Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Optimizare la aranjat panourile

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Naspa ! Eu ziceam ca tin mai mult, deci trebuie avut in vedere.
@ gushpi cand vorbim de Daikin cu un cop de 4 la 4 grad C in exterior si o casa f. bine izolata se schimba socoteala, adica va livra cam 8 kw termici la un necesar de 6 kw, la -15 grad C va livra doar 2 kw iar la -20 grad C se opreste, din pacate am prins ierni cu -28-30 grad C sa vezi ce frumos ingheta instant unitatea exrterioara .

Edited by crischir, 18 October 2023 - 13:27.


#38
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005

View Postbrainwashed, on 17 octombrie 2023 - 14:42, said:

Pai nu am luat inca panourile, de aia vreau sa vad optiunile. In functie de putere difera si dimensiunile. Un 3kW ar fi de dorit pentru ce vreau eu: invertor 5.5kW si baterie 3kWh, mod UPS, consum zilnic 3-6kWh.
EDIT: aspectul e irelevant pentru ca nu se vede acoperisul decat daca sapi in gradina.

Baterie de 10.

#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcrischir, on 18 octombrie 2023 - 13:12, said:

...din pacate am prins ierni cu -28-30 grad C sa vezi ce frumos ingheta instant unitatea exrterioara .

pt astfel de momente extreme ai economisit bani utilizând AC-uri performante
e clar că sub -20*C va trebui să-ntrebuințezi caloriferul cu ulei!
(am 2 cu cei mai mari elemenți găsiți pe piață :P )

#40
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Mai bine o PdC sol- apa ,zic si eu.
Eu am convector aer de 2,2 kw si o suflanta de 3,5 kw, consuma de rup.

#41
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Nu pot pune PdC pentru ca am calorifere, cum am scris. Iar daca as avea in pardoseala, vorbim de o investitie de cca 6000E care se amortizeaza in multi ani.
Suflantele si convectoarele au COP de 1, o clima are COP de 4 la temperaturi peste 0.

#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se poate pune PDC si pe calorifere. Asta nu-i o problema.

#43
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Mai bune ventiloconvectoare la PdC.

#44
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Am recalculat un pic, cu panouri Canadian 455W Hiku6, se pare ca intra fix 7 bucati si raman cu minim 5cm de o parte si de alta la locurile inguste. Am 156mm sa vin cu panourile de sus mai jos, din cate am studiat pot fi lipite cele de sus de cele de jos, dar nu o sa merg chiar asa extrem.

[ https://i.imgur.com/h1glBpz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cele mai ieftine panouri le-am gasit la spy-shop, pentru ca pot face ridicare personala. Cel mai ieftin ar fi fost MacoSolar dar nu vor decat ridicare personala sau trimis la palet (35 buc).

Pentru 16 elementi 125Ah LiFePo4 B-grade ar fi 921E cu transport cu tot, pe nkon.nl . Ideal ar fi sa se poata recupera diferenta de TVA inapoi, dar ma indoiesc, poate stie cineva ceva.

Deci cu inca 200E pentru prinderi, fire, sigurante (probabil va fi mai mult) ies cam in 2500E fara manopera, amortizare in circa 4.5 ani. Vor fi niste costuri suplimentare, ori bere dupa instalare ori platit pe cineva sa le suie pe casa. Probabil si inca o baterie de rezerva.

Intrebare: am facut o schema logica pentru panoul nou de sigurante care va avea 3 sigurante. Ideea e ca as vrea ca doua sa fie mutual exclusive, nu am vazut asa ceva in Romania, sau nu stiu cum sa caut. Sau poate ceva de genul comutator cu 3 pozitii ("transfer switch"), dar sub 200 RON nu am vazut.

Edited by brainwashed, 24 October 2023 - 00:23.


#45
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Comutator retea-generator.

Monofazat: 79 lei + TVA
https://www.tme.eu/r...amel/spmp-2p40/

Trifazat: 138 lei + TVA
https://www.tme.eu/r...amel/spmp-4p40/

PS: Chiar nu se incadreaza in buget celule de 230Ah?

PS2: Recomand sa iei macar o celula de rezerva. Eu sunt patit cu celule albastre. Din primul lot de 16, una avea auto-descarcare cam mare. Eu le-am luat de la un re-vanzator din Romania, dar cutiile erau ne-desfacute, asa cum le-a primit si el din China.

#46
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Sigur, as putea lua de 250Ah dar prefer sa am doua bancuri de baterii in paralel decat unul mai mare, pentru motive de redundanta. Adica,125Ah x 16 celule x 3.2V = 6.4kWh e mai mult decat necesar pentru nevoile actuale, estimand un consum de circa 1.5-2kWh noaptea. Un element de rezerva oricum voi lua. Ma inrteb daca nu cumva se poate configura si invertorul incat sa functioneze cu o celula in minus, in caz de urgente.

Multumesc de linkul TME.

#47
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 28.11.2017
Vezi si aici pret bun, cu transport gratis!
https://utb-shop.ro/...ISLR81/PD/16904
Dar nu ma pricep ce "tehnologii" au in ele.
Poti lua cate 2 minim

#48
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
https://www.spy-shop...ama-neagra.html - e 439 RON fata de 482 RON si 455W fata de 430W. Pentru mine e un drum de sub 1h dus-intors.

#49
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 10.04.2006

View Postbrainwashed, on 24 octombrie 2023 - 10:37, said:

https://www.spy-shop...ama-neagra.html - e 439 RON fata de 482 RON si 455W fata de 430W. Pentru mine e un drum de sub 1h dus-intors.
Degeaba, nu este in stoc.

#50
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbrainwashed, on 24 octombrie 2023 - 10:11, said:

prefer sa am doua bancuri de baterii in paralel
Nu recomand.
O sa ai batai de cap cu egalizarea celor doua bancuri si cu exploatarea simetrica.

#51
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006

View Postonobeka, on 24 octombrie 2023 - 10:54, said:

Degeaba, nu este in stoc.

Ciudat, aseara erau si le-am pus si in cos. Azi vad ca si cosul e gol, lipsesc si celelalte produse.

View Postkolfleading, on 24 octombrie 2023 - 11:09, said:

Nu recomand.
O sa ai batai de cap cu egalizarea celor doua bancuri si cu exploatarea simetrica.

Pai nu fiecare banc va fi cu BMS-ul lui? Din cate stiu eu, o configuratie 2P e mai solida decat una 1P, si nu doar dpdv al curentului de incarcare si descarcare.

#52
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Bateriile se vor incarca / descarca / uza inegal, iar BMS-urile separate nu pot face nimic in aceasta privinta.
Si estimarea SOC total va fi dificila.

La baterii mai "profesionale" cum ar fi Pylontech, mai merge...celulele sunt destul de apropiate ca si caracteristici iar procesul de fabricatie industrial asigura rezistente electrice foarte apropiate la contactele dintre celule si la restul conexiunilor din baterie. In conditii de DIY asta nu se poate realiza. Celulele astea ieftine cu care lucram noi sunt foarte diferite iar bateriile tale o sa aiba rezistenta interna diferita si incarcare/descarcare diferita chiar si din cauza unui fir de praf de sub un busbar dintre doua celule.

#53
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
Omul "vrea" sa ia 2 bancuri de baterii din cu totul alta cauza, cumpara un banc acum si altul "mai incolo".. eu asa banuiesc.

#54
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023

View Postbrainwashed, on 24 octombrie 2023 - 00:22, said:


Intrebare: am facut o schema logica pentru panoul nou de sigurante care va avea 3 sigurante. Ideea e ca as vrea ca doua sa fie mutual exclusive, nu am vazut asa ceva in Romania, sau nu stiu cum sa caut. Sau poate ceva de genul comutator cu 3 pozitii ("transfer switch"), dar sub 200 RON nu am vazut.
Daca am inteles bine ce vrei sa spui, toti marii producatori au contactori 2no+2nc. Eu am montat de la Schneider 25A, ocupa doua pozitii in tablou. Am si de la Abb vreo 3, dar bobina de cuplaj este pe 12V, e usor pentru cei cu sistem pe 12V.

Cat despre Tva la Nkon, pot sa iti spun ca iti calculeaza pt Germania; de ce nu ar merge si pt Rom? Trimite un mail

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate