Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Școli, licee, care au avut și au bazine - București, dar și restul țării

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
La şcoala mea a fost bazin (nr. 56 "José  Martí") . Făcut în 1971, scos din uz prin 1982 (deci anul naşterii mele), desfiinţat prin 2004 ca să-şi facă ăia de la Pro(st) Tv bazin pe acolo. Frumos ar fi fost să fie şi unul pe acoperiş, aşa cum am visat...
Colegiul Economic "A.D. Xenopol" (Alexandru D. Xenopol a fost istoric ca f.d.) are unul la subsol, văzut din Str. Ştefan Mihăileanu spre Plantelor (vila familiei Băsescu e în partea ailaltă a Str. Mihăileanu). Cică nu mai funcţionează din cauză că fiind sub nivelul solului, apa trebuie pompată în canalizare. Pe vremuri se făceau cursuri de înot pe acolo.
Şcoala Nr. 25 din Cart. Baicului are bazin acoperit. Funcţional. Se fac cursuri de înot.

Edited by djl, 31 October 2023 - 10:33.


#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017
La mine in zona Scoala 190 a avut bazin. De curand l-au modernizat.

https://tribunainvat...-din-bucuresti/

[ https://tribunainvatamantului.ro/wp-content/uploads/2020/08/Bazin1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017
Cel mai frumos era cand jucam fotbal in bazin in clasa a 5, in bazinul de la 56, eram tare fericit. Ulterior, au aparut imbecilii de la PROTV. Langa scoala era si o sectie de la Excelent si eram poluati de un miros frumos de zahar ars. Din pacate, scoala 56 nu a fost cea mai grozava, nu ne-a invatat ce conteaza pe termen lung: Familie, copii, nu pasiuni ciudate!

Edited by kopac, 31 October 2023 - 11:05.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,668
  • Înscris: 29.03.2006
Pe langa cel semiolimpic omologat de la Sc. 190, stiu de scoala 311 ca are bazin de 25 x 12m, si apoi la Sc. 25 de 25 x 12,5m.
Si mai este in curtea Facultatii de Medicina inca un bazin semiolimpic de 25 x 15m si e deschis si pt. copii si adulti.

Mai sunt si alte bazine dar legate de scoli stiu de cele de mai sus.

Edited by loock, 31 October 2023 - 11:27.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,285
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgeorge_alexandru, on 31 octombrie 2023 - 11:04, said:

La mine in zona Scoala 190 a avut bazin. De curand l-au modernizat.
Au fost si copiii mei pe-acolo cam un an la inot.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
Scoala 3, parca asa se numea, pe Titulescu.
Acolo ar fi trebuit sa invat sa inot, m-am speriat tare la prima sedinta si nu m-am mai dus :P

#7
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,123
  • Înscris: 04.09.2013
Colegiul Emil Racovita din sectorul 2 avea clase cu profil sportiv, in special inot inca de la clasa 1 pana in clasa a 12-a. Desi nu are bazin propriu, folosea bazinul Lia Manoliu, cel de langa Arena Nationala care se afla la aproximativ 10-15 minute de mers pe jos. Stiu ca sunt 2 bazine acolo: unul exterior si unul interior, dar am vazut in ultimii ani ca cel exterior este acoperit pe timpul iernii, deci folosibil.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,668
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcrocko.dilul, on 31 octombrie 2023 - 11:47, said:

Scoala 3, parca asa se numea, pe Titulescu.
Acolo ar fi trebuit sa invat sa inot, m-am speriat tare la prima sedinta si nu m-am mai dus :P

Daca nu ai oase grele de maimutza, e o amecherie simpla cu apa - daca te intinzi relaxat te tine chiar apa la suprafata, diferenta de densitate este foarte mica si este compensata de tensiunea superficiala a apei.
Daca te faci ghem atunci te scufunzi, insa bazinele de inot uzual nu sunt adanci si poti sa topai lejer de pe fund afara chiar si copil mic fiind.
La piscina de 4m adancime e intradevar mai freaky pt. cine nu stie sa inoate dar e suficient sa te intinzi si nu te scufunzi.
Exista rar unii oameni care au oase grele care ii trag la fund ca pe maimute, dar sunt exceptii.

Asta in apa normala.
In apa sarata de mare, flotabilitatra este si mai mare pt ca apa sarata e mai grea, stai si mai lejer la suprafata, dar desigur mai sunt si valuri...
Exceptia inversa e in apa sifonata cu bule care are densitate mai mica si te duci la fund mai usor.

Edited by loock, 31 October 2023 - 12:16.


#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
Mai, aia se intampla prin 1975, intre timp am mai crescut :P

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
LVA - actualmente CVA (colegiul Vasile Alecsandri) din Galați are bazin. Eu prin anii '90 l-am prins deschis, însă nu era accesibil toată ziua bună ziua.
La un moment dat s-a înecat cineva și l-au închis o perioada buna de timp.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Liceul CA Rosetti, a avut bazin, a fost luat, se pare ca acum are din nou.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,880
  • Înscris: 14.10.2008
Un adevarat privilegiu bazinul. Scolile cu clasele 1-8, 1-12 sau 5-12 din Slatina aveau cele mai nasoale si cazute WC-uri turcesti. Toalete folosibile doar in timpul orei, nu in pauza cand se fuma si intimitatea era 0. Dezastru. Ce bazin de inot? Abia era apa calda la camin.

Confort 0 in preuniversitarul prins de mine 1992-2004. La facultate alta viata, alte conditii, doar dusul mai lipsea.

In Slatina s-a construit Bazin Didactic de Inot, acum 5 ani. Pentru toti copiii din oras care vor sa practice acest sport.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate