Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Stabilizator 5v 4a si 12v 2a sau o alta solutie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ionutfg

ionutfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2009
Salutare ! Am de alimentat 2 camere de supraveghere( alimentatorul fiecaruia fiind de 5v 2A) si un router wifi 3g (12v 1A) de la un sistem fotovoltaic cu acumulator pb acid 100ah.Momentan incarcare de la panouri este ok dar trebuie cumva sa fac un montaj sau ceva ca sa stabilizez tensiunea fix la 12v si 5v ca sa nu prajesc echipamentele.Ceva pareri ? Tot sistemul este la o mini cabana care este offgrid si nu am posibilitate de curent electric

#2
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 24.11.2006
Ok, ce tensiune ai pe "iesirea" respectivului sistem? Asta ai uitat sa precizezi. Ai invertor, sau ai 12Vcc?

#3
ionutfg

ionutfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2009
Clar nu am invertor intrucat ce rost ar avea sa fac din 12v-220v si dupa sa cobor la fiecare device cu alimentatoarele lor ? Tensiunea este 14,3v ziua cand este soare,12,7v cand este mai innorat si 12v seara

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,121
  • Înscris: 30.04.2007
pentru ceva aproximativ asemanator cu nevoile tale dar in aceleas conditii (sistem solar) am luat "de pe ebay" 2 module de genul celor din link.
o sa caut in istoricul achizitiilor si voi reveni cu exact cele pe care le-am luat, asta din link vad ca este putin altfel.

https://www.emag.ro/...0/pd/DN812MYBM/

Edited by r_murphy, 09 January 2024 - 10:08.


#5
ionutfg

ionutfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2009
Pentru camerele de supraveghere ma gandeam la ceva gen incarcator bricheta auto peste 2A ca s-ar cam incadra lejer.. Iar la routerul wifi credca as putea sa inseriez mai multe diode ca tensiunea sa cada de la 14v la 12v

#6
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 24.11.2006

 ionutfg, on 09 ianuarie 2024 - 10:01, said:

Clar nu am invertor intrucat ce rost ar avea sa fac din 12v-220v si dupa sa cobor la fiecare device cu alimentatoarele lor ? Tensiunea este 14,3v ziua cand este soare,12,7v cand este mai innorat si 12v seara

Eu doar am intrebat, sunt unii colegi de forum care nu ofera informatiile complete. De exemplu, doar la "o prima vedere": https://www.emag.ro/...8/pd/DBKSVZMBM/

LE: Iti trebuie un convertor DC-DC, se gasesc "enspe" mii de modele de cumparat.

Edited by un_el, 09 January 2024 - 10:23.


#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,121
  • Înscris: 30.04.2007

 un_el, on 09 ianuarie 2024 - 10:15, said:

Eu doar am intrebat,

apropo de link, mult mai la obiect fatza de ce am propus eu, doar ca am aflat de existentza lor dupa ce le-am achizitionat pe ale mele Posted Image plus ca din comodidate si flexibilitate le-am vrut pe cele cu afisaj  Posted Image

Edited by r_murphy, 09 January 2024 - 10:23.


#8
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ia un regulator si vei avea cei 12V iar daca nu e suficient amperajul pe usb mai cauti un stepdown converter de la 12V la 5V

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005
Daca acumulatorul de stocare are 12V, atunci pentru router nu ai nevoie de niciun regulator extra. Routerele au in general o plaja de tensiune de pana la 16V.
Pentru camere ai nevoie de regulator de tensiune. Poti opta pentru un convertor DC-DC cum au zis si colegii mai sus.

Edited by tehnics, 09 January 2024 - 11:22.


#10
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007
cumpara 2 d'astea si le reglezi la cat vrei.
Cel alimentat la 12v merge lejer direct la baterie

https://ardushop.ro/...jhoCW4cQAvD_BwE

#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Eu recomand o soluție scumpă, adică un generator solar care are și 12 și 5 și 230V.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,284
  • Înscris: 06.01.2007
Convertor DC-DC de pe aliexpress.
Buck-converter daca vrei sa scazi tensiunea.
Boost converter daca vrei sa cresti tensiunea
Buck-boost converter daca tensiunea de iesire e apropiata cu cea de intrare. Sau daca vrei ceva reglabil.
Pentru consum mic, gen router/camera, costa 2-5$ pe modul. La 5$ deja iei ceva de calitate. O placuta de cativa cm patrati poate converti 30W fara probleme. Gasesti si sub 1$ cu care sa-ti faci treaba.
As da link, dar sunt o multime de variante, iar ce am luat eu nu-i musai tocmai potrivit pentru ce vrei tu.

#13
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
router-ul de 12v poti sa-l alimentrezi direct din baterii (printr-o siguranta)  ar trebui sa functioneze pana la 16V  
Pentru 5V , alimentator auto de telefon
Trebuie sa ai grija sa nu descarci bateria mai mult de 10.5V ca ii scurtezi viata

#14
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
Eu as folosi in locul tau 2 module LM2596 ieftine si bune.
Indiferent de tensiunea aplicata (in plaja 4.5 - 25V) , iti scoate pe iesire tensiune fixa . In plus ai si protectie la scurtcircuit si supratemperatura.
Le montezi intr-o doza PT si ai terminat balciu.
Spor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate