Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Cont la Interactive Brokers din 2002?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Bimmerpost

Bimmerpost

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2023
Salutare.poate cineva sa-mi spună dacă în 2002 se putea deschide cont la un broker din strainatate gen Interactive Brokers sau era interzis?am avut o discuție cu un amic care are cont la un broker străin din 2002.am citit ceva de un regulament bnr și care nu permitea asa ceva.daca poate cineva sa ma lămurească.ms

#2
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 29.10.2017
In anii 2000 nu prea exista legislatie pentru online, sau daca exista nu se aplica, in practica faceai ce vroiai fara sa platesti taxe fara sa fii restrictionat
Deci da este posibil, daca avea mijloacele necesare pe vremea respectiva: calculator, internet, cont bancar
Eu spre exemplu aveam conturi la site-uri de pariuri si la o banca online cu sediul in alta tara, unde aveam card trimis de ei prin posta, cu cardul am scos bani de la bancomat bcr

#3
Bimmerpost

Bimmerpost

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2023

Eu
El a spus ca a plătit taxe pe venit și pe dividendele primite de pe bursa din SUA,deci nu asta era problema.eu știam ca pana în aprilie 2005 nu se putea deschide cont la un broker din strainatate...dar poate nu era asa.ar fi interesant sa găsim  pe cineva care a deschis cont la un broker străin în perioada aceea


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,231
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nu se putea
Este nevoie de aprobare / licenta pentru asemenea activitati
In Romania, licenta se acorda de ASF care a fost infiintat in ... 2013 Posted Image

#5
Bimmerpost

Bimmerpost

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2023
Licenta pentru deschiderea unui cont?cred ca te referi la licenta pentru firma de brokeraj

#6
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 16.08.2013
ce treaba are IBKR cu ASF? pe bune acum, un pic de gandire in ceea ce scrieti

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,231
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ... NU SE POATE FUNCTIONA FARA LICENTA

ASF - Autoritatea de Supraveghere Financiara - acorda licente in Romania

Interactive Brokers are licenta PJM01FISMDHUN0186

Un pic de gandire in ceea ce scrieti Posted Image

#8
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008
Este adevarat ca ASF a luat fiinta in 2013, insa aceasta entitate comaseaza atributiile exercitate anterior de CNVM, CSA si CSSPP.
Iar CNVM (Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare) a autorizat anterior zeci de societati de brokeraj straine ...
Iata un articol pe aceasta tema: https://www.money.ro...i-decat-romani/
Totodata, exista si legislatia pentru tranzactionare online, din moment ce Vanguard (actuala Tradeville) avea o platforma functionala destul de avansata la inceputul anilor 2000; la scurt timp, au dezvoltat si cei de la Intercapital Invest o platforma, apoi au urmat altii.

Edited by sdrc, 11 December 2023 - 17:19.


#9
Bimmerpost

Bimmerpost

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2023
Eu am întrebat dacă se putea deschide cont la ibkr în 2002 nu daca ibkr avea licenta în România.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
Ce treaba are licenta brokerului, cu posibilitatea de a iti deschide un cont la ei? Pe vremea respectiva nu existau verificari ca in prezent. Dar problema mai mare era infrastructura pe vremea aia. In primul rand nu erau dezvoltate platformele si accesul de a cumpara si vinde. Eu am inceput cu actiunile in anii 2000 dar prin banca si nu imi aduc aminte de vreun serviciu online la vremea respectiva.

E*Trade il stiam din America, dar nu era in Europa.

Pe vremea aia iti faceai cont cu adresa in Simbabwe si nu iti zicea nimeni nimic.

#11
Bimmerpost

Bimmerpost

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2023
Pe www.waybackmachine.com interactive brokers  oferea tranzacționare online în anul 2002 și aveai nevoie de 2000 dolari

#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,339
  • Înscris: 24.05.2010

View PostNaijax, on 11 decembrie 2023 - 16:59, said:

Bro' ... NU SE POATE FUNCTIONA FARA LICENTA

ASF - Autoritatea de Supraveghere Financiara - acorda licente in Romania

Interactive Brokers are licenta PJM01FISMDHUN0186

Un pic de gandire in ceea ce scrieti Posted Image

Care nu e emisa de ASF, este echivalata.

Puteai avea detineri din alte burse si atunci prin banca de exemplu. Depinde de cati bani avea. Ca la salariul mediu din vremea aia nu prea erai bagat in seama pentru bursele externe fiindca taxele uneori nu erau acoperite din cat iti permiteai sa investesti.

Edited by MooF2010, 11 December 2023 - 18:49.


#13
Bimmerpost

Bimmerpost

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2023
Deci ca să înțeleg...în 2002 puteai sa faci un transfer bancar in străinătate sau aveai nevoie de un aviz de la BNR  pentru asa ceva?

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018

View PostNaijax, on 11 decembrie 2023 - 16:46, said:

Pai nu se putea
Este nevoie de aprobare / licenta pentru asemenea activitati
In Romania, licenta se acorda de ASF care a fost infiintat in ... 2013 Posted Image
dacă și-a schimbat numele  în 2013 înseamnă că înainte n-a existat?

CNVM

#15
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

View PostBimmerpost, on 11 decembrie 2023 - 19:02, said:

Deci ca să înțeleg...în 2002 puteai sa faci un transfer bancar in străinătate sau aveai nevoie de un aviz de la BNR  pentru asa ceva?

Bineinteles ca se puteau face astfel de plati/transferuri in anul 2002.
Existau clasicele OP in valuta + solutii de EB/IB + carduri denominate in EUR emise de banci romanesti.

#16
Bimmerpost

Bimmerpost

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2023
M-am lămurit...după 1 ianuarie 2003 s-a liberalizat contul de capital și cine vroia putea sa trimită bani la un broker ex IBKR ca să deschidă cont.pana în 2003 nu se putea

#17
Bimmerpost

Bimmerpost

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2023
M-am lămurit...pana pe 31.12.2002 nu se putea deschide cont la un broker din afara dar din ianuarie 2003 în urma liberalizării contului de capital se putea.cel puțin asa am citit intr-un regulament bnr.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate