Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Locatie de stocare aplicatie Android

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Se da un telefon cu Android ce are instalata o aplicatie numita O-KAM ce a fost folosita ani de zile impreuna cu niste camere chinezesti instalate la o locatie.
In timp, pe acea aplicatie s-au descarcat secvente si capturi de ecran folosind functia de descarcare sau captura din aplicatie.
Ele apar in aplicatie la sectiunea Album, sunt cumva salvate pe telefon, dar sistemul Android nu le vede sa le afiseze direct in galeria de imagini si video.
Cautand prin acel telefon nu am reusit sa ii dau de cap unde anume a salvat acea aplicatie acele fisiere. Ele exista fizic undeva salvate dar probabil intr-o locatie adanc ascunsa si nu pot fi vizualizate decat din aplicatie. In sectiunea Aplicatii din Adroid apare ca acea aplicatie consuma foarte multi GB ca spatiu, acei GB reprezentand clar multitudinea de poze si clipuri salvate.
Acum se vrea a se schimba telefonul, dar sa se pastreze acele clipulete si imagini.
Stie cineva unde s-ar putea gasi acele fisiere tip captura si video salvate cu aplicatia O-KAM astfel incat sa poata fi salvate cu usurinta si transferate pe un PC si chiar pe noul telefon?
In aplicatie exista in zona Albume posibilitatea sa vezi clipuletul si sa apesi acolo un buton de download in galeria Android, acest lucru facand fisierul vizibil in galeria telefonului, prin aparitia fisierului in folderul Pictures, ocupand astfel spatiu de doua ori, o data in zona Albume din aplicatie (folder a carui locatie nu pot gasi), si a doua ora in folderul Pictures din Android.
Fiind multe fisiere si fara optiunea de Download All, ci doar fisier cu fisier e un chin sa reusesti sa faci vizibil prin aceasta metoda acele fisiere in galeria telefonului pentru ca aplicatia e extrem de instabila, probabil nefiind capabila sa proceseze atat de multe fisiere, ca de cele mai multe ori cand intra in sectiunea Album din aplicatie se blocheaza aplicatia si sistemul Android inchide aplicatia fortat.

Iar in final stie cineva o aplicatie de tipul acesteia care sa fie mai buna decat O-KAM?
Pe Aplicatii apar o gramada de alternative care s-ar potrivi cu multitudinea de camere chinezesti ce functioneaza toate pe un protocol standard, desi de obicei producatorul recomanda o anumita aplicatie cu care are el parteneriat.

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Conecteaza-ti telefonul la un PC si vezi daca poti avea acces la zona in care sunt salvate acele fisiere.
E posibil sa nu mearga o simpla copiere doar a fisierelor media, poate mai trebuiesc copiate si niste fisiere ce tin "indexate" acele fisiere.

#3
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Am incercat asta.
Dar nu gasesc folderul unde stocheaza aplicatia asta datele.
Am transferat cam tot ce se putea transfera de pe acel telefon si am dat delete de pe telefon.
Dar la capturile si clipurile salvate din aplicatia asta nu gasesc locatia. Nici macar un fisier urias de tip index nu gasesc pe undeva.
Ele exista undeva salvate ca ocupa spatiul, dar nu reusesc sa imi dau seama unde.
Poate a trecut cineva prin asta si a descoperit.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cand dai "Info"/Informatii/Detalii ceva pe poza trebuie sa scrie calea acelei imagini.

Vezi ce File Manager folosesti, daca are optiune de a arata fisierele/folderele ascunse, activeaza.
Aplicatia poate fi undeva prin Android>Media sau Android>Data> si cauti ceva ce pare sa se asemene "o-kam".

#5
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
In aplicatie unde poti vizualiza poza/clipul nu ai posibilitatea sa dai Info/Informatii/Detalii. Poti doar vizualiza si ai un singur buton Download care nu face decat sa copieze clipul in folderul Pictures din Android, dubland acelasi fisier ca spatiu ocupat. Dupa ce faci asta poti da Delete din aplicatie la clipul respectiv si ramane doar cel din folderul pictures din Android.
Cine a gandit aplicatia aia a fost foarte destept.

O aplicatie prin care sa pot vedea folderele ascunse si eventual sa poata scana telefonul si sa imi arate folderele in ordinea spatiului ocupat imi puteti recomanda?

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In sistemul de operare Android, aplicatiile au un spatiu propriu alocat in memoria telefonului, fie in cea interna (cache) fie in cea "externa" (SD Card).
Acel spatiu poate fi accesat doar de aplicatia careia ii este destinat.
Un asemenea spatiu ar fi spre exemplu in directorul "Android" in care sunt alte subdirectoare: data, media si obb. Ai putea sa vezi daca poti accesa de subdirectorul "data" corespondent aplicatiei tale. Numele directoarelor aplicatiilor sunt de fapt numele pachetelor aplicatiilor.

Edited by Ciubex, 08 November 2023 - 19:56.


#7
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
M-am uitat in folderele din Data, gasesc acolo folderul ce apartine aplicatiei O-KAM, dar e gol.

#8
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005

View Postloren2, on 08 noiembrie 2023 - 19:44, said:

In aplicatie unde poti vizualiza poza/clipul nu ai posibilitatea sa dai Info/Informatii/Detalii. Poti doar vizualiza si ai un singur buton Download care nu face decat sa copieze clipul in folderul Pictures din Android, dubland acelasi fisier ca spatiu ocupat. Dupa ce faci asta poti da Delete din aplicatie la clipul respectiv si ramane doar cel din folderul pictures din Android.
Cine a gandit aplicatia aia a fost foarte destept.

O aplicatie prin care sa pot vedea folderele ascunse si eventual sa poata scana telefonul si sa imi arate folderele in ordinea spatiului ocupat imi puteti recomanda?

Asta inseamna ca fisierele sunt salvate pe DVR si nu in telefon. Abia dupa ce dai Download se "descarca" din DVR in telefon, degeaba le cauti anterior.
Cam toate DVR/NVR-urile cu aplicatii mobile proprii procedeaza asa.

#9
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Nu exista DVR.
Sunt camere tip WiFi cu stocare pe card microsd.
Din aplicatie poti salva anumite clipuri sau face capturi foto, fisiere ce se transfera in telefon sigur, ca ocupa spatiu.
Pe microsd se rescriu fisierele in functie de ce dimensiune are cardul bagat in ele.
Cele la care le-ai dat download raman undeva in telefon.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
Numai prin root vei avea drepturile necesare sa vizualizezi folderele cu restrictii si sa le salvezi pe alt dispozitiv.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm... Ma gandesc la Total Commander, dar preferabil varianta full de pe forumul lui Ghisler.
Cel din Play are niste restrictii impuse de Google.

Pe de alta parte ma gandesc ca e posibil ca fisierele respective sa aiba ceva extensie proprietara.

Adica doar aplicatia respectiva sa le poata vede corect.

Ca exemplu - eu am Google TV pe telefon - ptr filme cumparate de la ei - am vreo 6 filme descarcate in telefon. Am gasit locatia si fisierele salvate, dar un film e compus din aproape 100 de fisiere in mai multe foldere si niciuna nu are extensie cunoscuta. Probabil sunt si criptate.

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 27.10.2007
Foloseste File Manager+.
programul iti imparte fisierele pe categorii.
intri la Images, cauti prin foldere imaginile respective si acolo apesi lung pe una din poze.
iti apare un meniu jos, apesi  More/Property si iti arata calea unde unde este salvata poza respectiva.
uita-te pe screen shoturile astea
https://ibb.co/kD6HQ92
https://ibb.co/TBMzTNg

#13
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
O sa incerc maine sa caut forumul Ghisler Total Commander. Nici nu stiam ca mai exista compania si produsul, desi acum 20 de ani il foloseam pe PC.
Avand in vedere ca Google Tv face streaming, nu cumva fisierele sunt de tip TS, ca acum asa e moda, sa livrezi un clip de 5 minute folosind 20 de fisiere TS.

View Poststrongsss, on 11 noiembrie 2023 - 13:46, said:

Foloseste File Manager+.
programul iti imparte fisierele pe categorii.
intri la Images, cauti prin foldere imaginile respective si acolo apesi lung pe una din poze.
Asta face si softul telefonului, in Galerie imi apar foto/video ce sunt gasite prin diverse foldere facute de aplicatii, inclusiv cele salvate de aplicatii precum FB/WA/Insta/etc
O sa incerc si cu asta, poate asta scaneaza mai deep decat aplicatia telefonului.
Folderul unde ar fi stocate ar fi usor de reperat daca s-ar scana folderele si s-ar putea aranja in ordinea spatiului consumat.
Chiar daca ar face cate un subfolder pentru fiecare video salvat si tot in folderul radacina ar aparea o valoare mare, in conditiile in care de pe telefon s-a sters tot ce era de sters dupa ce s-a transferat.
Acum telefonul e gol de restul de date consistente, singurele date consistente care au mai ramas sunt cele de la aplicatia asta.

Edited by Ciubex, 11 November 2023 - 15:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate