Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Pret renovare garsoniera comunista 40mp

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

2. crapatura da, la fel pe unde e scorojita. Crapatura se largeste neaparat si se umple cu glet sau chit de cutit si se finseaza. testul daca mai suporta: iei niste banda adeziva (nu power tape) si o lipesti pe perete. Dupa aia o smulgi brusc. Daca vopseaua ramane la locul ei nu e nevoie sa o dai jos.
4. NYIF poate fi bagat sub tencuiala. pentru asta a fost proiectat. Impamantarea nu este necesara pentru toate aparatele. Un router de exemplu nu are nevoie. Un incarcator de telefon mobil nici el nu are nevoie. Dar poate mai folosesti prizele pentru un aparat de aer conditionat de exemplu. NYIF insemna mai multi conductori dispusi paralel unul fata de altul in loc sa fie stransi in forma de cilindru. poti folosi NYIF in combinatie cu CYABY pentru traseele noi. Pentru lumini de exemplu eu nu as schimba circuitele. Ca lampile de azi consuma semnificativ mai putin decat cele vechi.
8. diferentiala te protejeaza impotriva curentarii. Daca detecteaza o scurgere de curent (catre pamant), intrerupe circuitul. A E cu atat mai necesara daca nu vrei impamantare.
10. UTP = cablu de retea
13. sigur, si faianta se murdareste. Numai ca poti alege modele unde sa nu se vada asa usor orice strop si apoi faianta se curata mult mai usor, chiar si cu un burete abraziv. Pe sticla nu poti da cu burete abraziv ca o faci varza.

#20
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Nu mai stiu cat a fost doar baia. Am luat gresie la fel, in baie, hol si bucatarie, sa dea impresia de spatiu mai mare.
Dar am ales o gresie care imita parchetul si care se potriveste si cu parchetul din camera.
Toata gresia si faianta au fost 760E.
In baie, a fost multa munca cu scosul cazii, apoi izolatia pentru dus, rezervorul incastrat, tevi schimbate. Stiu ca nu gaseam geam pt. dus mai ingust, am facut la comanda.
Poti sa platesti mai putin decat mine daca lasi cada, pui wc normal, cu rezervor suprapus.
In bucatarie, eu am pus faianta doar deasupra blatului. Gasesti una mai frumoasa si e de ajuns. In rest nu are ce sa sara pe pereti.

Edited by der25, 16 January 2024 - 18:23.


#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 bogdan_o, on 16 ianuarie 2024 - 18:14, said:

13. sigur, si faianta se murdareste. Numai ca poti alege modele unde sa nu se vada asa usor orice strop si apoi faianta se curata mult mai usor, chiar si cu un burete abraziv. Pe sticla nu poti da cu burete abraziv ca o faci varza.

Adaug si eu din experienta ca:
-faianta pentru bucatarie trebuie sa fie lucioasa, sa fie de 30x60 sau 120x60 pentru a avea cat mai putine rosturi. Se curata extrem de usor cu ChanteClair si un burete abraziv sau laveta.

-sticla ca si contrablat daca nu este suficient de groasa se poate sparge de la flacara, mai ales daca este pusa in proximitatea plitei pe gaz ( sunt pe cateva grupuri de design si sunt multe persoane care se plang de asta).

Personal, am plecat de la contrablat de lemn, apoi sticla si am ajuns la faianta de 30x60 pentru ca avem plita cu gaz, ochiul mare de wok este pus in spate si nu se indica primele doua in bucatarii unde se gateste zilnic la foc continuu.

#22
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
"si daca schimb instalatia o schimb pe bagheta"
mai reflecta la asta, e oribil, o sa o refaci si te va costa mult mai mult,

#23
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
Deci e ultimul etaj, cu radet deci probleme de caldura, posibile probleme cu terasa, nereabilitat. Si nu vor fi refacute instalatiile?

Why bother  ? Sincer intreb

#24
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Dacă ai conductorul electric din perete pe aluminiu, va trebui schimbat neapărat cu un cupru plin/lițat 2,5 . Degeaba schimbi prizele dacă nu-ți intră firele alu de 4 în prize ori faci prelungiri în doză cu 5cm de cupru, mai sigur e cu totul nou. Dacă plita/cuptorul vor fi electrice, la fel va trebui circuit separat.

*Cablul nyif nu poate fi tras pe sub gresie neavând un tub de protecție, ci doar în cavitățile tavanelor și pereților.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 cineva80, on 16 ianuarie 2024 - 16:51, said:

Vecin am numai jos Posted Image Ultimul etaj pe colt - iubesc linistea pt mine e perfect. Sper totusi ca nu va fi prea frig - la cat m-ar scoate o izolatie cu vata bazaltica pe tavan totusi? E bloc stradal, se anvelopeaza daca nu anul asta la anul
Eu nu l-as lua.
Odata fiind pe colt sunt probleme cu temperatura - posibil sa apara si ceva condens.
A doua problema - si asta e principala - daca deasupra e acoperisul, sunt riscuri mari de infiltrari de apa - terasele astea dupa un timp apar crapaturi in ele,... trebuie refacuta hidroizolatia...
Iar daca vor veni sa izoleze blocul, mari sanse sa te trezesti cu apa pe tavan in timpul sau imediat dupa lucrari.

#26
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 lool21135, on 16 ianuarie 2024 - 22:52, said:

*Cablul nyif nu poate fi tras pe sub gresie neavând un tub de protecție, ci doar în cavitățile tavanelor și pereților.

Asta merge pe sub faianta, pe sub gresie nu stiu nici eu sa mearga.
Noi am folosit cablul asta la iluminatul suplimentar din bai, am conectat oglinda led si banda led de sub dulapioarele suspendate si de asemenea, am tras si la ventilatoare.

@cineva 80,
pentru cablurile bagate pe jos, dupa ce scoti gresia veche, linoleum ce ai, te apuci si faci santuri, la o garsoniera nu e mult de lucru.

Noi am facut anul trecut un apt de 4 cam de la zero, cu sapat santuri prin toata casa, prin vechea sapa si apoi am returnat sapa, deasupra am folosit un izolator de 5 cm+folie aluminiu si apoi am pus parchetul ala de ti l-am recomandat si tie, mai sus, de la Egger.
Toata casa a fost trasata santuri exclusiv de barbate-miu (care are o cu totul alta profesie) si de mine (care-s o femeie la 60 de kg).
Noi am avut muncitori la pereti, gresie+faianta, usi, termopane etc, dar partea de electrica a fost facuta de familie, parintii fiind amandoi electricieni la baza, dar de spart am spart noi, cu masinile de canelat a facut sotul, santurile cu bormasina+dalta atasata eu/si el.
(ti-am pus poza cu el, cu masina de canelat)

Noi am muncit cam 8 luni de zile de la prima bormasina la mutatul in casa, dar am schimbat si ultimul centrimetru din acel apartament, am tras 2 tabouri si am facut consumatori separati pentru uscator, masina de vase, masina de rufe, cuptor electric, am si oala electrica, robot, cand ma apuca treaba merg toate in acelasi timp.
Sa vezi mainile noastre cum aratau dupa ce am dat santuri, cu toate manusile si protectiile posibile, asta sa ai in vedere daca te apuci de lucru curand. Posted Image

Attached Files


Edited by -Diana-, 17 January 2024 - 10:19.


#27
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 istratei, on 16 ianuarie 2024 - 22:20, said:

"si daca schimb instalatia o schimb pe bagheta"
mai reflecta la asta, e oribil, o sa o refaci si te va costa mult mai mult,
De acord dar sunt paranoic legat de cutremur si sa ramana blocul in picioare. Daca gauresc peretii pt santurile de cablu electric nu voi fi cu nimic mai linistit ca e sigur apartamentul. Stiu ca depind si de vecini - tocmai de asta vreau ultimul etaj unde am o sansa rezonabila sa scap cu viata.
Optiunile sunt:
instalatia care e
cablu plat
bagheta

 the_blue_raven, on 16 ianuarie 2024 - 22:34, said:

Deci e ultimul etaj, cu radet deci probleme de caldura, posibile probleme cu terasa, nereabilitat. Si nu vor fi refacute instalatiile?

Why bother  ? Sincer intreb

Bulevard mare, metrou aproape zona f ok - e ceea ce caut.
Vreau ltimul etaj, vreau pe colt cu vecini putini sa fie liniste in bloc.

Nu vad necesitatea centralei termice la garsoniera - pt zilele reci bag aeroterma in priza, vara eu stau faa AC, sunt obisnuit.
Blocul se va reabilita - ca e stradal. Cand nu stiu exact dar pana la anul eu zic ca se face.

Oamenii cauta lucruri diferite - eu nu as cumpara ever parter sau etaje mici 1-2. Am stat asa, stiu ce galagie vine de afara, plus vecinii in bloc nici de gratis

 eiffel, on 17 ianuarie 2024 - 09:33, said:

Eu nu l-as lua.
Odata fiind pe colt sunt probleme cu temperatura - posibil sa apara si ceva condens.
A doua problema - si asta e principala - daca deasupra e acoperisul, sunt riscuri mari de infiltrari de apa - terasele astea dupa un timp apar crapaturi in ele,... trebuie refacuta hidroizolatia...
Iar daca vor veni sa izoleze blocul, mari sanse sa te trezesti cu apa pe tavan in timpul sau imediat dupa lucrari.

La blocul unde stau acum erau infiltratii inainte de anvelopare - dupa nicio problema. Mai am o garsoniera tot ultimul etaj de 3 ani nicio picatura nimic. Dimpotriva e liniste si cea mai buna alegere de pana acum.
La asta nu se vad infiltratii - venisem dupa o ploaie ar fi trebuit sa se vada daca erau.

@Diana - voi ati facut o treaba de calitate, schimbat tot, va fi probabil casa voastra pt o viata. Chiar va doresc sa fie. In aczul meu este o garsoniera doar si cum spuneam eu sunt ingrozit de cutremur si posibilitatea avarierii structurii de rezistenta - de asta nu santuri in pereti.
Cablul plat era o minune - in sfarsit trag si eu instalatie noua fara sa gauresc. Acum nu sunt lamurit daca pot cupla NYIT cu firul vechi al instatiei - sa fie aluminiu? nici eu nu stiu.

Imi place f mult cum a iesit bucataria la final - tapetul caramida (presupun ca e tapet) si caloriferul urcat sus.
O inrebare: nu se pateaza/murdaresc accidental fotoliile? as vrea si eu sa pun dar ma temeam ca avand mancare, sos fara sa vrei sa vor pata in cateva luni

Edited by cineva80, 17 January 2024 - 14:05.


#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007

 cineva80, on 17 ianuarie 2024 - 13:57, said:


De acord dar sunt paranoic legat de cutremur si sa ramana blocul in picioare. Daca gauresc peretii pt santurile de cablu electric nu voi fi cu nimic mai linistit ca e sigur apartamentul. Stiu ca depind si de vecini - tocmai de asta vreau ultimul etaj unde am o sansa rezonabila sa scap cu viata.
Optiunile sunt:
instalatia care e
cablu plat
bagheta



Nu stiu cum iti imaginezi tu ca scapi...
Adica daca vecinii de la etajele inferioare au tot spart pereti iar blocul colapseaza de la etajele inferioare, tu ai impresia ca scapi stand la ultimul etaj? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

#29
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 the_lion, on 17 ianuarie 2024 - 15:10, said:

Nu stiu cum iti imaginezi tu ca scapi...
Adica daca vecinii de la etajele inferioare au tot spart pereti iar blocul colapseaza de la etajele inferioare, tu ai impresia ca scapi stand la ultimul etaj? ��������������
Da, pt ca am doar o placa de beton deasupra si in 77 au scapat cateiva asa la ultimul etaj - in triunghiul vietii de sub placi.
Asta e singura sansa ca nu pot controla eu apartamentele de sub mine din pacate

#30
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
Blocul e dupa 83, fara magazine la parter, fara balcoane sparte la parter, care nu erau din constructie ?

Si mi e frica la cutremur, d asta prefer max 4 etaje sau bloc nou.

#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 cineva80, on 17 ianuarie 2024 - 13:57, said:


Imi place f mult cum a iesit bucataria la final - tapetul caramida (presupun ca e tapet) si caloriferul urcat sus.
O inrebare: nu se pateaza/murdaresc accidental fotoliile? as vrea si eu sa pun dar ma temeam ca avand mancare, sos fara sa vrei sa vor pata in cateva luni

Multumesc, cineva80!

Tapetul este de fapt un lambriu PVC care se gaseste in Leroy, se lipeste cu Mamut, noi l-am pus in zona mesei pentru a evita murdarirea peretelui.
Fotoliile sunt de fapt niste scaune de la Jysk- Scaun ADSLEV catifea gri, nu se murdaresc si poate pentru ca noi nu avem copii mici, ambii sunt liceeni si nu mai fac mizerie si nici nu mai scapa din mana, decat accidental, evident. :) Daca sunt pete mici, ies imediat cu spray de geamuri si o laveta, a scapat intr-o zi fi-miu niste cacao cu lapte si s-a curatat instant.

Caloriferul a pus pe perete, sunt niste elementi verticali Nova Florida (asa avem si in balcoane) luati din Romstal, este pus asa pentru ca vechiul calorifer era pe partea cealalata a bucatariei si iti lua accesul catre pervaz, respectiv iti ingreuna accesul in zona de gatit. Sub el am construit acel corp de mobilier si am pus microundele, pentru a nu aglomera blatul si spatiul de lucru.
Da, am facut pentru noi, niciodata nu vom recupera suma investita daca ar fi sa vindem, suntem constienti de asta.

Noi nu am adus modificari la structura peretilor, ci doar am trasat santurile respective. Blocul este din 85.

#32
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 the_blue_raven, on 17 ianuarie 2024 - 17:33, said:

Blocul e dupa 83, fara magazine la parter, fara balcoane sparte la parter, care nu erau din constructie ?

Si mi e frica la cutremur, d asta prefer max 4 etaje sau bloc nou.
Da, fara magazine, nu cred ca ai ce sparge din placile de BCA dar na... oamenii au idei.
Parintii stau la 4 etaje - si au tavanele crapate pe toata lungimea. Blocul de langa noi P+4 are RS2, pt ca e crapata fundatia - o vezi din strada. Culmea s-au cumparat si renovat 2 apartamente in blocul acela in 2023. Oamenii nu stiu, nu le pasa? Habar nu am. Eu nu as fi stat niciodata in bloc RS2

#33
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
Corect. Nici anii 80, 4 etaje nu mai inseamna ceva cat de cat sigur.

Eu d-asta prefer nou ( constr in ultimii 10 ani ).

#34
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 the_blue_raven, on 18 ianuarie 2024 - 12:39, said:

Corect. Nici anii 80, 4 etaje nu mai inseamna ceva cat de cat sigur.

Eu d-asta prefer nou ( constr in ultimii 10 ani ).
La cele noi aud ca apar crapaturi in pereti, se aude de la vecinul, se mai plange lumea....
Sa dea Dumnezeu sa fie sigur si sa fim multumiti fiecare de alegerile noastre. E bloc din anii 70 cu stalpi beton si caramida rosie - cele de placi nu au crapaturi, eu n-am vazut cel putin a insa placi asezate aiurea, cu goluri, armatura fier vizibila etc
De nici o saptamana am vazut unul a carui placa era cu vreo 15cm iesita in afara fata de restu - lipita cu ceva ciment dar totusi... rezistenta blocului?

Edited by cineva80, 18 January 2024 - 12:58.


#35
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
Nu pot sa inteleg cum poate sa iti fie frica de cutremur si sa alegi anii 70. Primul normativ de cutremur aparut in 81. Dar anyway. Am divagat deja. Bafta cu renovarea.
Daca vor izola de la primarie, nu tb izolatie si pe interior pt ca se face mucegai.

#36
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 the_blue_raven, on 18 ianuarie 2024 - 16:45, said:

Nu pot sa inteleg cum poate sa iti fie frica de cutremur si sa alegi anii 70. Primul normativ de cutremur aparut in 81. Dar anyway. Am divagat deja. Bafta cu renovarea.
Daca vor izola de la primarie, nu tb izolatie si pe interior pt ca se face mucegai.

Cred ca ai confundat - ce vreau eu sa cumpar e 85. Nu as cumpara niciodata 70 - spuneam de un alt bloc. nevermind.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate