Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Cariile dentare, pierderea dintilor

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Dintii mei se ating la nivelul coroanei, dar la nivelul coletului ramane e un spatiu liber pot baga ata dentrara pe acolo, dar nu o pot trage afara printre dinti deorece se rupe, nu o pot baga sub nici o forma de sus, nu intra, spatiul acela este la toti dintii inclusiv molari, acolo se aduna resturile.
Am sperat ca irigatorul rezolva, dar se pare ca doar clestele. colegii spun ca merge si peria de podele, asa o fi din momentul in care nu o sa mai am dinti invecinati.

#20
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018
In general jos e spatoi pe acolo pe unde intra scobitoarea, nu sus, dar intra acolo resturile jos, e f dificil sa curatam mereu acolo.
Trebuie bagat ata dintr-o parte in alta, nu neaparat pe sis ca daca nu e spatiu, aia e.
Trebuie ceva pus tare care trece dincolo cu ata, e complicat.Trebuia sa fie facuti sa nu existe spatiu intre dinti nici sus nici jos.

#21
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Inca unul afara, distrus, s-a spart la extractie, a iesit bucati, mai urmeaza unul, apoi mai e unul care mai rezista cativa ani in rest sunt ok, am intrebat stomatologul,in privinta cariilor de colet sunt greu de prevenit, ale mele sunt vechi poate 10 ani sau mai mult, in 10 ani dintele se distruge, irigatorul ar trebui sa opreasaca problema, dar care sunt deja cariati sunt pierduti.

#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018
Ar trebui sa fie o metoda sa depisteze si cariile de colet ! Ce naiba, o minicamera cu lupa ceva, sa se uite printre dinti. Au facut astia si pe dracu, nu sunt in stare sa faca asta ?

#23
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Uneori sunt greu de depistat, la ultimul dinte stomatologul a incercat sa-l repare, dar abia dupa ca a bagat freza in el a vazut ca nu mai are ce repara. mai am una care se vede clar la transiluminare dar inca nu ma doare.

Am o metota veche destul de ok, dar din comoditate si frica de durere nu o folosesc. este prin transiluminare, asemanator cu ovoscopul care permite vizualizarea embrionului din oua cu ajutorul unei surse de lumina, merge cu orice lumina cu ajutorul unei fibre optice, dar cel mai comod cu un laser albastru de 445 nm cu fibra sau fara, unele lampi de fotopolimatizare au astfel de laser si se gasesc in kitul stomatologilor dar nu toti s-au prins ca se pot folosi la vizualizarea cariilor, la 445 dinti au o fluorescenta alba rosiatica, orice carie se vede ca o zona intunecata.

Unii suporta  ace de extractie rupte in dinti ani de zile, eu nu suport nici materialul de obturatie daca atinge gingia, gingia se inflameaza atit de tare incat trebuie sa extrag dintele cu totul, nu prea am timp de astea, trebuie sa merg la serviciu, nu suport sa merg cu durere de dinti, prin urmare afara si mergem inainte.

Edited by stdalionutpwr, 07 January 2024 - 08:20.


#24
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018
Si cam unde exista cabinete in Bucuresti unde au chestia cu transiluminarea ?

#25
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2024

View Poststdalionutpwr, on 04 decembrie 2023 - 12:22, said:

Dupa folosirea de ceva timp a irigatorului combinat cu peria sonicare, pot spune ca problema e practic nerezolvabila, resturile sunt puternic retinute in spatiile interdendare in sacul gingival, nici cu 4 umpleri ale irigatorului nu pot fi scoase la putere foarte mare rupe gingia, dar nu scoate toate resturile, probabit trebuie ore pe zi pentru a le putea scoate, solutia extractii in continuare pana nu or mai fi dinti invecinati.

Daca irigatorul nu indeparteaza resturile din spatiile interdentare , ai incercat si alte solutii ?
Indepartarea cu periute interdentare , scobitori sau ace ajuta in vreun fel ?
Mai poti incerca transformarea alimentelor in suc , la blender ( nutribullet ) .
Cel mai rau e sa nu faci nimic , pentru ca de la sine nu se dezvolta decat paguba si dezordinea .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate