Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Declarare index engie/gdfsuez?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 30.11.2021
Pagina si aplicatia gdfsuez sunt in reparatie: https://my.engie.ro/mentenanta

Quote

Actualizare majoră a sistemelor informatice în luna ianuarie 2024!
În perioada 11.01-22.01, contul de client și aplicația MyENGIE sunt complet indisponibile. Te ținem la curent cu informații pe engie.ro.
Ne cerem scuze pentru disconfortul creat.
Mulțumim pentru înțelegere!

La ce numar de telefon sun sa le comunic idexul?
Daca nu declar indexul o sa depasesc baremul de 250 unitati si o sa platesc un tarif mai mare.
Mentionez ca nu am nici o factura de la gaze, nu am acces la pagina online sa descarc factura online/pdf si factura offline nu am.

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
Care barem?
Stai linistit, ca n-ai ce face. O sa primesti factura conform conventiei de consum pe care o ai anexata la contract. Si pe care ai aprobat-o.

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 30.11.2021
Si eu ce zic?
Vreau sa declar indexul sa nu depasesc 250 de unitati.
Ca pana la 100 de unitati este un pret.
100-250 de unitati este alt pret.
Si 250+ de unitati este alt pret.

Ma intereseaza la ce numar declar indexul?

#4
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Telefon autocitire 0800 800 200
copiat de pe factura engie
Au perioada de transmitere index  15-21, iar sistemul este indisponibil pana pe 22
Eu nu am de gand sa platesc mai mult decat am consumat



"INFORMARE
privind indisponibilitatea sistemelor informatice
Știm cât de important este pentru tine să ai acces la servicii de calitate și să beneficiezi de o experiență pe
măsură, în relația cu furnizorul tău de energie. De aceea, în perioada 1 - 22 ianuarie 2024, vom efectua
o actualizare majoră a sistemelor noastre informatice, astfel încât ele să devină mai rapide și mai ușor de
folosit.
Ce înseamnă pentru tine?
Acest proces nu va afecta furnizarea de gaze naturale sau energie electrică, însă va genera o serie de
limitări și indisponibilități temporare, după cum urmează:
în perioada 1 - 22 ianuarie:
• Nu vom emite facturi aferente lunii ianuarie. Emiterea va fi reluată ulterior, fără însă a afecta
termenele de plată agreate, care vor decurge din momentul în care facturile vor fi emise.
• Plățile facturilor vor fi recepționate de către ENGIE Romania, însă acestea vor deveni vizibile în
sistemele noastre și în contul tău, MyENGIE, după data de 22.01.2024.
în perioada 8 - 22 ianuarie:
• Transmiterea mesajelor prin formularul de contact online din engie.ro nu va fi posibilă.
• Solicitările privind ofertele și încheierea contractelor de furnizare energie electrică, gaze naturale
și servicii tehnice nu vor putea fi adresate.
• Soluționarea cererilor scrise transmise pe toate canalele de comunicare (poștă, centre de relații cu
clienții, altele) va fi limitată, din considerentele tehnice menționate.
• Solicitările adresate în centrele noastre de relații cu clienții sau prin apelarea numărului de Call
Center 021.9366 vor fi tratate sub rezerva indisponibilităților menționate în informarea curentă.

în perioada 12 - 22 ianuarie:
• Nu vor fi disponibile următoarele servicii:
o Accesul la contul de client și în aplicația mobilă MyENGIE;
o Transmiterea indexului autocitit;
o Plata pe site-ul engie.ro;
o Activarea facturii prin e-mail;
o Programarea online a serviciilor tehnice.
Cum te putem ajuta în această perioadă?
• Ne poți comunica cererile de reluare a furnizării de energie în centrele de relații clienți sau la
numărul de Call Center 021.9366 (luni-vineri, în intervalul orar 8:00-20:00).
• Pentru urgențe tehnice de gaze naturale (incendii, explozii, miros de gaze, lipsă accidentală
de gaze) sau energie electrică (întreruperi furnizare energie electrică), poţi apela, în continuare,
Serviciul Urgențe non-stop specificat pe factură.
• Te ținem la curent cu informații, pe site-ul nostru, engie.ro.
Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și îți mulțumim pentru înțelegere.
Echipa ENGIE"

Edited by blogeranonim, 11 January 2024 - 20:20.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001
Ai grijă cu plafoanele alea de 100 și 255 kWh. Ie pe luna. Însă se calculează proporțional.
M-au "fript" și trecut la +100 transa cu toate că am avut 99 kWh declarați in 30 zile intre 21.11.2023 și 20.12.2023.
Au socotit "proporțional" cu zilele din fiecare luna.
Pt 1,3 kWh in plus m-au trecut de 0,68 la 0,80 lei
Am făcut sesizare și ...a rămas cum au zis ei. :(

Attached Files



#6
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 30.11.2021
Am sunat la 0800800200 am introdus codul autocitire si index.

Edited by MindArchitect, 11 January 2024 - 20:50.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
Ei încasează mai ușor banii tai decât diferența de la stat. Le transmiți mult mai puțin. Gen 80kw și la 3 luni ei fac regularizarea și tot ieși în câștig.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

 MindArchitect, on 11 ianuarie 2024 - 19:49, said:

La ce numar de telefon sun sa le comunic idexul?
Daca nu declar indexul o sa depasesc baremul de 250 unitati si o sa platesc un tarif mai mare.
Vor citi ei indexul real luna asta, nu te obosi sa dai index daca esti in capitala.

Edited by andreic, 11 January 2024 - 20:56.


#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Rețele Distribuție au citot luna trecută indecșii, iar Distrigaz Sud, depinde de la caz la caz. La mine, la gaz, vor emite prima factură pe convenția de consum.

#10
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Ce noroc am ca trebuie sa dau indexul tocmai dupa 22 Posted Image

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
Ce noroc am ca nu scad sub 350kWh, nu-mi mai bat capul cu astfel de amanunte Posted Image

 dorin_2k, on 11 ianuarie 2024 - 20:30, said:

Ai grijă cu plafoanele alea de 100 și 255 kWh. Ie pe luna. Însă se calculează proporțional.
M-au "fript" și trecut la +100 transa cu toate că am avut 99 kWh declarați in 30 zile intre 21.11.2023 și 20.12.2023.
Au socotit "proporțional" cu zilele din fiecare luna.
Pt 1,3 kWh in plus m-au trecut de 0,68 la 0,80 lei
Am făcut sesizare și ...a rămas cum au zis ei. :(

De ce nu treceti voi la Hidroelectrica? Procesul e mult mai simplu decat inainte, au in sfarsit o aplicatie si trimit facturile la timp in ultima vreme.

Edited by george_alexandru, 11 January 2024 - 23:19.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

 Leo2006, on 11 ianuarie 2024 - 20:51, said:

Ei încasează mai ușor banii tai decât diferența de la stat. Le transmiți mult mai puțin. Gen 80kw și la 3 luni ei fac regularizarea și tot ieși în câștig.

Castigul fiind care? Ca tot tre' sa platesti ce ai consumat.Posted Image
Eu am impresia ca jigodiile aste s-au aliat pentru ca acest gen de operatii a mai avut loc.
Asta-i de la Electrica, recenta:


Realizăm o serie de optimizări complexe ale sistemelor noastre informatice cu scopul îmbunătățirii serviciilor de care beneficiezi, motiv pentru care, între 1-31 ianuarie 2024, vor exista limitări în accesarea anumitor funcționalități utilizate de către tine în relația cu noi. De asemenea, factura ta de energie electrică şi/sau gaze naturale va fi emisă şi va ajunge la tine la o altă dată decât cea obişnuită, respectiv în a doua parte a lunii februarie, iar termenul de plată se va raporta la momentul emiterii facturii. Pentru mai multe detalii, te rugăm să accesezi electricafurnizare.ro.
Mulțumim pentru înțelegere!



Si ghici ce? Tamann indezul nu poti sa-l trimiti accesand acel link. Iar restul de balarii de acolo nu prea intereseaza pe nimeni.

#13
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

 Leo2006, on 11 ianuarie 2024 - 20:51, said:

Ei încasează mai ușor banii tai decât diferența de la stat. Le transmiți mult mai puțin. Gen 80kw și la 3 luni ei fac regularizarea și tot ieși în câștig.
Cum dracului iesi in castig daca tu le transmiti mai putin, si ei cand vin si citesc odata la 3 luni gasesc mai multi kilowati, si te pun la plata din urma, la factura de regularizare? Cum? Plus de asta, in caz ca nu stiai, de ani de zile s-au montat contoare inteligente, care transmit ele singure indexul in prima zi a lunii catre distribuitor, indiferent daca trimiti tu indexul in perioada stabilita de furnizor sau nu! Asa ca n-ai cum sa-i pacalesti, degeaba dai tu mai putin cand ala iti citeste automat pe 1 ale lunii si iti gaseste consum mai mare, ti-l ia in considerare pe acela (ultimul citit).
Contoarele inteligente d-aia s-au si inventat, sa te scuteasca pe tine ca si consumator sa mai urci pe scaunel sa citesti, apoi sa pierzi vremea la telefon sau pe site sa transmiti indexul!

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
răzbunare: 2 luni trec consum 0, iar când citește distribuitorul plătesc 3 luni :P

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 toto_riina, on 12 ianuarie 2024 - 09:39, said:

Asa ca n-ai cum sa-i pacalesti, degeaba dai tu mai putin cand ala iti citeste automat pe 1 ale lunii si iti gaseste consum mai mare, ti-l ia in considerare pe acela (ultimul citit).
Eu transmit indexul sa nu am probleme.
Imi factureaza indexul ce il dau eu (eu cites intotdeauna pe 31 dimineata) dar in factura apare si indexul de la sfarsitul zilei (cu cativa kWh mai mult - contor inteligent).
Pesemne ca indexul ala l-ar putea folosi pt a putea diferentia consumurile lunare pt incadrarea pe categorii de consum (pana la 100, 100-250 si peste)

 gushpi, on 12 ianuarie 2024 - 10:33, said:

răzbunare: 2 luni trec consum 0, iar când citește distribuitorul plătesc 3 luni Posted Image
Da, dar daca te incadrezi in grupa 0.68lei/kWh pe luna s-ar putea ca la plata la 3 luni sa platesti cu 1.2lei/kWh

Edited by TheWarrior, 12 January 2024 - 10:39.


#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010

 adisz, on 12 ianuarie 2024 - 08:33, said:



Castigul fiind care? Ca tot tre' sa platesti ce ai consumat.Posted Image
Eu am impresia ca jigodiile aste s-au aliat pentru ca acest gen de operatii a mai avut loc.
Asta-i de la Electrica, recenta:


Realizăm o serie de optimizări complexe ale sistemelor noastre informatice cu scopul îmbunătățirii serviciilor de care beneficiezi, motiv pentru care, între 1-31 ianuarie 2024, vor exista limitări în accesarea anumitor funcționalități utilizate de către tine în relația cu noi. De asemenea, factura ta de energie electrică și/sau gaze naturale va fi emisă și va ajunge la tine la o altă dată decât cea obișnuită, respectiv în a doua parte a lunii februarie, iar termenul de plată se va raporta la momentul emiterii facturii. Pentru mai multe detalii, te rugăm să accesezi electricafurnizare.ro.
Mulțumim pentru înțelegere!



Si ghici ce? Tamann indezul nu poti sa-l trimiti accesand acel link. Iar restul de balarii de acolo nu prea intereseaza pe nimeni.

Implementarea sistemului E-factura.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

 TheWarrior, on 12 ianuarie 2024 - 10:39, said:

Da, dar daca te incadrezi in grupa 0.68lei/kWh pe luna s-ar putea ca la plata la 3 luni sa platesti cu 1.2lei/kWh

Cu 1,3 lei/kwh, tot consumul, nu doar depasirile de praguri.
Stiu asta, pentru din ignoranta proprie (sa nu o numesc altcumva) am luat-o in barba recent.


 aris86, on 12 ianuarie 2024 - 11:25, said:

Implementarea sistemului E-factura.


A dracului implementare si mai ales celeritatea cu care se aplica, 31 de zile, de zici ca modifica traseul rachetei Saturn catre Selena.
Da' de ce oare nu aleg implementarile astea in lunile cu consum minim, aprilie, mai, de ce taman atunci cand sunt toate sansele ca oamenii sa aiba consumuri mari.
Personal nu ma afecteaza cu nimic, pentru ca indiferent ca platesc o data la 3 luni, la sase luni, la 12 luni sau lunar, eu oricum banutii de curent ii pun deoparte (dupa citirea lunara si transmiterea indexului)  si nu raman descoperit.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 TheWarrior, on 12 ianuarie 2024 - 10:39, said:

Da, dar daca te incadrezi in grupa 0.68lei/kWh pe luna s-ar putea ca la plata la 3 luni sa platesti cu 1.2lei/kWh

cine te-a-mpiedicat să treci la HE?
aveai 0,80 fără dureri de cap :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate