Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Etnogeneza românească: romanizarea dacilor

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postseaman, on 30 septembrie 2023 - 07:09, said:

spatiul Transilvan/Banatean , care avea alti locuitori la vremea aia . Despre acei locuitori din secolul 3-2 BC , nu avem nici o informatie ca ar fi fost geti sau chiar traci .
ce tare-i fain in secolele noastre e ca amu nu mai mere la modul "tacerea izvoarelor din biblioteca locala comunala deci prezumam apodictic ca biblioteca comunala este axiomatic alfa si omega cunoasterii universale si perene" si in consecinta se pot consulta si alte biblioteci comunale decat cele strict locale si obtinem in acest mod ca paregzamplu in spatiul Transilvan/Banatean dar si in alte zone se observa iterativ toponime de forma "scaunul" si in mod specific "scamnul" v. http://inst-puscariu...ponime - OW.pdf - forma care nu cunosc in alte limbi romanice si mai demult fusese o polemnica aici in forum finca http://www.perseus.t...9:entry=scamnum ceea ce Herodotus care cand o scris lucrarea dumnisale "Istoriile" stetea in Calabria langa Apulia si daca stia vreo explicatie mai indetaliata despre geti sau traci musai c-o tzanut-o pentru dumnealui pe motiv ca https://en.wikipedia...ies_(Herodotus)#Style  "I write these things as they seem true to me; for the stories told by the Greeks are various and in my opinion absurd"

Edited by zz_dop, 30 September 2023 - 10:41.


#20
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

View Postseaman, on 30 septembrie 2023 - 07:09, said:

... "continuitatea trebuie asumata, nu demonstrata ... "

nu prea le-ai avut cu scoala in general si istoria ai descoperit-o la batranete in particular si unde mai pui ca poate ai consumat si mancare stricata din cambuza

Edited by Mount_Yerrmom, 30 September 2023 - 12:54.


#21
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postseaman, on 30 septembrie 2023 - 07:09, said:

As dori sa intelegi ce vreau sa spun .

1. Chiar nu vreau sa va tai elanul dar nu ma pot indeparta foarte mult de titlului threadului.
2. Nu sint istoric, deloc! Dar am unul apropiat mie, si de mine.
3. Sursele scrise preced arheologia si logica. S-ar fi putut foarte bine sapa in Kuala Lumpur pentru a gasi Coloseumul atestat documentaristic in Roma dar ar fi necesitat, bani, timp si prostie infinita.
4. Cum se numeau dacii pe ei insisi? Dar tracii? Agatarsii? Scitii? Celtii? Carpii? Costobocii? Getii? Burii? Sucii? Apulii? Odrisii? Macedonul era elin?…
5. Ritualurile de inhumare, pentru a da doar un exemplu, a populatiilor sud si nord dunarene numite astazi “trace” sint, arheologic, indecent de identice si asta pana in sec. IV BC. Continuumul arheologic se intinde Ungaria/Serbia - Nipru, respectiv Ivano Frankivsk - nordul Greciei.
6. Macedonul si ai lui erau elini?
7. Latinofonii nord si sud dunareni au o consistenta remarcabila in limba vorbita. De ce? Altfel: a inceput romanizarea in sec III BC, sau nu? Daca da, cine au fost, exact, dar exact, cei “romanizati”? Daca nu, explicati sindromul “America Latina”.
8. Valahii folosesc cuvantul “tata” pentru a numi acelasi individ precum pacurarii Latiumului secolului IV BC. La dracu…
9. Ce inseamna “valah”? Cum se numesc valahii pe ei insisi? Cine a scris, si in ce context, “tracii au mai multe nume, dupa locurile unde traiesc”?
10. Latina “prisca” este documentata sau este doar storytale la gura sobei, fratii Grimm?

Edited by Masutatsu-Oyama, 30 September 2023 - 14:59.


#22
intrv

intrv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.01.2022

View Postzz_dop, on 30 septembrie 2023 - 10:36, said:

Herodotus care cand o scris lucrarea dumnisale "Istoriile" stetea in Calabria langa Apulia si daca stia vreo explicatie mai indetaliata despre geti sau traci musai c-o tzanut-o pentru dumnealui pe motiv ca https://en.wikipedia...ies_(Herodotus)#Style  "I write these things as they seem true to me; for the stories told by the Greeks are various and in my opinion absurd"

Apăi dacă stătea lângă Apulia nu i-a lipsit vinul  în nicio zi cât o fi scris “Istoriile”. Așa se scriu de fapt cele mai bune istorii.

#23
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006
In atentia dacopatilor/dacomanilor un interviu care ne sugereaza ca ce se vehiculeaza despre daci in materie de origini , limba , obiceiuri, traditii , continuitati, fapte istorice sunt in proportie de 95% folclor, inventii , minciuni .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d6avCfgonEo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De retinut :
-   nu exista daci inainte de secolul 2 BC - a se vedea sugestia postata anterior ca dacii sunt o clasa razboinica de mercenari care se aseaza peste o populatie celtica si agatirsa de la nord de Carpati .
-   limba  daca nu are nimic a face cu limba latina . apropierea fortata de unii ca similaritate a limbilor indo-europene este praf in ochi , sau o incercare de salavare partiala a teoriei temebele cum ca latina se trage din daca .
-  asimilarea dacilor cu getii si cu tracii , fara rezerve , este o ineptie . Nu exista dovezi clare nici de unde provin dacii si nici de unde provin getii .
-  dacii nu scriau, iar placutele de la Sinaia sunt falsuri "in trei alfabete" .
-  cucerirea romana nu se produce pentru a acapara "bogatiile" dace ci pentru a pedepsi comportamentul  tradator si jefuitor al dacilor . De altfel , din ce stiu eu, dacii nu au exploatat aurul din Apuseni, ci romanii au facut-o primii . Aurul dacilor pare a proveni din jafuri . Iar metalurgia/prelucrarea ar fi fost invatate de la celti .
-  cuvintele din limba romana pretinse a fi dace - sunt o supozitie lipsita de dovezi . Am discutat despre atribuirea "originii dacice" , cuvintelor cu oprigine necunoscuta din limba romana .l
-  cucerirea romana are ca efect disparitia religiei dace si exterminarea masiva a barbatilor daci .  "Continuitatea" ar fi putut fi data de femeile dace - cel putin pana la retragerea Aureliana. Mai tarziu stim ca infrangerea definitiva  a Carpilor de catre Constantin si stramutarea resturilor acestora in Panonia, duce la disparitia "culturii dacice" de pe meleagurile noastre - implicit si a populatiei dace.
-  ideea ca unele resturi de daci "liberi" ar fi putut deveni slavi . Am sugerat anterior ca o eventuala "continuitate" minora ca resursa umana ar fi fost oricum asimilata de slavi la venirea acestora, anterior trecerii la sud de Dunare .

Tot aici vreau sa va aduc in atentie ultimul studiu genetic care concluzioneaza ca 30-60% din populatia Balcanica , inclusiv Romania , are origini slave . Adica DNA-ul provine din zona considerata a fi Uhrheimat-ul slavilor .
Ca explicatie - cladele de DNA R1a si I2a (dinaric) , existente in ADN-ul nostru si al bacanicilor provin din zona slava si sunt rezultat al migratiilor din primul mileniu .   Deci acest DNA NU provine de la daci, traci sau alti locuitori ca cei neolitici, mezolitici etc
Daca cineva crede ca noi suntem aia cu 30% , se insala. Va invit sa vedeti  cat I2a si R1a avem .
Cei care intr-adevar au mai putin ADN din zona slava sunt cei ce au ramas izolati in diferite areale geografice - cum ar fi muntenegrenii , parte din albanezi etc. Teritoriul nostru a fost de trecere si stabilire pentru migratia in cauza, iar izloarea in "munti si paduri " nu s-a produs , dupa cum arata descoperirile arheologice .

https://www.scienced...092867423011352

Edited by seaman, 24 December 2023 - 08:38.


#24
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View PostMount_Yerrmom, on 30 septembrie 2023 - 12:40, said:

nu prea le-ai avut cu scoala in general si istoria ai descoperit-o la batranete in particular si unde mai pui ca poate ai consumat si mancare stricata din cambuza

Trebuie neaparat sa ne arati ce capacitati intelectuale limitate ai ?
La subiect , Aristotel , sau lasa-ma !  Nu esti in stare sa aduci un singur argument , doar sa jignesti . Mi-e scarba de tine si cei ca tine .
BTW - pun pariu ca am invatat mai binhe ca tine la scoala . 10 scrie pe diploma mea de facultate  - si am facut-o mult inaintea ta , pe vremea cand se facea scoala .
Ca tu ai facut scoala la anexa securitatii , e treaba ta .

View Postintrv, on 06 octombrie 2023 - 14:29, said:

Apăi dacă stătea lângă Apulia nu i-a lipsit vinul  în nicio zi cât o fi scris “Istoriile”. Așa se scriu de fapt cele mai bune istorii.

Saracul Herodot - de aia cred ca le avea cu exagerarile - de la vin ....

Edited by seaman, 24 December 2023 - 10:21.


#25
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View PostMasutatsu-Oyama, on 30 septembrie 2023 - 14:45, said:

1. Chiar nu vreau sa va tai elanul dar nu ma pot indeparta foarte mult de titlului threadului. 2. Nu sint istoric, deloc! Dar am unul apropiat mie, si de mine. 3. Sursele scrise preced arheologia si logica. S-ar fi putut foarte bine sapa in Kuala Lumpur pentru a gasi Coloseumul atestat documentaristic in Roma dar ar fi necesitat, bani, timp si prostie infinita. 4. Cum se numeau dacii pe ei insisi? Dar tracii? Agatarsii? Scitii? Celtii? Carpii? Costobocii? Getii? Burii? Sucii? Apulii? Odrisii? Macedonul era elin?… 5. Ritualurile de inhumare, pentru a da doar un exemplu, a populatiilor sud si nord dunarene numite astazi “trace” sint, arheologic, indecent de identice si asta pana in sec. IV BC. Continuumul arheologic se intinde Ungaria/Serbia - Nipru, respectiv Ivano Frankivsk - nordul Greciei. 6. Macedonul si ai lui erau elini? 7. Latinofonii nord si sud dunareni au o consistenta remarcabila in limba vorbita. De ce? Altfel: a inceput romanizarea in sec III BC, sau nu? Daca da, cine au fost, exact, dar exact, cei “romanizati”? Daca nu, explicati sindromul “America Latina”. 8. Valahii folosesc cuvantul “tata” pentru a numi acelasi individ precum pacurarii Latiumului secolului IV BC. La dracu… 9. Ce inseamna “valah”? Cum se numesc valahii pe ei insisi? Cine a scris, si in ce context, “tracii au mai multe nume, dupa locurile unde traiesc”? 10. Latina “prisca” este documentata sau este doar storytale la gura sobei, fratii Grimm?

Am o singura replica : dovezi pentru pretinsa continuitate latinofona la nord de Dunare dupa secolul 5-6 ., Dovezi pentru existenta Vlahilor la nord de Dunare inainte de secolul 9 , perioada pt  care Nestor face referire la ei .
Dovezi pt existenta dacilor la nord de Carpati inainte de secolul 2 . Dovezi pentru existenta unei culturi/populatii dace dupa secolul 4 .
Dovezi, dovezi si iar dovezi . De presupuneri si "deductii" sunt satul .
Mai urmariti si opiniile istoricului Pogacias , pe care tocmai le-am postat .

#26
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 08:28, said:

In atentia dacopatilor/dacomanilor un interviu

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 08:28, said:

asimilarea dacilor cu getii si cu tracii , fara rezerve , este o ineptie
si rezervele care ar fi.
spre exemplu in Anthologia Graeca https://anthologiagr...lg001.ag:6.332/ se consemneaza textul unui mic poem adresat lui Zeus de Publius Aelius Hadrianus pentru Marcus Ulpius Traianus din care nu stiu cine reiese ca ar vehicula ineptii si in ce mod dar atasez sub forma de poza si mai departe care stie sa buchiseasca si sa talmaceasca tot respectul. n-am vizionat interviul carevasazica nu stiu ineptiile care ar fi identificabile si ale cui sunt dar precis poti sa-ti dezvolti ideile.
Attached File  Screenshot_2.jpg   150.86K   12 downloads
Attached File  Screenshot_3.jpg   30K   13 downloads
Attached File  Screenshot_4.jpg   57.33K   12 downloads

#27
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View Postzz_dop, on 24 decembrie 2023 - 11:13, said:

si rezervele care ar fi.
spre exemplu in Anthologia Graeca https://anthologiagr...lg001.ag:6.332/ se consemneaza textul unui mic poem adresat lui Zeus de Publius Aelius Hadrianus pentru Marcus Ulpius Traianus din care nu stiu cine reiese ca ar vehicula ineptii si in ce mod dar atasez sub forma de poza si mai departe care stie sa buchiseasca si sa talmaceasca tot respectul. n-am vizionat interviul carevasazica nu stiu ineptiile care ar fi identificabile si ale cui sunt dar precis poti sa-ti dezvolti ideile.
Attachment Screenshot_2.jpg
Attachment Screenshot_3.jpg
Attachment Screenshot_4.jpg

Bai agarici - tu ai mai pus odata o poza cu o inscriptie in care scria" basileus nu stiu care" si ai zis ca e mostra de limba daca . Astea sunt "dovezile" tale .
Buchiseste-ti singur ineptiile , eu nu am timp de prostiile tale . Trebuie sa vii cu mult mai mult ca sa demonstrezi ca tracii , getii si dacii au fost acelasi lucru . Nici macar getii si dacii - unde arheologii spun ca aveau o cultura diferita .
Si vizioneaza interviul , dacopatule ! Poate intelegi atunci .

Ahh - tot tu esti ala cu insinuarile de "apropiere" intre limba daca si limba latina in pur still de dacopat esuat in a demostra ceva .

Edited by seaman, 24 December 2023 - 12:07.


#28
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 10:47, said:

Dovezi pentru existenta Vlahilor la nord de Dunare inainte de secolul 9 , perioada pt  care Nestor face referire la ei
Nestor face referire la romani si ii numeste vlahi in sensul ca https://tiparituriro...laurentiu-1377/ "Volochii atacară pe Slavii de la Dunăre și se stabiliră între ei și-i asupriră" cu ghilimele finca n-am chirilice pe stoc si finca nu eu am talmacit fraza respectiva dar aparent dupa ce l-ai citit nu ti se pare convingator si inteleg ca vrei "dovezi" si anume exact nu stiu ce anume dar poate ca un pasaj din "Taktika" lui Leon al VI-lea Filozoful imparat roman intre 886-912 care mentioneaza exact un astfel de episod te poate ajuta si atunci https://ia601706.us.... of Leo VI.pdf
Attached File  Screenshot_5.jpg   71.38K   12 downloads

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 10:20, said:

10 scrie pe diploma mea de facultate
greu de crezut ca sa nu zic total necredibil dar poate ceva dovezi ar reusi sa indeparteze macar in parte controversa

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 12:04, said:

Trebuie sa vii cu mult mai mult ca sa demonstrezi ca tracii , getii si dacii au fost acelasi lucru
cu mult mai mult in sensul in care ti-ai dobandit dumnitale diploma aia sau nota dupe ea nu stiu in ce mod insa daca un citat din insusi Publius Aelius Hadrianus imparat roman si combatant in campaniile dacice nu e deajuns in mod clar ca e dificila situatia.

#29
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 10:47, said:

… dovezi pentru pretinsa continuitate latinofona la nord de Dunare dupa secolul 5-6


Castre romane, descarcari/rapoarte arheologice 1922-1978, spicuim, este epic:

1. Capidava - utilizat sec II - sec VII (reconstruit si intarit de 2 ori dupa atacuri ale tracilor costoboci, respectiv gotilor). Reconstruit, din nou, in sec. IX, de Imperiu.

2. Drobeta - sec. II - sec VII (intarit de 5 ori pe perioada existentei, dupa ultima “revizie” primeste numele de “Teodora”, numele Imparatesei lui Constantin, nume dat de soldatii crestini stationati in castru, soc generalizat la procesorul alogenilor si celor cu 2 clase precum trenul). Ca si castrele vecine Putinei, Hinova si Breznita-Ocol, cu care avea legaturi directe, respectiv drumuri, a fost un castru  mic (~15000m2), ce adapostea trupe de “interventie rapida” (~500-700 militari).

3. Tibiscum - sec II- sec VII

4. Ovidiu - castru intarit substantial in sec VI, material si uman, cu misiunea principala de a apara apeductul ce alimenta orasul Tomis!!! Imi cer scuze, a cata oara, colegilor si lui Naoto dar lucrurile trebuiesc spuse asa cum sint: ca.can.e-am in ea de retragere Aureliana de secol III. Sa bagi bani, in sec VI, dupa retragerea Aureliana, intr-un castru care sa apere un apeduct? Erau cu Down romanii , aia, cre’ca deja apucasera sa se melanjeze cu slavii, spun asta ca sa nu deranjam creierele celor 10000 de slavi de secol I DC si a marturisitorilor lor de secol XXI, slavi dezgropati pe malurile Vistulei si cu al caror ADN a fost comparat cel al romanilor de sedol XXI.

5. Carsium - sec II - sec VII, dupa cum ne-am obisnuit deja.


M-am plictisit, ma opresc aici…


Arheologia serioasa inseamna noroi pana la buric si timp pentru a linge docomentele timpului. Personal, nu am vazut arheolog incapabil de a-si vedea penisul de burta si cu barba la plexul solar.







#30
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 10:47, said:

Dovezi pentru existenta Vlahilor la nord de Dunare inainte de secolul 9 , perioada pt  care Nestor face referire la ei .


Mauricius, imparat, sec VII, numeste populatia nord dunareana cu apelativul de “romani”.
Oguzmane, cronica turca, sec IX
Moise Chorenati
“Povestea vremurilor de demult”, cronica rusa, sec IX


As vrea sa fac o precizare: Constitutia antoniana, ramasa in vigoare pana la Constantin si dupa, spune clar ce inseamna “roman”. Deci, “roman” NU ARE nici un atribut etnic, insemna “cetatean”, atat. Cine nu era “roman”, era “sclav”.

#31
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 08:28, said:

Tot aici vreau sa va aduc in atentie ultimul studiu genetic care concluzioneaza ca 30-60% din populatia Balcanica , inclusiv Romania , are origini slave . Adica DNA-ul provine din zona considerata a fi Uhrheimat-ul slavilor .
Ca explicatie - cladele de DNA R1a si I2a (dinaric) , existente in ADN-ul nostru si al bacanicilor provin din zona slava si sunt rezultat al migratiilor din primul mileniu .   Deci acest DNA NU provine de la daci, traci sau alti locuitori ca cei neolitici, mezolitici etc
Daca cineva crede ca noi suntem aia cu 30% , se insala. Va invit sa vedeti  cat I2a si R1a avem .


Fals. Manipularea stiintei, prin stiinta. Indivizii ce populeaza majoritar, astazi, Romania au ADN indoeuropean, identificat in zona Moldovei de astazi/gurile Dunarii. Genomul ADN rumanesc secventiat indica ca “mama primordiala a romanilor, cunoscuta” o femeie de secol IV IC, Puiesti/Vaslui, membra a populatiilor trace nord sau sud dunarene. Diferentierea sud-nord dunareana este aproape imposibil de facut avand in vedere similitudinile la nivel de ADN a indivizilor dezgropati/analizati, la sud si nord de Dunare. Discutia se poarta apropo de sec. IV IC, orice trimitere la slavi sau la celti, de exemplu, ar fi de c.aca.t in respectivul context.

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 10:47, said:

Dovezi pt existenta dacilor la nord de Carpati inainte de secolul 2 . Dovezi pentru existenta unei culturi/populatii dace dupa secolul 4 .


Nu exista. Toate sursele eline sau romane vorbesc despre “traci” sau “triburi trace”, de la Dunare pana in Ucraina/Valul lui Traian. Surse eline ne spun ca Sitalces facea bisnis cu “neamurile” lui, din sus de Apa cea Mare (Dunarea).


Si in alt registru acum: “A se lăi/la”? Verbul este folosit exclusiv de comunitatile montane latinofone, dintre Tatra si Nipru.




#32
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,278
  • Înscris: 24.06.2006

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 08:28, said:

In atentia dacopatilor/dacomanilor un interviu care ne sugereaza

sa intelegem ca zecele de pe diploma matale si interviul care ne sugereaza ne arata cu adevarat realitatea de atunci? Posted Image

#33
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
Moamaaa, cat am scris! M’ac sa beau ceva. Bautura, ca orisice alt sport, este buna cu conditia sa te tii de ea. Si maine e ziua de nastere a lui Cristos, trebuie sa fiu in forma.


Pentru posteritate:
- cea mai mare rascoala anticrestina, ever, a fost cea a bulgarilor, la 865.
- in antiteza, 300 de ani mai devreme, militarii crestini ai legiunilor Imperiului botezau castrele, vezi istoria cu castrul Drobeta/Teodora.
Asa se intampla cand frecventezi anturaje diferite.

Edited by Masutatsu-Oyama, 24 December 2023 - 15:09.


#34
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,882
  • Înscris: 15.12.2009
@Masutatsu + Oyama:

citesc cu plăcere ce scrieți amândoi :lol:

Totuși, când mai trântești câte un cuvânt dintr-ăla, din câmpul lexical PIE   *ḱókʷ-ro-s  gândește-te și la moderator, te rog! :D

#35
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006

View PostMasutatsu-Oyama, on 24 decembrie 2023 - 15:08, said:

M’ac sa beau ceva. Bautura, ca orisice alt sport, este buna cu conditia sa te tii de ea. Si maine e ziua de nastere a lui Cristos, trebuie sa fiu in forma.
Data viitoare scrie pe  Despre tarii și alte plăceri....distilate  :lol:

View Postseaman, on 24 decembrie 2023 - 10:47, said:

Dovezi pt existenta dacilor la nord de Carpati inainte de secolul 2 .
Cam tot. :)


Since the writings of Herodotus in the 5th century BC,[8] Getae/Dacians are acknowledged as belonging to the Thracian sphere of influence.
Various groups of Thracians had not separated out by 1200 BC.

https://en.wikipedia...Dacians#History

Deci ce sec. 2,  vorbim de sec 12 BC până în sec 3-4 AD.

#36
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostNaoto, on 24 decembrie 2023 - 16:49, said:

Totuși, când mai trântești câte un cuvânt dintr-ăla, din câmpul lexical PIE   *ḱókʷ-ro-s  gândește-te și la moderator, te rog! :D


Da, scuze… 🙃

View PostMorosanul, on 25 decembrie 2023 - 14:44, said:

Data viitoare scrie pe  Despre tarii și alte plăceri....distilate  :lol:


Usor offtopic, imi cer scuze: am baut si mancat bine ha, asimilat totul cu succes si pentru ca am fost cuminte de carneleaga.

Edited by Masutatsu-Oyama, 26 December 2023 - 01:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate