Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Centrala termica pe gaz in condensare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
nu avem AC, caldura iarna venea 550 lei/luna anul trecut + gaz la asociatie o caruta de bani iesim mai ieftin daca punem centrala si avem si apa calda cand vrem noi, eu trebuia sa ma spal cand vroiau aia, nu cand vroiam noi, maponera de spart in casa tras tevi montat centrala costa 2100 instalatorii, caloriferele 48 lei/element am cumparat 13 dormitor 15 sufragerie 5 balcon si 190 lei calorifer prosop din ala in baie

dat la vecini cate 1300 lei + tras teava gaz 2600 lei + calorifere 1900 + tevi  filtre etc robineti 1700 + Centrala  ( nu stim cat costa in jur de 4000 lei )

9600 + centrala  ATAT ne costa.

cred ca o sa mai trebuiasca platit deschiderea verificare centralei ,cine stie estimam ca ne ducem in 15000-16000 ron TOTAL cand tragem linie.


mai recomandati centrale va rog avem cam 2 saptamani de asteptat pana vine contorul de gaz si sa cumparam centrala

Edited by Ravenscar17, 15 November 2023 - 21:19.


#20
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 15.10.2006
Nasol, din ce scrii ai niste vecini cu centrale care le tin inchise si se incalzeau de la voi. De asta acum inghetati de frig.
O sa aveti o factura de gaz Mai mare decat te astepti.
Aveti caldura subventionata la voi in Oras?

#21
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View Postcipaul, on 15 noiembrie 2023 - 21:19, said:

Nasol, din ce scrii ai niste vecini cu centrale care le tin inchise si se incalzeau de la voi. De asta acum inghetati de frig.
O sa aveti o factura de gaz Mai mare decat te astepti.
Aveti caldura subventionata la voi in Oras?


nu,nu avem nu ne incadram in barem de pe tronsonul/coloana mea ( stau la 2) cei de sub mine au centrala la 1 si parter la 3 nu sta nimeni si la 4 are centrala. si trebuie sa tragem multa apa ca sa vina calda.

acum sper sa vina contorul de gaz  si sa nu stam in frig in decembrie,acum trebuie sa tragem tevile azi au venit instalatorii au pus calorifierele si saptamana viitoare vin si sparg si trag toate tevile si pun centrala,dar trebuie sa ne hotaram noi de care^^

oricum acum nu mai avem apa calda de loc am taiat azi tevile si mergem maine sa nu mai platit caldura aiurea si stam fara apa calda caldura pana ne vine contorul de gaz,  o sa ne spalam la lighean am facut toti baie :)) ieri si acum ne spalam la lighean:))

Edited by Ravenscar17, 15 November 2023 - 21:36.


#22
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.11.2006
Salut
Eu am la bloc (tot comunist si tot de vreo 44mp) un Ariston Class One de 24kw si merge f bine de vreo 4 ani. Este montata tot pe balcon care este inchs si mutata bucataria in el. Scurgerea e adusa la teava de scurgere a chiuvetei cu teava de ppr. Neaparat sa iti iei si termostat ambiental daca vrei sa platesti mai putin la gaz. Ca si cost aveam undeva in jur de 400-450 ron pe luna iarna cu 25 grade setat pe termostatul ambiental. Ca si temperaturi aveam setat 50 grade pe caldura si 45 pe apa calda.

Edited by Kobra2602, 15 November 2023 - 22:06.


#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,450
  • Înscris: 27.10.2007
O centrala foarte fiabila este Immergas Victrix Tera 24/28

#24
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 05.04.2005

View Postgvincentiu, on 15 noiembrie 2023 - 19:37, said:

Atata vreme cât partea de jos a centralei este peste nivelul sifonului chiuvetei, poti trage orice tub/furtun ca apa tot va curge. E chiar mai bine ca ai dop de apa si nu vin mirosurile din pluviala spre centrală.

Salut

Toate centralele in condensatie au acea "garda hidraulica" inclusa in traseul condensului. Este necesara pentru a preveni intrarea in incaperea unde este montata centrala a gazelor rezultate din ardere, in special a monixidului de carbon care este mai greu decat aerul. Chiar si in manualele lor scrie foarte clar ca trebuie sa te asiguri ca exista acea garda de apa pentru ca altfel exploatarea centralei este extrem de periculoasa.

In alta ordine de idei @initiator, exista solutii pentru problema ta. Cauta "pompa condens centrala termica". Un model foarte apreciat se pare este Grundfos Conlift 1 LS. Nu as putea sa-ti dau recomandari, ca nu folosesc o astfel de pompa.

Daca ai balconul inchis nu va ingheta. Insa daca ai obiceiul sa usuci rufele in balcon sau umiditatea e mai mare, centrala va avea de suferit, mai ales placa de baza. Iar astfel de defecte nu sunt acoperite de garantie si nici ieftine nu sunt acele placi.

#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,450
  • Înscris: 27.10.2007

View PostRavenscar17, on 15 noiembrie 2023 - 18:48, said:

Salut,vreau sa punem centrala la mama acasa,din cate am citit pe internet cele cu condensare sunt mai moderne si ne gandim sa punem asa.

Centrala va fi montata pe balcon si avem 2 usi din sufragerie in balcon si din bucatarie in balcon ( apartament 2 camere comunist)
cand vine instalatorul, bate-l, resusciteaza-l si apoi bate-l iar. abia apoi il pui la munca.
centrala se pune pe perete, sus, baza centralei fiind la cel putin 110 cm de deasupra podelei.
scuregerea de la chiuveta este mai jos, la cel mult 70 de cm deasupra podelei. ce  panta ii lipseste?
avanad in vedere ca baconul si bucataria comunica, nu e greu deloc sa puna o teava care sa preia condensul sa sa-l directioneze spre chiuveta.
nu e cea mai buna solutie ca acesta teava sa  urmareasca exact teava care duce apa calda in bucatarie (pentru ca formeaza un prea plin care in timp se poate umple de mizerie) dar e o solutie mult mai buna decat sa stai cu galeta pe balcon.
pe scurt, intreaba-l pe instalator de ce nu poate sa puna o teava de ppr, care sa urmareasca teava care duce apa calda in bucatarie.

Edited by strongsss, 16 November 2023 - 08:28.


#26
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 20.05.2013
Eu am centrala Vaillant, in condensare, montata in 2018 cu o pompa de condens https://www.cazanece...IBoCX0gQAvD_BwE

Am vazut si varianta montata fara pompa, cu un vas sub centrala, de sub care pleaca tubul de scurgere, masa apei in bazin impingand practic coloana de apa pana la scurgerea de sub chiuveta.

Va fi greu sa faci un traseu cu panta constanta de la centrala pana la chiuveta, ti-ar trebui niste tuburi, furtunul nu e rigid, si daca face burta te trezesti cu balta sub centrala.

Referitor la centrala iti recomand sa iei una sub 20 de KW, deoarece apartamentul este mic.

Referitor la consumul centralei noi vs centrala veche ( Ariston uno) pot sa spun ca e putin mai mic, desi centrala nu merge in condendsare tot timpul, deoarece temperatura e controlata de o automatizare Vaillant, care moduleaza temperatura apei pt eficienta maxima.

Eu nscoider ca economia majora vine de la apa calda, deoarece vara platesc max 15 ron gazul, si cand ma uit la vecini cat ii costa m3 de apa calda mi se face frica.

Edited by unknown_35, 16 November 2023 - 08:34.


#27
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
Dupa ce am patit-o cu o centrala Romstal Habitat care dupa doar 3 ani de utilizare a inceput sa dea erori pe aprindere (e01) si dupa o luna si jumatate in care tot am cautat-o cu doi diferiti reparatori ce nu mi-au putut oferi un diagnostic clar, sub presiunea faptului ca in apt respectiv aveam chiriasi, am optat sa o schimb cu una noua. "Rasfoind" pe-aici pe forum, am prins undeva o idee referitoare la alegere unde se spunea ca e bine sa alegi una pt care sa ai si service al producatorului in localitate. Am oscilat intre Viessman, Vaillant si Ariston, am ales pana la urma (pe considerentul expus mai sus) un Ariston One Class, achizitionand/montand cu una dintre firmele ce au si service pt acest producator la mine in localitate si am semnat si un contract suplimentar cu ei pt garantie suplimentara (totul inclus, un fel de abonament platibil anual) mai mult pt a sta cu capul linistit.

#28
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007

View PostRavenscar17, on 15 noiembrie 2023 - 18:48, said:

Meseriasul a spus ca nu putem trage scurgerea la centrala prin condensare ca nu ii poate face panta sa vina la scurgerea de la chiuveta in bucatarie.
Putem pune o pompa ceva la centrala ca sa impinga apa in sus sa mearga  la scurgerea de la chiuveta din bucatarie?

Da, eu am abordat aceasta solutie... tot din considerentul de configuratie...
Practic, centrala se "scurge" intr-o canistra de 5 litri (poate fi si mai mare, in functie de spatiul disponibil). In aceeasi canistra, sta o pompa de stergator de parbriz (de Logan, cu circuit simplu), conectata printr-un alimentator de 12V. De la pompa, pleaca un furtunas destul de lung (vreo 12 metri), care ba urca, ba coboara, in functie de facilitatile din casa si se scurge in chiuveta din bucatarie...
Sistemul de activeaza manual, in functie de intensitatea utilizarii centralei si a ritmului de umplere a canistrei. In apartamentul unde este instalat, eu il activez de la distanta, printr-un controler smart...

#29
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostRavenscar17, on 15 noiembrie 2023 - 20:15, said:

cata apa da o centrala pe zi? iarna sa zicem? cati litri face?Posted Image) (condensul)
Maxim 1.5 litri condens la 1 mc gaz consumat daca merge cu condensatie completa, ceea ce nu prea se intampla in realitate (temperatura apa prea mare).
Deci ... sa zicem aproximativ cam 1 litru condens la 1 mc gaz consumat.

#30
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,212
  • Înscris: 22.05.2003
Cu riscul de a ma repeta, nu te dau afara banii din casa, din ce citesc, deci:

- arunci banii pe CT cu condensatie, deci ia Motan Clasic 24 si cronotermostat camera (poti lua cu WIFI de la chinezi - recomand).

CT am gasit cu 2600 lei

- daca iei CT cu condensatie, o sa ai probleme cu evacuarea sa (un stres constant) si oricum NU vei beneficia de avantajele condensatiei.

#31
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View Poststrongsss, on 16 noiembrie 2023 - 08:27, said:

cand vine instalatorul, bate-l, resusciteaza-l si apoi bate-l iar. abia apoi il pui la munca.
centrala se pune pe perete, sus, baza centralei fiind la cel putin 110 cm de deasupra podelei.
scuregerea de la chiuveta este mai jos, la cel mult 70 de cm deasupra podelei. ce  panta ii lipseste?
avanad in vedere ca baconul si bucataria comunica, nu e greu deloc sa puna o teava care sa preia condensul sa sa-l directioneze spre chiuveta.
nu e cea mai buna solutie ca acesta teava sa  urmareasca exact teava care duce apa calda in bucatarie (pentru ca formeaza un prea plin care in timp se poate umple de mizerie) dar e o solutie mult mai buna decat sa stai cu galeta pe balcon.
pe scurt, intreaba-l pe instalator de ce nu poate sa puna o teava de ppr, care sa urmareasca teava care duce apa calda in bucatarie.

https://imgur.com/a/woTKs4h

poftim, centrala vine langa geam in stanga usii nu am cum sa fac panta, daca fac panta trec pe la nivelul usii si cum intru pe usa? eu trebuie sa ma duc cu scurgerea pe jos,pe sub usa, e santier in casa acum.

am pus poze

https://imgur.com/a/woTKs4h


banii nu sunt problema,dar nici sa  ne batem joc de ei 5000 ron a zis mama ca vrea sa dea maxim pe centrala

Edited by Adm, 16 November 2023 - 10:53.


#32
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

View Poststrongsss, on 15 noiembrie 2023 - 22:22, said:

O centrala foarte fiabila este Immergas Victrix Tera 24/28

Exact modelul acesta il am eu de 3 ani.

View PostAdm, on 16 noiembrie 2023 - 09:34, said:

Cu riscul de a ma repeta, nu te dau afara banii din casa, din ce citesc, deci:

- arunci banii pe CT cu condensatie, deci ia Motan Clasic 24 si cronotermostat camera (poti lua cu WIFI de la chinezi - recomand).

CT am gasit cu 2600 lei

- daca iei CT cu condensatie, o sa ai probleme cu evacuarea sa (un stres constant) si oricum NU vei beneficia de avantajele condensatiei.

Si eu votez tot pentru centrala Clasica.Posted Image

#33
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 15.10.2006
Trebuie tinut cont ca puterea minima a centralei si fie cel mult egala cu a caloriferelor, preferabil Mai mica.


#34
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 17.02.2020

View PostRavenscar17, on 15 noiembrie 2023 - 20:15, said:

cata apa da o centrala pe zi? iarna sa zicem? cati litri face?Posted Image) (condensul)
Vrei sa zici mililitri.
O cana ajunge sa pui sub scurgere - daca o golesti cam la fiecare 12 ore - cand merge pe greu. Daca nu se declanseaza des poate odata la 24 ore o golesti. Vara nu trebuie nimic. Centrala merge rar  iar cei cativa picuri se evapora de la sine.

#35
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,450
  • Înscris: 27.10.2007

View PostRavenscar17, on 16 noiembrie 2023 - 10:26, said:

poftim, centrala vine langa geam in stanga usii nu am cum sa fac panta, daca fac panta trec pe la nivelul usii si cum intru pe usa? eu trebuie sa ma duc cu scurgerea pe jos,pe sub usa, e santier in casa acum.

am pus poze
cand intri in bucatarie, chiuveta este in stanga sau in dreapta?
daca e in stanga, dai o gaura unde e cercul rosu (in coltul stang balconului, jos), daca e in dreapta, treci teava pe sub nivelul pragului usii si dai o gaura unde e cercul albastru.

ceva de genul asta.
https://ibb.co/MVxQzLj

nu-i obligatoriu ppr, poate folosi si teava de incalzire prin pardoseala daca reuseste sa o indoaie.

#36
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007

View PostAztecWarrior, on 16 noiembrie 2023 - 20:11, said:


Vrei sa zici mililitri.
O cana ajunge sa pui sub scurgere - daca o golesti cam la fiecare 12 ore - cand merge pe greu. Daca nu se declanseaza des poate odata la 24 ore o golesti. Vara nu trebuie nimic. Centrala merge rar  iar cei cativa picuri se evapora de la sine.
Mililitri? Ma faci sa rad. Poate centrala ta nu merge în condensare. La mine sunt zile când în 24 ore se strâng aproape 5 litri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate