "asa nu" , la EV, Yamaha, RCF nu sti ca au condensatori Posted image rar spre deloc am avut interventie la ei . Behringer are vreo 10 clase peste Akai si sunt cum sunt , la akai nu am ce descrie .

Edited by ldpe, 01 February 2024 - 21:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate