Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Amenda neplatita Germania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
PepeleaH

PepeleaH

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.04.2019
Am o amenda de parcare neplătită în München, ( de fapt am pacrat aiurea, pe locul de pompieri ) in 2013, am incercat sa o platesc online atunci si nu am reusit ( cu un neamt langa mine ), asa ca a trebuit saplec. Era prin 2013, am crezut ca o sa-mi vina acasa, dar nu am primit de atunci nimic. Am citit ca amenzile neplatite nu se prescriu in Germania, asa este? Pot afla ce este cu ea fara sa le dau idei noi la nemti?

#2
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
Nu ne spui daca masina ta avea numere de RO sau DE sau altceva si daca tu aveai de-a face cu Germania (rezident?).

Edited by cucur, 09 October 2023 - 10:05.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018
și după 10 ani ți-ai adus aminte de nemția

mergi din nou și-au să-ți spună ei ce și cum

Edited by EMPP, 09 October 2023 - 10:05.


#4
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ai mai incercat sa o platesti din 2013?
Ce scrie pe amenda, de cine e emisa? Ai incercat sa suni acolo la ei?

Cum adica nu ai reusit sa o platesti? Iti da acolo un IBAN, un nr de referinta si o suma de plata. Nu trebuie decat sa faci transferul bancar. Ce nu ai reusit? Si daca nu ai reusit, ai plecat asa fara sa platesti amenda? Ce-a fost in capul tau?

Daca nu ai platit atunci inseamna ca ti-au trimis vreo 2 avertizari ca trebuie sa platesti, daca le-ai ignorat acum se poate sa fii pasibil de inchisoare.

https://www.bussgeld...-nicht-bezahlt/

Edited by giuliani, 09 October 2023 - 10:20.


#5
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Din 2013 nu ar trebui sa ti vina nimic,teoretic. Cam tot prin aceeasi perioada am avut radare luate atat in Germania cat si in Austria,si nu a venit nimic acasa. Daca ai alte numere decat cele pe care a fost aplicata amenda,zero stres.

#6
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 18.08.2021
Municipalitatile germane au niste ciudatenii de coduri, aceeasi problema am avut-o si eu in Germania. Nu a accepta banca (BNP Paribas, eram atunci cu serviciul in Belgia) IBAN-ul german, se tot plangea de nush'ce date eronat introduse. So much about integrated european services, nu mergea intre doua tari vecine serviciul... Am apelat tot la un neamț, dar i-am virat banii in contul lui, și cand s-a dus ăsta in weekend acasă mi-a adus dovada plații amenzii. Cu numerar, la un oficiu al municipalității din Eupen, ca acolo mi-am luat-o.
Foarte probabil că s-a prescris, dar undeva numărul ăla de mașina figurează cu o amendă neonorată. Dacă ai schimbat numărul/mașina de atunci, niciun stres. Mie amenda mi-a venit ca o somație să-i înștiințez cine a condus masina cu numărul ... la data de... ora... in zona xxx din Eupen. Si să-l dau în cărămidă pe infractor, sau să le plătesc 35 de iepuroi că am avut talpa grea. Nu am avut-o, dar era zona de școli și m-a luat camera fixă cu 46 km/oră, în zonă cu limitare la 30. Și înjurând că nu am văzut limitarea de viteză...

#7
PepeleaH

PepeleaH

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.04.2019
Da, se pare ca doar Raz0rblade a patit ca si mine. DA, mi-am adus aminte azi ca am gasit bonul prin documente aproape ca nu se mai vede nimic ( scos de o casa de marcat din aia portabila, a politistului de proximitate - sau cum s-o numi - era o duduie care zicea doar ya ya ).  Vad ca toti zic de numarul de la masina, eu ma gandesc ca proprietarul e ala care are de dat amenda, nu masina. DA, evident ca nu mai am numarul, nici macar nu era numar din UE ( era masina de firma ). De atunci am schimbat 3 masini si evident 3 numere. Nu am avut probleme nici cu numarul, merg des in Ungaria spre Austria si din 2013 pana in 2018 am avut aceiasi masina si acelasi numar.

Mersi pentru răspunsuri. ( Gluma: mereu ziceam ca mai bine nu intram in Schengen, sa nu unifice bazele de date! :) ) .

#8
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Salut,

tocmai ce mi-am luat si eu doua amenzi din astea, pentru depasire de 6 km si respectiv 14 km. Avand masina inchiriata, mi-a venit notificare de la compania de unde am inchiriat masina, cu raportul trimis de politie in care apare si poza cu mine. In raport apare si modalitatea de plata, pe langa trasfer mai este posibil si accesand un link unde te autentifici cu un pin si un user pe care il primesti in raport. Am incercat prin aceasta modalitate dar nu a mers. Am trims email catre politie sa le zic ca nu merge si m-au ajutat cu un nou link si am platit ambele amenzi. Le-am platit cu o intarziere de vreo 2 luni. Nu stiu ce se intampla daca nu le platesti, dar prefer sa fiu linistit. Ca si concluzie, puteti cere mai multe detalii la politie unde a fost emisa amenda .

#9
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
In 2013 daca nu ti-a cerut pasaportul sau buletinul mai ales in situatia de fata cu masina non UE (ce inmatriculare avea, MD/SB?) nu mai ai nimic de facut.

Bazele de date s-au unificat de cativa ani (sa fie 3-4) si amenzile primite de cei cu masini cu numar de RO se trimit direct in Romania.


 PepeleaH, on 09 octombrie 2023 - 15:50, said:

DA, evident ca nu mai am numarul, nici macar nu era numar din UE ( era masina de firma ).

Edited by cucur, 10 October 2023 - 07:15.


#10
PepeleaH

PepeleaH

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.04.2019

 cucur, on 10 octombrie 2023 - 07:13, said:

In 2013 daca nu ti-a cerut pasaportul sau buletinul mai ales in situatia de fata cu masina non UE (ce inmatriculare avea, MD/SB?) nu mai ai nimic de facut.



Adica nimic de facut in sensul ca sa stau linistit?

#11
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
Eu zic ca nu ai nimic de facut daca spui ca nu ai fost identificat de cei care au dat amenda si nici nu aveau cum sa o trimita firmei ce avea masina (n-ai zis de unde era masina din afara UE!, singurul dubiu ar fi CH unde se mai trimiteau amenzi din tari limitrofe dar chiar si asa e vorba de o amenda de parcare din 2013).

Edited by cucur, 10 October 2023 - 10:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate