Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Probleme HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018
Am inteles.
Uite faza, am dat sa vad cat TB am ocupati selectand tot ce e pe HDD si mi-a dat ca in poza.

De ce e asa mare diferenta intre ce arata la Size si Size on disk ?! E o dif de aproape 2 TB !
Care e adevarul ? ce scrie la size sau la size on disk ?

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 23 October 2023 - 04:28.


#56
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Majoritatea producătorilor afișează capacitatea în valori calculate în baza 10.

„Simply put, decimal and binary translates to the same amount of storage capacity. Let's say you wanted to measure the distance from point A to point B. The distance from A to B is 1 kilometre or .621 miles. It is the same distance, but it is reported differently due to the measurement”

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004
Mai poate fi diferenta si de la clustere. Daca sunt prea mari se pierde spatiu.

#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMinettoMatoi, on 23 octombrie 2023 - 04:26, said:

Care e adevarul ? ce scrie la size sau la size on disk ?
Size e dimenisiunea datelor tale. Size on disk inseamna cat ocupa datele plus alte informatii adionale (formatare, drepturi etc).

#59
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 03.01.2007

View PostMinettoMatoi, on 23 octombrie 2023 - 04:26, said:

Am inteles.
Uite faza, am dat sa vad cat TB am ocupati selectand tot ce e pe HDD si mi-a dat ca in poza.

De ce e asa mare diferenta intre ce arata la Size si Size on disk ?! E o dif de aproape 2 TB !
Care e adevarul ? ce scrie la size sau la size on disk ?
Probabil ai pus cluster size mare de 1-2 MB, adica un fisier de 15KB va ocupa pe disk 2MB.
In cmd ca admin ruleaza fsutil fsinfo ntfsinfo P:
si vezi ce scrie la bytes per cluster.

La partitiile NTFS de peste 16TB, cluster size minim e de 8KB, deci se pierde spatiu pe disc daca ai fisiere sub 8KB. In schimb la HDD-urile mai mici de 16TB sau de 16TB, cluster size e de 4KB minim.

O alta posibilitate ar fi ca la crearea partitiei ai bifat "Enable file compression". Aceasta e cea mai inutila functie din Windows. Aceasta dubleaza spatiul pe disc la fisiere necompresibile, deci pui 10GB, ai 20GB pe disc.

Edited by FeDaYin, 23 October 2023 - 13:57.


#60
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.08.2006
Fragmentarea asta e specifica sistemului de fisiere invechit al windowsului. In linux cu ext4 nu se intampla asa ceva. Microsoft a promis de mult ca vor imbunatati sistemul de fisiere NTFS dar apoi s-au facut ca nu-si mai amintesc nimic.
Am copiat cateva zeci de mii de fisiere din linux pe un hdd cu NTFS si am ramas blocat cand am vazut cat spatiu imens a ocupat si cat de mult dureaza.
O solutie posibila de eficientizare a spatiului de stocare ar fi sa generezi fisiere iso din acele foldere cu continut. Avantajul este accesul instant la continut dar fara posibilitatea editarii. Vei recupera peste 1TB de date.
Nu le vei putea vizualiza pe tv decat prin intermediul unei aplicatii instalate pe tv care monteaza imaginile iso.

Edited by Leo2006, 23 October 2023 - 15:09.


#61
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018

View PostFeDaYin, on 23 octombrie 2023 - 13:55, said:

Probabil ai pus cluster size mare de 1-2 MB, adica un fisier de 15KB va ocupa pe disk 2MB.
In cmd ca admin ruleaza fsutil fsinfo ntfsinfo P:
si vezi ce scrie la bytes per cluster.

La partitiile NTFS de peste 16TB, cluster size minim e de 8KB, deci se pierde spatiu pe disc daca ai fisiere sub 8KB. In schimb la HDD-urile mai mici de 16TB sau de 16TB, cluster size e de 4KB minim.

O alta posibilitate ar fi ca la crearea partitiei ai bifat "Enable file compression". Aceasta e cea mai inutila functie din Windows. Aceasta dubleaza spatiul pe disc la fisiere necompresibile, deci pui 10GB, ai 20GB pe disc.
Am intrat cu admin si am dat comanda fsutil fsinfo ntfsinfo P: da eroare, atasez in poza

Nu am pus cluster size de nici un fel, eu am formatat doar HDD si atat, nu am bifat nici Enable..
partitia e exFAT,

Ce trebuie sa fac sa pun cluster size mic ? Si cat sa pun ?

Attached Files



#62
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.08.2006
1bit. Asta e valoarea ideala.
Ai 1.665.126 de fisiere in 83.973 de dosare. De ce ai asa de multe fisiere video ? De atatea ori am respirat eu de cand m-am nascut.

#63
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018
Am ajuns aici ca in poza, scrie bytes per sector, de cluster nu vad nimic. Si daca e 512 ala, cum se modifica ?

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 24 October 2023 - 00:02.


#64
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 03.01.2007
Incearca fsutil fsinfo ntfsinfo K:
si fara sa schimbi partitia din cmd.

P: era doar un exemplu. Pune C: sau D: sau E: sau ce partitie ai.

#65
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018

View PostLeo2006, on 23 octombrie 2023 - 23:53, said:

1bit. Asta e valoarea ideala.
Ai 1.665.126 de fisiere in 83.973 de dosare. De ce ai asa de multe fisiere video ? De atatea ori am respirat eu de cand m-am nascut.
O fi 1 bit dar nici nu vad cat are, am facut ce a spus colegul. Am multe video ptr ca am si filmarile care s-au strans in timp (inclusiv filmare din 1995 din liceu), plus desule de pe youtube, ca eu trag de acolo si vad pe HDD de la TV cand vreau, nu vad direct cu calcul deschis, le trag sa le am pe categorii, am acolo 1 tera ocupat din 2 cam.
Iar drive-ul asta contine ca back-up si ce are ala.


FeDaYin, exact asa am si facut cum ai zis, ca nu mergea daca nu puneam drive-ul corect. Problema e ca nu merge comanda ntfsinfo, cere un dispozitiv ntfs, iar al meu e exfat.
Restul au mers, aia cu volumeinfo, sectorinfo.
Insa nicaieri de clustere. Arata logicalbytes per sector 512 parca, si physicalbytes 4 MB cam. Deci nu este ce ai spus tu, adica nu arata.
Mi-a aratat toata lista de comenzi posibile ptr fsinfo. Daca am pus exfatinfo, n-a mers, credeam eu ca mersese dar n-a mers.
Exfat e mai bun la HDD externe stiam eu, NTFS ptr interne.

Am gasit pe youtube HOW TO FIX THE CLUSTER SIZE IS TOO BIG.(Can't format using CMD), banuiesc ca se refera la cum rezolvi problema daca size este prea mare, adica exact problema mea. Am cautat si eu ca sa gasesc ceva sa invat cum se face.
Nu stiu daca asta e ce trebuie, m-am uitat aseara dar nu la tot, o sa ma uit mai in colo.

Edited by MinettoMatoi, 24 October 2023 - 19:00.


#66
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.08.2006
Problema ta nu are legatura cu faptul ca nu reusesti sa formatezi hdd-ul pentru ca ai eroare de cluster size to big.
Attached File  Screenshot_3.png   148.37K   5 downloads
Cluster size sau "Allocation unit size" e implicit 256KB pentru exfat si orice modificare inseamna stergerea completa a hdd-ului.

[ https://i.stack.imgur.com/MDm0y.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 24 October 2023 - 19:21.


#67
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018
De la pag 4 post 55 nu mai e vb de ala defect intern Seagate de 2 TB, este vb de cel WD de 6 Tera extern, pe asta il pot formata, era formatat pe exfat si clustesize cum zici tu 256 KB probabil, eu nu am setat nimic acolo cand am formatat.
Poate de aia am 3,7 TB size la ce am acolo dar 5,35 size on disk, nu stiu ce sa zic.

Poate tranfer tot pe alt HDD la fel, ca am altul la fel de rezerva luat, si sa-l formatez pe asta iar cu 512 Bytes clustersize, nu stiu ce sa zic, tu cum recomanzi ? Ca sa fie cat mai mica diferenta intre size si size on disk.
Daca nu pot modifica fara sa pierd datele, trebe back-up, iara ore asteptare.

Uite faza, la celalalt HDD seagate care merge intern tot de 2 TB, am 1,21 tera size, si 1,21 size on disc la ce am acolo ! Asa vreau sa am si la asta extern.
Dar e NTFS, nu stiu care e default clustersize la ala cand se formateaza.

Edited by MinettoMatoi, 24 October 2023 - 20:03.


#68
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018
Am facut un test, am formatat celalalt HDD de 6 TB care e acelasi ca celalalt tot WD si acelasi model extern de 3,5 inci, am pus NTFS cu 4 MB clusterul, si am copiat ceva de 13 GB, size on disk era 13,1. Cand am vrut sa format iar, aparea maxim 2 MB clusterul, dar aia nu prea conteaza.
Cand am formatat la 256 KB sau 1024, 13 size 13 size on disk
Apoi l-am formatat la 4 KB clusterul si l-am lasat asa, si l-am pus in cutie, tot size 13, size on disk 13.
Oricum la cluster size default era 1024 KB pe NTFS dar si pe exfat. la Exfat aveam mai putine optiuni ptr cluster size.

Deci la astalalt e clar ca de la size cluster e treaba.

Era 13,1 in loc de 13 ca poate nu erau prea multe date, ca daca aveam 3 TB, precis size on disk era mai mare, adica diferenta era mai mare intre size si size on disk
Deci...ramane sa formatez, sa stau acuma sa copy iara 5 TB pe celalalt e nebunie.

Edited by MinettoMatoi, 24 October 2023 - 23:16.


#69
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018
Am facut mai un test, ce rezultate am avut, e nenorocire.

In prima poza e durere, aproape jumate e size fata de size on disc, alea erau majoritar filmari si filme, in a doua poza unde e ceva mai acceptabil erau kituri, poze si altele.
Eu am impresia ca HDD asta e defect, nu stiu daca 256 KB clusterul duce la asa ceva.

Exista o metoda sa convertesc exFAT in ntfs fara sa pierd datele, insa trebuie sa am anumit spatiu ptr conversie, nu stiu daca-l am si cat e necesar, sa nu pierd datele, poate pe NTFS o avea default alt cluster size.

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 25 October 2023 - 02:48.


#70
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004
Numai prin formatare poti converti exfat in NTFS.
Nu stiu de ce ai folosit exFat, pe el, ca NTFS-ul e si mai sigur.cand e pe Windows.

Intotdeauna cand cumpar un stick, sau un HDD extern ii trag o stergere de partitii si apoi il formatez NTFS.
Pe NTFS in functie de capacitate, clusterul default poate fi de 4 sau 8.

In cazul unu disc busit - cum ai Seagate-ul ala care are bad-uri si e pe duca am zis mai devreme, o solutie ca sa il mai folosesti ptr temporare - fisiere care daca se pierd nu e nicio paguba, e sa ii stergi partitiile si sa il reformatezi NTFS cu clustere mari - 32..64... Asa e posibil sa mai tina chiar si un an doi...

#71
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018
Nici nu stiu ce cauta exFAT, nu imi mai aduc aminte de ce am formatat asa.

Chiar acuma trag  totul pe alt WD care e a fel, formatez pe NTFS dupa aia si pun unit size de 4 KB, sa vedem daca diferenta intre size si size on disc mai e asa mare.
Mi se pare ca era 256 KB, cred, sau 1 MB chiar.

Clustere mari adica 32 sau 64 KB ? Sau ? Pai inseamna ca 256 era f mare.

Cu Seagate ala inca il mai folosesc, insa o sa trag tot pe WD-asta, si apoi fac cum zici tu, sterg partitia si formatez NTFS cu Unit size de 64 KB, sa vedem daca merge formatat totusi dupa ce fac alta partitie.
Dar la ce ajuta sa fie clustere mari ?

Edited by MinettoMatoi, 25 October 2023 - 19:58.


#72
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.08.2006
La viteza de citire unde stick-urile usb nu exceleaza dar un cluster mai mare ajuta. Imagineaza-ti doua dosare cu aceleasi informatii doar ca pe unul scrisul e mai marunt si incape totul pe 5 pagini iar pe celalalt dosar scrisul e mare si incape pe 20 de pagini. Daca iti cad dosarele din mana, care e cel pe care il recuperezi mai repede. Cel la care s-au amestecat 5 pagini sau cel cu 20 de pagini? Asta face si procesorul. Repagineaza clusterele cu informatii imprastiate pe toata suprafata discului.

Edited by Leo2006, 26 October 2023 - 02:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate