Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Pixuri de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,703
  • Înscris: 09.11.2010
Rotring sau Parker.

#20
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014

View Postrexx, on 24 ianuarie 2024 - 13:19, said:

recent am fost nevoit sa completez niste acte si m-am chinuit cu pixurile ce le avem in geanta
erau BIC-uri si alte chestii pe care le primesti de obicei de la firme, dar nici unul nu scria bine: fie scriau prea gros, fie lasau pete cand incepeai sa scrii cate un cuvant

as vrea sa iau un pix care sa scrie bine.
am tot vazut pe la magazinele de carti si papetarie diverse pixuri, unele mai scumpe si altele mai iefine si nu stiu ce sa iau.
si nu as vrea sa experimentez pe banii mei, ca unele sunt destul de scumpe

ce experiente aveti cu pixurile si ce marci/modele recomandati?
Erau intradevar marca BIC? Ça alea nu prea dau grès. Daca ainsi numesti BIC orice chinezarie....probléma ta

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrexx, on 24 ianuarie 2024 - 13:19, said:

...
ce experiente aveti cu pixurile si ce marci/modele recomandati?
uni
pilot
cu pasta bic round stick

#22
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Pixuri tactice - arata cool, impresionant si poti face tot felul de lucruri. https://eagora.ro/autoaparare/

#23
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
atat in liceu cat si in facultate am scris si cu rotringuri si cu parkeruri, etc insa asta pana sa mi se fure ei cica imprumutau din penar. De atunci am inceput sa scriu cu BIC la un leu bucata si mi-am rezolvat toate probleme cu hartiile cu ele si nici nu conta daca le pierdeam sau ceva

#24
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 15.08.2005

View Postpetit_christian, on 24 ianuarie 2024 - 17:49, said:

Erau intradevar marca BIC? Ça alea nu prea dau grès. Daca ainsi numesti BIC orice chinezarie....probléma ta
da, era bic-uri din astea din supermarket: 8 buc la 12 lei
https://www.emag.ro/...97/pd/DBRZS3BBM

am mai luat unele Talentus din Kaufland 10 buc la 5-6 lei si scriu destul de bine, dar intr-adevar nu tin prea mult ca se consuma repede
oricum la banii aia merita, plus ca mereu iau mai multe la mine si mai dau si la altii

View PostValy_User, on 24 ianuarie 2024 - 16:02, said:

Nu trebuie să iei originale.
Eu le folosesc pe astea și sunt foarte bune https://www.emag.ro/...4/pd/D1587CBBM/ Se găsesc și pe la magazine/librării.
Cum am spus și la #4.

Mă refeream la faptul că pasta e normală, în sensul că nu e cu gel.

Și crede-mă că scrii cu o pastă de-ți vine acru.
Așa, să-ți spun, am cumpărat din păcate de la Kaufland un set de 10 pixuri Talentus. Păi o pastă de aia Herlitz ține mai mult decât tot setul ăla de pixuri de cacao. Herlitz e un producător foarte serios.
Investiția inițială e mai mare la pixurile astea Rotring Tikky, după îți dai seama că ai făcut o alegere excelentă.

Poți să-i pui și mine de pix Parker, sunt convenabile cele vândute la set.
da, pastele astea de pix chiar tin mult
am avut unele de plastic la fel de groase dar tineau foarte putin. la un moment dat am taiat una cu cutter-ul sa vad cat e in ea: in afara de faptul ca era plina doar jumatate, dar in interior gaura unde era pasta era foarte subtire, undeva la 1.5-2 mm, chiar daca afara era groasa de 5 mm - peretii de plastic erau foarte grosi. la prima vedere parea ca are multa pasta ca e mina de pix groasa, dar in realitate avea mai putina pasta ca un pic bic
asta e, plasticul e mai ieftin decat pasta...

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,947
  • Înscris: 20.10.2015
Asta l-am luat, mai mare dragul
Pix Parker Jotter XL Royal Monochrome Black BT, negru

Cauta-l pe emag

#26
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 21.12.2006
Dupa ce in Austria, unde exista fabrica Faber-Castell, am vazut in librarii pixuri sub aceasta marca fabricate in Japonia, si mai rar in Germania, am avit confirmarea ca pixurile japoneze sunt cele mai bune
Gasesti rollere cu gel sau cu rezerva de cerneala, pixuri cu bila, stilouri, pixuri mecanice, carioci etc de la Pilot (fara Frixion) si Uni-Ball. Mai rar si de la Penac.

Daca vrei ceva care sa scrie, la propriu, din orice pozitie, chiar si pe umed sau frig, iti recomand cu incredere Pilot Down Force, poate gasesti varianta cu mina de 0,7mm care e mai rara
Varianta cu mina de 1 mm e foarte accesibila, recomand a se vizualiza si filmuletul de prezentare din pagina magazinului online
https://www.dacris.n...-force-1-0-mm/p

Edited by nei-k, 24 January 2024 - 23:14.


#27
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostTsunamii, on 24 ianuarie 2024 - 22:23, said:

Asta l-am luat, mai mare dragul
Pix Parker Jotter XL Royal Monochrome Black BT, negru

Cauta-l pe emag
Cu Parker am scris si eu foarte multi ani, parintii mei la fel cand eram eu copil.
Recomand, e foarte calitativ.

https://www.octaser....alizat-764.html
Foarte ok :)

#28
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostTsunamii, on 24 ianuarie 2024 - 22:23, said:

Asta l-am luat, mai mare dragul
Pix Parker Jotter XL Royal Monochrome Black BT, negru

Cauta-l pe emag

View PostDannyHuwe, on 25 ianuarie 2024 - 02:33, said:

Cu Parker am scris si eu foarte multi ani, parintii mei la fel cand eram eu copil.
Recomand, e foarte calitativ.

https://www.octaser....alizat-764.html
Foarte ok Posted Image

Astea-s niste pixuri mici, scurte, foarte incomod de folosit pentru cei cu maini mari. Si sunt si extrem de usoare, un lucru nasol in opinia mea la pixuri.

Am si eu vreo 2-3 din astea raspandite prin rucsacuri ca sa am cu ce scrie in situatii de urgenta. Dar daily driverul e tot Rotring 600.


Edit:

Am luat acum un Jotter in mana si am realizat ce ma deranjeaza de fapt. Nu lungimea, ci faptul ca e foarte subtire spre varf, nu sta bine in mana din cauza asta.

In schimb, pentru un pix care a stat nefolosit cel putin un an, a luat-o imediat. Doua-trei miscari pe hartie, s-a deblocat bila si a inceput sa scrie imediat. Mina metalica, Parker, groasa. Din aia de 5 euro bucata.

Edited by murdar, 25 January 2024 - 07:17.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,947
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmurdar, on 25 ianuarie 2024 - 07:07, said:


Astea-s niste pixuri mici, scurte, foarte incomod de folosit pentru cei cu maini mari.

:lol:

Aia nu folosesc pixuri

#30
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Zici?

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

View PostValy_User, on 24 ianuarie 2024 - 13:28, said:

Singurele care merită sunt Rotring.
Zau? Dar pilot, schneider ce au?
Sunt o gramada de modele, cat dai atata fac.

#32
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Rezerve Montex, 0,5 mm, scrii cu ele de te plictisesti. Le folosesc intr un Parker jotter, cea mai buna combinatie.

#33
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Bineinteles ca nu exista doar Rotring.

Un alt pix cu care ma impac bine, e Waterman perspective. Sta bine in mana, are o grosime si un balans perfect. Nu prea il folosesc ca mi se pare prea scump pentru utilizare ca daily driver. Sta intr-o husa de piele impreuna cu un stilou Waterman Exception Day and Night cu care ma duc doar la ocazii speciale.

Edited by murdar, 25 January 2024 - 09:14.


#34
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021

View Posttfmercedez, on 25 ianuarie 2024 - 08:52, said:

Zau? Dar pilot, schneider ce au?
Sunt o gramada de modele, cat dai atata fac.
Pilot sunt bune, dar costă mult. Dacă nu ai nevoie să ștergi nu merită.
Schneider sunt niște produse mediocre. Merită doar dacă sunt singurele pe care le găsești.

Bineînțeles că sunt și alți producători mai premium, dar vorbim de alte costuri. Eu l-am spus pe ăsta că oferă cel mai bun raport preț calitate.

Edited by Valy_User, 25 January 2024 - 09:54.


#35
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 03.06.2023
Lasand la o parte basinile si fel de fel de cunostinte in arta pixurilor, daca vrei ceva cu care sa scrii bine si repede, la cel mai ieftin pret le gasesti pe astea : https://www.emag.ro/.../pd/DKRZS3BBM/. Chiar ma uimeste pretul, in supermarket sunt pe la 15 lei si eu le-am comandat mai demult cu 11. DIn experienta de zi cu zi in care folosesc pix si nu ma intereseaza pentru ca nu-mi trebuie sa ma afirm in ceva, acel model este cel mai bun si scrie cel mai frumos si repede.

#36
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 16.12.2003
Eu folosesc doua modele: Stabilo Exam Grade și Senator Point Polished. Nu mai știu cât costa acum, ultima oara am luat cu pana în 5lei/buc. Ambele aluneca ușor pe hârtie, țin suficient de mult și pasta are culoare frumoasa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate