Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Probleme Windows 10 instalare, cheie licenta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 30.08.2006

View PostRobert_Kiran, on 29 decembrie 2023 - 16:27, said:

Saru mana! A mers. Am aflat cheia de windows. Multumesc mult. Probleme rezolvate!
Te-ai prins pana la urma !
Acele chei sunt generice si le primesti automat la activare. Cheia folosita de integrator e una singura care poate fi folosita de un numar de ori in functie de numarul de dispozitive pe care se doreste activarea. Dupa ce au fost consumate toate licentele, acel lot va fi impachetat si livrat. Din acel moment pc-ul este activat permanent dupa id-ul hardware si nu mai necesita o alta activare. Prin comanda wmic aflai cheia corecta prin care s-a activat produsul dar la acel laptop activarea s-a facut printr-o licenta de volum si nu inscrisa in bios.

View PostVulpoiul-Jhon, on 29 decembrie 2023 - 17:51, said:

Eu am Windows 10 LTSC. Am același mesaj. Nu am cont Microsoft și folosesc un simplu cont Google. Dat fiind un Windows pentru clienți comerciali e de înțeles mesajul. Ce nu am înțeles e de ce și browserul Chrome de pe un laptop vechi cu W7 are același mesaj, "setările browserului sunt controlate de organizația ta"

Nu mai folosi aplicatii care "imbunatatesc" performantele sistemului. Aplicatiile aste fac modificari cu efecte mai mult sau mai putin dorite.

Edited by Leo2006, 29 December 2023 - 17:54.


#20
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostLeo2006, on 29 decembrie 2023 - 17:52, said:

Te-ai prins pana la urma !
Acele chei sunt generice si le primesti automat la activare. Cheia folosita de integrator e una singura care poate fi folosita de un numar de ori in functie de numarul de dispozitive pe care se doreste activarea. Dupa ce au fost consumate toate licentele, acel lot va fi impachetat si livrat. Din acel moment pc-ul este activat permanent dupa id-ul hardware si nu mai necesita o alta activare. Prin comanda wmic aflai cheia corecta prin care s-a activat produsul dar la acel laptop activarea s-a facut printr-o licenta de volum si nu inscrisa in bios.
Nu m-am prins deloc. Nu inteleg de ce pe 3 laptopuri diferite am aceeasi cheie, conform programelor de mai sus. Si ce e frumos, e ca si cheia lui Pitic Verde incepe cu aceleasi caractere ca si cheile celor trei laptopuri de la mine. As putea sa bag mana in foc - dar nu o fac - ca si restul cheii de la Pitic Verde e la fel ca cele 3 ale mele. Iar la doua laptopuri am W10 cumparat. Cheile date de vanzatori si cu care am activat windows-urile, sunt total diferite fata de cheia data de programul asta.
Chiar nu inteleg nimic!

#21
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016

View PostLeo2006, on 29 decembrie 2023 - 17:59, said:

Nu mai folosi aplicatii care "imbunatatesc" performantele sistemului.
Nu știu la ce aplicație te referi? Eu am spus doar că pe laptop am W10 LTSC.

#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 30.08.2006

View PostRobert_Kiran, on 29 decembrie 2023 - 18:01, said:

Nu m-am prins deloc. Nu inteleg de ce pe 3 laptopuri diferite am aceeasi cheie, conform programelor de mai sus. Si ce e frumos, e ca si cheia lui Pitic Verde incepe cu aceleasi caractere ca si cheile celor trei laptopuri de la mine. As putea sa bag mana in foc - dar nu o fac - ca si restul cheii de la Pitic Verde e la fel ca cele 3 ale mele. Iar la doua laptopuri am W10 cumparat. Cheile date de vanzatori si cu care am activat windows-urile, sunt total diferite fata de cheia data de programul asta.
Chiar nu inteleg nimic!
Toti primim aceiasi cheie generica dupa activarea windowsului. Nu cheia e importanta ci activarea produsului software.

View PostVulpoiul-Jhon, on 29 decembrie 2023 - 18:03, said:

Nu știu la ce aplicație te referi? Eu am spus doar că pe laptop am W10 LTSC.
Te cred, dar orice modificare in gpedit.msc altereaza functionarea aplicatiilor. Ca exemplu eu pot accesa resursele din reteaua mea fara sa am o parola setata la logare in windows. Implicit nu se permite asta. Ai W10 LTSC descarcat de pe site-ul Microsoft, adica neatins ?

Edited by Leo2006, 29 December 2023 - 18:17.


#23
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 12.09.2015
ia incearca si asa...   selectează "Run." În căsuţa de run, scrieţi "regedit" şi Apăsaţi Enter, sau apăsaţi OK. Tocmai aţi intrat în regiştrii windows-ului. Numit şi Registry Editor.
- Mergeţi până la "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion"
- Între opţiunile afişate, daţi click dreapta pe "ProductId" şi selectaţi "Modify." Numărul afişat acolo este serialul dvs pe care l-aţi folosit la instalarea windows-ului.
Oricum ,eu nu imi bat capul deloc sa stiu key-ul la windows.L-am cumparat cam pe cand a aparut 10-le.Am sunat la Microsoft sa vad daca e valid(pur si simplu eram curios daca intru in legalitate totala) ,le-am trimis factura cu dovada cumpararii,mi-au confirmat ca este totul perfect ,am schimbat componente la pc,harduri,ssd-uri ,chiar si placi de baza,vreo 3,licenta a ramas valida in continuare la fiecare reinstalare din windows.Ba am mai primit si o licenta de windows 7 (downgrade) ca imi facea figuri mari de tot windows 10,la inceput era si el plin de probleme asa cum este si 11-le.Asa ca,nu ma doare capul sa mai stiu licenta/serial key la windows.....

Edited by PiticVerde, 29 December 2023 - 18:21.


#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 29 decembrie 2023 - 17:51, said:

Ce nu am înțeles e de ce și browserul Chrome de pe un laptop vechi cu W7 are același mesaj, "setările browserului sunt controlate de organizația ta"
Ai rulat cumva chestia aia care nu-ti mai afiseaza ca sistemul e vechi? Nu mai stiu cum ii zice....

#25
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016

View PostLeo2006, on 29 decembrie 2023 - 18:16, said:

Ai W10 LTSC descarcat de pe site-ul Microsoft, adica neatins ?
LTSC se descarcă de pe site-ul Microsoft doar dacă ai cont și bani. Este Enterprise.
Cât despre gpedit.msc eu nu am spus nimic.

View Postcrocko.dilul, on 29 decembrie 2023 - 18:21, said:

Ai rulat cumva chestia aia care nu-ti mai afiseaza ca sistemul e vechi?
Nu, doar am modificat în registry. Dar anunțul cu organizația a apărut pe laptopul vechi in momentul când am instalat pe laptopul nou Chrome, deci cu mult înainte.

#26
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 12.09.2015
Chiar m-ati facut curios ,am cautat in mail si am gasit licenta pe factura si intradevar este total diferit key-ul fata de cel afisat de programe...Mea culpa,v-am indrumat gresit.Dar stiu sigur ca acum cativa ani era un program ce arata key-ul original cat si cel generat automat ....

#27
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 30.08.2006
Instructiuni pentru afisarea cheii de licenta
https://answers.micr...58-a860fbdd86fb
Nu stiu daca o arata pe cea originala. La mine e in bios si in registrii e de genul BBBBB-BBBBB.....

Edited by Leo2006, 29 December 2023 - 18:34.


#28
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 29 decembrie 2023 - 18:25, said:

Nu, doar am modificat în registry. Dar anunțul cu organizația a apărut pe laptopul vechi in momentul când am instalat pe laptopul nou Chrome, deci cu mult înainte.
Da, am gasit ce-am facut, ca uitasem :)
5. Now select Chrome key and in right-side pane, right-click and select “New -> DWORD (32-bit) Value” option. Set the new DWORD name as SuppressUnsupportedOSWarning
Eu am pus pe seama asteia avertismentul ala cu organizatia, ca a aparut dupa...

#29
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostPiticVerde, on 29 decembrie 2023 - 18:25, said:

Chiar m-ati facut curios ,am cautat in mail si am gasit licenta pe factura si intradevar este total diferit key-ul fata de cel afisat de programe...Mea culpa,v-am indrumat gresit.Dar stiu sigur ca acum cativa ani era un program ce arata key-ul original cat si cel generat automat ....
Exact asa e si la mine! aveti un PM ... de curiozitate!

Edited by Robert_Kiran, 29 December 2023 - 18:39.


#30
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 21.07.2011

View PostPiticVerde, on 29 decembrie 2023 - 18:25, said:

Dar stiu sigur ca acum cativa ani era un program ce arata key-ul original cat si cel generat automat ....

Cred ca te referi la Microsoft PID Checker

#31
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 25.08.2010
Am incercat acum ce ceva vreme ce vreti voi (1 an juma!).
Am urmarit discutiile de aici, in conditiile in care si eu am nevoie, nu pentru cheia mea, in fine nu conteaza.
Am ajuns la concluzia ca de la win10/poate win 8, nu se poate!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate