Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

De cand finantele Germaniei pot controla conturile romanilor?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
https://www.facebook...283324771243674

Cum este posibil asa ceva? Cum pot finantele germane sa imi controleze mie si altor cetateni romani, toate conturile pe care le avem noi eu deschise in Romania? Si nu e vorba doar de Germania ci si de restul tarilor. Se vede ca suntem o colonine jalnica care permitem orice. Unde e GDPR-ul in acest caz?

Edited by doujdelei, 29 December 2023 - 11:07.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Nici tu nu pricepi ce e cu GDPR. Nu inseamna ca nu ti se pot utiliza datele personale, inseamna ca cei care ti se utilizeaza trebuie sa aiba permisiunea de la autoritati, sa iti spuna ce fac cu ele si sa le stearga, la cererea ta, in cazul in care le stocheaza in sisteme.

Fa si tu un rezumat cu ce zice doamna.

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Cand am vazut ca e video pe facebook, am si iesit de pe topic :))

#4
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 AlexEn, on 29 decembrie 2023 - 11:09, said:

Nici tu nu pricepi ce e cu GDPR. Nu inseamna ca nu ti se pot utiliza datele personale, inseamna ca cei care ti se utilizeaza trebuie sa aiba permisiunea de la autoritati, sa iti spuna ce fac cu ele si sa le stearga, la cererea ta, in cazul in care le stocheaza in sisteme.

Fa si tu un rezumat cu ce zice doamna.
ok, si de ce pot finantele germane sa imi controleze mie conturile deschise la bancile din Romania?

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Fa un rezumat cu ce zice tipa aia. Parea ca ar explica. Nu stam nimeni sa faca trafic pe facebook ca sa mediatizeze continutul.

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 02.12.2007
Nu ati priceput pana acum ca Germania (si putin Franta) tin fraiele si biciul in UE? De ce credeti ca moneda unica europeana/ euro se tipareste exclusiv in Germania?
Si sunteti naivi daca credeati ca conturile nu va sunt supravegheate. Toate bancile transmit in timp real la fisc orice tranzactie, oricat de mica.
Daca va trimit parintii lunar in cont bani de camin si bere, s-ar putea ca mai tarziu sa fie nevoie sa dati explicatii pentru acei bani.
Si stati linistiti ca pe adevaratii infractori nu ii va intreba nimeni de nimic, la fel ca si pana acum.

#7
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 AlexEn, on 29 decembrie 2023 - 11:13, said:

Fa un rezumat cu ce zice tipa aia. Parea ca ar explica. Nu stam nimeni sa faca trafic pe facebook ca sa mediatizeze continutul.

Spune ca un numar de tari au facut ceva partaneriat sa furnizeze datele bancare si tranzactiile bancare ale cetatenilor, in timp ce cam acelasi numar de tari au refuzat sa faca asa ceva. Si normal ca Romania a fost prima pe lista la pus in genunchi, ca doar e traditie sa stea in genunchi in fata vestului.
Poate era de inteles sa poata obtine informatia daca cetateanul X cu CNP1 are sau nu conturi bancare, dar obtin acces nelimitat, inclusiv la istoricul de tranzactii, ceea ce pare deja un abuz.
Ne indreptam spre o dictatura care va face regimuri trecute precum cele comuniste, sovietice, naziste sau regaliste sa para cele mai libertariene regimuri.

Edited by loren2, 29 December 2023 - 11:25.


#8
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Din ce zice doamna pare ca e ceva acord semnat intre peste 100 de state, intre care si Romania. Doar ca ea alege sa spuna ca te poate verifica fiscul german. Incomplet spus, te poate verifica oricare autoritate dintre tarile semnatare ale acordului.

#9
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
NE FURA ALBINELE SI COROPISNITELE SI NE CONTROLEAZA CLIMA, NEA LUAT INDUSTRIA SI L-A IMPUSCAT PE CEAUSESCU CA VROIA SA FACA BANCA CU ARABII !!!!!

#10
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 Tipiric, on 29 decembrie 2023 - 11:23, said:

Nu ati priceput pana acum ca Germania (si putin Franta) tin fraiele si biciul in UE? De ce credeti ca moneda unica europeana/ euro se tipareste exclusiv in Germania?
Si sunteti naivi daca credeati ca conturile nu va sunt supravegheate. Toate bancile transmit in timp real la fisc orice tranzactie, oricat de mica.
Daca va trimit parintii lunar in cont bani de camin si bere, s-ar putea ca mai tarziu sa fie nevoie sa dati explicatii pentru acei bani.
Si stati linistiti ca pe adevaratii infractori nu ii va intreba nimeni de nimic, la fel ca si pana acum.
si de ce sa ne caute pe noi cetatenii romani care primim salariul la bancile din tara, finantele din Germania? Ce treaba au cu conturile din Romania?

 loren2, on 29 decembrie 2023 - 11:24, said:

Spune ca un numar de tari au facut ceva partaneriat sa furnizeze datele bancare si tranzactiile bancare ale cetatenilor, in timp ce cam acelasi numar de tari au refuzat sa faca asa ceva. Si normal ca Romania a fost prima pe lista la pus in genunchi, ca doar e traditie sa stea in genunchi in fata vestului.
Poate era de inteles sa poata obtine informatia daca cetateanul X cu CNP1 are sau nu conturi bancare, dar obtin acces nelimitat, inclusiv la istoricul de tranzactii, ceea ce pare deja un abuz.
Ne indreptam spre o dictatura care va face regimuri trecute precum cele comuniste, sovietice, naziste sau regaliste sa para cele mai libertariene regimuri.
este un abuz cu care aplaudacii sunt de acord, cica mai vor faca cash si sa avem toti carduri insa astia vor sa ne vada orice tranzactie desi nu facem nimic in neregula. Pentru asta ne verifica fiscul roman, nu fiscul din alte tari

 ffaannee, on 29 decembrie 2023 - 11:24, said:

Din ce zice doamna pare ca e ceva acord semnat intre peste 100 de state, intre care si Romania. Doar ca ea alege sa spuna ca te poate verifica fiscul german. Incomplet spus, te poate verifica oricare autoritate dintre tarile semnatare ale acordului.
Si de ce sa se intample asta ? De ce sa ma verifice pe mine fiscul german/suedez/spaniol daca eu n-am avut treaba cu tarile astea?

#11
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Cred ca are treaba cu combaterea ... inlocuieste cu ce vrei. Daca una din tarile semnatare crede ca tu ai vreo legatura cu cineva care a incalcat legea, atunci poate cere statului roman sa-i furnizeze date despre tine. Ca nu cred ca vine agentul Fritz de la fisc la banca unde ai tu contul sa ceara date despre tine.
Nu spun ca e corect sau nu acest control, dar nu cred ca avem de ales. A fost semnat de catre satul roman un acord si aia e.

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Te verifica in caz de ceva. Daca nu faci nimic ilegal, nu ai treaba.

E ca si acordul de colaborare intre institutiile de Politie din diferite tari: Interpol, Europol, etc. Daca Gigel omoara pe careva si fuge din tara, sa-l poate prinda si in Germania.
Tot asa, daca Gigel face bani din camatarie/exploatare sexuala in Germania si trimite bani acasa cu nemiluita, sa se poate verifica si in Romania sau Germania care e traseul banilor.

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011

 Parusoaica, on 29 decembrie 2023 - 11:26, said:

NE FURA ALBINELE SI COROPISNITELE SI NE CONTROLEAZA CLIMA, NEA LUAT INDUSTRIA SI L-A IMPUSCAT PE CEAUSESCU CA VROIA SA FACA BANCA CU ARABII !!!!!

eGzact

#14
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 ffaannee, on 29 decembrie 2023 - 11:32, said:

Cred ca are treaba cu combaterea ... inlocuieste cu ce vrei. Daca una din tarile semnatare crede ca tu ai vreo legatura cu cineva care a incalcat legea, atunci poate cere statului roman sa-i furnizeze date despre tine. Ca nu cred ca vine agentul Fritz de la fisc la banca unde ai tu contul sa ceara date despre tine.
Nu spun ca e corect sau nu acest control, dar nu cred ca avem de ales. A fost semnat de catre satul roman un acord si aia e.
nu este ok, eu nu am facut tranzactii cu nimeni dubios sau chiar daca am facut eu nu aveam de unde sa stiu. Sa ii ia pe aia care au probleme nu pe mine sau pe alt cetatean roman, statul roman oricum este o colonie a Germaniei/SUA si se apleca pentru ei, isi distrug cetatenii pentru altii

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Pai avem ceva de ascuns, ca sa citez din clasici ?!
Daca pun o poza cu mine dezbracat cica e exhibitionism si se sanctioneaza legal, cand de fapt eu vreau sa arat lumii ca nu am nimic de ascuns.

 bai3tzash, on 29 decembrie 2023 - 11:38, said:

Te verifica in caz de ceva. Daca nu faci nimic ilegal, nu ai treaba.


Daca nu faci nimic ilegal, poate ii intereseaza pe unde isi face concediile unul sau altul, cui mai face o plata, daca are un copil nelegitim si ii mai transfera un ban pe card, ma rog chestii pe care le afla din greseala.

#16
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 bai3tzash, on 29 decembrie 2023 - 11:38, said:

Te verifica in caz de ceva. Daca nu faci nimic ilegal, nu ai treaba.

E ca si acordul de colaborare intre institutiile de Politie din diferite tari: Interpol, Europol, etc. Daca Gigel omoara pe careva si fuge din tara, sa-l poate prinda si in Germania.
Tot asa, daca Gigel face bani din camatarie/exploatare sexuala in Germania si trimite bani acasa cu nemiluita, sa se poate verifica si in Romania sau Germania care e traseul banilor.
si cum ii controleaza pe romulanii care au masini pe Germania inregistrare, masini de lux, supercaruri etc care au praduit Germania? Vad ca pe aia nu ii ia, ne controleaza pe noi cetatenii romani onesti care avem salariu la bancile din Romania

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,676
  • Înscris: 13.03.2005

 doujdelei, on 29 decembrie 2023 - 11:42, said:


nu este ok, eu nu am facut tranzactii cu nimeni dubios sau chiar daca am facut eu nu aveam de unde sa stiu. Sa ii ia pe aia care au probleme nu pe mine sau pe alt cetatean roman, statul roman oricum este o colonie a Germaniei/SUA si se apleca pentru ei, isi distrug cetatenii pentru altii

Dacă tu ai făcut tranzacții cu un Dorel cu bube, ești vinovat și tu ca și complice la învârtiile respective și tranzacții dubioase făcute prin intermediul tranzacțiilor bancare.
Necunoașterea legislației nu te absolvă de vina încălcării ei.

Iar verificările se fac de obicei pentru cei care încearcă să se ascundă de finanțele din țara de origine și din țara în care lucrează, si primesc tot felul de ajutoare financiare sau deduceri de impozit, pe care nu le ar fi primit Dacă au și alte venituri. Deci cam asta e explicația pe scurt.

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019
Indignati nu sunt doar dacii liberi, ci - in special - aia care vor sa-si ascunda de ANAF conturile din Jărmania si de BZSt pe cele din Romanica. Mutati-le in paradisurile fiscale, baeti.

Edited by __Dan__, 29 December 2023 - 11:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate