Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Recomandare setup Dolby Atmos in buget limitat

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
unconn3ct3d

unconn3ct3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 06.05.2008
Salutare,
Cum se apropie black friday as dori va rog sa ma ajutati cu recomandarile voastre de un setup de la care sa beneficiez cat de cat de efecte Dolby Atmos in urmatoarele conditii:
1.Living 30 mp
2.Buget 3500-4000 ron.
3.Preferabil wireless, dar se poate si wired.
4.Smart TV cu hdmi eARC
5.Exclus achizitie treptata in timp, este vorba de o locatie de vacanta frecventata ocazional si nu investesc mai mult de atat.
6.Nu doresc echipamente utilizate, ci doar noi cu garantie de la un shop de incredere.
7.Scopul principal ar fi pentru filme si secundar muzica.
Avand in vedere detaliile de mai sus (si intelegand ca nu putem ignora legile fizicii, dar nu ma incadrez la un sistem dedicat cu receiver multicanal, sub, boxe centru, tavan, laterale), as avea vreo varianta mai buna decat soundbar-ul Samsung HW-Q990C sau e "maximul de Atmos" pe care il pot obtine la banii astia? Ce ati alege in conditiile date si daca se poate argumenta?
Va multumesc anticipat pt rabdarea si sfaturile voastre!

Edited by unconn3ct3d, 09 October 2023 - 11:17.


#2
IOvidiuu

IOvidiuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.02.2009
https://www.emag.ro/...p/pd/DX3KYZMBM/

#3
unconn3ct3d

unconn3ct3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 06.05.2008
Mulțumesc pt recomandare, din ce am citit echivalentul Q990C ar fi JBL bar 1300, care e mult mai scump, aproape 7k, dar la JBL e mai ok subwoofer-ul...decisions, decisions :)

Edited by unconn3ct3d, 09 October 2023 - 13:16.


#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 23.10.2006
Daca vrei un Atmos real, fara boxele de sus minim 2, nici o sansa. La suma aia nu te incadrezi.

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Eu mi-am luat prin mai 2020 Soundbar Sony HT-ZF9 la 2.900 lei (acum vad ca sunt pe la 3.670 lei), iar dupa o luna si 2 boxe wireless Sony SAZ9R la 1.270 lei (acum 1.376 lei).
https://www.sony.ro/...de-sunet/ht-zf9

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007
Recomand un 5.1 decent decat sa platesti degeaba pentru pseudo-atmos. Am ascultat multe sisteme atmos fara boxe de tavan, inclusiv sisteme de 3000 eur, si niciunul nu e "ce trebuie", la niciunul nu ai sentimentul 'corect' de sunet de deasupra, ca sa nu mai zic ca ar trebui sa fie si corect orientat in spatiu. Poate daca ai sta sa tratezi camera cumva ca sa ai reflexii aproape perfecte, dar cine face asta cand bugetul audio e 4000 de lei?

Daca asculti un demo de genul asta - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/91BUM3WhCfo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pe un sistem atmos corect, fie el si din gama "low-end", o sa iti dai seama ca nu poti reproduce asa ceva fara boxe de tavan.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
Samsung acela e cea mai buna alegere in bugetul tau si da nu trebuie sa ai mari asteptari de la partea de DA dar pentru buget e ok. Cumpara-l de la emag si ai 30-60 de zile sa-ti faci o parere daca este sau nu ceea ce ai nevoie.

#8
unconn3ct3d

unconn3ct3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 06.05.2008
Merci pt timpul alocat să îmi răspundeți. Stiu ce înseamnă un sistem dedicat "true" DA și ce costuri implică, pt că încerc sa îmi construiesc treptat unul acasă:) Pentru ce căutam la pct.5 de mai sus cred că o sa iau până la urmă un soundbar (q990c sau JBl 1000, care s-o auzi mai bine) din ăsta "pseudo-atmos" cum bine l-a numit colegul mai sus si e ok cât mergem acolo pt vizionat un film două cât de cât...

Edited by unconn3ct3d, 10 October 2023 - 01:00.


#9
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

Vizualizare mesajunconn3ct3d, pe 10 octombrie 2023 - 00:56, a scris:

Merci pt timpul alocat să îmi răspundeți. Stiu ce înseamnă un sistem dedicat "true" DA și ce costuri implică, pt că încerc sa îmi construiesc treptat unul acasăPosted image Pentru ce căutam la pct.5 de mai sus cred că o sa iau până la urmă un soundbar (q990c sau JBl 1000, care s-o auzi mai bine) din ăsta "pseudo-atmos" cum bine l-a numit colegul mai sus si e ok cât mergem acolo pt vizionat un film două cât de cât...
Pretul este foarte mare pentru ce ofera. Daca nu esti setat strict pe ATMOS, poti incerca linistit Yamaha https://www.avstore....amaha-yas-209/. Ofera aceeasi simulare 3D, dar ca muzicalitate nu se compara.(dts:x). In curand o sa apara tot de la Yamaha un dolby true x atmos ca soundbar, astia zic ca e excelent.

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 23.10.2006
Poti incerca sa asculti si  https://www.avstore....ar/jbl-bar-800/
sau ceva asemanator, cel putin ai real 5.1

Edited by baribalu, 10 October 2023 - 07:38.


#11
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003

Vizualizare mesajTehCube, pe 09 octombrie 2023 - 19:29, a scris:

Recomand un 5.1 decent decat sa platesti degeaba pentru pseudo-atmos. Am ascultat multe sisteme atmos fara boxe de tavan, inclusiv sisteme de 3000 eur, si niciunul nu e "ce trebuie", la niciunul nu ai sentimentul 'corect' de sunet de deasupra, ca sa nu mai zic ca ar trebui sa fie si corect orientat in spatiu. Poate daca ai sta sa tratezi camera cumva ca sa ai reflexii aproape perfecte, dar cine face asta cand bugetul audio e 4000 de lei?

Daca asculti un demo de genul asta - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/91BUM3WhCfo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pe un sistem atmos corect, fie el si din gama "low-end", o sa iti dai seama ca nu poti reproduce asa ceva fara boxe de tavan.



Intrebare/nelamurire : pe sistemul meu 7.2.4 youtube e doar stereo indiferent de sursa(tv,player,telefon,laptop). Cum faci tu sa auzi atmos de pe o sursa stereo? Sau la tine/altii youtube are mai multe canale?

#12
unconn3ct3d

unconn3ct3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 06.05.2008
"Batalia" va fi intre Samsung HW-Q990C si JBL Bar 1000 pt ca sunt in aceeasi gama de pret, inclin spre JBL pentru calitate (nu ca ar fi cine stie ce nici asta, dar e maxima in buget) vs cantitate, la mai mult nu ma incadrez si incerc sa ma abtin sa tot urc bugetul cum am obiceiul sa fac la orice cumpar, sunt si alte prioritati totusi :) Insa inainte trebuie obligatoriu sa le ascult si live...

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajNotorious, pe 10 octombrie 2023 - 09:02, a scris:

Intrebare/nelamurire : pe sistemul meu 7.2.4 youtube e doar stereo indiferent de sursa(tv,player,telefon,laptop). Cum faci tu sa auzi atmos de pe o sursa stereo? Sau la tine/altii youtube are mai multe canale?
D-aia am zis demo de genul asta. Nu am zis asculta asta.
Le gasesti la download pe diverse siteuri, dar banuiesc ca stiai asta si incercai doar sa pari interesant. Ce urmeaza sa-mi zici, ca tot continutul de pe youtube e de fapt comprimat si nu-l poti folsi pentru teste audio/video serioase? Shocking.

Vizualizare mesajunconn3ct3d, pe 10 octombrie 2023 - 00:56, a scris:

cred că o sa iau până la urmă un soundbar (q990c sau JBl 1000, care s-o auzi mai bine) din ăsta "pseudo-atmos" cum bine l-a numit colegul mai sus si e ok cât mergem acolo pt vizionat un film două cât de cât...
Ziceam doar ca s-ar putea sa gasesti mai multa calitate la ceva care nu incearca si atmos, adica un soundbar fara atmos s-ar putea sa se auda mai bine decat unul cu atmos in aceeasi bani.

#14
unconn3ct3d

unconn3ct3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 06.05.2008

Vizualizare mesajTehCube, pe 10 octombrie 2023 - 10:00, a scris:

Ziceam doar ca s-ar putea sa gasesti mai multa calitate la ceva care nu incearca si atmos, adica un soundbar fara atmos s-ar putea sa se auda mai bine decat unul cu atmos in aceeasi bani.
E un punct de vedere foarte valid si daca ai ceva recomandari de modele anume in buget, sunt super bine primite. Ma intereseaza cat mai multa calitate in bugetul restrans, nu neaparat doar soundbar, doar ca un sistem dedicat mai calitativ nu prea gasesc in banii astia, as mai putea plusa pana la maxim 5000 ron ca sa-mi pun totusi o limita pentru ceva nu atat de prioritar Posted image

Edited by unconn3ct3d, 10 October 2023 - 10:28.


#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
https://www.rtings.c...s/best/soundbar

Edited by MD, 10 October 2023 - 19:10.


#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajunconn3ct3d, pe 10 octombrie 2023 - 10:16, a scris:

daca ai ceva recomandari de modele anume in buget, sunt super bine primite.
Nu m-am documentat in ultimul timp, altfel ziceam din prima ce recomand. Daca ar trebui sa cumpar acu, la repezeala, m-as uita la ceva de genul asta Klipsch Reference Pack 5.1 (vad ca e vreo 3800 la noi pe tehnica vizuala). L-am ascultat si mi-a placut. Mai trebuie adaugat un receiver, si aici chiar nu stiu ce sa recomand ca cel mai ieftin denon e cam overkill, vad un sony pe avstore dar si ala e 1700 de lei.
Cam asa ceva as lua. Sau poti sa dai cateva mailuri la magazine de gen avstore si tehnica vizuala, etc. si i-as intreba pe ei ce recomanda in bugetul X.

Uite, asa la o cautare rapida am gasit si cu atmos 5.1.2, stoc epuizat, dar nu ma asteptam sa fie in bugetul asta. Evident, nu l-am ascultat, dar ca idee (nu cunosc nici site nici sistem, dar as documenta mai bine) - https://www.sono.ro/...-bluetooth.html
Am ascultat altele de la onkyo si nu au dezamagit pentru pretul respectiv.

#17
unconn3ct3d

unconn3ct3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 06.05.2008
Mda, știu ce zici...și mie îmi e pe de o parte că poate îmi bat joc de bani pe soundbar-uri overpriced pt ce oferă aceste struțo-cămile, iar pe de altă parte că la un sistem dedicat iar ajung sa dublez bugetul pt ceva ce nu voi folosi foarte des...mai am o lună să mă mai gândesc până la bf și să merg in showroom să îmi "spună" urechile mele ce sa aleg :)) mulțam fain de ajutor

#18
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 23.10.2006
Atentie mare cu cei de la sono! Am un prieten, care nici acum dupa 2 ani, nu a recuperat toti banii platiti in avans pentru un receiver Denon, care nu a ajuns niciodata. Si sunt multi in situatia asta, nu stiu de ce le mai da voie sa existe. Platesti dupa ce vezi produsul, nu inainte.

Edited by baribalu, 11 October 2023 - 07:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate