Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Mai avem nevoie de blocuri noi?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021

View Postjm2010, on 27 octombrie 2023 - 08:49, said:


Adica a proprietarilor. Nu este treaba lor sa se asigure ca isi intretin locuintele ca sa nu cada in capul lor? De ce statul trebuie sa fie tatucul lor? S-a cam dus vremea aia.


Un prim pas    https://www.g4media....-bucuresti.html

Edited by the_blue_raven, 27 October 2023 - 16:40.


#92
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Aberanta intrebare...nu e vorba de niciun "noi" aici, e vorba de cumparatori, care au nevoie de blocuri noi. 3 milioane de srilankezi si nepalezi asteapta la usa...

#93
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Nu stiam ca se castyiga atat de bine la glovo...

#94
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,362
  • Înscris: 12.07.2008

View Postkaii, on 27 octombrie 2023 - 12:18, said:

Discutând aplicat, acel "studio" este prezentat ca "apartament 2 camere cf. I 36mp utili".
Inclusiv pe releveu se specifică dormitor; cameră de zi.

Oricât s-ar cosmetiza aceste apartamente în studio sau alte denumiri, în realitate sunt cf. II spre III.

Întradevăr acea împărțire de la studioul 2 camere pare mai bună, dar îi lipsește spațiul de preparare al hranei. Pentru că acea chichinetă lângă ușa de la intrare nu respectă normele sanitare, lipsindu-i fereastra.

Cine il prezinta ? Cel care a pus anuntul induce in eroare si oricum putea sa scrie orice, inclusiv ca vinde un penthouse cu heliport.

Este alegerea fiecaruia daca vrea sa mearga dupa fenta altuia sau sa gandeasca inainte .

View Postgreywolfact, on 27 octombrie 2023 - 12:35, said:



Ca si impartire sunt de acord, studio-ul e mai practic impartit, pentru vremurile noastre.



Pe brosura dezvoltatorului in prim plan o sa figureze suprafata utila totala aka 42.44 si pus cu pretul fara TVA. Daca mai e si la gri predat, e completa imaginea pentru a putea da "teapa" unui Gigel de rand, care nu are ca hobby imobiliarele. (=crede ca ia 2 camere la 42.44mpu la un pret de 70k, cand colo ia 2 camere la 34-35mpu la 90k).

Ce mai e de stiut e ca depinde si acel releveu cat de bine s-a facut si cand s-a facut. Ca daca s-a facut la misto cand era la gri, acel dormitor de 11.09 la studio poate ajunge sub 10mpu la gata cand e masurat corect.

LE: Daca consideri bucataria ca e aprox 5mpu, practic vorbim de dormitor sub 11mp si living sub 13mp, ceea ce din nou ca impartire e bine ca exista, dar in practica e mai complicata comparatia.

Cand cumperi decintereseaza ce cumperi. Este posibil ca in brosura sa apara suprafata construita dar de interes eatecin primul rand suprafata utila si suprafata balconului.

Discutand “aplicat “ ( dupa cum spunea kaii ) vorbim de suprafete la predare si oricum recomandar este ca atunci cand se efectueaza prereceptia sa ai si o ruleta la tine. Nu cumperi imobile in fiecare zi.

Strict dpdv a confortului interior intre garsoniera pusa de kaii si acel studio alegerea logica eate studioul. Binenteles ca fiecare alegere are si avantaje si dezavantaje dar in acest caz avantajele studioului surclaseaza dezavantajele .

Oricum eu nu sunt fan studiouri , am ales apartamente cu 3 camere ( 2 ap ) si locuiesc in unul de 4 camere. In plus am postar  si legat de importanta accesoriilor ( boxe cu ventilatie, locuri de parcare, posibilitatea sa incarci o masina electrica pe locul tau de parcare ),



#95
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
In schita nu pare ca bucataria e la perete fara geam. Poate f bine sa fie la geam, ceea ce facw studioul sa fie ok. Ambele impartiri sunt bune ( eu asa am: 1 garsoniera si un studio, nu tb sa dormi cu frigiderul in camera in niciuna dintre cele 2 impartiri ). Pt o persoana sunt impartiri f bune ! Ce ai nevoie, voi stati o persoana in 4 camere ?

Kaii, ghenele sunt o mizerie si trebuiau eliminate cf legii inca din 2018.

Edited by the_blue_raven, 28 October 2023 - 08:18.


#96
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu am chef să mă duc până jos să duc gunoiul, mai ales că îmi pun pungi pe mâini ca să nu ating plasele alea mizere (inclusiv când duc chestii de reciclat). Din fericire, unde stau, am ghenă. Unele blocuri aveau locul ghenei (ghena e de fapt tubulatura; şi aia de aerisire tot ghenă se numeşte, numai că ghenă a ajuns să însemne şi locul unde duci gunoiul, chiar dacă nu are tubulatură; ghenă provine din Franceză) pus pe un balcon, deci nu puţea aşa de rău. Am văzut de la interbelice la cele optzeciste (unele terminate în anii '90) aşa ceva.
În rest, se va construi în Bucureşti, că e nevoie. Dar vor fi preţurile care este. Prefer clădire veche, că d.p.d.v. spiritual nu mă simt bine în una nouă. Iar la una veche pot să-mi pun telefon fix prin linie clasică.   :)(
Ce puteţi face ca oameni: dacă cineva îşi cumpără apartament într-un bloc nou (sau vechi), daţi sfaturi pentru a se face alegerea corectă a locuinţei şi zonei.   :yes:

#97
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 17.12.2017
Corbule, la blocurile comuniste după anii '80 care au acea tubulatură pe un balcon exterior mi se pare o dotare foarte bună, mai ales când sunt administrate bine și se face curat.

Unde am stat tubulatura nu se bloca pentru că oamenii lăsau separat cartoane, sticle într-o cutie.
Femeia de serviciu mai făcea un ciubuc când le aduna și le preda la conaționalii care strigă "sticle, sticle loooooăm".

Acum că ai nimerit într-un bloc unde au sudat ușa de la lift, aia e, ai înțeles că dacă nu e administrat bine și calitatea locatarilor e slabă, comunist/nou ajunge ghetou.

[ https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2017/03/lift.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#98
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,362
  • Înscris: 12.07.2008

View Postthe_blue_raven, on 28 octombrie 2023 - 08:18, said:

In schita nu pare ca bucataria e la perete fara geam. Poate f bine sa fie la geam, ceea ce facw studioul sa fie ok. Ambele impartiri sunt bune ( eu asa am: 1 garsoniera si un studio, nu tb sa dormi cu frigiderul in camera in niciuna dintre cele 2 impartiri ). Pt o persoana sunt impartiri f bune ! Ce ai nevoie, voi stati o persoana in 4 camere ?

Noi avem 4 camere pt ca suntem 4 persoane ( baiatul la liceu si fata in clasa VII-a ) . Deci au nevoie de spatiu . In cazul meu la fel de importamte sunt cele 2 bai ( nu am  geam la bai,doar ventilatoare )

Ai dreptate, la o persoana singura un studio/ o garsoniera este suficient/suficienta.  Singurul aspect de discutat ar fi daca in vremurile cand ap erau mai ieftine raportat la venituri nu era mai ok ca o persoana interesata sa faca un efort si sa aiba in vedere si o eventuala nevoie locativa viitoare ( nevoia lor sau a familiei restranse )

Edited by marius21, 28 October 2023 - 12:15.


#99
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
Nici la nou, nici la vechi nu prea ai unde sa reciclezi..


#100
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,362
  • Înscris: 12.07.2008

View Postthe_blue_raven, on 28 octombrie 2023 - 12:48, said:

Nici la nou, nici la vechi nu prea ai unde sa reciclezi..

Iti spun situatia mea :

-eu locuiesc in sectorul 1 in zona de case ( bine la limita cu S6, din pacate pt mine nu stau in Primaverii ), sunt pubele diferite ( culori diferite ( gri/verde ) pt gunoiul menajer ( fractia umeda ) si pt reciclabile ( fractia uscata ). Si pubelele sunt  ridicate de masini diferite. In S1 persoanele fizice nu platesc ridicarea gunoiului.

- in ansamblul din sectorul 2 unde am cele 2 ap de 3 camere sunt ghene diferite pt gunoiul menajer si pt cel reciclabil.



#101
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
In s5 chiar sunt pt plastic/ metal, hartie, sticla. Dar putine.

In s3 sunt pt menajer si reciclabil, dar pt ca se ridica rar, toata lumea arunca la gramada si se colecteaza la gramada.

#102
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Eu colectez cam 80% selectiv, că vreau pe lacuri salbe de bărci, nu de PET-uri. Însă nu ştiu dacă la mine femeia de servici le predă selectiv.
Prima dată când am văzut poza aia cu maşina de spălat am crezut că e pusă acolo să fie dusă la reciclat. Dar a fost făcută suport pentru flori.   :w00t:  Liftul ăla măcar nu poate fi desfinţat întru totalitate.
De blocuri mai e nevoie. Numai să fie făcute cum trebuie, începând cu compartimentare apartamentelor. Să fie gândite parţial unele apartamente şi pentru viitor, adică să poată locui un timp două generaţii acolo, însă cumva separat. Dar cere asta în nebunia capitalistă actuală.

#103
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
Oamenii abia isi mai permit cf 2 semidecomandat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate