Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Consiliere ingrijire cavitate orala

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Astfel de servicii sunt utile, dar nu stiu daca sunt disponibile pe undeva.

La stomatolog te duci ocazional, grosul ingrijirii se face acasa, chiar daca ai tot kitul de scule de ingrijire, unele detalii mici pot face diferenta dintre reusita si esec.
poti avea peria cu vibratii, irigator, chiar si aparat de detrartaj, ata dentara.

Din experienta personala sunt locuri in care orice fel de perie nu poate curati, irigatorul m-i s-a parut la inceput solutia salvatoare, dar in timp m-am convins ca nu este,
Am luat unul puternic care la maxim face rana, dar se pare ca orientearea jetului are rol crucial pentru a obtine rezultate, din incercarile mele orientarea jetului dinspre rada cina spre varful dintilor ajuta in sensul ca produce suctiune prin efect Coanda si scoate resturile din sacul gingival, orintarea jetutului spre gingie desprinde ginigia de pe colet si baga resturile alimentare acolo, de unde nu mai pot fi scoase.

Ata dentara trebuie folosita din tinerete, daca incepi cu ea la bartineti nu o mai poti baga printre dinti, se rupe si ramane acolo si e forte greu de scos.

Aparatul de detrartaj, cele neprofesionale nu au apa, dar pot fi folosite impreuna cu irigatorul astfel inconvenientul este eliminat.
Folosirea unei perii cu vibratii combinat cu irigatorul cu cavitatie nu prea mai lasa tartru, totusi aparatul de detrartraj oate fi folosit ocazional pentru modelarea dintilor, eliminarea marginilor ascutile care produc rani.

Rezultatele depind mult de anatomia fiecaruia din acest motiv consilirea este utila, pe de alta parte fiecare are alte ganduri cu gura lui, daca unii vor munca la birou, PR sau alte asemenea si umbla dupa fatete, implanturi, la pusul panourilor solare sau comenzile utilajelor nu trebuie din astea, doar o gura functionala si fara dureri.

#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca poti gasi pe youtube destule tutoriale cum sa folosesti periuta ok, durata folosirii etc. In multe cazuri si geneticul joaca un rol crucial.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
Daca intr-un loc interdentar nu intra nici ata nici periuta interdentara (cea mai mica) prob e ok sa-l lasi in pace.

View Postmihai93, on 01 ianuarie 2024 - 12:27, said:

In multe cazuri si geneticul joaca un rol crucial.
Evident, sunt unele persoane cu smalt foarte rezistent, nu se (prea) spala pe dinti si n-au probleme, altii cu smalt slab dau banu gros pe la dentisti Posted Image

Edited by sirgoofy, 01 January 2024 - 12:37.


#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 06.08.2015
doar genetica conteaza... cunosc oameni de 60 ani care n au avut niciodata periuta de dinti in casa
automat nici pasta de dinti
inca au dintii in gura...

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

View Postgogosaru100, on 01 ianuarie 2024 - 12:59, said:

doar genetica conteaza... cunosc oameni de 60 ani care n au avut niciodata periuta de dinti in casa
automat nici pasta de dinti
inca au dintii in gura...
Tare. Asta e ca afirmatia lui Mao, "Dragonii nu se spala pe dinti". Posted Image
Omu' doar si-i clatea cu ceai...

Edited by __Dan__, 01 January 2024 - 13:31.


#6
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Poststdalionutpwr, on 01 ianuarie 2024 - 10:32, said:

..........................
Din experienta personala sunt locuri in care orice fel de perie nu poate curati, irigatorul m-i s-a parut la inceput solutia salvatoare, dar in timp m-am convins ca nu este,
Am luat unul puternic care la maxim face rana, dar se pare ca ......................

Dacă nu poți curăța cu ață dentară, periuță + irigator înseamnă că trebuie să mergi la stomatolog pentru că ai niște probleme, gen carii, dinți rupți, parodontoză etc.
Dacă ața dentară ți se rupe când o bagi printre dinți înseamnă că ai acolo o muchie/margine/cavitate care nu are trebui să existe, deoarece suprafața dinților sănătoși este netedă - nu are ce să rupă ața dentară  

iar faza cu „aparatul de detrartraj poate fi folosit ocazional pentru modelarea dintilor” mi se pare ceva epic - aparatul de detartraj face ce spune numele lui - adică ia tartrul de pe dinți, nu se folosește pentru a modela dinții, pentru că dinții nu se modelează că nu sunt din plastilină.

Cred că ai mai deschis tu un topic în care te plângeai că ai pierdut câțtiva dinți și mai mulți urmează să fie pierduți, dar nu mergi la stomatolog că nu ai încredere că sterilizează bine instrumentele.

#7
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 27.06.2009

View Postgogosaru100, on 01 ianuarie 2024 - 12:59, said:

doar genetica conteaza... cunosc oameni de 60 ani care n au avut niciodata periuta de dinti in casa
automat nici pasta de dinti
inca au dintii in gura...

Probabil nici Cola si zahar cu kilogramele nu au bagat in aia 60 de ani sa le distruga dintii...

#8
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
pe vremuri am avut un aparat facut dupa cel romanesc, la 40 KHz cand dai cu ansa  de multe ori  ia si din smalt, dar n-am nici o carie acolom am doar carii de colet din cauza retentiei de resturi.

Eu chiar am smaltul tare, dar dintii au puncte slabe unde nu e smalt, n-am avut o carie de genu asta, toate au fost carii de colet,

#9
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Cu asta am ramas pe maxilare, e ceva tartru trebuie luat din nou aparat de detrataj(nu am mai folosit de 20 de ani) doua resturi radiculare au ramas restul au fost extrasi.

Attached Files



#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
what the ... e o gluma de 1 ianuarie ? Posted Image
Daca intradevar e gura ta nu mai ai de ce sa-ti faci griji pt dantura, e minunata insa inexistenta.

Mergi la dentist(i) pt solutia ideala pt tine, ei pot vedea clar situatia.

Edited by sirgoofy, 01 January 2024 - 17:28.


#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Poststdalionutpwr, on 01 ianuarie 2024 - 15:45, said:

Cu asta am ramas pe maxilare, e ceva tartru trebuie luat din nou aparat de detrataj(nu am mai folosit de 20 de ani) doua resturi radiculare au ramas restul au fost extrasi.

La ce ai tu acolo poti folosi linistit si peria de podele :lol:. Adica nu te ajuta cu nimic arsenalul ala de scule mentionat in prima postare.

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006
O zi in care nu am trait degeaba: am aflat ce e aia ''cavitate orala''! si fraierul de mine ii ziceam ''gura''!

#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 06.08.2015

View Postdjbiti1, on 01 ianuarie 2024 - 14:42, said:

Probabil nici Cola si zahar cu kilogramele nu au bagat in aia 60 de ani sa le distruga dintii...
diabet, alcoolist, diabet facut de la dulciuri
130kg persoana

#14
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Diabet nu, pot manca o ciocolata intreaga,  glicemia din ora in ora, sau testul standard TTGO nici o valoare nu trece de 100mg/dl, hemoglobina glicozilata cea mai mare a fost 5,5 %.
Obez nu, am 70 kg nu am avut niciodata mai mult.
Alcool nu prea, gama GT n-a trecut niciodata de 40 U/l TGO, TGP totdeuna normale, alte gen HCV HBV nu, toate testarile au fost negative.
Colesterolul normal, fractiile normale, aproape vegan de la varsta de 25 ani dupa o infectie contractata din spital (ca loc de munca), mi-a venit rau serios dupa carne si de atunci n-am mai mancat.

Pe mandibula am mai multi dinti doar un molar de 6 ani lipseste, dar si celalalt e pe faras plus unul de 6 ani de pe maxilar.

Folosesc peria sonicare dinainte de covid, am incercat si pasta cu fluor dar m-au durut dintii atit de tare dupa ea incat am zis ca-i scot pe toti, doua luni a tinut durerea dupa pasta aia, nu am paradontoza, la extractii nu ma duc la femei, ca nu-i pot scoate, asa radacina puternica au.

In legatura cu gradul de utilizare al periei am tocit vreo 20 de capete.

Edited by stdalionutpwr, 01 January 2024 - 21:10.


#15
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
daca esti vegan la ce iti trebuie dinti?

#16
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020

View PostUserul_80, on 01 ianuarie 2024 - 21:51, said:

daca esti vegan la ce iti trebuie dinti?

buna constatare.
zilele astea mai am unul de scos, sunt sanse mari sa iese bucati ca si ceilalti.

astea sunt peria si irigatorul ce le folosesc peria se vede a a muncitm a inceput sa se ia srisul

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 02 January 2024 - 07:54.


#17
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2024

View Postmihai93, on 01 ianuarie 2024 - 12:27, said:

Cred ca poti gasi pe youtube destule tutoriale cum sa folosesti periuta ok, durata folosirii etc.
Asta e ca-n bancul acela :
- Bai tata , ai vazut ce de multe limbi straine stia omul cela ?
- Asa ma si la ce i-a folosit ?
   Este o confirmare a faptului ca doar vorbim despre igiena orala , in fond nu stim nimic , nimc ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate