Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Lame Gillette Platinum false?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
eu am luat gillette platinum (cele albastre) din metro, destul de multe. nu execeleaza dar sunt decente

Edited by arg, 13 December 2023 - 13:26.


#20
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Am luat odată lame Gillette din Târgu de la rromi, ambalate frumos, tot ce trebuie. Când să le folosesc îmi râdea, așa de bune erau

#21
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
totusi nu inteleg de ce marile magazine gen auchan, cora aduc numai mizerii de lame la vanzare
prin mega am vazut niste astor niste mizeri care nu taie nimic, la fel si prin auchan erau imprastiate niste porcari de lame

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
pentru ca au pret de achitie bun si le pot vinde ieftin.

p.s. mai de mult am gasit in metro rezerve bic cu 3 lame la cca 3.5lei setu de 4, am luat una am probat si erau execenelente.
dupa care am golit raftul, am luat/gasit vreo 25 pachete.

acum folosesc lame simple la prima tura si bic la a doua tura.
lemele alea bic le folosesc pe un maner de la setul cu 5 lame.

#23
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
ca o paranteza la discutia asta dar cu legatura la subiect...personal, mi se pare cea mai mare pedeapsa pe care o poate lua un barbat, sa aibe barba atat de deasa incat sa trebuiasca sa dea de doua ori cu lama , si lama lama.....cu parere de rau, dar va compatimesc si in acelasi timp sufar alaturi de voi cu toate ca nu am barba deloc deasa , dar eu am renuntat de multa vrme la dat cu lama, o lasa sa creasca cat crste si bag masina de tuns barba la 4-5 , personal nu suport lama pe fata .

Daca femeia a fost pedepsita cu @perioada@, barbatul e cu barba .

Edited by cuculea, 13 December 2023 - 21:45.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
nu suporti pentru ca nu stii sa te barbieresti.
crede-ma ca stiu ce vorbesc eu am reusit sa invat cat de cat acu vreo 10 ani si de vreo 2 ani imi iese cum trebuie de nu ustura de nici un fel si nici nu ma tai.

IMG_20221126_184434.jpg

p.s.
acum folosesc un pamatuf proraso (un fel de bidinea)
https://www.drmax.ro...BSABEgLCE_D_BwE

lame gillette king, sunt decente

sapun proraso rosu amestecat cu creama palmolive, combina aduce la miros cu edwin jagger lime.

aftarul de la nala, e o crama fara alcool

aparatul are un cap r89 de la gilltte king pus pe un maner razorock bulldog din inox

pentru tura a doua bic cu trei lame pe maner de bic cu 5 lame

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View Postarg, on 13 decembrie 2023 - 22:07, said:

nu suporti pentru ca nu stii sa te barbieresti.
crede-ma ca stiu ce vorbesc eu am reusit sa invat cat de cat acu vreo 10 ani si de vreo 2 ani imi iese cum trebuie de nu ustura de nici un fel si nici nu ma tai.



p.s.
acum folosesc un pamatuf proraso (un fel de bidinea)
https://www.drmax.ro...BSABEgLCE_D_BwE

lame gillette king, sunt decente

sapun proraso rosu amestecat cu creama palmolive, combina aduce la miros cu edwin jagger lime.

aftarul de la nala, e o crama fara alcool

aparatul are un cap r89 de la gilltte king pus pe un maner razorock bulldog din inox

pentru tura a doua bic cu trei lame pe maner de bic cu 5 lame
Doamne....deci...cred ca chin mai mare ca asta pentru un barbat, nu  exista...opinia mea proprie si personala.

numai cand am vazut aparatul ala de ras cu lama de lama...mi s-a zburlit parul .

View Postarg, on 13 decembrie 2023 - 22:07, said:

nu suporti pentru ca nu stii sa te barbieresti.

nu te contrazic, mai mult ca sigur asa e. dar, am preferat sa renunt la barbierit si sa port barba , tunsa din cnad in cand si sapunita si intretinuta frecvent.

Proraso folosesc si eu, am o apa de colonie care imi place mult si un sampon de barba, fac produse ok .

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
preshave-ul ala face minuni.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
nu am curaju sa pun brici si nici rabdarea sa-l ascut.

#28
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Eu am mai testat barbieritul cu aparat clasic si am avut lame Wilkinson. Nu stiu cat sunt de bune, nu am barba tare. Stiu doar ca nu au agatat. Am mai avut aparate de la Gilette si de noi zgariau pielea...

Edited by althea, 15 December 2023 - 05:06.
editare flame


#29
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postarg, on 13 decembrie 2023 - 22:07, said:

p.s.
acum folosesc un pamatuf proraso (un fel de bidinea)
https://www.drmax.ro...BSABEgLCE_D_BwE

si eu tot cam asa folosesc , sapun proraso dar verde ca l-am luat la oferta si pamatuful lot dar in nici un caz asta nu e pamatuf de 64 lei
eu l-am luat de la drmax cu 17 lei parca

Bine la chestiile astea nu sunt pretentios dau cu orice, numai lama sa fie ascutita brici

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Briciurile trebuie ascutite inainte de folosire si apoi periodic lama trebuie corectata, lamele cu 2 fete au aparut ca evolutie si simplificare a barbieritului.


@initiator: incearca si lamele king c gillette, sunt cam acelasi lucru cu platinum rusesti.

Edited by althea, 15 December 2023 - 05:08.
citat + răspuns la mesaj sters


#31
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023

View Postcuculea, on 13 decembrie 2023 - 21:44, said:

ca o paranteza la discutia asta dar cu legatura la subiect...personal, mi se pare cea mai mare pedeapsa pe care o poate lua un barbat, sa aibe barba atat de deasa incat sa trebuiasca sa dea de doua ori cu lama , si lama lama.....cu parere de rau, dar va compatimesc si in acelasi timp sufar alaturi de voi cu toate ca nu am barba deloc deasa , dar eu am renuntat de multa vrme la dat cu lama, o lasa sa creasca cat crste si bag masina de tuns barba la 4-5 , personal nu suport lama pe fata .

Daca femeia a fost pedepsita cu @perioada@, barbatul e cu barba .

Dupa logica ta.. toti suntem pedepsiti ca trebuie sa mancam. O activitate inutila, faci mancare, o mananci, si o scoti afara dupa o zi? Bani aruncati, timp aruncat, nu?


Lucrurile astea sunt absolut normale si tin de masculinitate si feminitate. N-ai perioada nu esti femeie, n-ai par nu esti barbat. Cine n-are par si perioda? Copii. Iar ideea fara par este prostie, tot parul este acolo cu un scop.

Cum a spus si arg, si sunt de acord. Cand nu-ti place ceva, este pentru ca nu-l intelegi/nu stii.

#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View Postauditionstir, on 16 decembrie 2023 - 10:28, said:

Dupa logica ta.. toti suntem pedepsiti ca trebuie sa mancam. O activitate inutila, faci mancare, o mananci, si o scoti afara dupa o zi? Bani aruncati, timp aruncat, nu?


Lucrurile astea sunt absolut normale si tin de masculinitate si feminitate. N-ai perioada nu esti femeie, n-ai par nu esti barbat. Cine n-are par si perioda? Copii. Iar ideea fara par este prostie, tot parul este acolo cu un scop.

Cum a spus si arg, si sunt de acord. Cand nu-ti place ceva, este pentru ca nu-l intelegi/nu stii.
Oau…m-a miscat profund postarea ta…mai lipseste coloana sonora si era de acolo. M-ai convins, mi-ai schimbat perspectiva de viata.

#33
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015

View PostVaronul, on 12 decembrie 2023 - 16:35, said:

De obicei cumpar lame de pe net online, folosesc cel mai des Astra Superior Platinum, cum am ramas fara lame am luat unele din supermarket  gillette platinum.
Bai nene 2 pachete toate lamele super proaste, zici ca sunt lame second hand, gata uzate.
Am fost la frizerie sa imi fac freza si aveau alea acolo lame gillette platinum si le-am rugat sa imi vanda o lama.

E, lama asta luata de la barber shop taie brici

Nu inteleg de unde diferenta asta uriasa intre lame, totusi nu cred ca in supermarketuri sa se vanda produse fake.

Ai mai folosit Gillette Platinum înainte sau doar Astra Superior Platinum?

Gillette Platinum sunt produse acum în China (scrie mic pe cutie), la fabrica Gillette din Shanghai. Înainte (2022) erau produse în Rusia.

La fel Astra, au mutat producția în India.

Bănuiesc că le-ai luat din Auchan, așa-i?


Încearcă și Treet 7 Days, le găsești online în România.

View PostVaronul, on 13 decembrie 2023 - 17:16, said:

totusi nu inteleg de ce marile magazine gen auchan, cora aduc numai mizerii de lame la vanzare
prin mega am vazut niste astor niste mizeri care nu taie nimic, la fel si prin auchan erau imprastiate niste porcari de lame

În Auchan au Gillette Platinum și marca proprie Cosmia (sunt de fapt Dorco ST300/301).

La Kaufland găsești Wilkinson Classic la 8 lei și Astor (proaste).

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View PostVaronul, on 13 decembrie 2023 - 17:16, said:

totusi nu inteleg de ce marile magazine gen auchan, cora aduc numai mizerii de lame la vanzare

View Postc_l, on 16 decembrie 2023 - 22:36, said:

În Auchan au Gillette Platinum și marca proprie Cosmia (sunt de fapt Dorco ST300/301).

De asemenea, in Auchan exista si Supermaz. Eu le folosesc.Sunt foarte multumit de ele. Merita incercate.

#35
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015
Din păcate SuperMax nu se mai fabrică, s-a închis fabrica din India. Doar online se mai găsesc, din stocuri.

Edited by c_l, 17 December 2023 - 23:11.


#36
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Le-am prins pe la aprox. 30euro... trei ani sunt aranjat...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate