Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Posibilă țeapă pentru tinerii/studenții din Brașov?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Stau în Brașov de peste doi ani.
Și am pățit de 3 ori să mi se ceară bani de la tineri de până în 26 de ani.
Toți aceeași poveste. Am venit la muncă, mi-a tras țeapă nu am bani să mă întorc, îmi spuneau că sunt de prin jurul Brașovului și că dacă nu pot să-i ajut cu ceva bani.
Unul din ei mi-a cerut chiar peste 100 de lei. Acum stau și mă gândesc, cât poate să coste să mergi pe aici, mi s-a părut o sumă exorbitantă. Și mi se pare absurd să te duci undeva și să nu te gândești că trebuie să te și întorci. Îmi ziceau că-mi dau înapoi banii, că îmi lasă nr. de telefon și profilul lor de Facebook. Acum mă gândesc, un profil de Facebook se face în două minute, o cartelă de telefon e 5 euro, și cred că-și scoate banii pe ea dacă fraierește pe vreo 3-4 inși.
Acum, or exista și coincidențe, dar parcă prea erau trase la indigo. Doi dinte ei se comportau ca și cum m-ar cunoaște, dar eu nu i-am văzut în viața mea.
Ori vor să dea țeapă, ori se bazează că vei da de ei foarte greu și că nu o să te complici prea mult.
Bani bineînțeles că nu le-am dat. Mai ales fiindcă am un vecin care e stabilit în Italia, și undeva prin Ținutul Secuiesc dacă nu mă înșel, a împrumutat pe cineva cu 100 de lei, i-a făcut și poză individului. Banii nu i-a mai văzut, a făcut plângere la Poliție și a primit clasare de la procuror.
Voi ce credeți? Ați pățit lucruri de genul?

Edited by Valy_User, 15 December 2023 - 13:54.


#2
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
N-aveau bani de Uber să se întoarcă acasă.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012
Eu nu-i cred.
E usor sa inventezi asa ceva.
Cere-le sa le faci o poza la buletin sa vezi cum isi aminesc faptul ca mai au niste bani prin buzunare de care uitasera.

#4
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
Acest tip de comportament si abordare este de mult timp, numai ca acum s-au upgradat si folosesc exact acolo unde stiu ca doare si anume, Tineri / Copii si mai ales, tinand cont de traiul din prezent in Romania unde, toti stim ca sunt familii care, traiesc de pe o zi pe alta, nu ca ar fi lenesi / putori ci, poate din alte motive ( invaliditate de la locul de munca, spre exemplu ). Tinerii NUMAI au un viitor, de aceea se orienteaza mai mult spre prezent, iar apoi, au vazut ca a tinut treaba cu " cersitul ". Si eu dau bani la oameni pe strada, chiar daca uneori simt ca am gresit si ca nu trebuia tocmai lui dar, pacatul este al lui si eu stiu ca sunt cu sufletul impacata ca, daca am putut am facut un bine, DAR nu la toti ci, la cei care chiar ii vad ca au chiar nevoie.

ps. nu dau mai mult de 5 lei sau 10 lei stiind ca acei bani, poate nu ajung la a manca ci, poate la bautura si mai ales ma feresc de cei care Put / Miros a Bautura desi, uneori, poate ii judec gresit, nestiind ce suparari ascunde in spatele acestei imagini de " betiv "

Edited by raducanu969, 15 December 2023 - 14:04.


#5
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012
În gara de Nor sunt vreo doi băiețași care au carieră serioasă, de vreo 9-12 luni, în același domeniu. De 9-12 luni se tot chinuie să ajungă acasă și nu reușesc...Probabil este bănoasă meseria asta de lucrează de atâta timp. Bine, interesant este că există, zilnic, sute de proști care le dau bani.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
Pai nu aveam si noi aici pe unu pnx(naiba stie cum este acum)a strans ceva banuti de la colegi cu cerseala ca e amarat si tare-i place calareala,nu vreau sa ma gandesc la colegii care au cotizat la acel jegos ce au simtit ulterior cand s-a vazut cine este.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 popicoo, on 15 decembrie 2023 - 14:14, said:

În gara de Nor sunt vreo doi băiețași care au carieră serioasă, de vreo 9-12 luni, în același domeniu.


Exista politia feroviara. Chiar era greu sa-i "gineasca" cineva pana acum ? Chiar si cu atatea camere de supraveghere ??   Jesus ......   jalnic.

#8
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0vVpsJnbq3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
Clasica zicala : Nu-i prost ala care cere ...

Cat timp exista lume care le da bani, acesti hoinari raman pe drumuri, Posted Image

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTpC-SFQyBCLDULbJUXyYvGOg30jf6LHb2I3OEgsTk4yWB3WTwu4gbRPwuJM34B3Oyeq0o&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 15 December 2023 - 14:54.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001

 Valy_User, on 15 decembrie 2023 - 13:49, said:

Voi ce credeți? Ați pățit lucruri de genul?
Eu cred....că există ..Și că există fraieri ce le dau bani.

Nu am dat niciodată bani la astfel de povesti.

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 03.02.2007
Am pățit acum niște ani cu unul care m-a abordat undeva prin centru, care zicea că e din provincie, tocmai a ieșit din spital și nu are bani de tren să se întoarcă acasă. I-am dat 10 sau 20 de lei.
Ce e culmea hazardului, că a doua zi același individ m-a abordat cu aceeași poveste undeva pe Șoseaua Ștefan cel Mare!

#12
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 18.06.2017
M-am trezit si eu acum vreo 5-6 ani cu povestea asta intr-o seara, pe intuneric, ca e din Maramures, ca nu are cum sa ajunga acasa, ca ar vrea si el vreo 100 lei pentru bilet de tren sau macar bani de taxi sa ajunga la gara.
I-am zis ca pot sa il duc cu masina pana la gara, dar a inceput sa se balbaie, ca nu e nevoie Posted Image)

Edited by robert23mg, 15 December 2023 - 16:08.


#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Eu stiu doar povestile cu reteta de la farmacie, ca nu are destui bani, ca are de facut reteta la copil, etc
Si mai sunt aia care vin cu un clipboard si cu o legitimatie scoasa la imprimanta si cer bani pt persoane bolnave.
Daca sunt sau nu adevarate, naiba stie, dar eu nu mai cred de mult timp in povesti...

La asta din povestea ta, eu i-as fi cerut nume, prenume, Iban si poza de pe buletin si i-as fi zis ca ii transfer bancar, apoi sa mearga cu mine la bancomat sa ii scoata. Banuiesc ca intelegeti de ce...
Dar, cred ca e prea complicat si prea mare pierdere de timp, asa ca nu merita, mai bine nu le dai nimic.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
e o teapa clasica.

#15
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
E totusi o performanta ca abia acum ai aflat si tu de teapa asta cu cersitul banilor sub pretextul intoarcerii acasa.
E o teapa ce e rulata de pe vremea dacilor.

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

 Magicwisewolf, on 15 decembrie 2023 - 16:09, said:

Si mai sunt aia care vin cu un clipboard si cu o legitimatie scoasa la imprimanta si cer bani pt persoane bolnave.

Aia-s teapa toala, i-am si vazut zilele trecute printr-un articol saltati de politie. Vorbesc de aia cu adunatul de fonduri care se dau surdo-muti si te abordeaza prin locuri publice.

Pentru mine e si mai funny cand ii intalnesc daca sunt cu colega de camera care, prin prisma meseriei stie limbajul semnelor, iar aia nu. Sa vezi ce prind mutii grai daca zici ca ii opresti acolo pana vine politia.

Si am mai intalnit pe la inceputul razboiului unii care se dadeau ucraineni, dar nu intelegeau nici o boaba de rusa, nici macar cuvinte care suna la fel in toate limbile slave.

#17
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Ce importanta are daca povestile sunt adevarate sau nu?
E clar ca oamenii au nevoie de bani ca altfel nu cerseau.Daca vrei sa ajuti bine, daca nu vrei pleci mai departe si ai omul pe constiinta

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 27.10.2007

 Valy_User, on 15 decembrie 2023 - 13:49, said:

Toți aceeași poveste. Am venit la muncă, mi-a tras țeapă nu am bani să mă întorc, îmi spuneau că sunt de prin jurul Brașovului și că dacă nu pot să-i ajut cu ceva bani....
Ați pățit lucruri de genul?
imi aduc aminte ca am fost abordat in felul acesta, in Gara de Nord, in 1990. a plans, s-a data cu fundul de pamant, i-am spus ca daca imi face o ... il rezolv. m-a injurat si a plecat.
ani de zile dupa aceea, am tot vazut personajul prin gara.

Quote

Mai ales fiindcă am un vecin care e stabilit în Italia, și undeva prin Ținutul Secuiesc dacă nu mă înșel, a împrumutat pe cineva cu 100 de lei,
atat vreme cat a clienti, or sa persevereze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate