Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Relatia cu o fata baptista

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,285
  • Înscris: 06.01.2007

 george_alexandru, on 08 octombrie 2023 - 20:51, said:

Astia nu sunt ăia care se strâng grămadă apoi ating lumina? Sau erau penticostalii?
Faca ce-or vrea. Eu stau la masa si beau.

#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005
Mai, daca stai sa te gandesti bine... mai bine una care sa te duca duminica la biserica, dar in restul saptamanii sa-ti faca de mancare si curat prin casa, decat una care sa te plimbe numai prin Malluri si restul saptamanii sa-si faca unghiile si sa stea pe TikTok.

 maccip, on 08 octombrie 2023 - 20:31, said:

Sa zici din timp daca ma inviti la nunta, ca tre sa-mi duc pantalonii la retusat.

Si ciorapii la remaiat. Posted Image

Djl, unde mai gasim ateliere de remaiat ciorapi in Bucuresti!? Posted Image

Edited by Phobos, 09 October 2023 - 00:29.


#21
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010
Buey, nu cred c-ati inteles intrebarea tipului, omul intreaba daca pot fi probleme cu familia (mediul) in care a crescut, plus chestii de formatare mintala pe care risti sa le descoperi prea tirziu.

Eu n-am sfaturi de dat, daca ai planuri de lunga durata cu ea poti vorbi cu ea treburile astea, constienti amindoi ca nu prea mai aveti timp de pierdut ca sa mai mintiti/prefaceti.

Sau asuma-ti riscul, barbateste. Unii nu-si cunosc partenerul dupa zeci de ani petrecuti impreuna, si se trezesc cu surprize.

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,087
  • Înscris: 30.07.2006

 Andrei3030, on 08 octombrie 2023 - 18:14, said:

Buna seara!

De curand am cunoscut o fata de de religie Baptista de care imi place destul de mult dar eu sunt ortodox. Fata e putin diferita de restul fetelor pe care le-am mai cunoscut. Nu e genul cu batic si imbracata in fusta pana la glezne, se imbraca normal. Dar din ce inteleg fata merge la Biserica cand poate. Am iesit pana acum de 5 ori cu ea dar nu stiu ce sa zic despre relatiile de genul. Ambii avem 30 de ani. Dintre voi cei care ati mai experimentat astfel de chestii ce spuneti? Sa-mi vad de treaba mea sau sa continui sa vad ce o iesi?

Multumesc

Baptistii NU sunt penticostalii, sectantii, pocaitii.
Faci o confuzie.

E o religie ca si ortodoxia, larg raspandita in Vest, doar ca nu atat de inapoiata si de habotnica.

Cu placere.

Edited by Moinesti72, 09 October 2023 - 07:39.


#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
Cu placere la ce? La tampenia spusa de tine,de fapt mai multe,nu exista religie pocait,multi ortodoxi daca ar sti ce inseamna pocait nu ar mai folosi aiurea acest cuvant si s-ar mandri daca ar putea.
Baptistii nu au cultul icoanelor sau moastelor,nu se roaga pt morti,nu au treaba cu virgina,la ei exista doar biblia.

#24
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,608
  • Înscris: 10.04.2009

 sirgoofy, on 08 octombrie 2023 - 21:32, said:

Mie nu religia ei imi da cu virgula ... ci varsta.

asta e de fapt ce trebuie sa-l intereseze pe initiator, daca e "cu toate tiglele pe casa"

am cunoscut si eu o tipa de genul in trecut (30+ ... ortodoxa, nu alte ramuri) dar am abandonat rapid

"dar de ce mananci fast food, stii ca nu e ok?" ... "dar de ce ma saruti, mi se pare un gest deplasat" (asta dupa a doua intalnire, nu prima)

"uite, eu mananc linte, năut, tu de ce nu mananci din astea?" ffs... credeam ca innebunesc cand incepea "morisca"  

la un moment dat i-am zis... "da, stiu ca nu e ok ce halesc, lasa-ma in pace cu conceptiile tale, ca nu le mananci tu, eu nu stau sa iti reprosez ce bagi in gura"

#25
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

 Moinesti72, on 09 octombrie 2023 - 07:38, said:

Baptistii NU sunt penticostalii, sectantii, pocaitii.
Faci o confuzie.

E o religie ca si ortodoxia, larg raspandita in Vest, doar ca nu atat de inapoiata si de habotnica.

Cu placere.
Ce religii diferite tot visezi acolo, domnule?! Toți cei enumerați de tine acolo sunt creștini. Religia, una singură (!), care îi unește este creștinismul. Creștin baptist, creștin penticostal etc. Sunt culte sau denominațiuni, nu religii diferite, frate!
Creștinii ortodocși sunt majoritari, atâta tot.

https://ro.wikipedia...al_din_RomĂąnia

https://ro.wikipedia.org/wiki/Baptism

https://ro.wikipedia.../wiki/Adventism

Numai tâmpenii scrieți unii și mai așteptați și mulțumiri.

#26
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Crestinii catolici sunt majoritari , de departe , nu cei ortodocsi.

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,696
  • Înscris: 16.03.2004

 mercur68, on 08 octombrie 2023 - 20:56, said:

Aici avem o problema doar daca cineva considera ca in secolul 21 mai coteaza religia.

Dacă era penticostală, fata respectivă ar fi avut probleme cu pastorul ei, care nu i-ar fi binecuvântat căsătoria, până când băiatul trece la penticostali. La fel, la adventiști sau Martorii lui Iehova, dar aceste grupări sunt puțin numeroase. Cu baptiștii lucrurile stau mai bine, în sensul că baptiștii sunt ”lumești” și la baptiști ai voie să fumezi sau să te îmbraci precum este moda profană...

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,696
  • Înscris: 16.03.2004

 craciuncostel, on 08 octombrie 2023 - 20:59, said:

Dacă era baptistă nu ieșea cu tine și era îmbrăcată conform codului lor. Membrii acestor religii, fie că sunt martorii lui Iehova, penticostali, creștini sau baptiști respectă cu strictețe regulile. În plus nu ies la întâlniri nesupravegheați, nu își încep viata sexuală înainte de nuntă.
Găsești cu ușurință aceste informații pe google.

Baptiștii nu respectă nicio regulă vestimentară, poți merge cum vrei la ei. Și poți să fii tatuat ori fumător.

#29
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 02.09.2009

 maccip, on 08 octombrie 2023 - 20:31, said:

Sa zici din timp daca ma inviti la nunta, ca tre sa-mi duc pantalonii la retusat.
In plus sau in minus?Posted Image

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,285
  • Înscris: 06.01.2007
In plus, desigur. Daca tot dai banul, nu-i mai bine sa ai mai mult loc la curea?
Baptistii astia ce mananca? Tot pui shanghaisi chiftelute cu susan si somon umplut cu salata beof? Sau ne dau doar sfecla si spanac?

Tu ce mananci? Ca poate ne combinam sa stam la aceiasi masa, sa nu facem schimb de mancare peste mese.

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,591
  • Înscris: 30.08.2017

 dark, on 09 octombrie 2023 - 10:07, said:

Dacă era penticostală, fata respectivă ar fi avut probleme cu pastorul ei, care nu i-ar fi binecuvântat căsătoria, până când băiatul trece la penticostali.

Daca nu primeste binecuvantare de la pastor ce se intampla, are cununiile legate?

 maccip, on 09 octombrie 2023 - 11:37, said:

Tu ce mananci? Ca poate ne combinam sa stam la aceiasi masa, sa nu facem schimb de mancare peste mese.

Ar merge 1-2 mese pentru "colegii de pe Softpedia".

Edited by george_alexandru, 09 October 2023 - 11:42.


#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,285
  • Înscris: 06.01.2007

 george_alexandru, on 09 octombrie 2023 - 11:40, said:

Daca nu primeste binecuvantare de la pastor ce se intampla, are cununiile legate?
Dar ce te intereseaza? Mergi si la biserica?
Eu zic mai bine sa-i asteptam in fata restaurantului pana vin ei de la cununia religioasa, cu acordeonul. Bem o bere daca e.

#33
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Andrei3030, on 08 octombrie 2023 - 18:14, said:

Nu e genul cu batic si imbracata in fusta pana la glezne, se imbraca normal.

Femeile casatorite se imbraca asa(cel putin cele mai in varsta) si isi acopera capul.

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,696
  • Înscris: 16.03.2004

 george_alexandru, on 09 octombrie 2023 - 11:40, said:

Daca nu primeste binecuvantare de la pastor ce se intampla, are cununiile legate?

Cununiile legate presupune faptul că fata este blestemată ca să nu se căsătorească.
Ce se întâmplă dacă ea, penticostală, se căsătorește cu un băiat ortodox? Va fi repudiată de biserica ei, probabil nu excomunicată, dar ponegrită, blamată...

#35
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 george_alexandru, on 09 octombrie 2023 - 11:40, said:

Daca nu primeste binecuvantare de la pastor ce se intampla, are cununiile legate?

Nu intelegi "sistemul" Posted Image: fiind parte a unei comunitati mici si relativ inchise, daca vrea sa ramana in relatii cu ei si pe mai departe,
n-are voie sa "fluiere" in biserica...

Edited by Piscopescu, 09 October 2023 - 12:01.


#36
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Ce sa zic, mergeti la 3-4-5 intalniri, ii spui pe sleau ce astepti de la relatie. Daca e ce vrei tu, bine, daca nu, vezi-ti de drum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate