Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Sa nu iesi pe afara dupa ce ai facut baie? Mit sau adevar?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

Poll: Sa nu iesi pe afara dupa ce ai facut baie? Mit sau adevar? (75 member(s) have cast votes)

Sa nu iesi pe afara dupa ce ai facut baie? Mit sau adevar?

  1. Da, este adevarat, racesti daca iesi pe afara dupa ce ai facut baie! (32 votes [42.67%])

    Percentage of vote: 42.67%

  2. Nu, nu este adevarat, nu racesti! (43 votes [57.33%])

    Percentage of vote: 57.33%

Vote Guests cannot vote

#19
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 03.11.2009
Oarecum offtopic: Eu am venit de afara, cald frumos, m-am repezit la automatul din hol si am baut un Pepsi d-ala rece beton, pe nerasuflate.

La ora 2 AM eram la Memorial Herman Hospital cu gatul umflat cobza, imi era teama ca mor in hotel, ca nu mai puteam respira. Bafta si norocul meu ca mi-a spus cucoana de la receptie ca in afara de asigurare tre' sa am 50 USD in buzunar, co-pay, altfel nu se uita nimeni la mine!

Am facut rosu-n gat ca aia micii, da' urat de tot. Ei?

Edited by Costi_68, 15 December 2023 - 20:23.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
E mai mult mit decta adevar, la fel ca si cu "trasul curentului".

Dar in anumite conditii este posibil. In general cand sunt diferente mari de temperatura. si organismul e mai sensibil.

Altfel.. cand faci baie la mare nu e tot baie ? Si iesi afara.
Sa nu zicem de cie care fac baie iarna la copca.

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Poți face meningită.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
Riscul de a răci este ceva mai mare, dar depinde și de organism și de cât de frig e afară. Până la urmă, răceala este cauzată de un virus, probabilitatea de a contracta acel virus este mai mare în acest caz. Dar nu la modul că sigur răcești, suntem atâția care facem dus apoi plecăm la muncă și nu ne întoarcem acasă cu răceală.

Edited by george_alexandru, 15 December 2023 - 20:28.


#23
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010

 radonys, on 15 decembrie 2023 - 19:30, said:

Nu e logic deloc. Răceala e provocata de un virus. Daca pleci uda și afara e frig dar ești în Antarctica unde nu supraviețuiește niciun virus (sa zicem), nu răcești. Posibil sa îngheti, dar nu răcești.

Eu nu-s in Antartica dar temperaturile-s cam la fel unde sunt eu.

Majoritatea racelilor mele se datoreaza iesitului afara cu parul ud pe timp rece. Nu folosesc mijloace de transport si nu stau bot in bot cu persoane virusate iar atunci cand o fac , stiu ce urmeaza.

Ultima data m-a luat ''raceala'' din cauza alergatului. Era racoare afara , am iesit la alergat , am transpirat ca o poarca ce sunt si in loc sa mentin alergarea rapida ca sa nu se raceasca corpul si usuce toala pe mine , am mers la pas. Nici macar nu am mers mult , vreo juma de km dar pana am ajuns acasa am simtit cum ingheta tricoul pe mine. Pana am realizat , a fost prea tarziu.

a doua zi ma cauta secretara cu testu covid ca am facut bronsita si aia e speriata de covid.

Parul meu e ciudat. Daca-l usuc cu feonu sta ca o matura , daca-l las sa se usuce singur sta ok-ish. Ma pacalesc ca din masina pana la usa biroului nu am de facut decat vreo 7-8 pasi si nu apuc sa racesc dar la minus 10 C frigul e mai rapid decat mine si ma trezesc mucioasa a doua zi.

#24
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 20.02.2008

 stefan0011, on 15 decembrie 2023 - 20:11, said:

raceala apare cand se inmultesc virusii. Virusii se inmultesc cand iti scade temperatura corpului. La dush, porii se deschid, corpul se incalzeste mai greu. La fel si la curent, aerul care trece cu viteza mai mare e mai rece, iti raceste anumite parti ale corpului si racesti. Oricat ar vrea unii medici moderni sa nege aceste efecte, practica si medicina mai veche ( medici, nu vraci) ii contrazic.
I-auzi...plm. Domnu medic de autobaza, ce dreacu e aia RACEALA?
Si cum dreacu aerul care trece (wtf) cu viteza mai mare e mai rece daca tot aerul din jur are 30 grade?
Si mai ales, cum dreacu se inmultesc virusii (virusurile in fapt) cand scade temperatura corpului?

Analfabetism in floare pe topicul asta.

#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021

 ioppo, on 15 decembrie 2023 - 20:32, said:


Citește postul #6.

#26
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 20.02.2008

 george_alexandru, on 15 decembrie 2023 - 20:24, said:

Riscul de a răci este ceva mai mare, dar depinde și de organism și de cât de frig e afară. Până la urmă, răceala este cauzată de un virus, probabilitatea de a contracta acel virus este mai mare în acest caz. Dar nu la modul că sigur răcești, suntem atâția care facem dus apoi plecăm la muncă și nu ne întoarcem acasă cu răceală.
Doar ca nu iei virusul de afara, din frig.
Il iei din spatii inchise, de la altii. NU are legatura cu spalatul si iesitul afara.

Se explica in plm de ce romanii sunt campioni la nespalat.

Edited by ioppo, 15 December 2023 - 20:34.


#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
De ce, afară nu interacționezi cu alte ființe umane?

#28
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 20.02.2008

 Valy_User, on 15 decembrie 2023 - 20:33, said:

Citește postul #6.
Prostii. CIteste tu asta:
https://www.mediafax...olilor-10496236

 george_alexandru, on 15 decembrie 2023 - 20:34, said:

De ce, afară nu interacționezi cu alte ființe umane?
Ba da, dar virusurilor nu le prea place frigul. SI, ca la covid, cu cat e multimea mai mare si spatiul mai inchis, cu atat iei mai usor carcalaci.

#29
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Nu răcești.  
Eu și acum ies afară după ce fac baie în cadă.   Mă duc într-un colț al curții unde știu sigur că nu mă văd vecinii și îmi dau halatul jos să simt aerul rece pe piele.   Să mă răcoresc.
Pe vremurile când eram haiduc,   ieșeam din apa fierbinte,  noaptea la ora 2 și mă băgam în apa de 3 grade.  În afară de o senzație că te înțeapă niște ace,  niciun efect negativ,  nici măcar nas înfundat.
Și mai și pedalam cale de 7-8km   prin ger,  de sclipea drumul de la gheață.  

Deci nu,  nu răcești.
Și nici nu există curent.

#30
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 03.11.2009

 ioppo, on 15 decembrie 2023 - 20:32, said:

Si cum dreacu aerul care trece (wtf) cu viteza mai mare e mai rece daca tot aerul din jur are 30 grade?

Tu stii stii de ce te racoreste un ventilator chiar daca aerul ala vine tot cu 30*C?

Ai mers cu Dacia? Dacia n-avea AC ci doar ventilator, in cel mai bun deschideai un geam sau doua... sa vina aer curat :D

#31
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,918
  • Înscris: 26.01.2010

 george_alexandru, on 15 decembrie 2023 - 20:24, said:

Riscul de a răci este ceva mai mare, dar depinde și de organism și de cât de frig e afară. Până la urmă, răceala este cauzată de un virus, probabilitatea de a contracta acel virus este mai mare în acest caz. Dar nu la modul că sigur răcești, suntem atâția care facem dus apoi plecăm la muncă și nu ne întoarcem acasă cu răceală.

Nu e niciun risc daca faci dush/baie , te usuci bine si pleci pe drum , ce d-zeu aveti ?
Eu fac dush dimineata indiferent de temperatura de afara si nu racesc decat iarna cand plec de nebuna cu parul ud

#32
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 20.02.2008

 Costi_68, on 15 decembrie 2023 - 20:40, said:

Tu stii stii de ce te racoreste un ventilator chiar daca aerul ala vine tot cu 30*C?

Ai mers cu Dacia? Dacia n-avea AC ci doar ventilator, in cel mai bun deschideai un geam sau doua... sa vina aer curat Posted Image
Pai zi tu, cu cuvintele tale. De ce te racoreste?
Ce temperatura a corpului ai tu? Daca aerul care vine (cu ce viteza vrei tu) are 50 grade? Te mai racoreste?
Hai ca nu e greu sa iti dai seama. Hai ca poti.

#33
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 03.11.2009

 ioppo, on 15 decembrie 2023 - 20:44, said:


Pai zi tu, cu cuvintele tale. De ce te racoreste?
Ce temperatura a corpului ai tu? Daca aerul care vine (cu ce viteza vrei tu) are 50 grade? Te mai racoreste?
Hai ca nu e greu sa iti dai seama. Hai ca poti.

Evaporare sefu', se evapora apa de pe suprafata corpului, d-aia te simti mai bine cand te sufla ventilatorul chiar si cu 3jde grade.

Chestia cu ventilatorul nu se mai aplica de la 37 in sus, d-aia ai nevoie de AC si altele.

...'priceput?

Vezi ca in postul tau initial, aveai 30 grade, n-o da la intors, suntem baieti mari, stim sa citim si mai si gandim

Edited by Costi_68, 15 December 2023 - 20:51.


#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

 Ev_eee, on 15 decembrie 2023 - 19:28, said:

Numa n Ro te trage curentu, maică! Posted Image
Niet. prin toata lumea e plin de alifii pentru cei trasi de curent!

#35
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
Uite la fotbalisti care alearga la -10 grade si transpira, cand ies din teren baga rapid la vestiare sau pun pe ei shuba daca raman pe banca. Nimeni nu iese ud afara in frig decat daca il mananca in coor...

#36
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 20.02.2008

 Costi_68, on 15 decembrie 2023 - 20:49, said:

Evaporare sefu', se evapora apa de pe suprafata corpului, d-aia te simti mai bine cand te sufla ventilatorul chiar si cu 3jde grade.

Chestia cu ventilatorul nu se mai aplica de la 37 in sus, d-aia ai nevoie de AC si altele.

...'priceput?

Vezi ca in postul tau initial, aveai 30 grade, n-o da la intors, suntem baieti mari, stim sa citim si mai si gandim
Cu gandirea e mai greu.

Eu incercam sa iti indic faptul ca la 30 grade e normal sa simti rece cand ai corpul la 37 grade.
NU e vreo forta numita curent care te face sa racesti.

Acum tu imi vii cu evaporare... plm, hotaraste-te. Ca apa se evapora mai repede la caldura. La 50% ar trebui sa te simti mai "racit".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate