Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Centrala termica pe gaz in condensare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Salut,vreau sa punem centrala la mama acasa,din cate am citit pe internet cele cu condensare sunt mai moderne si ne gandim sa punem asa.

Centrala va fi montata pe balcon si avem 2 usi din sufragerie in balcon si din bucatarie in balcon ( apartament 2 camere comunist)

Meseriasul a spus ca nu putem trage scurgerea la centrala prin condensare ca nu ii poate face panta sa vina la scurgerea de la chiuveta in bucatarie.

Putem pune o pomba ceva la centrala ca sa impinga apa in sus sa mearga  la scurgerea de la chiuveta din bucatarie?

El nea spus sa punem una clasica de la Motan,mama vrea Ariston, si eu vreau o centrala 2023+ nu vechituri.

Eu m'am gandit la asta ''Centrala termica pe gaz in condensare, Ariston Clas One 24, Wi-Fi, murala, afisaj LCD, X5D, protectie inghet, schimbator caldura inox, fara kit \

evacuare''  costa 3769.00.

Ce centrale recoamndati la apartament de 2 camere 44mp2. o sa avem 3 calorifiere dinaluminiu.

Ce sa facem? punem centrala clasica sau prin condensare?

Edited by Ravenscar17, 15 November 2023 - 18:52.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,800
  • Înscris: 07.02.2003
Se poate trage gazul pe balcon ?
Nu sunt rele nici Viessmann.

Edited by andreic, 15 November 2023 - 18:53.


#3
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 andreic, on 15 noiembrie 2023 - 18:51, said:

Se poate trage gazul pe balcon ?

da avem deja teava de gaz pe balcon

ne-au tras teava de gaz acum o saptamana si ne-au pus 2 senzori de gaz 1 in bucatarie si unu in balcon,asteptam sa vina contorul de gaz acum

Edited by Ravenscar17, 15 November 2023 - 18:56.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,800
  • Înscris: 07.02.2003
E oki atunci, dar aveti grija sa nu inghete.

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 26.02.2008
O centrală în condensare merge, de regulă, la 40-50 grC pentru a fi economică. Dimensionati caloriferele pt această temperatură.
Pt condesat sunt soluții https://www.google.c...sclient=gws-wiz

#6
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 orlandobarbulescu, on 15 noiembrie 2023 - 19:10, said:

O centrală în condensare merge, de regulă, la 40-50 grC pentru a fi economică. Dimensionati caloriferele pt această temperatură.
Pt condesat sunt soluții https://www.google.c...sclient=gws-wiz


si pompa asta impinge apa in sus spre scurgere?

Edited by Ravenscar17, 15 November 2023 - 19:20.


#7
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Pompele respective sunt speciale pentru apa din centrala din condensare? Intreb pentru ca apa respectiva este coroziva.

#8
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 03.06.2006
Atata vreme cât partea de jos a centralei este peste nivelul sifonului chiuvetei, poti trage orice tub/furtun ca apa tot va curge. E chiar mai bine ca ai dop de apa si nu vin mirosurile din pluviala spre centrală. Zi-i meșterului că nu trebuie pantă ca la AC. Să nu inventeze probleme acolo unde nu sunt, că nu e inginer. Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by gvincentiu, 15 November 2023 - 19:39.


#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Centralele prin condensare promit economie de gaz.Am avut clasica ,acum am prin condensare si consumul de gaz nu a scazut.Mi-a confirmat si echipa ce mi-a montat-o ca e vrajeala faza referitoare la economia de gaz ce o faci prin condensare,marketing.Si mai este si problema apei ce se scurge din centrala prin condensare,apa ce trebuie eliminata ,dar atentie prin ce...

La centrala clasica cati ani de garantie ai?Poti face prelungire suplimentara la 5 ani?

#10
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 03.06.2006
Centralele pe condensare fac economie la gaz, daca sunt corect exploatate. Am trecut de la clasica (13 ani utilizare si revanduta apoi Posted Image) la condensatie. Media consumului pe 6 luni (aceleasi, din ultimii 5 ani) a scazut cu 15%-20%.
Ca doar nu incalzirea globala mi-a adus economie la gaz. Posted Image Posted Image Posted Image. Nu mai asculta vrajelile ”mesterilor /echipei”. Intreaba-i un singur lucru: cum masoara ei randamentul unei centrale.

Edited by gvincentiu, 15 November 2023 - 19:58.


#11
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 Ravenscar17, on 15 noiembrie 2023 - 18:48, said:


1. Meseriasul a spus ca nu putem trage scurgerea la centrala prin condensare ca nu ii poate face panta sa vina la scurgerea de la chiuveta in bucatarie.


2. Ce sa facem? punem centrala clasica sau prin condensare?
1. Pui sub centrală o găleată pe care o golești săptămânal sau ori de câte ori e nevoie.

2. Centralele clasice nu se mai comercializează.

#12
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 FlapJack7, on 15 noiembrie 2023 - 20:12, said:

1. Pui sub centrală o găleată pe care o golești săptămânal sau ori de câte ori e nevoie.

2. Centralele clasice nu se mai comercializează.


cata apa da o centrala pe zi? iarna sa zicem? cati litri face?Posted Image) (condensul)

Edited by Ravenscar17, 15 November 2023 - 20:15.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,212
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pentru caloriferele tale, centrala ai nu va merge in condensatie, ci va merge ca o centrala clasica.
2. E durere mare daca nu ai cum scurge condensul, deci recomandarea mea este sa cumperi o centrala NOUA, dar tehnologie clasica, mai ieftina.

Condensatia este pentru incalzirea in pardoseala sau calorifere foarte mari (merg pe 40C) vs 60-80C in caloriferele clasice.

Exemplu CT clasica, noua
https://www.motan.ro/kplus-24/p/

#14
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 Ravenscar17, on 15 noiembrie 2023 - 20:15, said:

cata apa da o centrala pe zi? iarna sa zicem? cati litri face?Posted Image) (condensul)
Nu foarte multă.
Să nu crezi că e ca și când ai fi uitat un robinet de apă deschis.
Iar în cazul tău, e foarte probabil să nu intre în condensație.

Edited by FlapJack7, 15 November 2023 - 20:39.


#15
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 15.10.2006
Montarea unei centrale pe gaz la un apart. Asa mic Este o idee neeconomica.
Montarea pe balcon Este o idee f. Proasta, pierderi Mari termice, pericol de inghet. Izolati f. Bine toate tevile din balcon.
Nu inteleg de ce sunt doar 3 calorifere de Al, erau mult mai bune unele mari de fonta.
Macar mai redu din cheltuieli si monteaza o centrala clasica, sau reevalueaza solutia de incalzire pana mai poti.
Care ar fi motivul instalarii centralei?

#16
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
Nu trebuie nici o panta pentru scurgerea condensului, centrala termica se monteaza la inaltime considerabil mai mare decat scurgerea apei menajere si practic va forma un sifon, nu e masina de spalat sa aibe jos scurgerea. Temperatura apei in centrala de condensatie e bine sa fie sub 55 C pentru a opera eficient, in nici un caz 40 C.

#17
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 cipaul, on 15 noiembrie 2023 - 20:47, said:

Montarea unei centrale pe gaz la un apart. Asa mic Este o idee neeconomica.
Montarea pe balcon Este o idee f. Proasta, pierderi Mari termice, pericol de inghet. Izolati f. Bine toate tevile din balcon.
Nu inteleg de ce sunt doar 3 calorifere de Al, erau mult mai bune unele mari de fonta.
Macar mai redu din cheltuieli si monteaza o centrala clasica, sau reevalueaza solutia de incalzire pana mai poti.
Care ar fi motivul instalarii centralei?


mi'au taiat vecinii coloana de la parter,nu avem caldura, stam in frig, dormim cu 2 paturi noaptea, avem 2 variante ori ii reclamam ori punem centrala si am ales varianta 2,oricum nu aveam apa calda cand vroiam noi suntem putini fara centrala din bloc si trageam cate o cada de ''apa calda(era rece)'' ca sa vina apa calda

#18
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 15.10.2006
Apa calda se rezolva usor cu un boiler electric.
Nu aveti AC?
Inainte cat era factura la incalzire?
Acum cat va Costa totul si de ce schimbati caloriferele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate