Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Probleme HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Eu am doua HDD Western Digital din nov 2017 de 2 TB care le am la TV ptr inregistrari cu decodor HD de la Digi, merg bine si sunt detectate okey. Am mai luat doua externe tot aceiasi marca acum 6 luni cam, dar de 6 TB.
Unu din asta de 6 TB l-am pus ptr back-up, celalalt e in cutie in sifonier daca pica unu din ala de la TV, desi ptr asta nu aveam nevoie de 6 TB, ajungea si chiar 1.
Pana la urma alea de la TV au mers mai mult ca ala defect de la calc.

Si Seagate ala defect nu are nici 4 ani, f tare. Interesant cum a vazut Crystal cate bad-uri are daca n-a facut surface test. Probabil HDD mai noi au undeva inregistrat nr de bad-uri pe masura ce apar, ca altfel nu avea cum. La HDD vechi trebuia sa faci surface test, o sa fac si asta sa vad daca chiar are 272 bads.
Nu ma mai chinui sa faca alta partitie noua daca e deja pe duca.
Era bine daca mai aveam destul spatiu liber si sa foloseasca doar partea buna, dar era full.
De ex asta de 6 TB, sa ocupi mereu 3 sa zicem, si daca se duce ceva, sa folosesti ceilalti 3, iar daca zona aia tine tot cat a tinut prima, e okey.

Vreo marca mai durabila de HDD aveti de recomandat ? Eu sper ca WD-urile sa fie, dar poate stiti voi ce ar fi cel mai bun acum.

Edited by MinettoMatoi, 12 October 2023 - 19:55.


#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
WD nu produce portabile de 6TB. Pentru inregistrari emisiuni tv se pot folosi stick-uri sau hdd-uri portabile de maxim 5TB. Au consum redus si isi i-au alimentarea din usb. Au mase in miscare reduse, frecari mai mici, caldura mai redusa, consum redus de curent. Nu mi-a picat nici unul in 15 ani.

Găsești pe Olx, noi la 4TB ieftine.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt externe, si oarecum portabile - HDD-uri de 3,5" - WD Elements & Co

Ptr inregistrari TV nu vad de ce ai avea nevoei de atata spatiu, ca nu inregistrezi saptamani intregi. Transmisiile HD sunt la un bitrate destul de scazut - am afcut si eu o proba sa vad  si cam in 3 Gb intra o ora de emisiune TV.

 MinettoMatoi, on 12 octombrie 2023 - 19:55, said:

Vreo marca mai durabila de HDD aveti de recomandat ? Eu sper ca WD-urile sa fie, dar poate stiti voi ce ar fi cel mai bun acum.
WD-urile sunt mai ok decat Seagate , dar oricum trebuei sa fi atent ce tip sunt - SMR sau CMR.
Cele CMR sunt mai ok ca si fiabilitate.

Edited by eiffel, 13 October 2023 - 09:18.


#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Asta ce este ? SMR sau CMR ?

WD My Book V3, 6TB, 3.5", ca asta am luat ptr Back-up.

Nu vad ca scrie nicaieri ce e, si sa-mi zici cum aflu cum e un HDD de ex de pe PC garage, Emag, dupa mine ar trebui sa scrie.

 Leo2006, on 12 octombrie 2023 - 21:06, said:

WD nu produce portabile de 6TB. Pentru inregistrari emisiuni tv se pot folosi stick-uri sau hdd-uri portabile de maxim 5TB. Au consum redus si isi i-au alimentarea din usb. Au mase in miscare reduse, frecari mai mici, caldura mai redusa, consum redus de curent. Nu mi-a picat nici unul in 15 ani.

Găsești pe Olx, noi la 4TB ieftine.
Pai am gasit la Emag, 2 TB ajung ptr mine la TV, ce zici, asta e okey ?

WD My Passport 2TB USB 3.0

adica asta https://www.pcgarage...b-usb-30-black/

#23
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Uitasem, vreau sa stiu daca alea portabile de 2,5 inci isi pot lua curent de la USB-ul decodorului HD DIGI, sa nu ma trezesc ca nu poate alimenta HDD-ul, adica sa suporte o sarcina mai mica decat un calculator.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Daca portul ala USB poate da un 500mA ar trebui sa merga fara cablu Y.

 MinettoMatoi, on 13 octombrie 2023 - 17:31, said:

Asta ce este ? SMR sau CMR ?

WD My Book V3, 6TB, 3.5", ca asta am luat ptr Back-up.

Nu vad ca scrie nicaieri ce e, si sa-mi zici cum aflu cum e un HDD de ex de pe PC garage, Emag, dupa mine ar trebui sa scrie.

SMR vs CMR - https://history-comp...mr-hard-drives/ - e vorb de tehnologia folosita.

De aflat ce este... cam greu - trebuie vaxut ce Hdd au bagat inauntru. Mai pot fi ceva sanse pe site-ul WD sa cauti exact dupa model, sau sa dai un search pe google.

#25
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Multumesc de linkul cu informatii, interesant,  nu am stiut pana acum de CMR si SMR. Pana la urma ce o fi, e bun, aleg cu 36 luni garantie si asta e, la PC Garage.
O sa iau doua din alea de 2 TB ptr TV de rezerva, unu ptr mama, unu ptr mine, si unul ptr asta de s-a defectat din calc adica unu de 4 TB, toate externe si de 2,5 inci.
Sper sa fie bine asa. Tot ce sper e ca decodorul sa suporte alimentarea, nu am cum folosi cablu Y, scanerul are cablu Y dar ala consider ca, consuma mai mult decat un HDD de 2,5 inci.

Dupa tine pe ce suport se pot face back-up ptr filme, poze, documente, kit-uri ca sa fiu sigur ca-s acolo in timp, pe HDD clasic sau pe un SSD ? Care tine mai bine nefolosit decat din cand in cand ?
Deci in afara de discuri de 100 Giga.

Am gasit un link cu o lista de drives si iti zice ce fel e:

https://nascompares....ard-drives-hdd/

Edited by MinettoMatoi, 13 October 2023 - 20:34.


#26
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru inregistrari emisiuni tv, nu conteaza atat de mult tehnologia de scriere.
"An SMR drive is less predictable一it can write quite quickly onto a clean drive, but if it has too many write tasks queued, or has insufficient idle time to reorganize or discard overwritten data, then write speeds can be significantly lower than 80MB/s." Un tv nu cred ca va trimite multe sarcini de scriere pe hdd cum face un pc cu os-ul instalat pe el.

Vezi ca pe Emag e mai ieftin acel hdd.
Eu am luat un WD Passport de 5TB la 300 lei. Mai gasesti la 4TB in acelasi pret tot la baietii de pe OLX.
ex: Hdd portabil Toshiba 4Tb la 300 lei sau WD de 2TB la 220 lei.

Folosesc la tv un stick Kingston DataTraveler Exodia de 128GB si cred ca poate stoca toata transmisia unui canal pe 24 ore. M-a costat doar 35 lei. Cam 12 GB de date ocupate la 3 ore de inregistrare. A marait tv-ul ca e cam lent la scriere dar tot ce-am vizualizat a fost redat perfect.

#27
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Eu inreg prin decodor ptr ca pot programa inregistrari, nu am cum inreg direct pe stick de la TV ca am un TV de 600 lei luat in 2016.
Totul e ca decodorul HD Digi sa poata alimenta HDD-ul de 2,5 inci.

La PC Garage unu de 2 TB WD My passport de 2,5 inci este 370 lei, si ala de 4 TB este 540. Nu vreau sa iau de pe OLX ci ori de la EMag sau PC garage.
De unde ai luat unu de 5 TB la 300 ? de 3,5 sau 2,5 inci ?

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
My Passport for Mac de 2.5". I-am dat clean din DiskPart si formatat ntfs. Am si decodor folosit la monitorul pc-ului. Monitorul are si iesire de jack audio catre o mini boxa. Mai mult ca sigur ca va merge si un hdd daca un stick usb 3.0 care trage mai mult curent functioneaza ok.

#29
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Merge la decoror, a venit azi prietenul programator la mine si a zis ca are un HDD my password de 2,5 si merge perfect de la decodorul HD de la DIGI.
Dar am ajuns la concluzia ca nu are sens sa iau de rezerva HDD ptr TV-uri, ci sa iau cand se strica unul din ele, ca poate in timp mai scad preturile, etc. Sa iau doar HDD my password de 4 tera extern ptr calculator in locul celui defect.
Un stick USB 3.0 fara mecanica trage curent mai mult ca un HDD de 2,5 ? Interesant.

#30
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Mi-au raspuns aia de la PC Garage, urmatoarele HDD-uri sunt de tip CMR:

Hard disk WD Blue 3TB SATA-III 5400 RPM 256MB intern adica https://www.pcgarage...5400-rpm-256mb/
Hard disk extern WD My Passport 2TB USB 3.0 Black  extern adica  https://www.pcgarage...b-usb-30-black/

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Producatorul, WD, spune ca WD30EZAZ (cel intern din link) e SMR: https://www.westernd...dd?sku=WD30EZRZ
Iar pentru cel extern, WDBYVG0020BBK-WESN, nu spune daca-i CMR sau SMR (de regula astea de capacitati mari si format 2.5" sunt SMR): https://www.westernd...YVG0020BBK-WESN

#32
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Vad ca ala intern la specificatii e CMR:

https://www.westernd...dd?sku=WD30EZRZ

La cel extern am gasit ca e SMR, atasez poza, deci a mintit ala de la PC garage, e codul cu gri:

http://nascompares.c...ard-drives-hdd/

Attached Files

  • Attached File  smr.jpg   45.21K   3 downloads

Edited by MinettoMatoi, 19 October 2023 - 22:26.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 MinettoMatoi, on 19 octombrie 2023 - 22:26, said:

Vad ca ala intern la specificatii e CMR:
Pai tu ai dat link la seria WD30EZAZ care e SMR. Daca vrei CMR ai alta serie WD30EZRZ

 MinettoMatoi, on 19 octombrie 2023 - 22:26, said:

deci a mintit ala de la PC garage
Pai niciodata nu te uiti in gura vanzatorului ca dar el vrea sa vanda si mai ales cand vede clientul nestiutor. Sfant e sa te uiti pe specificatiile producatorului.

#34
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006

 MinettoMatoi, on 14 octombrie 2023 - 23:12, said:

Un stick USB 3.0 fara mecanica trage curent mai mult ca un HDD de 2,5 ? Interesant.
...mai mult curent din portul usb al tv-ului.

Nu conteaza ca e cmr sau smr. La smr se intercaleaza pistele pentru a creste densitatea si in plus benzile intercalate nu sunt citite. Sunt zone moarte dar mai inguste decat la cmr. In prezentarile grafice se prezinta exagerat suprapunerile a cate 3-4 piste. In real life situatia se prezinta ca in imaginea de mai jos. E doar o optimizare a spatiului, fara reducerea zonei active pe care se scrie.
[ https://www.buffalotech.com/images/uploads/Traditional-HD-vs-SMR-HD.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 20 October 2023 - 04:58.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 Leo2006, on 20 octombrie 2023 - 04:58, said:

Nu conteaza ca e cmr sau smr.
Conteaza cand vine vorba de fiabilitate.
SMR-urile pica mai repede.

#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018

 neagu_laurentiu, on 19 octombrie 2023 - 22:32, said:

Pai tu ai dat link la seria WD30EZAZ care e SMR. Daca vrei CMR ai alta serie WD30EZRZ


Pai niciodata nu te uiti in gura vanzatorului ca dar el vrea sa vanda si mai ales cand vede clientul nestiutor. Sfant e sa te uiti pe specificatiile producatorului.
Ai dreptate, vanzatorul zice ce vrea el, stia ca CMR e mai ok, precis stia. Insa ma mir cum de nu specifica producatorul sa ai la specificatii si asta acolo de unde cumperi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate