Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Procese doar pe SSD W10

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
si eu am ssd si hdd, si hardul are putin zgomot, dar il folosesc exclusiv pt black/depozitare , am setat sa se opreasca dupa 20 de min din power options.
am oprit search, indexare si alte cateva chestii prin w10 .
dar pot sa spun ca dupa ce am adaugat ram inca 8 gb ram se misca altfel sistemul, si nufac decat munca de birou, multe taburi in browser si fisiere excel/pdf

#20
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postmiki07, on 19 decembrie 2023 - 13:31, said:



Super on-topic, pune swap doar pe SSD, nu și pe HDD-uri.

https://www.windowsc...rive-windows-10



Practic probelma a fost astfel rezolvata, daca vor mai aparea caraieli mai vorbim dar sper si cred ca n-o sa fie cazul :lol: Pana voi adauga inca 8 GB RAM,

Multumiri tuturor pentru implicare si raspunsuri Posted Image

View PostLeo2006, on 19 decembrie 2023 - 14:01, said:

Paging file se aloca doar pe stocarea pe care ruleaza windows-ul. Lasa-l auto pe ssd unde e si sistemul de operare instalat. Win 10 e pe ssd, nu-i asa ?

Ba da, asa am facut, era pe HDD-ul vechi, lent si zgomotos desi eu manual nu-l pusei asa si l-am mutat pe SSD care e integral partitie de sistem si acum nu doar ca merge mai mult mai repede dar nici nu mai caraie. Pe HDD avea alocat 2040 MB si acum pe SDD cu alocare gestionata de windows are 3328 MB momentan.

View Postbotelucian, on 19 decembrie 2023 - 14:04, said:

si eu am ssd si hdd, si hardul are putin zgomot, dar il folosesc exclusiv pt black/depozitare , am setat sa se opreasca dupa 20 de min din power options.
am oprit search, indexare si alte cateva chestii prin w10 .
dar pot sa spun ca dupa ce am adaugat ram inca 8 gb ram se misca altfel sistemul, si nufac decat munca de birou, multe taburi in browser si fisiere excel/pdf

Si eu la fel doar ca nu l-am setat sa se opreasca dupa 20 de minute, nu vad rostul decat la laptop pentru salvat baterie. Am oprit si eu search, index si altele din W10 cu multi ani in urma cand l-am instalat.
Cred si eu ca altfel se simte cu 8GB in plus, voi cauta si eu sa fac upgrade-ul cat de curand.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postholimen24, on 19 decembrie 2023 - 13:16, said:

Problema e ca de ceva vreme, de cand RAM-ul nu mai ajunge, mai ales in multitasking, HDD-ul cel mai vechi pe care il fac imediat doar de backup si deconectat de la sistem, caraie urat si agata sistemul cand nu prea mai este RAM disponibil.
Vezi la Page Fiel unde e setat sa fie facut.

Poate ca e setat sa fie facut pe HDD. Si de-aia caraie.
mai e posibil ca sa fie setat pe Auto si atunci cand se umple si page Fiel-ul pe SSD sa faca si pe HDD.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View Postholimen24, on 19 decembrie 2023 - 13:20, said:

De acord dar sistemul e atat de vechi incat e greu sa gasesc de cumparat sh un ram compatibil.
Ia noi ca se gasesc avantajos, gen asta: https://www.emag.ro/...95/pd/D925LWMBM

Sunt memorii foarte bune, chip mediatek si 1600/800MHz real, scris in SPD, fara OC.
Am spus eu intr-o vechitura HP de office cu placa 6300 si cu I5... si emrge de rupe, peste cele din fabrica.

Attached File  20231204_081316.jpg   529.09K   13 downloads Attached File  20231219_232227.jpg   768.86K   14 downloads

Edited by andreic, 19 December 2023 - 23:25.


#23
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 28.09.2008
Poate a setat sa se salveze temp pe hdd.
Initial setasem si eu ca folderul din chrome sa se salveze pe hdd.
Poate foloseste  torrent si are setare implicita ca folderul temp aa fie in c. E mai rapid ca folderul temp si final sa fie identic si pe hdd.
La pc garage gasisem 16 gb ddr3 (2x8) cu radiator la 100 lei.
Sa nu foloseasca antivirus altul decat defender ca rupe la resurse.
Sa deconecteze hdd inainte de instalare w10.

Sa scaneze hdd-urile si sa nu lase conectat vreunul cu baduri.

Edited by mariusixy, 20 December 2023 - 09:30.


#24
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022

View Postandreic, on 19 decembrie 2023 - 23:18, said:

Ia noi ca se gasesc avantajos, gen asta: https://www.emag.ro/...95/pd/D925LWMBM

Sunt memorii foarte bune, chip mediatek si 1600/800MHz real, scris in SPD, fara OC.
Am spus eu intr-o vechitura HP de office cu placa 6300 si cu I5... si emrge de rupe, peste cele din fabrica.

Attachment 20231204_081316.jpg Attachment 20231219_232227.jpg
Cipurile sunt Micron, nu Mediatek. Mediatek din cate tin minte nu face cipuri de memorie.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Faceti o confuzie. Cip e o denumire generica - pot fi memorii, poate fi un controler, poate fi un procesor, un integrat...
Mediatek poate fi un controler ptr memorii de exemplu.

Edited by eiffel, 20 December 2023 - 10:45.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrares3968, on 20 decembrie 2023 - 09:54, said:

Cipurile sunt Micron, nu Mediatek. Mediatek din cate tin minte nu face cipuri de memorie.
M-am uitat mai atent pe poza, da e intr-adevar logo de la Micron, il confundam cu Mtek ca si aia au cu un M. E chiar mai bine.

Edited by andreic, 20 December 2023 - 12:29.


#27
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Elimina HDD-urile. Alea îl îngreunează.

#28
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Confirm, de cand am trecut la SSD Only, nu mai caraie nimic in PC , si nici nu mai imi creeaza vibratii / zgomot asa de mare PC-ul , HDD-urile sunt bune pentru un backup  sau stocare, desi acum parca mai repede as lua un SSD extern decat un HDD pentru situatii de genu'

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003
E normal, orice HDD de 7200 vibreaza la 120Hz iar cele de 5400 la 90Hz. Dupa care vin armonicile mai slabe... asta automat transforma carcasa intr-un difuzir care emite pe acele frecvente. Odata eliminate unitatile mecanice e totul mult mai silentios ca ies aceste frecvente joase.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate