Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Oferte banci BLACK FRIDAY

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

View Postaltuser09, on 04 noiembrie 2023 - 06:28, said:

off topic:
Ieri am citit ca deja o banca anunta  majorarea unor comisioane de la 01.01.2024.
Este Banca Transilvania.
Sunt sigur ca si celelalte banci vor proceda tot asa.
Daca tot ai citit, spune si despre ce comisioane este vorba, pentru care operartiuni se maresc!?

#38
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postlex2010, on 04 noiembrie 2023 - 13:42, said:

Eu as vrea un cont curent ( nu ma intereseaza daca vine si cu card de debit sau nu) in USD, in afara de UniCredit ar mai fi sanse sa gasesc vreo oferta cu comisioane zero?

Cei care au facut anul trecut cont la UniCredit, sunteti multumiti? Nu am gasit vreo prevedere ca as fi obligat sa fac minim o tranzactie lunara sau ceva de genul, ca la Raiffeisen. Exista costuri ascunse la Unicredit?

Vreau cont in USD ca sa pot sa transfer banii catre brokeri(in principiu doar Interactive Brokers), fara comisioane.
Si eu caut acelasi lucru (cont USD pt transfer cu comision minim). In prezent am la Raiffeisen, comisionul este 0, taxele SWIFT in jur de 25 USD pe tranzactie, dar unde ma deranjeaza cel mai mult este la schimbul valutar. Din orice as schimba (EUR sau RON) cursul Raiffeisen este foarte prost.
Varianta cea mai ok pe care am gasit-o e folosind CurrencyFair, am aceleasi taxe SWIFT, dar curs de schimb EUR-USD mult mai bun.
M-ar interesa daca altcineva are o optiune mai buna (daca stie cineva de vreo oferta a vreunei banci pt cont curent USD cu comision de administrare 0 si schimb valutar la curs bun RON-USD sau EUR-USD) Banuiesc ca de taxele SWIFT nu pot scapa.

#39
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,659
  • Înscris: 13.03.2005
Soluția pe care am găsit o eu să trimit dolari la curs BNR într-un cont bancar e să folosesc cardul CEC Multicurrency la Adaugă bani (top-up) in Revolut, în valută USD. Adică mă poziționez in Revolut pe contul de dolari și dau Adaugă bani folosind un card bancar adică cardul CEC Multicurrency.
Singurul cost e comisionul CEC de 12 lei, indiferent că adaug 200 USD sau 2000 USD de pe cardul CEC Multicurrency. Contul CEC asociat acestui card Multicurency e alimentat doar cu lei și conversia Lei-Usd se face la curs BNR.

Dolarii ajung instant în contul Revolut, fără alte comisioane din partea Revolut.

Contul de euro sau dolari e gratuit la CEC și am testat și invers, să trimit dolari pe contul CEC fără comision Swift, dar exista 0.7% comision Revolut la Transfer, Destinatar card, valută USD, card CEC Multicurency.

Edited by wertyck, 04 November 2023 - 20:11.


#40
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View Postbassu42, on 04 noiembrie 2023 - 19:14, said:

Din orice as schimba (EUR sau RON) cursul Raiffeisen este foarte prost.
Raiffeisen nu avea acel Smart Hour unde schimbi 1500 eur/zi la curs BNR?

#41
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,659
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.raiffeis...aiffeisen-bank/

Doar din lei în euro și din Euro în lei.
Nu te ajută pentru dolari cum întreba colegul.

În schimb Intesa sanpaolo are și pentru dolari curs BNR.
1500 de dolari sau 15000 euro pe zi.

Edited by wertyck, 04 November 2023 - 20:23.


#42
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View Postwertyck, on 04 noiembrie 2023 - 20:23, said:

https://www.raiffeis...aiffeisen-bank/

Doar din lei în euro și din Euro în lei.
Nu te ajută pentru dolari cum întreba colegul.

În schimb Intesa sanpaolo are și pentru dolari curs BNR.
1500 de dolari sau 15000 euro pe zi.
Interesant, mersi. Credeam ca si ei accepta USD fiind campanie concurenta cu Happy Hour-ul Unicredit ce te lasa si USD in echivalentul a 1k EUR/zi.

Nu m-au incantat niciodata Raiffeisen cu oferta lor dar daca tot e promotia asta gratis pe viata hai ca le dau o sansa Posted Image

#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,659
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am preferat oferta celor de la Intesa sanpaolo cu cardul premium și conturile de lei și euro gratuite, plus schimbul valutar BNR pentru euro și USD.

#44
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006

View Postbassu42, on 04 noiembrie 2023 - 19:14, said:


Si eu caut acelasi lucru (cont USD pt transfer cu comision minim). In prezent am la Raiffeisen, comisionul este 0, taxele SWIFT in jur de 25 USD pe tranzactie, dar unde ma deranjeaza cel mai mult este la schimbul valutar. Din orice as schimba (EUR sau RON) cursul Raiffeisen este foarte prost.
Varianta cea mai ok pe care am gasit-o e folosind CurrencyFair, am aceleasi taxe SWIFT, dar curs de schimb EUR-USD mult mai bun.
M-ar interesa daca altcineva are o optiune mai buna (daca stie cineva de vreo oferta a vreunei banci pt cont curent USD cu comision de administrare 0 si schimb valutar la curs bun RON-USD sau EUR-USD) Banuiesc ca de taxele SWIFT nu pot scapa.
Ia da un ochi și pe la Alior Bank pe platforma de schimb valutar. Cursul este bun pot sa spun. Cam 4 bani spread-ul la euro sau USD in timpul orelor bancare. Zero comisioane la conturi. Transferurile in euro sau lei fara comisioane iar pentru celelalte valute gratis in limita sumelor schimbate sau cam așa ceva era. Nu prea m-a interesat sa transfer USD de exemplu pt că eu doar îi primesc in cont ca și salariu iar apoi schimb și trimit euro/Ron. Am schimbat și sume mari, transferuri de asemenea, și când am cumpărat casa de ex. Eu sunt foarte mulțumit de ei.

#45
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostAlltrack, on 04 noiembrie 2023 - 02:48, said:


Ca s-o fi desteptat lumea si nu isi mai baga capul in streang la TOATE bancile ? Reclama la unicredit  ?


Nu asteapta nimeni , nici ulea spatarul !
:lol:
True.

#46
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

 tytysor, on 04 noiembrie 2023 - 18:31, said:

Daca tot ai citit, spune si despre ce comisioane este vorba, pentru care operartiuni se maresc!?
Informatia e luata de aici, apare si pe la altii:
https://www.profit.r...nuarie-21369424

#47
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 29.03.2017
Vomiți cu toate comisioanele astea...

#48
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

 wertyck, on 04 noiembrie 2023 - 20:41, said:

Eu am preferat oferta celor de la Intesa sanpaolo cu cardul premium și conturile de lei și euro gratuite, plus schimbul valutar BNR pentru euro și USD.
Buna oferta celor de la Intesa, ai totul* zero insa trebuie sa ai un rulaj de 4000 lei lunar. E ok aplicatia? poate fi inrolat in google pay?

Edited by marcel201, 05 November 2023 - 11:23.


#49
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,659
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am ales acea ofertă când era fără rulaj impus, pe viață.
Am ofertele cele mai bune de la "toate băncile" atunci când au apărut astfel încât să mi asigure costuri zero cu majoritatea tranzacțiilor de care am nevoie atât în lei cât și în valută și la curs BNR dacă se poate.

Momentan nu poate fi înrolat în Google Pay, decât prin intermediul lui Curve card.

Edited by wertyck, 05 November 2023 - 11:28.


#50
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023

 marcel201, on 05 noiembrie 2023 - 11:22, said:


Buna oferta celor de la Intesa, ai totul* zero insa trebuie sa ai un rulaj de 4000 lei lunar. E ok aplicatia? poate fi inrolat in google pay?
La ING ai nevoie de rulaj de 700 de lei !
Eu vreau o oferta la refinantare insa vad ca se trag pe coor !

#51
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009
https://www.unicredi...0jSjzkRKev_RdGY

Anul asta nu mai este oferta de cont curent cu zero comisioane la unicredit.

Edited by ioanradu, 06 November 2023 - 12:04.


#52
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 23.09.2017

View Postioanradu, on 06 noiembrie 2023 - 12:02, said:

https://www.unicredi...0jSjzkRKev_RdGY

Anul asta nu mai este oferta de cont curent cu zero comisioane la unicredit.

Poate si-au facut nroma de clienti noi, deci nu mai au nevoie de altii. Sau poate o aparea doar pe 10 pt un timp limitat.

#53
Aly007^

Aly007^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 17.09.2006
La oferta de BF de la Unicredit, imi scapa mie ceva sau nu are niciun rost sa iei "Principal", cand cel "Premium" e tot cu 0 costuri, corect?

#54
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View PostAly007^, on 06 noiembrie 2023 - 13:48, said:

La oferta de BF de la Unicredit, imi scapa mie ceva sau nu are niciun rost sa iei "Principal", cand cel "Premium" e tot cu 0 costuri, corect?
Adevarat, eu mi-am deschis Premium ieri. Desi nu mai are nimic atractiv in prezent vs competitia, fiind gratis pe viata poate il imbunatatesc in viitor. Am ales specific limita minima (4k ron), poate aici sa fie o diferenta la cel "Principal" sa poti alege limite diferite, nu sunt sigur.

View Postioanradu, on 06 noiembrie 2023 - 12:02, said:

https://www.unicredi...lackFriday.html
Anul asta nu mai este oferta de cont curent cu zero comisioane la unicredit.
Cea cu depozitul e ok, pe 10 noiembrie deschizi depozit in app de 500ron si-l inchizi dupa 1 decembrie... 100ron profit, 20% pe o luna Posted Image

Edited by vwvwvw, 06 November 2023 - 14:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate