Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Asigurare locuinta PAID și asigurare facultativa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
serban_iorgulescu

serban_iorgulescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2023
Asigurare facultativa fara polița de asigurare împotriva dezastrelor nu se poate, dar la ce mă ajută pe mine asigurare împotriva inundațiilor sau a alunecărilor de teren daca eu stau la bloc?
La bloc mai explodează o centrala, mai ia foc un panou electric, o inundație de sus, înțeleg o asigurare in sensul asta sa fie obligatorie nu și cea împotriva dezastrelor naturale. Cat despre cutremur, nu mai faci nimic cu 20k de euro să consolidezi un bloc, îl treci la pierderi și îți iei tălpășița.
Nu vi se pare inutilă PAID pentru toți locuitorii României?
Cine are asigurare facultativa, cât plătește pe langa PAID și pentru ce riscuri?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

 serban_iorgulescu, on 13 noiembrie 2023 - 22:59, said:

Cat despre cutremur, nu mai faci nimic cu 20k de euro să consolidezi un bloc, îl treci la pierderi și îți iei tălpășița.
Daca blocul se darama - si ai norocul sa nu fii in el - ce mai... consolidezi/cumperi cu 20.000 euro?
Suma era mica de cand au dat legea; permitea cel mult achizitionarea unei garsoniere intr-o fosta localitate miniera...
Am platit 113 euro anul asta pentru o asigurare completa de locuinta (2 camere, bloc) la Allianz - fara bunuri incluse, sperand ca m-ar ajuta daca ma inunda (sau inund) un vecin. Nu-s sigur c-as putea recupera usor banii nici in cazurile astea.

Edited by __Dan__, 14 November 2023 - 04:17.


#3
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Scopul asigurarii paid e altul, nu sa va cumparati alt apartament in caz de ceva.

#4
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Din pacate daca da un cutremur mare, cred ca vor da faliment toate si vor rupe usa la aeroport primii. Si eu zic ca e inutila.

Dar sa primesti 20000 de euro in caz de doamne fereste nu ar fi rau. Te muti la o casuta la tara cativa ani sau la o ruda si ii pastrezi bani de avans sa iti iei o garsoniera..daca mai ai ceva pe langa si  daca se va reconstrui. Sunt bani de subzistenta teoretic.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Sumele de la pad sunt fransiza la asigurarea facultativa.
De exemplu, ai paguba de 50k euro la cutremur. Primii 20k euro ii iei de la pad, diferenta de 30k de la facultativa.

#6
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Ahaahaaa nici nu stiam ..

#7
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
Eu zic ca in primul rand PAID este facuta ca sa nu  mai plateasca statul despagubiri de la buget asa cum se practica in multe cazuri.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Corect. Scopul nu e să îl ferească pe locuitorii din București (de exemplu) de alunecări de teren ci să existe un fond din care se vor plăti despăgubiri pentru cei care chiar stau în zone unde există riscurile respective. E similar cu asigurarea de sănătate obligatorie - o plătesc unii și beneficiază alții...

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

 the_blue_raven, on 14 noiembrie 2023 - 08:32, said:

Dar sa primesti 20000 de euro in caz de doamne fereste nu ar fi rau. Te muti la o casuta la tara cativa ani sau la o ruda si ii pastrezi bani de avans sa iti iei o garsoniera..daca mai ai ceva pe langa si  daca se va reconstrui.
Doar ca dupa cutremur vor creste instant pretul locuintelor, in special al celor mici si ieftine de la tara...

#10
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Vai de cap

#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007

 the_blue_raven, on 14 noiembrie 2023 - 08:32, said:

Din pacate daca da un cutremur mare, cred ca vor da faliment toate si vor rupe usa la aeroport primii. Si eu zic ca e inutila.


Dupa cutremurul din Turcia nu au dat faliment iar daunele acolo au fost cu siguranta mai mari.

Ceea ce nu luati voi in considerare este faptul ca NU TOATE LOCUINTELE sunt asigurate. Mai putin de 20% din locuinte au polita PAD, iar  facultativa cu siguranta este sub 10%.
Deci cand va veni cutremurul ala mare, din total daune intamplate, destul de putine sunt asigurate deci necesar a fi platite de catre firmele de asigurari.
Sunt grupuri mari financiare pe piata noastra (Allianz, Groupama, Generali, VIG) care nu isi permit sa nu plateasca. Adica semnalul in piata globala de asigurari a fi devastator pentru astfel de colosi, daca entitatile din Romania ar da faliment in urma unui eveniment catastrofic local.
Ca idee, inundatiile din Germania sau Italia platite aproape an de an de catre asiguratorii astia sunt de un ordin de marime mai mare decat ar fi daunele de platit in Romania care cad in sarcina lor (deci cele asigurate).

#12
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Foarte interesante informatiile, multumesc.

Faza ca eu nu ma bazez pe ASF ca ar controla ceva pe bune ( Dupa falimentele Astra, City.. )..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate